Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2022 r.
20:50

Nie będzie sztuki, będą reklamy. Miasto zabiera artystom tubę

0 3 A A

W środku kompletna pustka, na zewnątrz falująca na wietrze folia. Konceptualna praca młodego artysty z Białorusi nie spodobała się miejskim urzędnikom tak bardzo, że więcej artystycznych ekspozycji w tubach na Placu Litewskim nie będzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tub wystawowych na Placu Litewskim jest kilka, miasto używa ich jako powierzchni reklamowej. Trafiają tam słowa (i zdjęcia) prezydenta Krzysztofa Żuka, plakaty Europejskiej Stolicy Młodzieży, są też treści (w cyrylicy) kierowane do ukraińskich mieszkańców Lublina.

Ta stojąca najbliżej Hotelu Europa była inna. Wiosną tubę do dyspozycji dostało Stowarzyszenie Otwarta Pracownia – na trwający do końca roku projekt Windows'22. Tak zdecydował Wydział Kultury lubelskiego Ratusza.

– W tubie przez cały czas odbywały się wystawy i różne akcje. Był to głos młodych artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi, którzy mogli wypowiedzieć się twórczo o tym, co ich dotyka. Na temat współczesności, życia w czasach wojny, pandemii i nieustających katastrof – tłumaczy Marta Ryczkowska, prezeska stowarzyszenia. – Żadnych działań nie było jedynie w drugiej połowie lipca i w sierpniu.

Jesienią artyści do tuby wrócili.

We wrześniu przez kilka dni Vika Kolediuk tworzyła tam instalację performatywną „Bądź na bieżąco!”. Gęsta czerwona sieć miała nawiązywać do współczesnych systemów informacyjnych, kakofonii i propagandy.

– W październiku Sasza Adamov, młody artysta konceptualny z Białorusi, zrobił tam swój secret performance. Opakował tubę folią. Nakleił kartkę, na której był poetycki tekst, że w dzisiejszych czasach niczego nie można być pewnym. To była piękna, efemeryczna praca – podkreśla Ryczkowska.

Nie wszyscy jednak współczesną sztukę w wykonaniu młodego Białorusina docenili. Po kilku dniach folia zniknęła. I nie zerwał jej przypadkowy przechodzień.

– Okazało się, że to, co najbardziej szokujące to pustka. A jednak ta pustka mówi o wiele więcej, niż sto plakatów Lublin is Youth – komentuje kuratorka i historyczka sztuki.

Dzień przed wernisażem kolejnej pracy (w ostatni czwartek), szefowa stowarzyszenia usłyszała, że ma oddać klucze.

– Wydawało mi się, że proponując nam tubę miasto obdarza nas zaufaniem. Ale sposób zakomunikowania nam, że mamy natychmiast ją oddać, bo nie spodobała się ostatnia wystawa, był objawem braku tego zaufania. To bardzo przykre. I nie mam tu pretensji absolutnie do Wydziału Kultury, bo od początku bardzo nas wpierali. Decyzja zapadła w Referacie Marketingu, który tuby nadzoruje – podkreśla Ryczkowska.

– Otwarta Pracownia to stowarzyszenie zrzeszające lubelskich artystów i kuratorów. Ostatnio obchodziło swoje dziesięciolecie za co otrzymało nagrodę prezydenta miasta – przypomina artystka malarka Małgorzata Pawlak. – Sytuację odebrania przestrzeni wystawienniczej uważam nie tylko za śmieszną i niemądrą, lecz także za nieroztropną. Niewiele jest przecież lepszych sposobów na promocję miasta, niż wspieranie kultury.

– Sztuka współczesna ma wiele funkcji, na pewno więcej niż reklama, a więc zabieranie tuby u artystów jest gestem pokazującym proces degradacji – nie ma wątpliwości Anastasiia Kashtalian, artystka video, która jako ostatnia miała szansę zaprezentować w tubie swoją sztukę. W czwartek spędziła w środku wiele godzin. Pisała na szybie swoje myśli, przepisywała wiadomości jakie dostawała w tym czasie na telefon, notowała to, co mówili przechodzący obok i obserwujący jej pracę ludzie. – To historia jednego dnia w centrum Lublina – tłumaczy.

Na pytanie o przyczyny odebrania artystom przestrzeni wystawienniczej przed czasem miasto nie odpowiada. Przestawia własną wersję wydarzeń.

– Przestrzeń ta została udostępniona stowarzyszeniu bezpłatnie i na wyłączność w terminie od kwietnia do początku grudnia 2022 r. W piątek miał miejsce kolejny wernisaż, ekspozycję można oglądać do 24 listopada – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Na realizację ostatniej wystawy w ramach projektu, miasto zadeklarowało udostępnienie przestrzeni „Hej!” przy ul. Peowiaków 11 - dedykowanej młodym i stworzonej w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Nomadzi z przymusu i wyboru

Stowarzyszenie Otwarta Pracownia nie ma swojej stałej przestrzeni wystawienniczej. Sztukę współczesną pokazuje w różnych miejscach – od pałaców po przestrzenie postindustrialne. W zeszłym roku udało się w ten sposób zrealizować dziesięć wystaw zbiorowych, a gdy okazało się, że nie ma gdzie pokazać ostatniej, szefowe stowarzyszenia rozpoczęły gorączkowe poszukiwania. – Byłyśmy u Rotarian, deweloperów, obdzwoniłyśmy właścicieli pałaców i kamienic. Jesteśmy bardzo uparte w sytuacjach kryzysowych – wspomina Marta Ryczkowska. Determinacja się opłaciła. Właściciel kamienicy naprzeciwko lubelskiego ratusza, udostępnił artystom lokal zajmowany wcześniej przez bank. Za darmo, na trzy miesiące. Finałowa wystawa „Ad Extremum” nie była jedyna. Były też performanse i mniejsze ekspozycje. – Jestem pewna, że żaden kolektyw artystyczny nie zrobił czegoś takiego. 25 wystaw w jednym roku, bez żadnej infrastruktury, jedynie w oparciu o projekt miejski i projekt z Ministerstwa Kultury – podkreśla kuratorka. – Cała reszta to nasza ciężka praca i wiara w coś więcej niż zysk.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty