Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 kwietnia 2019 r.
16:36

Górki czechowskie. Głosowanie w referendum na TAK i na NIE [argumenty obu stron]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
2 19 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na TAK

Pytanie referendalne jest według mnie bardzo proste – ocenia Wojciech Dzioba, prezes spółki TBV Investment, będącej właścicielem górek czechowskich. Przekonuje, że chodzi tylko o zmianę charakteru możliwej zabudowy. – O to, żeby zamienić zabudowę, która w tej chwili jest dopuszczona na górkach miejscowym planem, w postaci galerii, pawilonów, hal sportowych czy biur na zabudowę mieszkaniową – mówi Dzioba. W zamian obiecuje urządzenie 75-hektarowego parku naturalistycznego.

– Uważamy, że tylko odpowiedź na „tak” spowoduje, że teren, który od 20 lat jest niezagospodarowany, wróci do miasta – przekonuje prezes. Według niego plan uchwalony w 2005 r. nie przystaje już do obecnych potrzeb miasta. – W 2005 r. w Lublinie nie było tyle galerii, obiektów sportowych, nie było tyle biur. Przez 14 lat inni inwestorzy, w innych terenach, bardziej kreatywni, takie obiekty miastu zapewnili. Więc my teraz ośmielamy się prosić mieszkańców, aby dopuścili do tego, aby Rada Miasta przychyliła się do naszej prośby i zmieniła plan, który od 14 lat nie przystaje do oczekiwań miasta.

Dzioba przypomina historię pobliskich terenów przy Koncertowej. – Również obowiązywał podobny plan, mówiący o tym, że można tam realizować obiekty w postaci aquaparku. Właścicielem tych terenów było miasto, przez kilka lat próbowało je zagospodarować jako aquapark, bezskutecznie. Potem radni podjęli słuszną decyzję zmieniając plan na zabudowę mieszkaniową. I co się stało? W ciągu kilku lat teren około 6 ha został błyskawicznie zagospodarowany, już nie jest nieużytkiem. Ludzie tam mieszkają, cieszą się z wygodnej lokalizacji, miasto ma podatki, mieszkańcy są zadowoleni, również powstały w niektórych budynkach niezbędne lokale usługowe na parterze i my w tym kierunku chcemy dążyć – mówi prezes. Obiecuje też, że na parterze jednego z bloków znajdzie się miejsce na żłobek lub przedszkole.

Park, którego wizje pokazuje TBV, miałby się składać z trzech części. Ogólnodostępnej strefy rekreacyjnej, części z „czynną ochroną zwierząt i roślin” dostępnej tylko na wskazanych ścieżkach oraz ze strefy komunikacyjnej. Na jednej z ostatnich konferencji prasowych TBV prezentowano dziennikarzom wizualizacje parku, w którym pasą się owce z „gospodarstwa ekologicznego”. – Rdzeniem tej ekofarmy będzie stado ok. 100 owiec – mówił Piotr Szkołut, architekt krajobrazu, pracujący na zlecenie TBV.

Czy zwierzęta mogą być przekazane przez TBV miastu jako element parku? – Te owce i ekofarmę pokazujemy jako możliwą opcję, kolejną atrakcję – odpowiadał Dzioba. – Natomiast to, co my będziemy szczegółowo w tym parku robili, jak on dokładnie będzie wyglądał, chciałbym, żeby to dokładnie stanowiła umowa między firmą a miastem.

Na NIE

Przeciwnicy budowy bloków uważają, że samo pytanie referendalne jest niewłaściwie sformułowane. – Jest zrobione pod firmę deweloperską. Pytanie jest skupione na parku, a kto z państwa nie chce parku, nie kocha zieleni? – ocenia Paulina Zarębska-Denysiuk z Lubelskiego Ruchu Miejskiego. – Ale nie ma pytania, czy państwo chcecie nową dzielnicę w tym miejscu.

Co złego byłoby w nowych blokach? – Liczba osób w tej dzielnicy będzie zbliżona do Sławina. Będziemy chcieli skupić podobną liczbę mieszkańców na bardzo wąskim terenie. W tym momencie mamy problemy komunikacyjne, a poza tym uważamy, że to jedyne zielone płuca na północy miasta.

– Mieszkańcy byli przez ostatnie dwa miesiące wielokrotnie traktowani niepoważnie – ocenia Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Kończącą się dzisiaj kampanię nazywa walką Dawida z dwoma Goliatami. Jednym z Goliatów jest według niego właściciel górek. – Zadrukował setki hektarów billboardów, wyłaził ze swoim przesłaniem z każdego zakamarka, jakby to referendum było o parku. A ono nie jest o parku. Jest o budowie nowej, dużej dzielnicy w miejscu, w którym nigdy nie była planowana – mówi ekolog. Drugim Goliatem nazywa samorząd, któremu zarzuca to, że nie dostarczył mieszkańcom rzetelnej wiedzy w sprawie górek.

Prezydent obiecywał, że przed referendum udostępni komplet danych mających zapewnić mieszkańcom wiedzę niezbędną do podjęcia decyzji. Na stronie internetowej Urzędu Miasta powstała nawet specjalna zakładka z materiałami informacyjnymi, jednak aktywiści przeciwni budowie bloków na górkach twierdzą, że prezydent nie zamieścił tu wszystkich istotnych danych.

– Tych najważniejszych tam nie ma – twierdzi Gorczyca. Przeciwnicy budowy bloków domagali się m.in. opublikowania przez urząd obowiązującego studium przestrzennego wyznaczającego tu teren „chroniony przed urbanizacją”, czy powstałą dla urzędu opinię krytyczną wobec budowy bloków. Urząd odmówił i stwierdził, że „takie działanie mogłoby być ocenione jako nieobiektywne”.
Udostępnienie tego, co gmina za publiczne pieniądze wypracowała i zleciła naukowcom byłoby brakiem obiektywizmu? – dziwi się Gorczyca. – Mieszkańcy nie dostali informacji, które im się należały. Dostali w zamian galerię najpaskudniejszych zdjęć, jakie urzędowi udało się znaleźć na górkach czechowskich i parę subiektywynych scenariuszy, zawierających oceny, których tam nie powinno być.
Ekolodzy chcieli sami zorganizować mieszkańcom spacery po górkach, aby mogli obejrzeć je przed głosowaniem. – Deweloper stwierdził, że nie ma mowy, bo tam jest niebezpiecznie – mówi Gorczyca. – Jesteśmy za to skazani na billboardy, na uproszczoną reklamę. Zapraszamy mieszkańców do tego, żeby przez ostatnie dni mimo wszystko odwiedzili górki. 

Takie pytanie będzie na kartach do głosowania

„Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na nie więcej niż 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za sfinansowanie przez obecnego właściciela zagospodarowania pozostałych 75 ha tego terenu, jako zieleni publicznej (parku naturalistycznego), przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów i przekazanie go Gminie Lublin?”.

