Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2019 r.
17:43

Ostatnie starcie przed referendum. Debata w sprawie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 333 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski)

Prawie dwie godziny trwała ostatnia debata przed niedzielnym referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzisiejszą debaty zorganizowały wspólnie Politologiczne Koło Naukowe UMCS oraz Studenckie Koło Dziennikarskie UMCS. Przy jednym stole znalazł się m.in. prawnik reprezentujący spółkę TBV, która chce zbudować na 30 hektarach górek czechowskich bloki mieszkalne oraz przeciwnicy tej inwestycji, a także jedna z miejskich radnych. Spółka tłumaczy, że chce zabudować tylko ten teren, który już teraz może być przekształcony zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania.

>>> Referendum ws. górek czechowskich w Lublinie. Gdzie i jak głosować [lista lokali]

Przedstawiciel TBV przekonywał, że plan zagospodarowania górek czechowskich powinien być zmieniony. – Od 14 lat plan nie znalazł uznania inwestycyjnego – tłumaczył mec. Krzysztof Klimkowski. Reprezentowana przez niego spółka chce zbudować bloki na 30 ha górek, a w zamian za taką możliwość miałaby urządzić na swój koszt i przekazać miastu 75-hektarowy park na pozostałej części dawnego poligonu. – Zrealizowanie parku zgodnie z zamierzeniem inwestora może zatrzymać degradację terenu.

Klimkowski twierdził, że także budowa osiedli będzie korzystna dla Lublina. Twierdził m.in., że dzięki temu wzrosną wpływy podatkowe do kasy miasta i powstaną nowe miejsca pracy.

– To jest wątpliwa teza – ocenił Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, przeciwnik budowy bloków na górkach czechowskich. Jego zdaniem powstanie nowych mieszkań na górkach nie sprawi, że miastu przybędzie mieszkańców, bo w Lublinie już teraz powstają nowe bloki, a liczba ludności nadal się zmniejsza. – Mieszkańców Lublina ubywa.

>>> Referendum ws. górek czechowskich. Co może się stać po głosowaniu? [cztery scenariusze]

Przedstawiciel inwestora tłumaczył również, że korzystniejsze jest budowanie nowych mieszkań niedaleko od centrum miasta i że warunek spełnia teren na górkach czechowskich. Po ten sam argument sięgnęła również radna Jadwiga Mach z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.

– Samorządy polskie wydają rocznie 84 mln zł jako koszty związane z rozlewaniem się miast – mówiła radna i zwracała uwagę na to, że obok górek już są gotowe drogi, podczas gdy budowa mieszkań w dalszych częściach Lublina pociąga za sobą dodatkowe wydatki z kasy miasta. – To jest oświetlenie, remontowanie, oczyszczanie, czy dowożenie mieszkańców – ocenia Mach. Przekonuje, że górkami trzeba się zająć. – Zostawienie tego terenu to dalsza degradacja.

Przeciwnicy budowy bloków twierdzą tymczasem, że to właśnie zgoda na powstanie osiedli na górkach czechowskich skutkowałaby degradacją przyrodniczą terenu i zaszkodziłaby zwłaszcza żyjącym tu chomikom europejskim objętym międzynarodową ochroną Konwencji berneńskiej.

– Pozwoliłem sobie napisać do sekretariatu Konwencji berneńskiej do Strasburga – mówił Paweł Cegiełko, mieszkaniec os. Botanik. Jego zdaniem nie można decydować w referendum lokalnym o tym, co jest uregulowane na poziomie międzynarodowym. – To sytuacja, która wykracza poza nasze granice.

>>> Górki czechowskie. Głosowanie w referendum na TAK i na NIE [argumenty obu stron]

Radna Mach broniła decyzji o przeprowadzeniu ogólnomiejskiego plebiscytu w sprawie przyszłości dawnego poligonu. – W sytuacji niełatwej podjęliśmy uchwałę, która pozwoli wypowiedzieć się w tej sprawie mieszkańcom – podkreślała radna. Nie zgadza się z zarzutami, że miasto, mimo obietnic, nie udostępniło mieszkańcom całej wiedzy pomocnej w podjęciu decyzji i zamieściło tylko część dokumentów. – Te informacje, w mojej ocenie, są satysfakcjonujące – stwierdziła Mach. Odniosła się również do stwierdzeń, że właściciel górek czechowskich zorganizował kosztowną kampanię namawiającą do głosowania po jego myśli. – Ile przeznacza na to pieniędzy, to jest sprawa właściciela.

W dzisiejszej debacie nie zabrakło też pytania o to, co się stanie, jeśli w referendum wygra odpowiedź „nie”. Przedstawiciel dewelopera miał w tej sprawie inne zdanie niż przeciwnicy budowy bloków.

– Głosowanie na „nie” otworzy mieszkańcom możliwość publicznej debaty na temat tego, co z górkami powinno się stać – przekonywał Cegiełko.

– Jeżeli odpowiedź będzie na nie, zapewne będziemy rozmawiać z mieszkańcami i wspólnie, myślę, wypracujemy jakieś wnioski – stwierdziła radna Mach.

>>> "Najcenniejszy fragment górek czechowskich nadal istnieje". Historia folwarku Czechów

Z kolei przedstawiciel TBV przypomniał, że jeśli większość głosujących wskaże odpowiedź „nie”, ale nie zostanie osiągnięta wymagana frekwencja, to decyzja będzie należeć do władz Lublina.

– Przyszłość tego terenu będzie w rękach Rady Miasta – mówił Klimkowski. Odniósł się też do scenariusza, w którym próg frekwencyjny zostaje osiągnięty, a większość uczestników głosuje na „nie”. Jego zdaniem w tej sytuacji właściciel będzie mógł poczynić na tym terenie inwestycje dopuszczone obecnie obowiązującym planem zagospodarowania. – Na pewno w przypadku odpowiedzi na „nie” nie powstanie taki park – stwierdził Klimkowski.

– Te wizualizacje nie są załącznikiem do karty wyborczej, na to nie głosujemy, to jest marketingowy zabieg – przekonywał Krzysztof Gorczyca. Według niego górki czechowskie powinny się stać własnością miasta. Jego zdaniem odpowiedź „nie” umożliwi rozmowy o ewentualnym przejęciu terenu. – Gra zacznie się od nowa – tłumaczył aktywista. Nie tylko on sugerował, że dawny poligon powinien się stać własnością samorządu Lublina. – Warto naprawdę wykupić ten teren – przekonywał Jan Kamiński z Forum Kultury Przestrzeni i twierdzi, że miasto powinno przejąć górki czechowskie.

>>> Górki czechowskie. Jak doszło do referendum?

– Miasto to mieszkańcy – odpowiedziała Kamińskiemu radna Jadwiga Mach i przypomniała, że samorząd nie ma „własnych” pieniędzy. – To są pieniądze każdego z nas, podatników. Należałoby również w takiej sytuacji zapytać mieszkańców, czy tego chcą – stwierdziła radna i zebrała oklaski. Jednak prawnik TBV wykluczył sprzedaż nieruchomości. – Takiego scenariusza nie ma – zastrzegł Klimkowski. – Ani właściciel nie jest zainteresowany tym, aby sprzedać ten teren, ani miasto, żeby go kupić.

Z sali padło też pytanie o konkretne korzyści, jakie odniesie właściciel górek czechowskich, jeżeli dojdzie do zmiany przeznaczenia 30 ha terenu. – Jaki będzie zarobek firmy TBV w związku ze zmianą planu zagospodarowania – pytała jedna z mieszkanek obecnych na debacie. – Ta kwota z mojej strony nie padnie – odpowiedział jej mec. Klimkowski. – To, ile spółka zarobi, jest sprawą bardzo wielu czynników – mówił prawnik. – Przestańmy liczyć pieniądze.

Przedstawiciel dewelopera zastrzegał też, że bloki mieszkalne nie powstaną wszystkie naraz. – To jest inwestycja długofalowa, mniej więcej na 10-12 lat planowana – powiedział mecenas Klimkowski.

>>> "Krótkowzroczność odbije się w przyszłości". Komentarz Krzysztofa Wiejaka ws. górek czechowskich

– Wydaje mi się, że główny problem polega na tym, że pytanie jest tak sformułowane jak nie powinno być – podsumowała debatę o referendum prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. – Powinno być więcej debat poprzedzających zadanie pytania.

Przypomnijmy, że obiecując przeprowadzenie referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich prezydent zapowiedział, że treść pytań będzie uzgadniana z „wszystkimi zaangażowanymi stronami”. Takich uzgodnień jednak nie było.

– Życzę podjęcia dobrej decyzji – skwitowała na koniec prof. Hofman zastrzegając, że jest miłośniczką górek czechowskich i ekolożką.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowi funkcjonariusze złożyli ślubowanie i rozpoczęli służbę
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Nowi funkcjonariusze złożyli ślubowanie i rozpoczęli służbę

Za nami już drugi w tym roku nabór w szeregi policji. Tym razem uroczyste ślubowanie złożyło 33 funkcjonariuszy.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego!

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego!

Dokładnie 437 187,60 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Kozubszczyźnie.

Polski Cukier Start Lublin walczył do końca, ale minimalnie przegrał z Treflem Sopot [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Start Lublin walczył do końca, ale minimalnie przegrał z Treflem Sopot [zdjęcia]

W poniedziałkowy wieczór emocji w hali Globus było co niemiara. Polski Cukier Start po pierwszej kwarcie prowadził z Treflem Sopot 26:16. Niestety, w końcówce goście przechylili szalę na swoją stronę i mimo naprawdę ambitnej postawy gospodarzy, to rywale wracali do domu ze zwycięstwem (85:84).

