Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 maja 2024 r.
19:16

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

0 A A

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Robot da Vinci jest używany do zabiegów z zakresu chirurgii, urologii i ginekologii. Dziś (22 maja) wykonano operację nr 500. Polegała na usunięciu fragmentu jelita grubego zajętego przez nowotwór. Przeprowadzili ją dr n. med. Kinga Franciszkiewicz-Pietrzak oraz dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej, a od 25 lat pracuje w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji.

- Wprowadzamy do brzucha małą igłę i wdmuchujemy powietrze, żeby stworzyła się przestrzeń. Następnie wprowadzamy 4 urządzenia, troakary wielkości małego palca i później przez nie dokujemy ramiona robota. Robot ma cztery ramiona: trzy do narzędzi i jedno od kamery. Przy ich pomocy siedzimy przy konsoli, operujemy, ruszamy nimi, a robot nas słucha. Wycinamy to co trzeba, zespalamy to, co mamy zespolić. Później musimy zrobić małe nacięcie, żeby usunąć ten preparat, oraz zaszyć małe dziurki. Następnie pacjent musi się oczywiście obudzić i jeszcze tego samego dnia musi już wstać, chodzić i zjeść kolację – mówi dr Jerzy Draus.

Operacje z użyciem robota są małoinwazyjne i bezpieczniejsze dla pacjenta. Zamiast standardowego „otwierania” pacjenta, lekarze robią 1-2 centymetrowe nacięcie, co zmniejsza ryzyko powikłań, w tym utraty krwi oraz zakażenia. Lekarze–operatorzy siadają przed konsolą z wizjerem, w którym mogą dojrzeć 10-krotnie powiększony obraz pola operacyjnego, przez co zabieg jest bardziej precyzyjny. Jak wskazuje dr Draus, chirurgia robotyczna to ogromny postęp w medycynie, która jest korzyścią zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.

- Główną korzyścią jest to, że robot zmienia w filozofię podejścia do wszystkiego i tak ma właśnie robić. Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia. To jest realna korzyść dla chirurgia i pacjenta. Można wykonywać zabiegi, których nawet przy pomocy laparoskopii nie można już wykonać, bo są zbyt skomplikowane. Możemy operować trudnych pacjentów, którzy mają zaawansowane nowotwory – podkreśla dr Draus. - Chirurgia jelita grubego, którą się zajmuje, jest dosyć trudną chirurgią i nie ważne jakim narzędziem wykonamy to powikłania i komplikacje się zdarzają się wszędzie. Robot po prostu je zminimalizuje. Uraz operacyjny jest zdecydowanie mniejszy i np. anestezjolog również ma prostszą pracę, dlatego, że pacjent nie ma rozciętego brzucha, nie trzeba zakładać cewników do kręgosłupa, żeby podać leki przeciwbólowe. Preparacja tkanek jest mniej traumatyczna, a krwawienie jest zdecydowanie mniejsze.

Coraz większa liczba operacji oraz szkolenia z pracy z robotem sprawiły, że lubelska placówka pozostaje na ustach lekarzy i personelu medycznego z całego kraju.

- W polskim środowisku chirurgicznym mówi się już, że nie przyjeżdżamy do Lublina, tylko przyjeżdżamy na aleję Kraśnicką. Taka kampania medialna kosztowałaby bardzo dużo. A to znaczy, że robotyka na stałe weszła do polskiej medycyny. Moim celem jest, żeby ten robot pracował od godz. 8 do 19 od poniedziałku do niedzieli – podsumowuje dr Jerzy Draus.

Dalsza część tekstu pod galerią zdjęć.

Szpital przy al. Kraśnickiej kupił robota i rozpoczął pierwsze operacje w 2022 roku. Już rok później, stał się pierwszym w regionie ośrodkiem szkoleniowym, w którym uczą się lekarze z całego kraju. Wtedy też pracowania robotyki przekształciła się w Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej. Lekarze uczęszczają tam na warsztaty przygotowujące do egzaminu certyfikacyjnego.

- Od początku istnienia CERO odbyło się 11 szkoleń, z czego przeszkolonych zostało ponad 20 lekarzy i ponad 30 osób z personelu medycznego. Certyfikat uzyskuje się w centrach dedykowanych do szkoleń i certyfikacji, których nie ma jeszcze w Polsce. Ale myślimy o nawiązaniu współpracy z firmą Synectic czy amerykańską producentem robotów Intuitive i być może będzie to następny etap naszego rozwoju. Operujemy teraz w trzech zakresach chirurgii i planujemy rozszerzyć zabiegi robotyczne najpierw o torakochirurgię, a następnie o laryngologię. Jest także plan, aby jeszcze bardziej zwiększyć liczbę wykonywanych operacji – mówi mgr. farm. Dorota Cichocka, koordynator CERO.

W trakcie pięćsetnej operacji odbyło się także Case Observation. Jest to szkolenie obejmujące obserwację na żywo zabiegu wykonanego przez proktora, czyli certyfikowanego lekarza szkoleniowego w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Lekarze uczą się pod okiem chirurga dr n. med. Jerzego Drausa. To właśnie on przeprowadził pierwszą operację z użyciem robota w lubelskim szpitalu w 2022 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Życie to prawo administracyjne – kolejny odcinek (do)RADCY już dzisiaj o 18.00
(do)RADCY
film

Życie to prawo administracyjne – kolejny odcinek (do)RADCY już dzisiaj o 18.00

Czy zdarzyło Ci się zastanawiać, jak wiele aspektów naszego życia reguluje prawo administracyjne? Jest z nami od narodzin, aż po grób. Nie ma w tym odrobiny przesady. Pierwszy odcinek dotyczący prawa administracyjnego spotkał się z dużym odzewem i pytaniami dotyczącymi różnych kwestii, więc postanowiliśmy poświęcić im uwagę w kolejnym programie.

Pomysł na weekend: Festiwal Dwie Winorośle w Janowcu
21 czerwca 2024, 17:00

Pomysł na weekend: Festiwal Dwie Winorośle w Janowcu

Już w piątek, 21 czerwca, na Zamku w Janowcu rozpocznie się Festiwal Dwie Winorośle.

Zapadł wyrok po śmierci Eryka. Sąd: To nie było zabójstwo

Zapadł wyrok po śmierci Eryka. Sąd: To nie było zabójstwo

Nie za zabójstwo, jak chciała prokuratura, ale za pobicie, które skutkowało śmiercią został skazany Daniel G., najstarszy z czwórki nastolatków, którzy w lutym 2023 roku na zamojskim osiedlu Planty tak poważnie pobili 16-letniego Eryka, że chłopak zmarł.

Pomoc przyszła w ostatniej chwili

Pomoc przyszła w ostatniej chwili

Lubelscy policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy. Zaledwie sekundy dzieliły od tragedii.

Pamiętają o swoich braciach. "Mundur to braterstwo do grobowej deski"
ZDJĘCIA
galeria

Pamiętają o swoich braciach. "Mundur to braterstwo do grobowej deski"

Uczcili pamięć żołnierza, który oddał swoje życie w czasie służby ojczyźnie, w 2023 roku podczas misji pokojowej w Macedonii. W środę uczestnicy 5. Rajdu Motocyklowego Weteranów, odwiedzili grób żołnierza - sierżanta Pawła Legenckiego, pochowanego na Cmentarzu Komunalnym na Majdanku.

Wypadek w powiecie kraśnickim. Interweniował śmigłowiec LPR
ZDJĘCIA
galeria

Wypadek w powiecie kraśnickim. Interweniował śmigłowiec LPR

W środę przed południem doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem osobówki i ciężarówki. Interweniował śmigłowiec LPR.

Od pierwsze do ostatniej minuty wszyscy są szczęśliwi
22 czerwca 2024, 18:00
galeria

Potańcówka w Skansenie. Radość i zabawa

W najbliższą sobotę (22 czerwca) Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wyjątkowe wydarzenie "Noc św. Jana". W programie m.in. nauka wicia wianków oraz sobótkowych pieśni z Lubelszczyzny. A przede wszystkim kultowa potańcówka przy Karczmie Kocanka.

Zwiastun "Prawdziwego bólu" już w internecie. Zobacz jak wyszedł Lublin
WIDEO
film

Zwiastun "Prawdziwego bólu" już w internecie. Zobacz jak wyszedł Lublin

Kręcony w Lublinie i na Lubelszczyźnie film Jessego Eisenberga premierę będzie miał w październiku, ale już możemy obejrzeć zwiastun.

Reprezentacji Polskich Pisarzy zajęła podczas mistrzostw Europy w Berlinie

Polscy pisarze stanęli na podium mistrzostw Europy, które zostały rozegrane w Berlinie

Na starcie mistrzostw Europy pisarzy w piłce nożnej stanęło osiem reprezentacji narodowych „ludzi pióra”. W kadrze Reprezentacji Polskich Pisarzy znalazło się 18 piłkarzy, w tym trzech pisarzy z Lubelszczyzny: Krzysztof Mroczek z Chełma, Michał Kowalski z Lublina i świdniczanin Jacek Kosierb

Najlepsze uczelnie nagrodzone podczas gali Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego
ZDJĘCIA
galeria

Najlepsze uczelnie nagrodzone podczas gali Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wygrał po raz siedemnasty Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego. Przedstawiciele lubelskiej uczelni odebrali okazały puchar podczas uroczystej gali.

Budowa ulicy Węglarza. Będą utrudnienia w ruchu
LUBLIN

Budowa ulicy Węglarza. Będą utrudnienia w ruchu

Trwa budowa przedłużenia ulicy Węglarza w Lublinie. Od piątku 21 czerwca ruszy drugi etap prac. Z tego powodu zmieni się organizacja ruchu w tym rejonie i występować będą utrudnienia.

Złóż wniosek do końca czerwca, aby nie stracić ani złotówki

Złóż wniosek do końca czerwca, aby nie stracić ani złotówki

Jeżeli jesteście uprawnieni do wypłaty 800+ na dziecko, to warto złożyć wniosek o świadczenie do końca czerwca. Jest to gwarancja wypłaty świadczenia wychowawczego w maksymalnej wysokości

Społeczeństwo po pandemii. Jest powód do zmartwień?
konferencja

Społeczeństwo po pandemii. Jest powód do zmartwień?

Neurologia dziecięca, stan psychiczny, szczepienia i prawa pacjenta. Eksperci podyskutują o zdrowiu społeczeństwa, aspektach prawnych i społecznych po pandemii Covid 19.

Banaszek i Majewska we władzach Związku Miast Polskich

Banaszek i Majewska we władzach Związku Miast Polskich

We wtorek odbyło się doroczne zgromadzenie ogólne Związku Miast Polskich. Zostały wybrane nowe władze. W zarządzie i komisjach znaleźli się prezydenci i burmistrzowie z województwa lubelskiego.

Górnik Łęczna dzisiaj zaczyna przygotowania do sezonu 2024/2025

Górnik Łęczna dzisiaj zaczyna przygotowania do sezonu 2024/2025

W środę o godzinie 17 piłkarze z Łęcznej spotkają się na pierwszym treningu przed sezonem 2024/2025

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Hobby -> Kolekcjonerstwo -> Sprzedam

sprzedam numery miesięcznika ,,Podróże''

Lublin

300,00 zł

Różne -> Sprzedam

stodoła drewniana

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

Zamość

125,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

285,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

370,00 zł

Komunikaty