Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Lublin

25 lutego 2020 r.
8:42

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Lublin ws. zieleni. Mieszkańcy chcą odebrania górek czechowskich TBV [relacja]

Autor: Zdjęcie autora drs wideo: pab
22 220 A A

Po godz. 9 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Lublin.

Aktualizacja artykułu: 25 lutego 2020 r. 16:51
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

16:52

Przed radnymi stanął też Zbigniew Dymowicz z TBV Investment. Zapewniał, że wszystko, co dzieje się teraz na należących do spółki częściach górek czechowskich, odbywa się zgodnie z prawem. Powołuje się na kontrolę przeprowadzoną przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni na oczyszczanym z niektórych drzew terenie. Wycinka obejmuje drzewa owocowe i nieduże samosiejki, na których usuwanie nie trzeba mieć zezwolenia. – Dokonano pomiarów kontrolnych, które potwierdziły prawidłowość przeprowadzonych prac – oznajmił Dymowicz. Zapowiedział, że jego spółka będzie oczyszczać teren z inwazyjnej rośliny nawłoci. – W sprawie nawłoci zostało skierowane do nas pismo z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – mówił przedstawiciel TBV Investment i przytaczał zawarte w tym piśmie stwierdzenie, że „wskazane jest, aby zabiegi koszenia były wykonywane kilka razy w ciągu roku” i że gatunki inwazyjne takie jak klon jesionolistny, czy czeremcha amerykańska „powinny podlegać eliminacji”. – Na terenie górek czechowskich nie ma wyznaczonych żadnych przewidzianych ustawowo obszarów będących formą ochrony przyrody.

16:43

Kolejny zabiera głos adwokat Krzysztof Klimkowski, przedstawiciel spółki TBV Investment. – Spółka, jako właściciel 30 ha terenów inwestycyjnych, porządkuje teren m.in. w związku z obowiązkami nałożonymi przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Są to prace, które są prowadzone w zakresie drzew owocowych, które nie wymagają pozwolenia na wycinkę – podkreśla prawnik. – W całej dyskusji, która jest prowadzona, przeróżne pojawiają się postulaty, ale w pewnym momencie zaciera się pewien fakt, że jest to w zakresie tych 30 ha teren prywatny. Drugi fakt jest taki, że ten teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje od 2005 r. Zgodnie z planem spółka może realizować cele inwestycyjne zgodne z planem – dodaje Klimkowski. Przypomina też, że spółka zobowiązała się w umowie z miastem do wykonania na górkach parku naturalistycznego. Mecenas Klimkowski poinformował również, że spółka kupiła już działkę bliżej ul. Bohaterów Września, którą zamierza przekazać miastu pod budowę szkoły. Przekazanie gruntu obiecała we wspomnianej umowie.

16:06

Adam Łukasik ze związku rodzin Żołnierzy Wyklętych mówi o tym, że na górkach czechowskich znajdują się szczątki pomordowanych. – Możecie mi nie wierzyć, mogę zrobić zakład, że idę i znajduję kości – mówi mieszkaniec. - Zależy mi na pochówkach bohaterów.

15:34

Prezydent Krzysztof Żuk zapowiada sądowy pozew przeciw aktywiście Sławomirowi Pawłowskiemu za jego wypowiedź w sprawie górek czechowskich. Chodzi o słowa dotyczące sprzedaży górek czechowskich, które w roku 2000 zostały kupione przez kielecką spółkę Echo Investment od Agencji Mienia Wojskowego. – Możemy dyskutować, kto je sprzedawał – mówił Pawłowski. – Nie była to Agencja Mienia Wojskowego, tylko delegatura Ministerstwa Skarbu Państwa, który był formalnym właścicielem tego obszaru – stwierdził aktywista przeciwny zabudowie górek. – W tym czasie, tak dla przypomnienia, dyrektorem, który reprezentował stronę sprzedającą, dyrektorem delegatury Ministerstwa Skarbu Państwa, był nie kto inny, jak obecny prezydent Lublina, dr Krzysztof Żuk. - Albo złoży pan w tej chwili sprostowanie do wypowiedzi, albo informuję, że na drodze cywilnej będę dochodził swoich praw – stwierdził prezydent Krzysztof Żuk, dla którego słowa Pawłowskiego było stwierdzeniem, że to on sprzedał górki. – Agencja Mienia Wojskowego nigdy nie podlegała pod Ministerstwo Skarbu Państwa, funkcję nadzoru wykonywał zawsze minister obrony narodowej – mówił Żuk i przytaczał akt notarialny z 25 października 2000 r., gdy przed notariuszem stawili się: prezes Agencji Mienia Wojskowego i przedstawiciel Echo Investment. Sprostowanie ze strony Pawłowskiego nie padło. Prezydent zapowiedział pozew.

15:03

Nosek krytykuje również budowę blaszanego ogrodzenia wokół nieruchomości należących do TBV. – Wielki mur chiński się pojawił, który stanowi barierę nie do przejścia dla wielu zwierząt – mówi aktywistka. Twierdzi, że obecne na górkach dziki będą musiały znaleźć sobie inne miejsce, a płot przebiega przez tereny porośnięte przez dzwonki syberyjskie. Przekonuje, że zgoda na zabudowę części górek sprawi, że pozostały obszar straci walory przyrodnicze i będzie przypominał wąwozy na Czubach. Działaczka apeluje do prezydenta, żeby nie składał skargi kasacyjnej na grudniowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stwierdzający nieważność uchwalonego w lipcu studium przestrzennego w zakresie górek czechowskich. – Pozwólcie temu wyrokowi się uprawomocnić i zacznijmy wspólnie tworzyć nowy, lepszy Lublin. Mamy mnóstwo pomysłów, żeby ani deweloper nie czuł się pokrzywdzony, ani żeby państwo nie byli w niezręcznej sytuacji – mówi Nosek.

14:47

Przeciw zabudowie górek wypowiada się teraz Magdalena Nosek, jedna z miejskich aktywistek. – Nie wystarczy nam mieszkać w blokach ekstremalnie ściśniętych ze sobą – mówi działaczka. – Mówiąc o zieleni proszę pamiętać o tym, że możemy mówić o terenach zielonych, których jest sporo, i o terenach biologicznie czynnych, które są wartościowe – mówi Nosek. – Ponad 400 gatun-ków roślin zinwentaryzowano na górkach w 2018 roku, 200 z nich to zioła i rośliny miododajne – podkreśla aktywistka. – To nie jest zwykły trawnik. Nosek podkreśla, że przeciwników zabudowy górek czechowskich nie należy uznawać za krzykaczy. – Nie chcemy z nikim się kłócić – mówi mieszkanka Lublina. Ma zastrzeżenia do tzw. nasadzeń zastępczych, bo jej zdaniem sprowadzają się często do mar-nych sadzonek, o które później nikt nie dba. Stwierdza też, że drzewa na górkach są w złej kondycji. – Przez 20 lat nie widziały dendrologa – ocenia aktywistka. Wspomina również o trwającej wycince drzew na górkach. – Mamy wyrok, a mimo to tnie się drzewa i krzewy – mówi Nosek. Podkreśla, że drzewa i krzewy owocowe stanowią stołówkę dla zwierząt. – Zamiast kilkudziesięciu gatunków ptaków będziemy tam mieli to, co w całym mieście: gawrona, wrony, całe nic.

14:30

Na mównicę wszedł Sławomir Pawłowski, jeden z aktywistów przeciwnych zabudowie górek czechowskich. Podkreśla, że „grzechem pierworodnym” było nieskorzystanie przez miasto z prawa pierwokupu sprzedawanego w 2000 r. przez wojsko. Górki trafiły wtedy w prywatne ręce. Tłumaczy, że miasto ignoruje głos mieszkańców uczestniczących w referendum w sprawie przyszłości górek oraz wskazania panelu antysmogowego, który zalecał pozostawienie górek wolnych od zabudowy. Urzędowi Miasta zarzuca „szczucie jednych mieszkańców na drugich”. – Urząd regularnie co innego pisze, co innego mówi, a co innego robi – stwierdza Pawłowski. Skarży się na stan powietrza w mieście, budowanie bloków w miejscach wentylujących miasto. – To kilkudziesięcioletni, ale nadal praktykowany proceder – dodaje aktywista.

14:12

Andrzej Filipowicz wezwał Radę Miasta do samorozwiązania się ze względu na utratę zaufania mieszkańców.

13:54

Kolejny zabiera głos Andrzej Filipowicz, jeden z miejskich aktywistów. Krytykuje prowadzoną przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej budowę sieci ciepłowniczej, która przecina górki czechowskie i ma biec do os. Botanik i os. Ruczaj. – Ta zbrodnicza działalność dla środowiska odbywa się na terenie, o którym mówił pan profesor – mówi Filipowicz. Twierdzi, że LPEC nie ma zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na ingerencję w przyrodę górek. – Gdyby nawet zostało wydane takie postanowienie, musiałoby zostać poprzedzone postanowieniem powiatowego inspektora sanitarnego – mówi aktywista. Krytykuje również ustawione ogrodzenie z blachy ustawione przez spółkę TBV Investment wokół należących do tej firmy części górek. Mówi, że sieci ciepłownicze przebiegają przez tereny zamieszkałe przez chomiki, motyle czerwończyki nieparki oraz tereny porośnięte murawami kserotermicznymi.

13:45

Kaszewski poparł koncepcję przedstawioną przez Zofię Polską. – Ten projekt uwzględnia to wszystko o czym tutaj mówiliśmy – stwierdza naukowiec i prosi radnych, by pochyliła się nad społecznym projektem.

13:43

Kaszewski zwraca też uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w tzw. miejskiej wyspie ciepła. – Jak zrobić, żeby intensywność miejskiej wyspy ciepła nie była coraz większa? Są pewne kanony, które przyjmuje się na całym świecie – mówi klimatolog. – Po pierwsze należy zachować w mieście jak najwięcej terenów niezabudowanych – wyjaśnia naukowiec i dodaje, że ograniczy to wzrost temperatury. Za konieczne uznaje też pozostawienie tzw. klinów napowietrzających, przez które świeże powietrze wpływa do miasta. Mówi też o pozostawieniu istniejącej zieleni wysokiej, sadzeniu drzew wzdłuż ulic i skwerów, wprowadzeniu zielonych dachów i zielonych ścian. – Jaką rolę w ograniczaniu miejskiej wyspy ciepła mogą odegrać górki czechowskie? Po pierwsze jest to teren niezabudowany i przepływ powietrza jest swobodny. Po drugie to obszar biologicznie czynny i dostarcza odpowiedniego powietrza, do którego jesteśmy przyzwyczajeni i to w dużym stopniu wpływa na temperaturę i wilgotność tego obszaru – wylicza Kaszewski i dodaje, że górki to także klin napowietrzający miasto. – Od tego nie uciekniemy, musimy o to dbać – stwierdza profesor.

13:40

Kolejny zabiera głos prof. Bogusław Kaszewski, klimatolog z UMCS. – W roku 2019 średnia temperatura zaobserwowana na stacji meteorologicznej UMCS w centrum miasta wyniosłą 10,9 st. C. Średnia z lat 1951-2019 wynosi 8,5 stopnia. Czyli w ubiegłym roku była wyższa o 2,4 stopnia od średniej – mówi profesor. Podkreśla, że upały są bardzo dokuczliwe dla osób starszych. Podkreśla, że w centrum Lublina było w zeszłym roku 18 dni upalnych, a w Radawcu, gdzie jest stacja meteorologiczna IMGW było ich 13. Jeszcze bardziej zauważalna różnica, jak dodaje Kaszewski, jest w przypadku nocy tropikalnych, czyli takich, gdy temperatura nocą nie spada poniżej +20 stopni. – W roku 2019 było 6 nocy tropikalnych w centrum Lublina, tymczasem poza miastem nie było ich wcale.

13:29

Pomysł na budowę Centrum Senioralnego św. Michała Archanioła zamierzał przedstawić ks. prof. Ryszard Knapiński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przewodniczący Rady Miasta wyjaśnił mu, że ten punkt obrad nie jest poświęcony społecznej koncepcji, bo miał tego dotyczyć kolejny punkt porządku. Został zapewniony, że będzie mógł się wypowiadać w kolejnym punkcie.

13:20

Zofia Polska chce, żeby miasto przejęło od TBV górki czechowskie w drodze wywłaszczenia na cel publiczny, którym to celem ma być proponowana przez nią placówka.

13:17

Jak miałby wyglądać taki obiekt? – Kompleks złożony z dwóch obiektów oraz niewielkiej świątyni, której zwieńczeniem byłaby figura św. Michała Archanioła – mówi Zofia Polska. Zapewnia, że obiekt ma być zaprojektowany tak, by „architektura była wkomponowana w krajobraz”. Mówi o parterowym budynku, wokół którego ma powstać zadaszony taras.

13:10

– W woj. lubelskim 18 proc. populacji stanowią osoby niepełnosprawne. Przewiduje się, że w roku 2035 liczba ludzi w wieku 80+ wzrośnie dwukrotnie – mówi Polska. Tłumaczy, że „ten stan rzeczy wymaga bardzo pilnych działań”. – Właśnie tutaj, na górkach czechowskich w Lublinie istnieje doskonałe miejsce – mówi szefowa stowarzyszenia. Tłumaczy, że chce połączyć tu ochronę przyrody, rehabilitację i rekreację. – My, społecznicy nie możemy dłużej stać bezczynnie i oczekiwać na rozwiązanie problemu – dodaje Polska. Wszystko wskazuje na to, że prezentowana przez nią koncepcja jest tą, której poświęcony miał być kolejny punkt obrad. – Budowa Lubelskiego Centrum Senioralnego i Osób Niepełnosprawnych oraz Ośrodka Edukacji Ekologicznej jest pilną potrzebą.

13:05

Pierwsza głos zabiera Zofia Polska ze Stowarzyszenia Ochrony Wąwozów „Zimne Doły”. Przyszła z prezentacją zatytułowaną „Park Natury Górki Czechowskie. Koncepcja zagospodarowania”. Chce, żeby było to miejsce dla seniorów.

– Powinno powstać centrum senioralne, tam powinna być rehabilitacja, edukacja, a cała przestrzeń zielona, która jest, powinna być odrestaurowana, rozbudowana – mówi Polska, której zdaniem górki powinny też służyć niepełnosprawnym mieszkańcom. – Niepełnosprawnych w Lublinie mamy około 45 tysięcy. To są ludzi o różnych dolegliwościach. Lublin nie jest przystosowany. Lublin nic nie zrobił w tym kierunku. Ludzie się potykają o laskach. Gdzie ci ludzie mogą wyjść? – pyta Polska. Podkreśla, że starszy mieszkańcy starych dzielnic patrząc we własne sufity mogą zapaść na depresję. – Depresja to jest cichy zabójca.

13:03

Rozpoczął się kolejny punkt obrad. Ten przeznaczony na wypowiedzi zainteresowanych mieszkańców, którzy zapisywali się do głosu podczas przerwy w obradach. – Mieszkańcy proszą, żeby prezydent był na sali, kiedy będą się wypowiadać – apeluje radny Piotr Breś (PiS). Krzysztofa Żuka nie ma w sali obrad. Jego zastępca zapewnia, że Żuk jest w Ratuszu i przysłuchuje się obradom.

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Lublin ws. zieleni w mieście

12:31

Ogłoszono przerwę w obradach sesji. Po niej głos dostanie publiczność.

12:28

Na sesji pojawili się też kibice żużlowi, którzy dostali zgodę na przekazanie publiczne prezydentowi Lublina petycji w sprawie budowy nowego stadionu żużlowego. – Będzie to ogromna promocja miasta. Zgodnie z projektem, będzie to największy stadion żużlowy w Polce. Będziemy wspierać prezydenta w realizacji tej budowy – mówił jeden z kibiców.

12:05
 
– Macie Państwo szansę zachować się, jak trzeba i nie składać odwołania od wyroku sądu – powiedział radny Piotr Breś (PiS). 
Wypowiedź radnego zebrała brawa publiczności.
 
Breś sugerował też, że rozbudowa sieci ciepłowniczej jest prowadzona tak naprawdę dla właściciela górek czechowskich, a nie dla mieszkańców osiedla Botanik.
 
11:28
 
Radni przeszli do realizacji 3. punktu obrad. Chodzi o informacje dotyczące rozbudowy sieci ciepłowniczej na górkach czechowskich. Przedstawiciele LPEC przekonywali o celowości inwestycji prowadzonej na górkach.

10:34

Radna Suchanowska twierdzi, że miasto nierówno traktuje ludzi, bo deweloperowi idzie na rękę, a mieszkańcom nie. Przekonuje, że górki czechowskie są „terenem historycznym” dla miasta. – Wnioskuję o to, żeby uchwała, którą podjęliśmy w sprawie zmiany planu, żeby była tak realizowana w kierunku ochrony tego terenu, żeby cofnąć wszelką zabudowę na górkach czechowskich – mówi radna. - Ile strat finansowych ma miasto do tej pory przez deweloperkę na górkach czechowskich? – pyta Suchanowska.

10:28

– Ani w 2019 ani w 2020 r. nie została wydana żadna decyzja na wycinkę drzew na terenie górek czechowskich – zapewnia Hanna Pawlikowska, która w lubelskim Ratuszu pełni funkcję miejskiego architekta. Zapewnia, że na górkach czechowskich były wycinane tylko te drzewa, na które nie trzeba zezwolenia. Pawlikowska zapewnia, że było to sprawdzane. – Tak, była wizja w terenie – podkreśla Pawlikowska. Zapewnia, że drzewa, które mają być przesadzane z Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego mają już wskazane miejsca

10:24

- Nie ma prawnego obowiązku wykupowania terenów zielonych. Gmina nie ma nawet takich prawnych możliwości – przekonuje Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza. Stwierdza, że tylko budowa parku może być podstawą do wywłaszczania terenów zieleni.

Kibice żużlowi upominają się o nowy stadion w Lublinie. Przynieśli petycję do prezydenta

10:22

Prezydent Lublina przypomina, że na Al. Racławickich 3 drzewa mają być wycinane pod budowę jezdni, 17 pod chodniki i drogi rowerowe, a 6 w związku z budową podziemnych sieci. Przekonuje, że część drzew ocaleje, bo podczas prac wprowadzane będą zmiany. – Mamy pole manewru – zapewnia Szymczyk.

10:19

- Radna Suchanowska otrzymała spore brawa od państwa, tylko za co? – pyta Żuk. – Miasto nie jest zobowiązane do wykupu terenów zielonych – przekonuje prezydent. Dodaje, że gdyby miasto zamierzało wykupić te grunty, to przez kilkanaście lat nie byłoby w budżecie pieniędzy na inwestycję. Odnosząc się do pytań o wpływy z opłat za zezwolenia na wycięcie drzew stwierdza, że miasto nie traktuje ich jako zarobku. – Opłaty za wycinkę drzew to jedno. My najczęściej wybieraliśmy nasadzenia kompensacyjne – mówi Żuk. Zwraca uwagę na to, że wiele drzew jest wycinanych przez instytucje publiczne. – Szpital MSWiA 23 drzew, Komenda Wojewódzka Policji 93 drzew, policja pod budowę komisariatów 84 drzewa, wojsko 319, Wody Polskie 63, PKP 27, PGE Dystrybucja 23, Uniwersytet Medyczny 11.

10:11

Prezydent Krzysztof Żuk przekonuje, że przebudowa Al. Racławickich jest niezbędna. Inwestycja została zgłoszona do dofinansowania z unijnych funduszy i ma przyznaną dotację. – Nie możemy zrezygnować z zadania – mówi Żuk i tłumaczy, że rezygnując z takiej przebudowy miasto straciłoby dotację. Przypomina, że Al. Racławickie nie mają kanalizacji deszczowej i woda spłukuje brud z Alej do Czechówki. Podkreśla ponadto, że biegnący pod Alejami gazociąg jest w kiepskim stanie. – Mówienie, żebyśmy tej inwestycji nie realizowali, to przerzucanie odpowiedzialności na naszych następców – mówi prezydent i dodaje, że z gazociągu korzystają pobliskie wspólnoty mieszkaniowe.

10:07

Radny Marcin Jakóbczyk (PiS). – Czy przebudowa Al. Racławickich jest kwestią niezbędną? Czy nie jest wystarczającą drogą podjęcie się wymiany nawierzchni? – pyta radny. Przekonuje, że chodnik wzdłuż Alej jest tak szeroki, że zmieści się tam jeszcze ścieżka rowerowa. Podkreśla, że najbardziej potrzebne mieszkańcom są drzewa na najbardziej zatłoczonym odcinku Alej między Krakowskim Przedmieściem a al. Długosza i ul. Sowińskiego.

10:03

Radnego interesują też górki czechowskie. – Czy to, co jest w tym momencie robione na terenie górek, ta wycinka, czy ona wymagała stosownego pozwolenia na usunięcie drzew, czy też nie? Czy ktokolwiek zweryfikował, że zostały wycięte te, które nie wymagały takiej zgody?

10:00

Radny Piotr Popiel (PiS) wraca do sprawy Al. Racławickich. Chce szczegółowych informacji na temat zmian w projekcie oraz informacji o planowanym sadzeniu drzew podczas przebudowy Alej. – Mieszkańcy zadali też bardzo trafne pytania, gdzie te nasadzenia miałyby trafić – przekazuje Popiel.

9:58

Radna Małgorzata Suchanowska (PiS) pyta o to, ile terenów zielonych powinno wykupić i urządzić miasto. – Wąwozy na Rudniku są niewykpione, wąwozy na Ponikwodzie są niewykupione. Ile setek hektarów miasto powinno zagospodarować? – pyta Suchanowska. Stwierdza, że mieszkańcy zgłaszają się z prośbą o to, by miasto odkupiło od nich nieruchomości, ale Ratusz nie ma pieniędzy na wykup, ani nieruchomości zamiennych. – Wnioskuję, by wniosek zmiany planu na górkach czechowskich został tak zrealizowany, by wykluczyć tam zabudowę – proponuje radna i zbiera oklaski z ław dla publiczności. – Chodzi o teren zielony. ekologicznie czysty, który ma niesamowity wpływ na nasze zdrowie. Nie możemy pozwolić, by taki teren był zabudowany – stwierdza radna. Mówi, że należy dostosować się do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. - Chcemy terenów zielonych, chcemy miasta z tą zielenią, którą mamy – emocjonuje się Suchanowska. – Dla czyjego interesu tu jesteście? Dla interesu deweloperów, czy mieszkańców?

9:49

Radny Tomasz Pitucha (PiS) ma zastrzeżenia do podanych przez zastępcę prezydenta danych odnośnie powierzchni zieleni w mieście. – Ile z tych terenów to płyty parkingowe zasypane ziemią – pyta Pitucha. Chwali pomysł Zielonego Budżetu. – Ale też wydaje mi się, że jeżeli chodzi o zieleń to nie jest dynamiczny przyrost. Zwraca też uwagę na wpływy z wycinek. – Dochód z tytułu usuwania drzew jest niewielki w mojej opinii.

9:46

Radny Dariusz Sadowski (klub prezydenta Żuka) prosi o informację, jaka liczba drzew została podana w trybie ustawy „lex Szyszko”

9:45

- Jeśli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle – pyta radny Stanisław Brzozowski (PiS). Jego zdaniem zastępca prezydenta pomieszał w swojej prezentacji to, co powstało z tym, co dopiero jest planowane. – Być może naciski społeczne spowodowały to, że miasto i prezydent dostrzegli potrzebę realizacji terenów zielonych i w kontekście innych miast nasze nie wygląda pod tym względem najlepiej.

9:41

– Wycinki nie są dokonywane tylko przez jednostki miejskie. Gros wycinek wykonywanych jest przez mieszkańców, inne instytucje – mówi zastępca prezydenta Lublina.

9:37

Szymczyk chwali się też pierwszym w kraju Zielonym Budżetem oraz jego tegorocznymi projektami, m.in. planowanymi szpalerami drzew, ochroną istniejących drzew, zakładaniem kwietnych łąk.

9:35

Po krótkiej pikiecie przed budynkiem kibice żużlowi weszli do środka i chcą wręczyć prezydentowi podpisy z poparciem dla budowy nowego stadionu żużlowego w Lublinie.

9:32

Zastępca prezydenta podkreśla, że Al. Racławickie wymagają przebudowy, bo ich nawierzchnia została ułożona w 1987 r., a biegnąca pod jezdnią stara sieć gazowa z lat 70. jest przedstawiana jako „tykająca bomba”. – Do wymiany wzdłuż Al. Racławickich jest 1200 m. gazociągu – mówi Szymczyk. Przekonuje ponadto, że podczas robót plany przebudowy będą korygowane tak, żeby oszczędzić jak najwięcej drzew. – W tym momencie jest 26 drzew do usunięcia, liczymy na to, że usuniemy tylko trzy sztuki związane bezpośrednio z układem drogowym – mówi zastępca prezydenta. Zapewnia, że nie będzie tak, że wykonawca wejdzie na plac budowy, oznaczy drzewa przewidziane w projekcie do wycinki i je wytnie. – Nie zostanie przyłożona piła do drzewa, jeżeli nie zostanie to ustalone między wykonawcą, a służbami miejskimi.

9:27

Szymczyk podkreśla, że ani w tym ani w zeszłym roku miasto nie wydało ani jednego pozwolenia na wycinkę na górkach czechowskich.

9:25

Zastępca prezydenta twierdzi, że największe szkody w zieleni wywołały przepisy pozwalające osobom fizycznym na wycinanie drzew wyłącznie na podstawie zgłoszenia.

9:23

Artur Szymczyk informuje, że w bieżącym roku władze miasta wydały 46 decyzji zezwalających na wycinkę 175 drzew, z czego 43 drzewa na wniosek wspólnot i spółdzielni, 132 drzewa na wniosek firm, w tym 46 na wniosek deweloperów.

9:21

Zastępca prezydenta podkreśla, że w studium wyznaczono nowe obszary ochrony, m.in. Derkaczowe Łąki, Bystrzycę Jakubowicką, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe takie jak dolina Cieku spod Konopnicy, Dolina Trześniowska, czy Meandry Bystrzycy. Chwali się również ogrodami działkowymi.

9:16

Rozpoczęły się obrady. Zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk przedstawić informację na temat "wykonywanej oraz planowanej" wycinki na górkach czechowskich, wzdłuż Al. Racławickich, w wąwozie Zimne Doły i na os. Botanik.

9:11

Za chwilę powinno się rozpocząć nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Lublin zwołane na wniosek radnych PiS w sprawie zieleni, głównie górek czechowskich i Al. Racławickich. Na widowni jest grupa mieszkańców przeciwnych zabudowie górek. natomiast przed Ratuszem demonstrują kibice żużlowi, którzy oczekują budowy nowego stadionu żużlowego w rejonie ul. Krochmalnej i Ciepłej.

9:08

Przed Ratuszem zebrała się grupa kibiców Speed Car Motor Lublin, którzy manifestują w sprawie budowy nowego stadionu żużlowego.

9:00

Obrady w specjalnym trybie zwołano na żądanie opozycyjnych względem prezydenta radnych PiS. W trackie sesji będą omowiane sprawy dotyczące zieleni, przede wszystkim na górkach czechowskich i wzdłuż Al. Racławickich.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 220

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
o losie / 25 lutego 2020 r. o 10:13
+53
PiSowcy walczący o drzewa - kabaret. Przypomnijcie mi kto uchwalił Lex Szyszko dzięki któremu w całym kraju wycięto 3 000 000 drzew?
Avatar
Gość / 25 lutego 2020 r. o 09:43
+53
Żużel lubelski jest całkowicie w rękach Ludzi z Wypchanymi Portfelami (w tym powiązanych z tebewałem), którzy podpuszczają kibiców do bicia piany niezwiązanej zupełnie z tematyką dzisiejszej sesji.
 Dziadu weź się za uczciwą pracę a będziesz miał wypchany portwel. Na trollowaniu majątku nie zrobisz.
Avatar
Motormaxx / 25 lutego 2020 r. o 09:47
+51
Wszyscy ci, którzy dziś między innymi za pośrednictwem tego forum plują na lubelski żużel niech pokażą mi inną dyscyplinę, która byłaby w Lublinie tak popularna jak Speedway. No słucham mądrale? Tacy mądrzy jesteście, że chcecie wyeliminować z przestrzeni publicznej sport przyciągający tłumy? To co oferujecie sensownego w zamian, co zainteresuje i zgromadzi 15 tysięcy ludzi? Jakieś propozycje? Nie piszcie o drogach, chodnikach ponieważ na to środki pochodzą z innych funduszy i budowa nowego stadionu absolutnie nie ograniczy w żaden sposób tych inwestycji. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Czy budowa Areny Lublin wpłynęła niekorzystnie na budowę miejskiej infrastruktury? Wypowiadajcie się sensownie zamiast rzucać inwektywami, które nie mają odzwierciedlenia w stanie faktycznym. Rozumku życzę i przede wszystkim zgłębienia tematu a potem dopiero wylewajcie tutaj swoje mądrości... Co zaś tyczy się głośności żużla to zapewniam was, że nie jest głośniejszy od grupki żuli spod najbliższego śmietnika lub sklepu...
Wszyscy ci, którzy dziś między innymi za pośrednictwem tego forum plują na lubelski żużel niech pokażą mi inną dyscyplinę, która byłaby w Lublinie tak popularna jak Speedway. No słucham mądrale? Tacy mądrzy jesteście, że chcecie wyeliminować z przestrzeni publicznej sport przyciągający tłumy? To co oferujecie sensownego w zamian, co zainteresuje i zgromadzi 15 tysięcy ludzi? Jakieś propozycje? Nie piszcie o drogach, chodnikach ponieważ na to środki pochodzą z innych funduszy i budowa nowego stadionu absolutnie nie ograniczy w żaden sposób ty... rozwiń
Avatar
Róża won stąd / 25 lutego 2020 r. o 09:37
+50
skoro jest taka popularność żużla, to i powinni być sponsorzy i kasa od nich... jestem przeciwny pakowaniu publicznych pieniędzy w kolejny stadion, już mamy arenę która jest, delikatnie mówiąc, średnio wykorzystywana, także limit bizantyjskich inwestycji na 20 lat wyczerpany... stadion żużlowy niech budują sponsorzy prywatni (albo państwowi typu bogdanka czy azoty)
 A ja jestem przeciwny pakowania publicznych pieniedzy w drogi chodniki I szkoly I przedszkola,. Chcesz poslac dziecko do szkoly to zloz sie z reszta rodzicow na szkole a nie z moich beda chodzic
 A ja jestem przeciwny pakowania publicznych pieniedzy w drogi chodniki I szkoly I przedszkola,. Chcesz poslac dziecko do szkoly to zloz sie z reszta rodzicow na szkole a nie z moich beda chodzic rozwiń
Avatar
KL / 25 lutego 2020 r. o 09:45
+48
biorąc pod uwagę że po kilku latach rządów Żuka mamy połowę ulic w śródmieściu do natychmiastowego remontu, i jednocześnie ten sam Żuk narzeka na brak pieniędzy w budżecie to.... skąd wezmą na ten stadion, który, co by nie myśleć, jest jednak pewnym dobrem luksusowym??
 A ile ulic do remontu było za "Wsamraśnego"
Avatar
Motormaxx / 25 lutego 2020 r. o 09:31
+47
Jeżeli ktoś twierdzi, że dziś żużel jest jak czytam w jednem z komentarzy "makabrycznie głośnym sportem" to jest totalnym ignorantem i malkontentem. I co gorsza nigdy nie był na żużlu. Nie siej niezdrowej paniki ćwierćinteligencie z Koziej Wólki tylko najpierw pójdź na mecz żużlowy a potem napisz jeszcze raz czy było głośno...
Avatar
Gość / 25 lutego 2020 r. o 10:19
+43
Czy na sali obrad zameldowały się wszystkie "eko" stowarzyszenia i towarzystwa koncesjonowane przez Dziennik Wschodni?
Avatar
Gość / 25 lutego 2020 r. o 09:58
+41
biorąc pod uwagę że po kilku latach rządów Żuka mamy połowę ulic w śródmieściu do natychmiastowego remontu, i jednocześnie ten sam Żuk narzeka na brak pieniędzy w budżecie to.... skąd wezmą na ten stadion, który, co by nie myśleć, jest jednak pewnym dobrem luksusowym??
A ile ulic do remontu było za "Wsamraśnego"
no właśnie o dziwo mniej, bo to było kilkanaście lat temu i jeszcze wtedy takie np. Racławckie czy staszica nie były w tak agonalnym stanie jak teraz...
 Nie da się tak od razu naprawić zaniedbań nieudolnych poprzedników
 Nie da się tak od razu naprawić zaniedbań nieudolnych poprzedników rozwiń
Avatar
Gość / 25 lutego 2020 r. o 09:51
+38
jest bęben to jest i cyrk !!
Avatar
ponik kolny / 25 lutego 2020 r. o 10:37
+30
Przecież Polakom puchną portfele od pieniedzy! Tak mówią w dzienniku telewizyjnym. Jeśli więc w dzisiejszych czasach ktoś nie ma wypchanego portfela to znaczy, że jest wyjątkowym nieudacznikiem zadroszczącym wszystkiego wszystkim.
Avatar
Gość / 2 marca 2020 r. o 12:51
-2
Dla SSYNÓW z tbv kazda zielen jest wrogiem. Zyczenia koronawirusa dla calej firmy.
Avatar
ale o co chodzi? / 1 marca 2020 r. o 06:35
0