W organizmie 3 promile, a samochód już stracony

W organizmie 3 promile, a samochód już stracony

39-letni chełmianin może pożegnać się ze swoim samochodem. Pod wpływem alkoholu spowodował kolizję, a zgodnie z nowymi przepisami jest orzeczenie przepadku pojazdu należącego do kierującego.

Pijany 18-latek zakończył jazdę w rowie

Pijany 18-latek zakończył jazdę w rowie

Nietrzeźwy kierowca mercedesa zderzył się z innym pojazdem i wpadł do rowu. Policja zabezpieczyła jego pojazd na poczet przyszłej kary.

KUL przenosi się do Brazylii. Powstało tam Centrum Badań nad Kulturą Polską

KUL przenosi się do Brazylii. Powstało tam Centrum Badań nad Kulturą Polską

W Porto Alegre będą się uczyć o Polsce. Właśnie w tym miejscu powstało Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II.

„Bogdanka kontra posłanka” i wycofany pozew

„Bogdanka kontra posłanka” i wycofany pozew

We wrześniu ubiegłego roku zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka złożył pozew przeciwko posłance Marcie Wcisło. Poszło o naruszenie dobrego imienia kopalni. Procesu jednak nie będzie.

„Kilka słów tylko do Ciebie (…)”. Spektakl w Centrum Kultury w Lublinie
21 marca 2024, 19:00

„Kilka słów tylko do Ciebie (…)”. Spektakl w Centrum Kultury w Lublinie

Czy jesteście gotowi na teatralne spotkanie z własnymi lękami i tajemnicami? W spektaklu "Kilka słów tylko do Ciebie, które powtarzam bez końca" dowiemy się, co kryje się za maską codzienności. Inspirując się „Procesem” Franza Kafki, „Fizyką Smutku” Georgiego Gospodinowa i „Językiem Przyszłości” Laurie Anderson, przeniesiemy się w mroczne korytarze ludzkiej psychiki.

Stabat Mater. Koncert wielkopostny w Filharmonii Lubelskiej
22 marca 2024, 19:00

Stabat Mater. Koncert wielkopostny w Filharmonii Lubelskiej

Podczas Wielkiego Postu Filharmonia Lubelska sięgnie po jedno z najpopularniejszych dzieł muzyki chóralnej "Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego. Koncert odbędzie się w piątek (22 marca) o godzinie 19.00.

Jakie zniżki dla puławian? Karta miejska już dostępna

Jakie zniżki dla puławian? Karta miejska już dostępna

Osoby zameldowane w Puławach otrzymają nowe benefity - zniżki na wybrane produkty lub usługi świadczone przez partnerów miejskiej karty. Jednym z partnerów programu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który oferuje tańsze wejściówki i karnety na pływalnię.

Jest nowy prezes MZK. To były dyrektor Ursusa

Jest nowy prezes MZK. To były dyrektor Ursusa

W piątek wybrany został nowy prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Na to stanowisko rada nadzorcza asygnowała Pawła Dadeja związanego w przeszłości m.in. z lubelskim producentem autobusów Ursus Bus.

Zakon Bernardynów zaprasza na koncert papieski
2 kwietnia 2024, 19:00

Zakon Bernardynów zaprasza na koncert papieski

We wtorek 2 kwietnia w klasztorze oo. Bernardynów w Lublinie odbędzie się koncert ku czci św. Jana Pawła II. Wystąpi Magda Anioł z zespołem.

Zbigniew Jakubas skomentował odejście z Motoru Lublin trenera Goncalo Feio

Zbigniew Jakubas skomentował odejście z Motoru Lublin trenera Goncalo Feio

W poniedziałek kibice żółto-biało-niebieskich wpadli w kompletnie osłupienie po tym jak w mediach pojawiła się informacja o złożeniu dymisji przez Goncalo Feio, który wprowadził Motor Lublin na zaplecze PKO BP Ekstraklasy. Klub wydał już oficjalne oświadczenie w tej sprawie, a teraz głos zabrał również Zbigniew Jakubas

Kandydat PiS już nie chce walczyć o fotel burmistrza. Jak to tłumaczy?
wybory 2024

Kandydat PiS już nie chce walczyć o fotel burmistrza. Jak to tłumaczy?

Miał być kandydatem PiS na burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego, ale niespodziewanie Janusz Skólimowski zrezygnował. – Podyktowane jest to komplikacjami zdrowotnymi – tłumaczy. Ale nieoficjalnie mówi się o wewnętrznych tarciach w partii.

Jest punkt paszportowy w Krasnymstawie. Nie trzeba już jechać daleko

Jest punkt paszportowy w Krasnymstawie. Nie trzeba już jechać daleko

Ponad 20 osób w ciągu 3 dni zaoszczędziło czas i pieniądze, bo mogło złożyć wniosek o paszport w Krasnymstawie bez konieczności wyjazdu do Chełma, Lublina czy Zamościa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

palnik

Zamość

525,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

199,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

wklad

Zamość

35,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

uchwyt

Zamość

62,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

szlif

Zamość

620,00 zł

Komunikaty