Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 lutego 2025 r.
20:04

No i wszystko jasne! Sportowcem 2024 roku została Aleksandra Mirosław

Autor: Zdjęcie autora lukisz

No i wszystko jest już jasne. XXI plebiscyt Sportowiec Roku 2024 organizowany przez Dziennik Wschodni wygrała Aleksandra Mirosław. Na podium znaleźli się jeszcze: żużlowiec Orlen Oil Motoru Lublin Bartosz Zmarzlik oraz bokserka Paco Lublin Julia Szeremeta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mirosław to oczywiście królowa wspinaczki sportowej na czas, która wielką klasę potwierdziła na najważniejszej dla sportowca imprezie – igrzyskach olimpijskich.

Zawodniczka KW Kotłownia Lublin nie zawiodła oczekiwań i z Paryża przywiozła jedyne dla Polski złoto. Już podczas kwalifikacji dorzuciła jednak do swojego występu we Francji coś ekstra – ustanowiła dwa nowe rekordy świata. Dlatego można o niej mówić jako o najszybszej kobiecie na świecie. W końcu 15-metrową ścianę pokonała w zaledwie 6,06 sekundy.

Przed rokiem nasz plebiscyt wygrał Bartosz Zmarzlik. Tym razem żużlowiec Orlen Oil Motoru musiał się zadowolić drugą lokatą. A jaki to był rok dla Bartka? Przede wszystkim wywalczył indywidualne mistrzostwo świata, ale oczywiście nie tylko. Został też wraz z Dominikiem Kuberą i Mateuszem Cierniakiem Drużynowym Mistrzem Szwecji.

A na naszym, krajowym podwórku wywalczył trzeci z rzędu tytuł z Orlen Oil Motorem. Lider „Koziołków” od lat sam dla siebie jest największym wyzwaniem, bo to co potrafi wyczyniać na motocyklu często przyprawia kibiców o szał radości.

Podium uzupełniła Julia Szeremeta. Bokserka Paco Lublin 2024 rok zapamięta do końca życia. Zdobyła w nim wicemistrzostwo olimpijskie, co diametralnie odmieniło jej karierę. W ciągu miesiąca z zawodniczki, którą znali tylko wytrawni fani boksu w gwiazdę, która nie schodziła z pierwszych stron gazet.

Pięściarka Paco Lublin bez wątpienia była jedną z największych polskich gwiazd igrzysk olimpijskich, a o jej nietuzinkowym stylu walki rozpisywał się cały świat. Ważne, że Szeremeta słowa potrafiła przełożyć na czyny i w Paryżu sięgnęła po srebrny medal olimpijski.

Najlepsza dziesiątka XXI Plebiscytu Dziennika Wschodniego

1. Aleksandra Mirosław (KW Kotłownia Lublin), 2. Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin), 3. Julia Szeremeta (Paco Lublin), 4. Wilfredo Leon (Bogdanka LUK Lublin), 5. Magda Balsam (MKS FunFloor Lublin), 6. Jakub Karolak (PGE Start Lublin), 7. Piotr Ceglarz (Motor Lublin), 8. Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin), 9. Mateusz Rudyk (Monogo Lubelskie Perła Polski Cycling Team), 10. Grzegorz Szczepański (Edach Budowlani Lublin).

Przyznaliśmy też kilka innych wyróżnień.

Super champion - Iwona Nabożna

Przy okazji otwarcia trzeciej dziesiątki plebiscytu Dziennika Wschodniego, postanowiliśmy za każdym razem cofnąć się w czasie i przypomnieć sportowców, którzy kilka lat temu, dostarczali lubelskim kibicom wspaniałych emocji, wrażeń, radości. Nazwaliśmy ich Superczempionami Lubelszczyzny.

Bez wątpienia takie emocje dostarczała drużyna piłkarek ręcznych MKS Montex. W 1995 r, w maju, a więc niebawem będziemy świętować trzydziestolecie, ta drużyna stworzona przez biznesmena Tadeusza Strzęciwilka, zdobyła pierwszy medal mistrzostw Polski. Główne trofeum odbierała wtedy kapitan zespołu, bez której bez cienia przesady, tamtej drużyny i tamtych sukcesów by nie było. Iwona Nabożna – wychowanka lubelskiego MKS. Najpierw dwukrotna mistrzyni Polski w AZS Wrocław, a po powrocie w rodzinne strony - siedmiokrotna mistrzyni z Monteksem. 200-krotna reprezentantka Polski.

Wyróżnienie specjalnie - Zygmunt Kalinowski

W 2024 roku minęło 50 lat od zdobycia przez polskich piłkarzy medalu na mistrzostwach świata. Drużyna trenera Kazimiera Górskiego na boiskach Niemiec została trzecią drużyną świata – za niemieckimi gospodarzami i Holendrami, przed Brazylią. Wśród wybrańców trenera „tysiąclecia” znalazł się m.in. późniejszy zawodnik Motoru Lublin. Z tej okazji mamy zaszczyt uhonorować Zygmunta Kalinowskiego.

Kalinowski po blisko dekadzie spędzonej we Wrocławiu, jesienią 1979 r. przeniósł się do Lublina, z motorowcami wywalczył pierwszy, historyczny awans do ekstraklasy, po czym został lublinianinem na dobre i na złe.

W barwach Śląska został mistrzem Polski. W barwach Motoru rozegrał ponad 100 meczów na boiskach 1 i 2 ligi. Mimo tak wspaniałej kariery może mówić… o pechu. A to dlatego, że w tym samym czasie w Polsce mieszkał i postanowił także zostać bramkarzem Jan Tomaszewski. I choć trener Górski często podkreślał, że w bramce ma równorzędnych zawodników, to postawił na „Tomka”, a po takich zwodach jak turniej w Niemczech selekcjoner nie miał wyjścia – Tomaszewski był nie do wygryzienia z jedenastki.

Dziś miał być z nami także drugi z „Orłów Górskiego”, który jako piłkarz reprezentował lubelski klub. Władysław Żmuda, wychowanek Motoru niestety nie mógł dziś być z nami, ale przy odpowiedniej okazji przekażemy mu okolicznościową statuetkę.

Co ciekawe – Zygmunt Kalinowski zdobywał wspomniane mistrzostwo Polski w towarzystwie właśnie Władysława Żmudy. To był rok 1977.  A skoro sięgamy głęboko wstecz, to przypomnijmy, a młodszych – poinformujmy, że na początku lat 60 trener Górski prowadził Lubliniankę, z którą awansował do drugiej ligi.

Trener roku - Mateusz Stolarski

Najmłodszy trener w polskiej piłkarskiej ekstraklasie. Na początku tego roku skończył 32 lata. Wiosną poprzedniego roku dostał duży kredyt zaufania od prezesa Zbigniewa Jakubasa i ku radości swojej, ale i tysięcy sympatyków piłki nożnej na Lubelszczyźnie, wprowadził Motor do ekstraklasy. To bez wątpienia wielkie osiągnięcie w trenerski debiucie, bo praca z Motorem to jego szkoleniowy debiut na tak wysokim poziomie. Co więcej – w ekstraklasowej konfrontacji Mateusz Stolarski potwierdził wcześniejsze walory, a może i wyeksponował kolejne, dzięki czemu Motor – ekstraklasowy beniaminek, gra w tym sezonie bez kompleksów. W ostatni poniedziałek pokonał GKS Katowice (po lekkiej zapaści), a już w niedzielę powalczy o kolejne punkty na otwarcie stadionu w Niepołomicach. Prezes Zbigniew Jakubas powiedział kiedyś, że widzi w Mateuszu Stolarskim lubelskiego Alexa Fergusona, twórcę potęgo Manchesteru United. Jesteśmy za!

Drużynowe sukcesy roku

Piłkarze Motoru Lublin – awans do ekstraklasy, po zwycięskich barażach z Arka Gdynia, wspaniałych golach Bartosza Wolskiego i „Żaka Endiaje”. To może truizm, ale był to najprawdziwszy zespołowy sukces – właściciela, który stworzył warunki na miarę ekstraklasy, piłkarzy, którzy w każdym meczu walczyli do ostatniej minuty (co potwierdzili w finałowym barażu) i obszernego sztabu szkoleniowego, z Mateuszem Stolarskim na czele. Stolarskim, który bez kompleksów przejął pałeczkę po Gonzalo Feio, współtwórcy sukcesu. Tu ciekawostka – w niedzielę w programie Canal Plus portugalski trener przyznał, że żałuje złożonej rezygnacji. To już jednak jego sprawa, kibice Motoru – tez dokładający do sukcesu swoją cegiełkę – szanując Gonzalo, cieszą się że mają Mateusza.

Piłkarki ręczne MKS FanFloor Lublin – brązowe medalistki mistrzostw Polski w sezonie 2024/25. Wprawdzie w tym klubie po latach hegemonii liczy się tylko złoto, ale ceniony jest każdy medal, bo rywali nie śpią. Od 1995 r. lublinianki praktycznie nie schodzą z ligowego podium - tak było i przed rokiem. Po wtorkowej wygranej z MKS Gniezno w najbliższych dniach rozpoczną kolejną batalię o medale, rywalizując w górnej połowie tabeli.

Żużlowcy Motoru Lublin – trzeci z rzędu tytuł mistrza Polski. Z jednej strony już przed rozpoczęciem sezonu lubelski „dream-team” fachowcy stawiali w roli bezdyskusyjnego faworyta. Z drugiej – każdy sportowiec wie, jak trudno jest z takiej roli się wywiązać. Zwłaszcza w tak niebezpiecznej, kontuzjogennej dyscyplinie jak żużel. Drużyna trenera Macieja Kuciapy nie zawiodła, jeździła tak jak się spodziewano, a prezes Jakub Kępa znów… przerósł ojca. Tyle Marek, Kepa senior, w swojej szczytowej formie, z pewnością byłby kluczową postacią w super-drużynie zbudowanej przez syna. Na „stare lata” pozostało mu oklaskiwać Bartka Zmarzlika i spółkę.

Młodzieżowy sukces roku

AZS UMCS Lublin – najlepszy klub z województwa lubelskiego w sportowym współzawodnictwie, prowadzonym przez Ministerstwo Sportu. Zliczane sa osiągnięcia w kategorii młodzik, junior, junior młodszy i młodzieżowiec. Wśród wielu tysięcy polskich klubów na bardzo wysokiej szóstej pozycji w ubiegłym roku sklasyfikowany został lubelski AZS. To zasługa lekkoatletów, pływaków, koszykarzy, tenisistów stołowych. Żeby znaleźć się tak wysoko w krajowej hierarchii, trzeba mieć bez wątpienia znakomitych sportowców, ale i znakomitych szkoleniowców.

Sport niepełnosprawnych

Mistrzyni paralimpijska z Paryża w tenisie stołowym, brązowa medalistka tej imprezy w grze deblowej i mieszanej.

W finale singla pokonała Chinkę Xiong Guiyan. Nasza zawodniczka przegrywała 1:2 w setach, ale odrobiła stratę, wygrywając ostatecznie 3:2. Wczesniej była dwukrotna mistrzynią paralimpijską z Rio de Janeiro i Tokio, ale zespołowo. W Paryżu cieszyła się z sukcesu jak najbardziej osobistego. W grze mieszanej towarzyszył jej Piotr Grudzień, a w deblu - Natalia Partyką.

Skrót z wydarzenia

Transmisja

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty