Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2019 r.
17:43

Ostatnie starcie przed referendum. Debata w sprawie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 333 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski)

Prawie dwie godziny trwała ostatnia debata przed niedzielnym referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzisiejszą debaty zorganizowały wspólnie Politologiczne Koło Naukowe UMCS oraz Studenckie Koło Dziennikarskie UMCS. Przy jednym stole znalazł się m.in. prawnik reprezentujący spółkę TBV, która chce zbudować na 30 hektarach górek czechowskich bloki mieszkalne oraz przeciwnicy tej inwestycji, a także jedna z miejskich radnych. Spółka tłumaczy, że chce zabudować tylko ten teren, który już teraz może być przekształcony zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania.

>>> Referendum ws. górek czechowskich w Lublinie. Gdzie i jak głosować [lista lokali]

Przedstawiciel TBV przekonywał, że plan zagospodarowania górek czechowskich powinien być zmieniony. – Od 14 lat plan nie znalazł uznania inwestycyjnego – tłumaczył mec. Krzysztof Klimkowski. Reprezentowana przez niego spółka chce zbudować bloki na 30 ha górek, a w zamian za taką możliwość miałaby urządzić na swój koszt i przekazać miastu 75-hektarowy park na pozostałej części dawnego poligonu. – Zrealizowanie parku zgodnie z zamierzeniem inwestora może zatrzymać degradację terenu.

Klimkowski twierdził, że także budowa osiedli będzie korzystna dla Lublina. Twierdził m.in., że dzięki temu wzrosną wpływy podatkowe do kasy miasta i powstaną nowe miejsca pracy.

– To jest wątpliwa teza – ocenił Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, przeciwnik budowy bloków na górkach czechowskich. Jego zdaniem powstanie nowych mieszkań na górkach nie sprawi, że miastu przybędzie mieszkańców, bo w Lublinie już teraz powstają nowe bloki, a liczba ludności nadal się zmniejsza. – Mieszkańców Lublina ubywa.

>>> Referendum ws. górek czechowskich. Co może się stać po głosowaniu? [cztery scenariusze]

Przedstawiciel inwestora tłumaczył również, że korzystniejsze jest budowanie nowych mieszkań niedaleko od centrum miasta i że warunek spełnia teren na górkach czechowskich. Po ten sam argument sięgnęła również radna Jadwiga Mach z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.

– Samorządy polskie wydają rocznie 84 mln zł jako koszty związane z rozlewaniem się miast – mówiła radna i zwracała uwagę na to, że obok górek już są gotowe drogi, podczas gdy budowa mieszkań w dalszych częściach Lublina pociąga za sobą dodatkowe wydatki z kasy miasta. – To jest oświetlenie, remontowanie, oczyszczanie, czy dowożenie mieszkańców – ocenia Mach. Przekonuje, że górkami trzeba się zająć. – Zostawienie tego terenu to dalsza degradacja.

Przeciwnicy budowy bloków twierdzą tymczasem, że to właśnie zgoda na powstanie osiedli na górkach czechowskich skutkowałaby degradacją przyrodniczą terenu i zaszkodziłaby zwłaszcza żyjącym tu chomikom europejskim objętym międzynarodową ochroną Konwencji berneńskiej.

– Pozwoliłem sobie napisać do sekretariatu Konwencji berneńskiej do Strasburga – mówił Paweł Cegiełko, mieszkaniec os. Botanik. Jego zdaniem nie można decydować w referendum lokalnym o tym, co jest uregulowane na poziomie międzynarodowym. – To sytuacja, która wykracza poza nasze granice.

>>> Górki czechowskie. Głosowanie w referendum na TAK i na NIE [argumenty obu stron]

Radna Mach broniła decyzji o przeprowadzeniu ogólnomiejskiego plebiscytu w sprawie przyszłości dawnego poligonu. – W sytuacji niełatwej podjęliśmy uchwałę, która pozwoli wypowiedzieć się w tej sprawie mieszkańcom – podkreślała radna. Nie zgadza się z zarzutami, że miasto, mimo obietnic, nie udostępniło mieszkańcom całej wiedzy pomocnej w podjęciu decyzji i zamieściło tylko część dokumentów. – Te informacje, w mojej ocenie, są satysfakcjonujące – stwierdziła Mach. Odniosła się również do stwierdzeń, że właściciel górek czechowskich zorganizował kosztowną kampanię namawiającą do głosowania po jego myśli. – Ile przeznacza na to pieniędzy, to jest sprawa właściciela.