e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Taka wizja / 5 kwietnia 2019 o 22:51
+21
Ja już nie mogę doczekać się tej chwili, kiedy Górki zaczną tętnić radosnym rykiem koparek, uroczym chlupotem wylewanych ton betonu, a w powietrzu będzie się unosił kurz i spaliny, robotnicy będa sikać gdzie popadnie, wszędzie będą leżały sterty desek, rusztowań, zbrojeń  i innych  malowniczych materiałów budowlanych, wąwozy Górek zostaną przeorane sieciami kanalizacyjnymi a pomiędzy ślicznymi 15 piętrowymi wieżowcami pojawi się równiutki czarniutki asfalcik albo równie urocze drogi z  kostki brukowej i w końcu odetchnę pełną piersią świeżymi spalinami z tysięcy samochodów wesoło burczących na Górkach. I wreszcie będę mógł nałożyć swoje ulubione ubranko : kask, gumofilce, kufajkę  i najważniejsze-  maskę gazową przepuszczającą tylko spaliny,  żeby już wreszcie nie wdychać tego wstrętnego tlenu
Ja już nie mogę doczekać się tej chwili, kiedy Górki zaczną tętnić radosnym rykiem koparek, uroczym chlupotem wylewanych ton betonu, a w powietrzu będzie się unosił kurz i spaliny, robotnicy będa sikać gdzie popadnie, wszędzie będą leżały sterty desek, rusztowań, zbrojeń  i innych  malowniczych materiałów budowlanych, wąwozy Górek zostaną przeorane sieciami kanalizacyjnymi a pomiędzy ślicznymi 15 piętrowymi wieżowcami pojawi się równiutki czarniutki asfalcik albo równie urocze drogi z  kostki brukowej i w końcu odetchnę pełną piersią świeżym... rozwiń
Avatar
nik / 5 kwietnia 2019 o 21:45
+15
Skoro skrzyżowanie na Gen. Ducha i Sikorskiego zmieniło układy aerodynamiczne i przepływy powietrza to spróbujmy wyobrazić sobie jak się zmieni powietrze w miescie gdy 30 ha zostanie zabetonowane... Ruch powietrza generowany przez róznice temperatur między chłodniejszym obszarem zielonym górek a gorącym betonem okolicznych osiedli na tą chwilę zapewnia nam przewietrzanie... Zabetonowanie 30ha terenów zielonych w środku miasta w erze walki ze smogiem...to ...jak to nazwać...
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 20:51
+9
Nie będzie żadnego parku: gazeta.jawnylublin.pl/deweloperzy-obiecuja-pieniadze-ktore-nie-trafiaja-do-kasy-miasta
Avatar
W / 5 kwietnia 2019 o 19:50
+9
Ale syf tu robią te trolliska tebewała...taki sam syf jaki z gorek zrobi sam tebewał
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 19:16
+8
Co jest lepszym biznesem? dragi? ludzie? broń? Chyba jednak zmiana planów zagospodarowania przestrzennego. A zmiana planów parku z rezerwatem pod beton i suporex na jego części to temat dla organów państwa. Pomijam, że takie rzeczy to tylko w najbiedniejszym kraju UE mentalnie jeszcze u ruskich
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 19:36
+7
Brak klinów napowietrzających powoduje zaleganie w miastach szkodliwych dla człowieka cząsteczek - mówi PAP prof. Cezary Pałczyński, alergolog z UM w Łodzi. Dodaje, że te cząsteczki wiążą na swojej powierzchni np. metale ciężkie czy alergeny. Prof. Cezary Pałczyński z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla znaczenie klinów napowietrzających w miastach, których zadaniem jest poprawienie przepływu powietrza na terenach zabudowanych. - W latach 50. i 60. XX wieku wyjątkowo dbano o to, żeby miasta były przewietrzane. Wiązało się to z możliwością wybuchu wojny nuklearnej. Opad radioaktywny, który by wystąpił, miał być wywietrzony, dlatego w okresie komunistycznym zwracano na to uwagę - mówi. W kolejnych latach temat ulegał zapomnieniu, a korytarze zaczęły być zabudowywane. - W ten sposób miasta się zaczęły dusić
Brak klinów napowietrzających powoduje zaleganie w miastach szkodliwych dla człowieka cząsteczek - mówi PAP prof. Cezary Pałczyński, alergolog z UM w Łodzi. Dodaje, że te cząsteczki wiążą na swojej powierzchni np. metale ciężkie czy alergeny. Prof. Cezary Pałczyński z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla znaczenie klinów napowietrzających w miastach, których zadaniem jest poprawienie przepływu powietrza na terenach zabudowanych. - W latach 50. i 60. XX wieku wyjątkowo dbano o to, żeby miasta ... rozwiń
Avatar
:) / 5 kwietnia 2019 o 19:17
+7
OBRZYDLIWE CO WYPRAWIAJĄ TROLLE WYNAJĘTE PRZEZ TBV POD WSZYSTKIMI ARTYKUŁAMI DOT GÓREK.... WIDAĆ ZE BĘDĄ DO OSTATNIEJ CHWILI ZASMIECAC WSZYSTKIE DYSKUSJE, ŻEBY ZMYLIC MIESZKAŃCÓW
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 19:06
+7
Profesor Ewa Trzaskowska z Katedry Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu KUL wyraziła już swoją opinię na temat zabudowy tego terenu: "Będziemy oddychać z większym trudem i cierpieć na astmę i alergię. Strat nie odczujemy za miesiąc lub dwa, ale w dłuższej perspektywie będziemy tego żałować." (cytat z lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20110074,spolecznicy-i-naukowcy-w-obronie-gorek-czechowskich-osiedlowy.html#ixzz49GUji1HY). Podobną opinię przedstawił Prof. Michał Kaszewski, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii UMCS i "zaznaczył, że zabudowa Górek Czechowskich spowoduje nieodwracalne w skutkach zablokowanie dopływu powietrza do miasta. - Dzięki temu terenowi mamy swobodny dopływ chłodnego powietrza z północy. Górki pełnią bowiem rolę naturalnego klina nawietrzającego miasto. Zabudowanie terenu może pogorszyć warunki aerosanitarne na obszarze całego Lublina. W mieście będzie cieplej i bardziej duszno - mówił na konferencji naukowiec."
Profesor Ewa Trzaskowska z Katedry Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu KUL wyraziła już swoją opinię na temat zabudowy tego terenu: "Będziemy oddychać z większym trudem i cierpieć na astmę i alergię. Strat nie odczujemy za miesiąc lub dwa, ale w dłuższej perspektywie będziemy tego żałować." (cytat z lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20110074,spolecznicy-i-naukowcy-w-obronie-gorek-czechowskich-osiedlowy.html#ixzz49GUji1HY). Podobną opinię przedstawił Prof. Michał Kaszewski, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii UM... rozwiń
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 18:55
+6
Jedno jest pewne. Z 5 h cisza wyborcza a ja nie widzę aby zdejmowano reklamy "dla parku" z miejskich trawników i billboardów. Pokazuje to kuriozum tego moim zdaniem ułomnego prawnie referendum w którym nie ma miejsca dla podmiotów prywatnych. A reklamy sobie wiszą. Ewenement i precedens o jakim nie słyszałem nigdy w naszym kraju.
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 17:55
+6
Po pierwsze Rada Miasta Lublina zarządziła referendum bezprawnie,ponieważ prawo polskie zakazuje organizowania referendum w sprawach planowania przestrzennego,gdyż referendum nie może być niezgodne z prawem.
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2019 o 12:45
0
Tytuł jak sprzed 30. laty przed obradami "okrągłego stołu".
Avatar
Karol / 6 kwietnia 2019 o 20:32
+1
Ludzie, idziecie i zagłosujcie, na tak albo na nie, ale nie bądźcie obojętni i potem nie narzekajcie. Sam pójdę i zagłosuje na tak, wy zróbcie jak uważacie.
 Rada Miasta Lublina zarządziła referendum bezprawnie.Prawo polskie bowiem zakazuje przeprowadzania referendum w sprawach planowania przestrzennego,ponieważ referendum nie może być niezgodne z prawem.
Avatar
Tytus / 5 kwietnia 2019 o 23:53
-9
Ludzie, idziecie i zagłosujcie, na tak albo na nie, ale nie bądźcie obojętni i potem nie narzekajcie. Sam pójdę i zagłosuje na tak, wy zróbcie jak uważacie. 
Avatar
Taka wizja / 5 kwietnia 2019 o 22:51
+21
Ja już nie mogę doczekać się tej chwili, kiedy Górki zaczną tętnić radosnym rykiem koparek, uroczym chlupotem wylewanych ton betonu, a w powietrzu będzie się unosił kurz i spaliny, robotnicy będa sikać gdzie popadnie, wszędzie będą leżały sterty desek, rusztowań, zbrojeń  i innych  malowniczych materiałów budowlanych, wąwozy Górek zostaną przeorane sieciami kanalizacyjnymi a pomiędzy ślicznymi 15 piętrowymi wieżowcami pojawi się równiutki czarniutki asfalcik albo równie urocze drogi z  kostki brukowej i w końcu odetchnę pełną piersią świeżymi spalinami z tysięcy samochodów wesoło burczących na Górkach. I wreszcie będę mógł nałożyć swoje ulubione ubranko : kask, gumofilce, kufajkę  i najważniejsze-  maskę gazową przepuszczającą tylko spaliny,  żeby już wreszcie nie wdychać tego wstrętnego tlenu
Ja już nie mogę doczekać się tej chwili, kiedy Górki zaczną tętnić radosnym rykiem koparek, uroczym chlupotem wylewanych ton betonu, a w powietrzu będzie się unosił kurz i spaliny, robotnicy będa sikać gdzie popadnie, wszędzie będą leżały sterty desek, rusztowań, zbrojeń  i innych  malowniczych materiałów budowlanych, wąwozy Górek zostaną przeorane sieciami kanalizacyjnymi a pomiędzy ślicznymi 15 piętrowymi wieżowcami pojawi się równiutki czarniutki asfalcik albo równie urocze drogi z  kostki brukowej i w końcu odetchnę pełną piersią świeżym... rozwiń
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 22:14
-11
Nie dajcie się omamić poczytajcie jak nie będzie parku na górkach to będzie tam setka domków i wtedy dopiero będzie smog ***s://***polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,skad-sie-bierze-smog,18.html
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 22:10
-7
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin. Szacuje się, że w kraju użytkowanych jest ok. 3 milionów takich "kopciuchów". 
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 22:00
-12
Pieniaczom co sami mają domu na środku górek a teraz  protestują mówię stanowcze NIE !!! MIESZKAŃCY CHCA PARKU NA GÓRKACH BO TO ŚWIETNY POMYSŁ NA TYM TERENIE 
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 22:00
-7
Zagłosuje na nie jak mieszkańcy Czechowa z własnej kasy zapłacą sa co miesięczne  koszenia trawy aby nie była wypalana, comiesięczne będą pokrywać koszty sprzątania śmieci, butelek, plastików a dodatkowo zrobią ścieżki rowerowe i biegowe oraz płace zabaw dla dzieci. A i jeszcze niech monitoring założą i oświetla cały teren 
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 21:58
-11
Jak można komuś wierzyć kto przegrał wszystkie sprawy sądowe. Bezczelnie powtarzacie że ktoś kłamie manipuluje A na końcu sąd stwierdza że to Wy się tak zachowujecie. Potraficie tylko innych oczerniać. Przestańcie prowadzić swoją brudną kampanię. NIKT JUZ WAM NIE WIERZY !!!!! 
Avatar
nik / 5 kwietnia 2019 o 21:45
+15
Skoro skrzyżowanie na Gen. Ducha i Sikorskiego zmieniło układy aerodynamiczne i przepływy powietrza to spróbujmy wyobrazić sobie jak się zmieni powietrze w miescie gdy 30 ha zostanie zabetonowane... Ruch powietrza generowany przez róznice temperatur między chłodniejszym obszarem zielonym górek a gorącym betonem okolicznych osiedli na tą chwilę zapewnia nam przewietrzanie... Zabetonowanie 30ha terenów zielonych w środku miasta w erze walki ze smogiem...to ...jak to nazwać...
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną 0 0

W starciu niepokonanych na wiosnę: Stali i Sokoła górą pierwsza z ekip. Piłkarze Jarosława Pacholarza w mocno odmłodzonym składzie pokonali drużynę z Sieniawy 3:1

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia]
galeria

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia] 0 0

Anwil Włocławek pozbawił koszykarzy TBV Startu resztek nadzei o udziale w fazie play-off. Mistrz Polski wygrał 88:70, a pierwsze skrzypce w ekipie Igora Milicicia grał wychowany w Lublinie Michał Ignerski

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia]
galeria

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia] 0 1

Święcenie ognia i paschału w Parafii Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi 0 3

Przed pierwszym gwizdkiem sobotnich derbów zarówno Chełmianka, jak i Podlasie liczyły na punkty. Po meczu w dużo lepszych nastrojach byli jednak gospodarze. Drużyna Artura Bożyka pokonała rywali 3:1 i zrobiła duży krok w kierunku utrzymania. A bialczanie znowu znaleźli się pod kreską

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim
galeria
film

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim 0 1

Rozmowa ze Stefanem Odojem, nowym właścicielem słynnej lamy z Bierunia. Stefan Odój prowadzi Ośrodek Malibu w podlubelskiej Krężnicy Jarej, w którym funkcjonuje minizoo. To nowy dom Rambo

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej 0 1

Orlęta nie zmarnowały szansy. Biało-zielonym dwa mecze z rzędu wypadły na własnym stadionie. I w obu drużyna Rafała Borysiuka była lepsza od rywali. Tym razem ograła Wisłę Sandomierz 2:0, chociaż pierwszą bramkę zdobyła dopiero w 70 minucie

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?"

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?" 0 6

Grupa radnych chce przekazać dzieciom z domów dziecka tablety, jakie zafundował im magistrat do pracy. – Czy radni boją się elektroniki? – pyta Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta w Zamościu.

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe 0 1

Avia na pewno rozegrała lepszy mecz niż przed tygodniem przeciwko Wólczance. Żółto-niebiescy po wizycie w Skawinie dopisali jednak do swojego konta tylko jeden punkt. Spotkanie z Wiślanami Jaśkowice zakończyło się remisem 1:1. Trzeba dodać, że dla żółto-niebieskich to było pierwsze „oczko” wywalczone w tym roku na boisku rywala

Rajd Rowerowy w Puławach
27 kwietnia 2019, 9:00

Rajd Rowerowy w Puławach 0 2

W sobotę, 27 kwietnia o godz. 9 w Puławach rozpocznie się wiosenny Rajd Rowerowy Terenowy. Start ze Skweru Niepodległości.

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo]
film

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo] 0 0

Paryż, Francja. Wielu katolików uczestniczyło w wielkopiątkowej drodze krzyżowej przed spaloną katedrą Notre Dame. Modlitwę poprowadził arcybiskup Paryża, Michel Aupetit.

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie 0 7

Działacze lubartowskiego PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego. Zaczęli zbierać podpisy pod petycją w tej sprawie

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem?

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem? 0 8

Krajowe policyjne statystyki pijanych kierowców po raz pierwszy od kilku lat wykazują tendencję wzrostową. Jednym z nielicznych województw na pozytywnym minusie jest nasz region.

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program)
8 maja 2019, 19:00

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program) 0 1

Już po raz 11. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" zorganizuje w Lublinie Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią znakomici artyści ze Szwajcarii, Gruzji a nawet Afryki. Hasłem przewodnim odbywającej się w dniach 8-10 maja imprezy będzie "Wieża Babel".

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca
25 kwietnia 2019, 19:30

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca 0 0

25 kwietnia o godz. 19.30 w Pubie u Szewca (ul. Grodzka 18) wystąpią Freenology i Wera Kidżeski.

W Radzyniu powstaje skatepark. Ma być gotowy do końca maja

W Radzyniu powstaje skatepark. Ma być gotowy do końca maja 0 1

W Radzyniu Podlaskim ruszyła budowa skateparku. Obiekt powstaje na Bulwarach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.