Wprost nie do wiary, że po nieodległym w czasie doświadczeniu z socjalizmem i życiu w PRL-u w czyjejś głowie lęgną się pomysły odbierania komuś jego własności przez nawiedzoną grupę" turków bagiennych", która ma czelność pouczać właściciela co powinien na tej działce zbudować
 To jeden z aktualnych zapisów odpowiedzi na wnioski innych mieszkańców Lublina o zmianę przeznaczenia posiadanych przez nich gruntów, a podpisany przez obecnego jeszcze prezydenta Lublina, dr Krzysztofa Żuka: "Zgodnie z art. 64 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej ograniczenie prawa własności następuje w drodze ustawy. Do ustaw, których przepisy ograniczają lub regulują prawo własności należą m.in.: ustawa o ochronie przyrody, ustawa prawo ochrony środowiska, ustawa prawo wodne, ustawa prawo geologiczne i górnicze, ustawa prawo budowlane, szczególne zasady przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, gospodarka nieruchomościami, szczególne zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, scalanie i wymiana gruntów, ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i inne."
 To jeden z aktualnych zapisów odpowiedzi na wnioski innych mieszkańców Lublina o zmianę przeznaczenia posiadanych przez nich gruntów, a podpisany przez obecnego jeszcze prezydenta Lublina, dr Krzysztofa Żuka: "Zgodnie z art. 64 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej ograniczenie prawa własności następuje w drodze ustawy. Do ustaw, których przepisy ograniczają lub regulują prawo własności należą m.in.: ustawa o ochronie przyrody, ustawa prawo ochrony środowiska, ustawa prawo wodne, ustawa prawo geologiczne i górni... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 17:10
+3
NIE CHCEMY ŻUŻLA!!! Cały ten "tor" żużlowy to poroniony pomysł - tylko hałas i kolejne śmietnisko. Ot, rozrywka dla gawiedzi.
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 15:52
-4
Wprost nie do wiary, że po nieodległym w czasie doświadczeniu z socjalizmem i życiu w PRL-u w czyjejś głowie lęgną się pomysły odbierania komuś jego własności przez nawiedzoną grupę" turków bagiennych", która ma czelność pouczać właściciela co powinien na tej działce zbudować
Avatar
Jan Stąd / 28 lutego 2020 r. o 14:48
+4
ODBIERZECIE - tak jak i coś wyciągniecie psu z gardła . Tajemnice Górek Czechowskich leżą w odpowiednich szufladach . Sami natomiast możecie sobie pojechać w te "Górki" i zobaczyć jak je żukokrasnale ogrodzili ŻELAZNYM PŁOTEM za który nie wejdziecie.
Avatar
Wiślański / 27 lutego 2020 r. o 21:58
+2
Jest rozwiązanie. Na górze PARK użytek ekologiczny firmy zainteresowane tym pomysłem Mogłyby wybudować ekologiczne mieszkania pod Górkami Czechowskimi. Podziemnie mieszkania () podziemny basen silownia kino przychonia małe ambulatoriumm, sklepy parkingi myjnie stacje ładowania samochodów. To byłby taki zalążek Podziemnego miasta ... mały jądrowy reaktor - [ ***s://joemonster.org/art/49477/Oto_reaktor_jadrowy_Billa_Gatesa_ktory_byc_moze_uratuje_swiat_przed_katastrofa_klimatyczna_ ]   mogło by też zacząć bydować podziemną stację dla PKP dla HYPERLOOP oraz stację Metra.  Przykład podziemnego miasta dziś  ***s://en.wikipedia.org/wiki/Underground_City,_Montreal  
Jest rozwiązanie. Na górze PARK użytek ekologiczny firmy zainteresowane tym pomysłem Mogłyby wybudować ekologiczne mieszkania pod Górkami Czechowskimi. Podziemnie mieszkania () podziemny basen silownia kino przychonia małe ambulatoriumm, sklepy parkingi myjnie stacje ładowania samochodów. To byłby taki zalążek Podziemnego miasta ... mały jądrowy reaktor - [ ***s://joemonster.org/art/49477/Oto_reaktor_jadrowy_Billa_Gatesa_ktory_byc_moze_uratuje_swiat_przed_katastrofa_klimatyczna_ ]   mogło by też zacząć bydować podziemną stację dla PKP dl... rozwiń
Avatar
Konrad / 27 lutego 2020 r. o 17:12
+5
Nie pojmuję po co robić kolejną wielką "bizantyjską" inwestycję pt stadion żużlowy. Tor żużlowy nie wymaga niczego specjalnego. Postawić parę tojtojów na stadionie Kresowej, podsypać trochę żużlu i akurat będzie tor żużlowy, oczywiście w tygodniu, w niedzielę - giełda. Można to zrobić naprawdę tanio!  Przebudowa al. Racławickich to skomplikowany temat, niestety aby uzyskać dofinansowanie z UE projekt jest tak dramatyczny i wręcz irracjonalny że płakać się chce...
Avatar
TAK TAK TAK / 27 lutego 2020 r. o 13:44
-9
TAK dla stadionu żużlowego !
Avatar
ziggy / 27 lutego 2020 r. o 13:44
+1
Wszyscy ci, którzy dziś między innymi za pośrednictwem tego forum plują na lubelski żużel niech pokażą mi inną dyscyplinę, która byłaby w Lublinie tak popularna jak Speedway. No słucham mądrale? Tacy mądrzy jesteście, że chcecie wyeliminować z przestrzeni publicznej sport przyciągający tłumy? To co oferujecie sensownego w zamian, co zainteresuje i zgromadzi 15 tysięcy ludzi? Jakieś propozycje? Nie piszcie o drogach, chodnikach ponieważ na to środki pochodzą z innych funduszy i budowa nowego stadionu absolutnie nie ograniczy w żaden sposób tych inwestycji. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Czy budowa Areny Lublin wpłynęła niekorzystnie na budowę miejskiej infrastruktury? Wypowiadajcie się sensownie zamiast rzucać inwektywami, które nie mają odzwierciedlenia w stanie faktycznym. Rozumku życzę i przede wszystkim zgłębienia tematu a potem dopiero wylewajcie tutaj swoje mądrości... Co zaś tyczy się głośności żużla to zapewniam was, że nie jest głośniejszy od grupki żuli spod najbliższego śmietnika lub sklepu...
 +1
 +1 rozwiń
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 13:43
-1
Niech się sami wywłaszczą
Zobacz wszystkie komentarze 220

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. W tym roku ze względu na stan epidemii nie jest możliwe upamiętnienie Ofiar tak, jak było do tej pory.

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Jest ich już wielu. Szyją maseczki, robią zakupy seniorom, pomagają w szpitalach, wyprowadzają psy na spacer. Przedstawiamy niektórych z nich

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Już ponad 7 tysięcy maseczek udało się uszyć dzięki staraniu stowarzyszenia Moto Inicjatywa. Maski trafiły do służb medycznych z całej Lubelszczyzny.

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Klubowe imprezy bez wychodzenia z domu, koncerty przez internet, wirtualne wystawy - w czasie epidemii koronawirusa zmienia się cały świat, a wraz z nim kultura i sztuka. Platforma VOD Arte zaprasza do odkrywania za darmo filmów dokumentalnych próbujących odpowiedzieć na pytanie, jak epidemia zmienia i zmieni w przyszłości świat sztuki

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) została przedłużona o kolejne 20 dni. Granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Pochodzący z Ukrainy studenci pierwszego roku nie mogą wyjść samodzielnie po bułki, chyba że poproszą o to kogoś dorosłego. Wszystko przez ograniczenia związane z koronawirusem.

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

63-latka z Dęblina odpowie za usiłowanie zabójstwa swojego męża. Zaatakowała go nożem, podczas domowej awantury. Mężczyzna trafił do szpitala.

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim, dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Kapituła PGNiG Superligi Kobiet po raz pierwszy w historii rozdała nominacje do tytułu Gladiatorów 2020. W gronie wyróżnionych znalazło się wiele zawodniczek MKS Perła Lublin

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach
galeria

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach

W trzech miejscach w Lublinie – na skarpie przy Zamku (na zdjęciach), koło Centrum Kultury i na pasie zieleni przy ul. Krańcowej widać mnóstwo żonkili. Właśnie zaczynają zwracać na siebie uwagę, bo zakwitają. Kilka tysięcy cebulek posadzili jesienią uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, XXI LO i studenci Wydziału Ogrodnictwa UP – wolontariusze Hospicjum Dobrego Samarytanina oraz biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Wszystko w ramach akcji Hospicyjne Pola Nadziei.

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

– To wyzwanie zarówno dla nauczycieli, naszych podopiecznych, jak i ich rodziców – tak o zdalnym nauczaniu mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. Otacza ono opieką ponad 200 osób z autyzmem.

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

W Magicznych Ogrodach Rodzinnym Parku Tematycznym znajdujący się pod Janowcem kwitną już tulipany.

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu pracownikowi szpitala w Parczewie. Mężczyzna bezprawnie przeglądał dokumentację pacjentki. Wcześniej wdał się z nią w romans, a kobieta zaszła w ciążę.

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

Starostwo Powiatowe w Lubartowie jest kolejną instytucją, która włączyła się aukcję charytatywną dla SP ZOZ w Lubartowie. Licytacja jest szczególna, bo można zostać „starostą na jeden dzień”.

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Do nietypowego wypadku doszło w nocy ze środy na czwartek na stacji Motycz. – Wykoleiła się lokomotywa i wagony towarowe załadowane tłuczniem – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, bo w lokomotywie najprawdopodobniej nie było maszynisty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.