W dzisiejszej debacie nie zabrakło też pytania o to, co się stanie, jeśli w referendum wygra odpowiedź „nie”. Przedstawiciel dewelopera miał w tej sprawie inne zdanie niż przeciwnicy budowy bloków.

– Głosowanie na „nie” otworzy mieszkańcom możliwość publicznej debaty na temat tego, co z górkami powinno się stać – przekonywał Cegiełko.

– Jeżeli odpowiedź będzie na nie, zapewne będziemy rozmawiać z mieszkańcami i wspólnie, myślę, wypracujemy jakieś wnioski – stwierdziła radna Mach.

>>> "Najcenniejszy fragment górek czechowskich nadal istnieje". Historia folwarku Czechów

Z kolei przedstawiciel TBV przypomniał, że jeśli większość głosujących wskaże odpowiedź „nie”, ale nie zostanie osiągnięta wymagana frekwencja, to decyzja będzie należeć do władz Lublina.

– Przyszłość tego terenu będzie w rękach Rady Miasta – mówił Klimkowski. Odniósł się też do scenariusza, w którym próg frekwencyjny zostaje osiągnięty, a większość uczestników głosuje na „nie”. Jego zdaniem w tej sytuacji właściciel będzie mógł poczynić na tym terenie inwestycje dopuszczone obecnie obowiązującym planem zagospodarowania. – Na pewno w przypadku odpowiedzi na „nie” nie powstanie taki park – stwierdził Klimkowski.

– Te wizualizacje nie są załącznikiem do karty wyborczej, na to nie głosujemy, to jest marketingowy zabieg – przekonywał Krzysztof Gorczyca. Według niego górki czechowskie powinny się stać własnością miasta. Jego zdaniem odpowiedź „nie” umożliwi rozmowy o ewentualnym przejęciu terenu. – Gra zacznie się od nowa – tłumaczył aktywista. Nie tylko on sugerował, że dawny poligon powinien się stać własnością samorządu Lublina. – Warto naprawdę wykupić ten teren – przekonywał Jan Kamiński z Forum Kultury Przestrzeni i twierdzi, że miasto powinno przejąć górki czechowskie.

>>> Górki czechowskie. Jak doszło do referendum?

– Miasto to mieszkańcy – odpowiedziała Kamińskiemu radna Jadwiga Mach i przypomniała, że samorząd nie ma „własnych” pieniędzy. – To są pieniądze każdego z nas, podatników. Należałoby również w takiej sytuacji zapytać mieszkańców, czy tego chcą – stwierdziła radna i zebrała oklaski. Jednak prawnik TBV wykluczył sprzedaż nieruchomości. – Takiego scenariusza nie ma – zastrzegł Klimkowski. – Ani właściciel nie jest zainteresowany tym, aby sprzedać ten teren, ani miasto, żeby go kupić.

Z sali padło też pytanie o konkretne korzyści, jakie odniesie właściciel górek czechowskich, jeżeli dojdzie do zmiany przeznaczenia 30 ha terenu. – Jaki będzie zarobek firmy TBV w związku ze zmianą planu zagospodarowania – pytała jedna z mieszkanek obecnych na debacie. – Ta kwota z mojej strony nie padnie – odpowiedział jej mec. Klimkowski. – To, ile spółka zarobi, jest sprawą bardzo wielu czynników – mówił prawnik. – Przestańmy liczyć pieniądze.

Przedstawiciel dewelopera zastrzegał też, że bloki mieszkalne nie powstaną wszystkie naraz. – To jest inwestycja długofalowa, mniej więcej na 10-12 lat planowana – powiedział mecenas Klimkowski.

>>> "Krótkowzroczność odbije się w przyszłości". Komentarz Krzysztofa Wiejaka ws. górek czechowskich

– Wydaje mi się, że główny problem polega na tym, że pytanie jest tak sformułowane jak nie powinno być – podsumowała debatę o referendum prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. – Powinno być więcej debat poprzedzających zadanie pytania.

Przypomnijmy, że obiecując przeprowadzenie referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich prezydent zapowiedział, że treść pytań będzie uzgadniana z „wszystkimi zaangażowanymi stronami”. Takich uzgodnień jednak nie było.

– Życzę podjęcia dobrej decyzji – skwitowała na koniec prof. Hofman zastrzegając, że jest miłośniczką górek czechowskich i ekolożką.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty