Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2019 r.
17:43

Ostatnie starcie przed referendum. Debata w sprawie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 333 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski)

Prawie dwie godziny trwała ostatnia debata przed niedzielnym referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzisiejszą debaty zorganizowały wspólnie Politologiczne Koło Naukowe UMCS oraz Studenckie Koło Dziennikarskie UMCS. Przy jednym stole znalazł się m.in. prawnik reprezentujący spółkę TBV, która chce zbudować na 30 hektarach górek czechowskich bloki mieszkalne oraz przeciwnicy tej inwestycji, a także jedna z miejskich radnych. Spółka tłumaczy, że chce zabudować tylko ten teren, który już teraz może być przekształcony zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania.

>>> Referendum ws. górek czechowskich w Lublinie. Gdzie i jak głosować [lista lokali]

Przedstawiciel TBV przekonywał, że plan zagospodarowania górek czechowskich powinien być zmieniony. – Od 14 lat plan nie znalazł uznania inwestycyjnego – tłumaczył mec. Krzysztof Klimkowski. Reprezentowana przez niego spółka chce zbudować bloki na 30 ha górek, a w zamian za taką możliwość miałaby urządzić na swój koszt i przekazać miastu 75-hektarowy park na pozostałej części dawnego poligonu. – Zrealizowanie parku zgodnie z zamierzeniem inwestora może zatrzymać degradację terenu.

Klimkowski twierdził, że także budowa osiedli będzie korzystna dla Lublina. Twierdził m.in., że dzięki temu wzrosną wpływy podatkowe do kasy miasta i powstaną nowe miejsca pracy.

– To jest wątpliwa teza – ocenił Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, przeciwnik budowy bloków na górkach czechowskich. Jego zdaniem powstanie nowych mieszkań na górkach nie sprawi, że miastu przybędzie mieszkańców, bo w Lublinie już teraz powstają nowe bloki, a liczba ludności nadal się zmniejsza. – Mieszkańców Lublina ubywa.

>>> Referendum ws. górek czechowskich. Co może się stać po głosowaniu? [cztery scenariusze]

Przedstawiciel inwestora tłumaczył również, że korzystniejsze jest budowanie nowych mieszkań niedaleko od centrum miasta i że warunek spełnia teren na górkach czechowskich. Po ten sam argument sięgnęła również radna Jadwiga Mach z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.

– Samorządy polskie wydają rocznie 84 mln zł jako koszty związane z rozlewaniem się miast – mówiła radna i zwracała uwagę na to, że obok górek już są gotowe drogi, podczas gdy budowa mieszkań w dalszych częściach Lublina pociąga za sobą dodatkowe wydatki z kasy miasta. – To jest oświetlenie, remontowanie, oczyszczanie, czy dowożenie mieszkańców – ocenia Mach. Przekonuje, że górkami trzeba się zająć. – Zostawienie tego terenu to dalsza degradacja.

Przeciwnicy budowy bloków twierdzą tymczasem, że to właśnie zgoda na powstanie osiedli na górkach czechowskich skutkowałaby degradacją przyrodniczą terenu i zaszkodziłaby zwłaszcza żyjącym tu chomikom europejskim objętym międzynarodową ochroną Konwencji berneńskiej.

– Pozwoliłem sobie napisać do sekretariatu Konwencji berneńskiej do Strasburga – mówił Paweł Cegiełko, mieszkaniec os. Botanik. Jego zdaniem nie można decydować w referendum lokalnym o tym, co jest uregulowane na poziomie międzynarodowym. – To sytuacja, która wykracza poza nasze granice.

>>> Górki czechowskie. Głosowanie w referendum na TAK i na NIE [argumenty obu stron]

Radna Mach broniła decyzji o przeprowadzeniu ogólnomiejskiego plebiscytu w sprawie przyszłości dawnego poligonu. – W sytuacji niełatwej podjęliśmy uchwałę, która pozwoli wypowiedzieć się w tej sprawie mieszkańcom – podkreślała radna. Nie zgadza się z zarzutami, że miasto, mimo obietnic, nie udostępniło mieszkańcom całej wiedzy pomocnej w podjęciu decyzji i zamieściło tylko część dokumentów. – Te informacje, w mojej ocenie, są satysfakcjonujące – stwierdziła Mach. Odniosła się również do stwierdzeń, że właściciel górek czechowskich zorganizował kosztowną kampanię namawiającą do głosowania po jego myśli. – Ile przeznacza na to pieniędzy, to jest sprawa właściciela.

W dzisiejszej debacie nie zabrakło też pytania o to, co się stanie, jeśli w referendum wygra odpowiedź „nie”. Przedstawiciel dewelopera miał w tej sprawie inne zdanie niż przeciwnicy budowy bloków.

– Głosowanie na „nie” otworzy mieszkańcom możliwość publicznej debaty na temat tego, co z górkami powinno się stać – przekonywał Cegiełko.

– Jeżeli odpowiedź będzie na nie, zapewne będziemy rozmawiać z mieszkańcami i wspólnie, myślę, wypracujemy jakieś wnioski – stwierdziła radna Mach.

>>> "Najcenniejszy fragment górek czechowskich nadal istnieje". Historia folwarku Czechów

Z kolei przedstawiciel TBV przypomniał, że jeśli większość głosujących wskaże odpowiedź „nie”, ale nie zostanie osiągnięta wymagana frekwencja, to decyzja będzie należeć do władz Lublina.

– Przyszłość tego terenu będzie w rękach Rady Miasta – mówił Klimkowski. Odniósł się też do scenariusza, w którym próg frekwencyjny zostaje osiągnięty, a większość uczestników głosuje na „nie”. Jego zdaniem w tej sytuacji właściciel będzie mógł poczynić na tym terenie inwestycje dopuszczone obecnie obowiązującym planem zagospodarowania. – Na pewno w przypadku odpowiedzi na „nie” nie powstanie taki park – stwierdził Klimkowski.

– Te wizualizacje nie są załącznikiem do karty wyborczej, na to nie głosujemy, to jest marketingowy zabieg – przekonywał Krzysztof Gorczyca. Według niego górki czechowskie powinny się stać własnością miasta. Jego zdaniem odpowiedź „nie” umożliwi rozmowy o ewentualnym przejęciu terenu. – Gra zacznie się od nowa – tłumaczył aktywista. Nie tylko on sugerował, że dawny poligon powinien się stać własnością samorządu Lublina. – Warto naprawdę wykupić ten teren – przekonywał Jan Kamiński z Forum Kultury Przestrzeni i twierdzi, że miasto powinno przejąć górki czechowskie.

>>> Górki czechowskie. Jak doszło do referendum?

– Miasto to mieszkańcy – odpowiedziała Kamińskiemu radna Jadwiga Mach i przypomniała, że samorząd nie ma „własnych” pieniędzy. – To są pieniądze każdego z nas, podatników. Należałoby również w takiej sytuacji zapytać mieszkańców, czy tego chcą – stwierdziła radna i zebrała oklaski. Jednak prawnik TBV wykluczył sprzedaż nieruchomości. – Takiego scenariusza nie ma – zastrzegł Klimkowski. – Ani właściciel nie jest zainteresowany tym, aby sprzedać ten teren, ani miasto, żeby go kupić.

Z sali padło też pytanie o konkretne korzyści, jakie odniesie właściciel górek czechowskich, jeżeli dojdzie do zmiany przeznaczenia 30 ha terenu. – Jaki będzie zarobek firmy TBV w związku ze zmianą planu zagospodarowania – pytała jedna z mieszkanek obecnych na debacie. – Ta kwota z mojej strony nie padnie – odpowiedział jej mec. Klimkowski. – To, ile spółka zarobi, jest sprawą bardzo wielu czynników – mówił prawnik. – Przestańmy liczyć pieniądze.

Przedstawiciel dewelopera zastrzegał też, że bloki mieszkalne nie powstaną wszystkie naraz. – To jest inwestycja długofalowa, mniej więcej na 10-12 lat planowana – powiedział mecenas Klimkowski.

>>> "Krótkowzroczność odbije się w przyszłości". Komentarz Krzysztofa Wiejaka ws. górek czechowskich

– Wydaje mi się, że główny problem polega na tym, że pytanie jest tak sformułowane jak nie powinno być – podsumowała debatę o referendum prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. – Powinno być więcej debat poprzedzających zadanie pytania.

Przypomnijmy, że obiecując przeprowadzenie referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich prezydent zapowiedział, że treść pytań będzie uzgadniana z „wszystkimi zaangażowanymi stronami”. Takich uzgodnień jednak nie było.

– Życzę podjęcia dobrej decyzji – skwitowała na koniec prof. Hofman zastrzegając, że jest miłośniczką górek czechowskich i ekolożką.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty