Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2019 r.
17:43

Ostatnie starcie przed referendum. Debata w sprawie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
94 333 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski)

Prawie dwie godziny trwała ostatnia debata przed niedzielnym referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzisiejszą debaty zorganizowały wspólnie Politologiczne Koło Naukowe UMCS oraz Studenckie Koło Dziennikarskie UMCS. Przy jednym stole znalazł się m.in. prawnik reprezentujący spółkę TBV, która chce zbudować na 30 hektarach górek czechowskich bloki mieszkalne oraz przeciwnicy tej inwestycji, a także jedna z miejskich radnych. Spółka tłumaczy, że chce zabudować tylko ten teren, który już teraz może być przekształcony zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania.

>>> Referendum ws. górek czechowskich w Lublinie. Gdzie i jak głosować [lista lokali]

Przedstawiciel TBV przekonywał, że plan zagospodarowania górek czechowskich powinien być zmieniony. – Od 14 lat plan nie znalazł uznania inwestycyjnego – tłumaczył mec. Krzysztof Klimkowski. Reprezentowana przez niego spółka chce zbudować bloki na 30 ha górek, a w zamian za taką możliwość miałaby urządzić na swój koszt i przekazać miastu 75-hektarowy park na pozostałej części dawnego poligonu. – Zrealizowanie parku zgodnie z zamierzeniem inwestora może zatrzymać degradację terenu.

Klimkowski twierdził, że także budowa osiedli będzie korzystna dla Lublina. Twierdził m.in., że dzięki temu wzrosną wpływy podatkowe do kasy miasta i powstaną nowe miejsca pracy.

– To jest wątpliwa teza – ocenił Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, przeciwnik budowy bloków na górkach czechowskich. Jego zdaniem powstanie nowych mieszkań na górkach nie sprawi, że miastu przybędzie mieszkańców, bo w Lublinie już teraz powstają nowe bloki, a liczba ludności nadal się zmniejsza. – Mieszkańców Lublina ubywa.

>>> Referendum ws. górek czechowskich. Co może się stać po głosowaniu? [cztery scenariusze]

Przedstawiciel inwestora tłumaczył również, że korzystniejsze jest budowanie nowych mieszkań niedaleko od centrum miasta i że warunek spełnia teren na górkach czechowskich. Po ten sam argument sięgnęła również radna Jadwiga Mach z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.

– Samorządy polskie wydają rocznie 84 mln zł jako koszty związane z rozlewaniem się miast – mówiła radna i zwracała uwagę na to, że obok górek już są gotowe drogi, podczas gdy budowa mieszkań w dalszych częściach Lublina pociąga za sobą dodatkowe wydatki z kasy miasta. – To jest oświetlenie, remontowanie, oczyszczanie, czy dowożenie mieszkańców – ocenia Mach. Przekonuje, że górkami trzeba się zająć. – Zostawienie tego terenu to dalsza degradacja.

Przeciwnicy budowy bloków twierdzą tymczasem, że to właśnie zgoda na powstanie osiedli na górkach czechowskich skutkowałaby degradacją przyrodniczą terenu i zaszkodziłaby zwłaszcza żyjącym tu chomikom europejskim objętym międzynarodową ochroną Konwencji berneńskiej.

– Pozwoliłem sobie napisać do sekretariatu Konwencji berneńskiej do Strasburga – mówił Paweł Cegiełko, mieszkaniec os. Botanik. Jego zdaniem nie można decydować w referendum lokalnym o tym, co jest uregulowane na poziomie międzynarodowym. – To sytuacja, która wykracza poza nasze granice.

>>> Górki czechowskie. Głosowanie w referendum na TAK i na NIE [argumenty obu stron]

Radna Mach broniła decyzji o przeprowadzeniu ogólnomiejskiego plebiscytu w sprawie przyszłości dawnego poligonu. – W sytuacji niełatwej podjęliśmy uchwałę, która pozwoli wypowiedzieć się w tej sprawie mieszkańcom – podkreślała radna. Nie zgadza się z zarzutami, że miasto, mimo obietnic, nie udostępniło mieszkańcom całej wiedzy pomocnej w podjęciu decyzji i zamieściło tylko część dokumentów. – Te informacje, w mojej ocenie, są satysfakcjonujące – stwierdziła Mach. Odniosła się również do stwierdzeń, że właściciel górek czechowskich zorganizował kosztowną kampanię namawiającą do głosowania po jego myśli. – Ile przeznacza na to pieniędzy, to jest sprawa właściciela.

W dzisiejszej debacie nie zabrakło też pytania o to, co się stanie, jeśli w referendum wygra odpowiedź „nie”. Przedstawiciel dewelopera miał w tej sprawie inne zdanie niż przeciwnicy budowy bloków.

– Głosowanie na „nie” otworzy mieszkańcom możliwość publicznej debaty na temat tego, co z górkami powinno się stać – przekonywał Cegiełko.

– Jeżeli odpowiedź będzie na nie, zapewne będziemy rozmawiać z mieszkańcami i wspólnie, myślę, wypracujemy jakieś wnioski – stwierdziła radna Mach.

>>> "Najcenniejszy fragment górek czechowskich nadal istnieje". Historia folwarku Czechów

Z kolei przedstawiciel TBV przypomniał, że jeśli większość głosujących wskaże odpowiedź „nie”, ale nie zostanie osiągnięta wymagana frekwencja, to decyzja będzie należeć do władz Lublina.

– Przyszłość tego terenu będzie w rękach Rady Miasta – mówił Klimkowski. Odniósł się też do scenariusza, w którym próg frekwencyjny zostaje osiągnięty, a większość uczestników głosuje na „nie”. Jego zdaniem w tej sytuacji właściciel będzie mógł poczynić na tym terenie inwestycje dopuszczone obecnie obowiązującym planem zagospodarowania. – Na pewno w przypadku odpowiedzi na „nie” nie powstanie taki park – stwierdził Klimkowski.

– Te wizualizacje nie są załącznikiem do karty wyborczej, na to nie głosujemy, to jest marketingowy zabieg – przekonywał Krzysztof Gorczyca. Według niego górki czechowskie powinny się stać własnością miasta. Jego zdaniem odpowiedź „nie” umożliwi rozmowy o ewentualnym przejęciu terenu. – Gra zacznie się od nowa – tłumaczył aktywista. Nie tylko on sugerował, że dawny poligon powinien się stać własnością samorządu Lublina. – Warto naprawdę wykupić ten teren – przekonywał Jan Kamiński z Forum Kultury Przestrzeni i twierdzi, że miasto powinno przejąć górki czechowskie.

>>> Górki czechowskie. Jak doszło do referendum?

– Miasto to mieszkańcy – odpowiedziała Kamińskiemu radna Jadwiga Mach i przypomniała, że samorząd nie ma „własnych” pieniędzy. – To są pieniądze każdego z nas, podatników. Należałoby również w takiej sytuacji zapytać mieszkańców, czy tego chcą – stwierdziła radna i zebrała oklaski. Jednak prawnik TBV wykluczył sprzedaż nieruchomości. – Takiego scenariusza nie ma – zastrzegł Klimkowski. – Ani właściciel nie jest zainteresowany tym, aby sprzedać ten teren, ani miasto, żeby go kupić.

Z sali padło też pytanie o konkretne korzyści, jakie odniesie właściciel górek czechowskich, jeżeli dojdzie do zmiany przeznaczenia 30 ha terenu. – Jaki będzie zarobek firmy TBV w związku ze zmianą planu zagospodarowania – pytała jedna z mieszkanek obecnych na debacie. – Ta kwota z mojej strony nie padnie – odpowiedział jej mec. Klimkowski. – To, ile spółka zarobi, jest sprawą bardzo wielu czynników – mówił prawnik. – Przestańmy liczyć pieniądze.

Przedstawiciel dewelopera zastrzegał też, że bloki mieszkalne nie powstaną wszystkie naraz. – To jest inwestycja długofalowa, mniej więcej na 10-12 lat planowana – powiedział mecenas Klimkowski.

>>> "Krótkowzroczność odbije się w przyszłości". Komentarz Krzysztofa Wiejaka ws. górek czechowskich

– Wydaje mi się, że główny problem polega na tym, że pytanie jest tak sformułowane jak nie powinno być – podsumowała debatę o referendum prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. – Powinno być więcej debat poprzedzających zadanie pytania.

Przypomnijmy, że obiecując przeprowadzenie referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich prezydent zapowiedział, że treść pytań będzie uzgadniana z „wszystkimi zaangażowanymi stronami”. Takich uzgodnień jednak nie było.

– Życzę podjęcia dobrej decyzji – skwitowała na koniec prof. Hofman zastrzegając, że jest miłośniczką górek czechowskich i ekolożką.

e-Wydanie

Komentarze 333

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Opo / 5 kwietnia 2019 o 17:57
+19
Jak wygląda zabudowa "miejska" według TBV można się przekonać na Filaretów/PanaBalcera - gigantyczne obleśne parkingowisko wielopoziomowe postawione w najbardziej eksponowanym miejscu w okolicy- pełna dewastacja krajobrazu i osiedla...wyobrazcie teraz sobie kilka lub kilkanascie takich pudeł z gołego betonu na Górkach...jak jeszcze miłosnik betonu i ignorowania otoczenia Stelmach się w to wtrąci to będziemy mieli taką deweloperską Prypeć...
Avatar
Q / 5 kwietnia 2019 o 18:09
+17
OBRZYDLIWE CO WYPRAWIAJĄ TROLLE WYNAJĘTE PRZEZ TBV POD WSZYSTKIMI ARTYKUŁAMI DOT GÓREK.... WIDAĆ ZE BĘDĄ DO OSTATNIEJ CHWILI ZASMIECAC WSZYSTKIE DYSKUSJE, ŻEBY ZMYLIC MIESZKAŃCÓW
Avatar
gość / 5 kwietnia 2019 o 18:05
+17
Nie będzie żadnego parku naturalistycznego będzie park bloków przykład ul Melomanów , zabudowa Felina
Avatar
Qbaa / 5 kwietnia 2019 o 18:01
+16
OBRZYDLIWE CO WYPRAWIAJĄ TROLLE WYNAJĘTE PRZEZ TBV POD WSZYSTKIMI ARTYKUŁAMI DOT GÓREK.... WIDAĆ ZE BĘDĄ DO OSTATNIEJ CHWILI ZASMIECAC WSZYSTKIE DYSKUSJE, ŻEBY ZMYLIC MIESZKAŃCÓW 
Avatar
NIE , to przecież oczywiste / 5 kwietnia 2019 o 18:03
+15
Dlaczego zagłosuję na NIE : 1. Już teraz umiera w Lublinie 400 osób rocznie na choroby wywołane smogiem PO zabudowie Górek i zamknięciu korytarza przewietrzającego miasto ta liczba zwiększy się o około 25 % 2. Budowa zniszczy bezpowrotnie rezerwat przyrody na Górkach 3. Na osiedlu przewidziano 15 tys mieszkańców i co najmniej 8.000 samochodów, które będą jeździły Poligonową i Ducha 4 Gmina Lublin poniesie koszty szacowane na około 300 milionów złotych, co będzie zabójcze dla Miasta w sytuacji w której Lublin ma już 1.5 miliarda długów
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 17:52
+15
Nie w referendum!
Avatar
szacun dla Filipowicza / 5 kwietnia 2019 o 19:02
+12
Głosuję na NIE, ale mam obawy, że NIEZALEŻNIE od wyniku, geszeft będzie dopchnięty, ponieważ cwaniak już dawno zamówił projekty bloczydeł (68 szt.) oraz pozwalających na podwójnie dogęszczenie "akademików" (30 szt.), a projekty te JUŻ SĄ PONOĆ GOTOWE tak, żeby zaraz po dopchnięciu geszeftu można było rozpocząć betonowanie!!!! youtu.be/sSm7eqSemzw
Avatar
Mieszczanka / 5 kwietnia 2019 o 18:53
+12
NIE! Przecież pytanie zadane to podpucha. Ludzie jaki park? Park blokowisk chyba. Nie dajcie się oszukać! Przecież to zarobek życia dla TBV. 
Avatar
MACHniemy 100 bloków / 5 kwietnia 2019 o 18:52
+11
Po co przedstawiciel dewelocwaniaka, skoro na debacie zjawiła się dewelo-lwica Mach?
Avatar
500 MILIONÓW na czysto / 5 kwietnia 2019 o 18:44
+11
Jeśli zagłosujecie na TAK, to developer zarobi na was 500 milionów złotych. A wy nic z tego nie będziecie mieć. Tu chodzi tylko o kasę. A park top mydlenie oczu.
Avatar
ki / 8 kwietnia 2019 o 18:00
0
To zdjęcie obrazujące górki, pod nagłówkiem artykułu jest przepiękne...te przedwiosenne kolory...te połacia traw...ta przestrzeń.... jest w tym jakaś kosmiczna moc..
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2019 o 13:11
-4
Sąd nakazał KŁAMCY - K. Gorczycy- publiczne przyznanie się do kłamstwa. Gorczyca to Obrońca Górek, ciekawe jak takie zdarzenie wytłumaczy swoim dzieciom? Kłamstwo ma krótkie nogi panie Gorczyca i niech tę wiadomość przekaże pan swoim dzieciom i pozostałym Obrońcom Górek.
Avatar
perfidna agitacja / 6 kwietnia 2019 o 17:59
-1
Już tylko sam fakt napowietrzania miasta decyduje bezwarunkowo na   ,NIE,   nie trzeba dokładać reszty ekologi, czyjegoś cwaniactwa i pazernosci. Systematyczna likwidacja miejskich terenów zielonych,  wieloletnie Vat-y, ambergoldy,  prezentacje garnków za 8000zł,  itp. chyba nas czegoś nauczyły...
 gościu właśnie złamałeś ciszę wyborczą !!!
Avatar
yogi40 / 6 kwietnia 2019 o 14:10
+2
Już tylko sam fakt napowietrzania miasta decyduje bezwarunkowo na ,NIE, nie trzeba dokładać reszty ekologi, czyjegoś cwaniactwa i pazernosci. Systematyczna likwidacja miejskich terenów zielonych, wieloletnie Vat-y, ambergoldy, prezentacje garnków za 8000zł, itp. chyba nas czegoś nauczyły...
Avatar
O / 6 kwietnia 2019 o 08:29
+2
OBRZYDLIWE CO WYPRAWIAJĄ TROLLE WYNAJĘTE PRZEZ TBV POD WSZYSTKIMI ARTYKUŁAMI DOT GÓREK.... WIDAĆ ZE BĘDĄ DO OSTATNIEJ CHWILI ZASMIECAC WSZYSTKIE DYSKUSJE, ŻEBY ZMYLIC MIESZKAŃCÓW
 Oj, widzę że nieporadny administrator forum nie zablokował możliwości komentowania pod artykułami dot górek i wynajęty przez TBV troll powklejał wszędzie swój bełkot, aby zasłonić negatywny dla siebie wydzwięk dyskusji
Avatar
Te / 6 kwietnia 2019 o 00:00
+7
Precz z wałem tbv!
Avatar
Tytus / 5 kwietnia 2019 o 23:58
-5
Ludzie, idziecie i zagłosujcie, na tak albo na nie, ale nie bądźcie obojętni i potem nie narzekajcie. Sam pójdę i zagłosuje na tak, wy zróbcie jak uważacie.
Avatar
Własnie dlatego nie / 5 kwietnia 2019 o 23:55
+8
"Łatwo jest ogłupiać ludzi niż przekonać że są ogłupiani" smutne to ale prawdziwe. Płatne trole dwoją się i troją żeby ludzie się zgodzili i jak owce zagłosowali na tak. Otwórzcie oczy, zacznijcie myśleć!!! Kroi gruba akcja pod waszymi nosami. Politycy się tak nie reklamują jak tbv. Włodarze powinni się wstydzić. Górki czechowskie maja określone warunki zabudowy 1). Hal w ogóle nie można budować bo obowiązujący plan z 2005 r. tego nie dopuszcza .2.) Zabudowa dopuszczalna jest na 29,5 ha a 29,5ha to nie jest 30 ha. 3) . Z tych 29,5 ha powierzchnia 7,5 ha jest jest przewidziane na zabudowę komercyjną, bez hal , ( Ub i Uc w planie ) a na pozostałych 22 ha można budować tylko obiekty sportowe oznaczenie SR2 i SR1/U , z czego na 2,2 ha ( SR1/U) można w obiekty sportowe wbudować usługi komplementarne. Krótko zwięźle i na temat. Działka zyska na wartości w samym momencie zmiany warunków zabudowy z ok 30 mln na jakies 250 może 300. Zabudowana będzie warta 5 razy tyle czyli ponad MILIARD zł. Echo walczyło o to parę lat i proponowało takie warunki że ten park to na waciki. Będziesz utrzymywał 75 hektarów parku bo deweloper nie? Wiesz ile to będzie kosztować podatnika bo prezent za 1zł robi mieszkańcom? Park Ludowy się remontuje będzie nowe 23 ha pięknego terenu. Tych 18 radnych którzy głosowali za referendum i Ci którzy dali jakiekolwiek nadzieje deweloperowi powinno się wstydzić. Nie jestem żadnym trolem eco, popis itp wiec sobie daruj. Jestem raptem świadomym mieszkańcem Lublina. Rozumiem że jest to teren prywatny ale o określonym przeznaczeniu od lat. Doskonale wiedzieli co kupowali od Echo czyli tereny zielone przeznaczone pod rekreację. Wiec przestańcie mamić mieszkańców bo nastąpią nieodwracalne zmiany. Jeszcze będziecie sobie pluć w brodę....ale wtedy będzie już za późno. Tu chodzi o gigantyczny zysk nic więcej. Mój głos jest zdecydowanie na NiE. Zapraszam do merytorycznej dyskusji wszystkich troli... tych z Warszawy też. Zobaczcie już artykuły, wywiady sponsorowane przez tbv gdzie nie można komentować, a ogrom mieszkańców nie zdaje sobie sprawy jak to działa... Podbijajcie to kopiujcie, a przede wszystkim rozmawiajcie z ludźmi rodziną znajomymi, może nie zrozumieją ale przynajmniej próbowaliśmy. Ostatni moment żeby otworzyć nieświadomym ludziom oczy, a trolom dewelopera dorzuć roboty żeby zapracowali na te srebrniki za które się sprzedają. Pozdrawiam i dziękuję za uwagę
"Łatwo jest ogłupiać ludzi niż przekonać że są ogłupiani" smutne to ale prawdziwe. Płatne trole dwoją się i troją żeby ludzie się zgodzili i jak owce zagłosowali na tak. Otwórzcie oczy, zacznijcie myśleć!!! Kroi gruba akcja pod waszymi nosami. Politycy się tak nie reklamują jak tbv. Włodarze powinni się wstydzić. Górki czechowskie maja określone warunki zabudowy 1). Hal w ogóle nie można budować bo obowiązujący plan z 2005 r. tego nie dopuszcza .2.) Zabudowa dopuszczalna jest na 29,5 ha a 29,5ha to nie jest 30 ha. 3) . Z tych 29,5 ... rozwiń
Avatar
Tytus / 5 kwietnia 2019 o 23:53
-5
Ludzie, idziecie i zagłosujcie, na tak albo na nie, ale nie bądźcie obojętni i potem nie narzekajcie. Sam pójdę i zagłosuje na tak, wy zróbcie jak uważacie. 
Avatar
w / 5 kwietnia 2019 o 23:52
+3
Podsumowując całą tą "kampanię" pseudoreferendalną - TBV ośmieszone przez własnycn wynajetych warszawskich trolli, władze Lublina totalnie skompromitowane swoimi działaniami przeciwko własnym mieszkancom
Zobacz wszystkie komentarze 333

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2019 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2019 roku 0 0

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać"

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać" 0 43

Strajk nauczycieli zawieszony, po weekendzie pedagodzy wrócą do klas. – Walka o lepszą szkołę wcale się nie zakończyła – grzmią związkowcy. Nie wszyscy jednak w to wierzą. – Mieliśmy gigantyczne wsparcie ze strony uczniów i ich rodziców, protest powinien trwać. Teraz wszyscy będą się z nas już tylko śmiać – komentuje jeden z nauczycieli

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio
26 kwietnia 2019, 19:00

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio 0 0

Grill, muzyka, leżaki i duuużo piwa rzemieślniczego. W piątek Browar Zakładowy Wielokran, czyli lokal firmowy browaru z Poniatowej świętuje 1. urodziny.

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT"
galeria

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT" 0 19

Sejmik województwa lubelskiego zaprotestował w sprawie „wprowadzania ideologii LGBT” do wspólnot samorządowych. Projekt PiS poparli także radni PSL

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę 0 30

Nowy tor do jazdy rowerem ma być otwarty od przyszłego tygodnia na górce Globus w miejscu stroku narciarskiego. Już w niedzielę odbędzie się tu pierwsza impreza sportowa, później trasy powinny być dostępne dla wszystkich chętnych rowerzystów – bez ograniczeń i bez opłat

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał 0 16

Rolnicy z powiatu bialskiego debatowali wczoraj o tym, jak wyjść z dramatycznej sytuacji, w której się znaleźli. Zaprosili ministra rolnictwa, ale ten nie przyjechał

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia 0 0

Wydarzeniem weekendu będzie gala KSW 48, która w sobotni wieczór odbędzie się w hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego 8.

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika 0 14

W Białej Podlaskiej trwa budowa ścieżek rowerowych. Jednak na ulicy Brzeskiej można się natknąć na architektoniczną przeszkodę.

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń]

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń] 0 7

Żeby w majowy weekend nudzić się w Lublinie, trzeba będzie się mocno uprzeć. Wiele darmowych atrakcji będzie czekać na mieszkańców i gości od 26 kwietnia do 5 maja. Można będzie pójść na koncert, potańcówkę lub jedną z wielu wycieczek tematycznych. Poniżej spis wydarzeń, na które można się wybrać za darmo bez wcześniejszych zapisów

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem 0 10

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwyzywał i pobił młodego mężczyznę z Bangladeszu. Wszystko dlatego, że ten przed przypadek dotknął go podczas imprezy w klubie – dowodzą śledczy. Napastnik uderzył również Polaka, który bronił obcokrajowca.

Gala KSW 48 po raz pierwszy w Lublinie. Jakie walki zobaczymy?

Gala KSW 48 po raz pierwszy w Lublinie. Jakie walki zobaczymy? 0 3

W sobotę w hali Globus odbędzie się gala KSW 48. Po raz pierwszy w historii ta federacja pojawi się w Lublinie. Walką wieczoru będzie pojedynek Romana Szymańskiego z Saladinem Parnasse. W imprezie weźmie udział też dwóch zawodników z naszego regionu: Hubert Szymajda i Cezary Kęsik. Transmisję walki można oglądać w internecie i w telewizji

Barwny korowód przeszedł ulicami Lublina. Dzień Solidarności Międzypokoleniowej [wideo, zdjęcia]
galeria

Barwny korowód przeszedł ulicami Lublina. Dzień Solidarności Międzypokoleniowej [wideo, zdjęcia] 0 5

W czwartek w Lublinie odbył się po raz ósmy Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Z placu przed katedrą na plac Litewski przeszedł barwny korowód.

Wypadek w centrum Puław. Ranny 17-letni motocyklista

Wypadek w centrum Puław. Ranny 17-letni motocyklista 0 8

W czwartek, ok. godz. 13:30 na skrzyżowaniu Lubelskiej z Grabskiego w Puławach doszło do wypadku.

MKS Avia Świdnik zwolniła trenerów

MKS Avia Świdnik zwolniła trenerów 0 9

Sławomir Czarnecki i Piotr Maj nie będą już prowadzić drużyny MKS Avia Świdnik

Compensa w nowej siedzibie w Lublinie
galeria

Compensa w nowej siedzibie w Lublinie 0

Od minionego wtorku klienci indywidualni i biznesowi Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group są obsługiwani w nowej siedzibie lubelskiego oddziału przy ul. Nałęczowskiej 16. W uroczystym otwarciu uczestniczyli stali klienci towarzystwa, a także agenci i brokerzy. – Utrzymujemy sieć ponad 60 placówek w całej Polsce. Chcemy być jak najbliżej klienta i to się sprawdza od wielu lat – powiedział na otwarciu placówki w Lublinie Jarosław Szwajgier, zastępca prezesa zarządu Compensy, odpowiedzialny w spółce za sprzedaż.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.