Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 kwietnia 2025 r.
14:10

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową
Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową (fot. nadesłane )

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pola w sierpniu skończy 9 lat. Dziewczynka urodziła się całkowicie głucha, a aparaty słuchowe nie przynosiły żadnej poprawy, dlatego rodzina zdecydowała się na wszczepienie implantów ślimakowych – najpierw w pierwszym, a następnie w trzecim roku życia. Od tego czasu Pola była intensywnie rehabilitowana, by nauczyć się mowy i rozpoznawać każdy dźwięk.

– Implant nie przywraca magicznie słuchu. Dziecko musi nauczyć mózg rozpoznawać każdy dźwięk. To była żmudna praca. Jako trzylatka Pola miała aż dziewięć godzin rehabilitacji tygodniowo. Zakończyła ją dopiero przed rozpoczęciem nauki w szkole i dziś cieszy się tym, co osiągnęła – opowiada Agnieszka Binienda, mama Poli.

Dziewczynka uczęszcza do 2. klasy szkoły podstawowej ogólnodostępnej. Rozwija swoje pasje – uczestniczy w zajęciach z akrobatyki na szarfach, maluje na sztalugach i płótnie. Ostatnio Pola sprawdza się również w roli młodej innowatorki – za sprawą konkursu Ideas for Ears, w którym zdobyła główną nagrodę. To inicjatywa skierowana do dzieci, która polega na wymyśleniu i opisaniu wynalazku lub rozwiązania, które mogłoby pomóc osobom zmagającym się z problemami słuchu. 

– Pola po raz pierwszy startowała w ubiegłym roku, wtedy wymyśliła kask dla użytkowników implantów ślimakowych. Warto wiedzieć, że osobom z implantami trudno dobrać kask rowerowy czy narciarski, który odpowiednio leży na głowie. Pola zaprojektowała kask z otworami na procesory – mówi Agnieszka Binienda.

I choć dziewczynce nadal brakuje odpowiedniego kasku, to w tym roku zgłosiła projekt specjalnych osłonek na procesory implantów, wykonanych z paneli solarnych i ładowanych energią słoneczną. Brzmi ambitnie, jak na uczennicę drugiej klasy.

– To może się wydawać skomplikowane, ale jest bardzo użyteczne. Procesory, z których korzysta córka, mają wbudowane baterie, które wystarczają tylko na kilka godzin. Pola musi je na noc ściągać, żeby je naładować – wtedy nie słyszy nic. Jej rozwiązanie umożliwiłoby słyszenie niemal non stop – wyjaśnia mama. I dodaje: – To jest wykonalne. Polska badaczka kilka lat temu wynalazła drukowane panele fotowoltaiczne – cienkie, elastyczne, możliwe do użycia w takich projektach. Pola zaprojektowała też opaskę, która pokazywałaby stan naładowania baterii procesora.

Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd do siedziby producenta implantów ślimakowych, firmy Med-EL w Austrii. Pola, wraz z dziewiątką innych dzieci z całego świata, odwiedzi firmę już w czerwcu. Organizatorzy konkursu podkreślają, że czerpią z pomysłów młodych uczestników, aby naprawdę wprowadzać zmiany w swoich produktach.

– Jesteśmy niezwykle dumni z Poli, że bierze udział w takich inicjatywach i pokazuje, że implantacja ślimakowa nie ogranicza, lecz otwiera drzwi do spełniania marzeń – mówi dr Magdalena Skarżyńska, członkini rady Fundacji Słyszę.

Pola jest nie tylko podopieczną, ale też ambasadorką wspomnianej fundacji, która od 15 lat wspiera osoby z niedosłuchem. Dziewczynka reprezentuje dzieci z implantami i aktywnie uczestniczy w różnych projektach fundacji. Pod opieką mamy jest również aktywna w mediach społecznościowych. Na Instagramie prowadzi profil Polkiprocesorki, na którym dzieli się swoją historią, opowiada o codziennym życiu z implantami ślimakowymi oraz popularyzuje wiedzę o osobach niedosłyszących. Jak mówi na jednym z nagrań: „Chciałabym żeby ludzie wiedzieli czym są implanty i nie pytali się o nie ciągle”. Między innymi taką misję ma też Fundacja Słyszę.

– Poprzez nasze działania staramy się edukować, promować implantację ślimakową i integrować środowisko osób niedosłyszących. Mamy blisko 200 podopiecznych – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Poza wsparciem medycznym, zapewniamy możliwość wymiany doświadczeń między rodzinami – mówi dr Magdalena Skarżyńska.

Jak podkreśla rozmówczyni, rozmowy z innymi rodzicami dzieci z niedosłuchem są często równie ważne jak konsultacje lekarskie.
– Lekarze pomagają w procesie leczenia, ale to właśnie doświadczenia innych rodzin pokazują, jak naprawdę wygląda codzienne życie dziecka z implantem i czego potrzebuje ono do pełnego rozwoju – dodaje.

W Polsce z głębokim niedosłuchem rodzi się około jedno dziecko na tysiąc. Przyczyną mogą być zarówno czynniki genetyczne, jak i infekcje wirusowe. Problem ten dotyczy także dzieci szkolnych oraz seniorów – niedosłuch związany z wiekiem może występować nawet u 60% osób starszych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty