Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2021 r.
21:21

Ponad kilometr niepotrzebnych barierek w Lublinie? Zaskakujący finał akcji

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 25 A A

Stawiane w nadmiarze barierki szpecą miasto – twierdzą autorzy środowej akcji, którzy wzięli na celownik wygrodzenia w pobliżu al. Solidarności oraz ul. Ćwiklińskiej. Na terenie Lublina doliczyli się ponad kilometra płotków, które ich zdaniem są zbędne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Autorzy happeningu powiesili w środę na barierkach plakaty z napisem „400 zł”, po jednym plakacie na każde przęsło. – Jest ich dokładnie 100, a każda wraz z montażem kosztuje 400 zł. Dowiadywaliśmy się, że tyle to kosztuje, więc 40 tys. zł wydano w miejscu, w którym jest to zbędne – mówi Marcin Skrzypek z Forum Kultury Przestrzeni. W ten sposób próbuje zwrócić uwagę na to, że w Lublinie mamy, jak twierdzi, nadmiar barierek, bo stawiane są również w miejscach, w których są zbędne.

Za jedno ze zbędnych ogrodzeń autorzy akcji uważają ciąg barierek ustawionych między chodnikiem biegnącym wzdłuż al. Solidarności (w pobliżu ul. Puławskiej i Ćwiklińskiej) a równoległą do chodnika ścieżką przy korycie rzeki Czechówki.

– Między chodnikiem a ścieżką jest dobrych kilka metrów – przekonuje Skrzypek i dodaje, że nawet rozpędzonemu rowerzyście trudno byłoby tu zjechać.

– Na świecie jest też wiele miast portowych i nadrzecznych, gdzie bulwary są bezpośrednio nad wodą, kończą się uskokiem i ludzie sobie radzą – zauważa Jan Kamiński, opiekun Koła Naukowego „Krajobraz i Przestrzeń” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zapraszało na dzisiejszą akcję. Plakaty z napisem „400 zł” zawisły nie tylko wzdłuż rzeki, ale też na barierkach niedaleko pobliskiego Lidla. – Tutaj barierka oddziela nas od płaskiego, zupełnie bezpiecznego trawnika, przed niczym nas nie chroni.

Krytycy doliczyli się w Lublinie ponad 1200 m barierek, które ich zdaniem są zbędne. – Jedyne, co możemy zrobić, to zwrócić uwagę na problem, mając nadzieję, że ktoś go rozwiąże – wyjaśnia Skrzypek. – Musi się pojawić wrażliwość i szacunek do krajobrazu. To podstawa. Krajobraz jest szpecony barierkami.

– Problemem jest nadmierne ich stosowanie – ocenia Kamiński. – Często takie problemy wynikają z tego, że najpierw przestrzeń jest niedostosowana np. do ruchu pieszych. Nie ma wygodnego dojścia, więc ludzie zaczynają wydeptywać ścieżki. Ale to dlatego, że nikt wcześniej nie przewidział, że do sklepu ludzie nie tylko będą przyjeżdżać samochodami, ale też przyjdą pieszo z pobliskiego osiedla.

– Przepisy wymagają stosowania balustrad, gdy różnica wysokości pomiędzy chodnikiem czy ścieżką rowerową, a przylegającym do nich terenem przekracza pół metra – stwierdza tymczasem Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Takie urządzenia mają zabezpieczać pieszych oraz innych użytkowników ruchu przed ewentualnym upadkiem np. ze skarpy czy innego wzniesienia, ale także przed wejściem na jezdnię w niedozwolonym miejscu.

Odnosząc się do balustrad w pobliżu Lidla, Ratusz wyjaśnia, że zbudował je prywatny inwestor na swój koszt, a następnie przekazał miastu.

Najbardziej może zaskakiwać finał dzisiejszej akcji. Urząd potraktował ją jako zaśmiecanie terenu. – Informacje rozwieszone w ramach happeningu zostały umieszczone bez zgody Zarządu Dróg i Mostów, który jest zarządcą tego terenu – tłumaczy Góźdź. – Organizatorzy zostali wezwani do natychmiastowego usunięcia plakatów z uwagi na zaśmiecanie przestrzeni publicznej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 23 czerwca 2021 r. o 21:50
+54
cyt. ,, Za jedno ze zbędnych ogrodzeń autorzy akcji uważają ciąg barierek ustawionych między chodnikiem biegnącym wzdłuż al. Solidarności (w pobliżu ul. Puławskiej i Ćwiklińskiej) a równoległą do chodnika ścieżką przy korycie rzeki Czechówki.': - czy ci chorzy ludzie znają przeisy prawa budowlanego ?
Avatar
pigmej / 23 czerwca 2021 r. o 23:34
+44
Pretensje i wątpliwości w tym wypadku powinno się kierować raczej do ustawodawcy który takie absurdy wymyśla. O ile można to w ogóle nazwać absurdem. Jak komuś się coś stanie, to wtedy nagle okaże się, że barierki jednak powinny być zamontowane i rozpocznie się gorączkowe poszukiwanie winnych być może nawet przez tych samych ludzi którzy dziś tak ochoczo nawołują do ich demontażu.
Avatar
BillyWhite / 23 czerwca 2021 r. o 22:23
+35
cyt. ,, Za jedno ze zbędnych ogrodzeń autorzy akcji uważają ciąg barierek ustawionych między chodnikiem biegnącym wzdłuż al. Solidarności (w pobliżu ul. Puławskiej i Ćwiklińskiej) a równoległą do chodnika ścieżką przy korycie rzeki Czechówki.': - czy ci chorzy ludzie znają przeisy prawa budowlanego ?
 fakt chorzy i dziwni ludzie rozpaczliwie szukajacy atencji, przepisy widza i czytaja ale wylacznie wtedy gdy to dla nich wygodne, a Smaga to jest zatrudniony w redakcji chyba tylko po to zeby reklamowac kolejne zenujace happeningi swoich jeszcze bardziej zenujacych kolegow z LRM, ogolnie dno i metr mulu
 fakt chorzy i dziwni ludzie rozpaczliwie szukajacy atencji, przepisy widza i czytaja ale wylacznie wtedy gdy to dla nich wygodne, a Smaga to jest zatrudniony w redakcji chyba tylko po to zeby reklamowac kolejne zenujace happeningi swoich jeszcze bardziej zenujacych kolegow z LRM, ogolnie dno i metr mulu rozwiń
Avatar
Rcjk / 24 czerwca 2021 r. o 07:24
+24
Barierki barierkami, ale czy aktywiści wiedzą ile trzeba wyciąć drzew, żeby wyprodukować te wszystkie kartony, które oni zawieszali na tych nieszczęsnych barierkach?
Avatar
Gutek / 24 czerwca 2021 r. o 11:09
+21
Jak widać pseudo aktywiści znają się na wszystkim czyli na niczym i nie wiedzą dlaczego są barierki i dlaczego muszą być . Ale za bezpieczeństwo oni nie odpowiadają , gdy coś się stanie to najwyżej przemilczą sprawę .
Avatar
Smeagol / 24 czerwca 2021 r. o 08:45
+18
OTWIERAM LODÓWKĘ A TAM LUBELSKI RUCH MIEJSKI. PROMUJĄ SIĘ W SPOSÓB TAK DEBILNY, NACHALNY MOMENTAMI WRĘCZ ŻAŁOSNY ŻE ZNOWU PODCZAS WYBORÓW NIKT NIE BĘDZIE CHCIAŁ NA NICH GŁOSOWAĆ.
Avatar
BillyWhite / 24 czerwca 2021 r. o 14:26
+16
hehe idiota znowu zaspamowal seria belkotliwych komentarzy, paszol won z forum oplacony pisowski podnozku
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 24 czerwca 2021 r. o 10:49
+15
Wyć etatowe pisowskie szczekaczki, wyć - dniówka sama się nie wyrobi.
Avatar
pipsztok / 24 czerwca 2021 r. o 16:15
+13
Póki nic nikou się w tym miejscu nie stało to można robić takie akcje, ciekawę czy te same osoby nie szukałby winnego gdyby w tym miejscy wydarzył się jakiś wypadek, poza tym takie rzeczy regulują przepisy a nie czyjeś widzimisie
Avatar
Smeagol / 24 czerwca 2021 r. o 09:48
+10
TY SIĘ LECZ DEWELO IDIOTO. JEDYNYM TROLLEM NA TYM FORUM JESTEŚ TY.
Avatar
_DX_ / 24 czerwca 2021 r. o 22:28
-9
"Informacje rozwieszone w ramach happeningu zostały umieszczone bez zgody Zarządu Dróg i Mostów, który jest zarządcą tego terenu – tłumaczy Góźdź" - może niech Góźdź wytłumaczy dlaczego Zarząd Dróg i Mostów nie reaguje na setki reklam wieszanych na tych barierkach. Czy Zarząd Dróg i Mostów wyraża zgodę na te reklamy? A naklejki na barierach energochłonnych? Też można sobie przyklejać te naklejki, bo Zarząd Dróg i Mostów wyraził na to zgodę?
Avatar
_DX_ / 24 czerwca 2021 r. o 22:27
-10
Barierki barierkami, ale czy aktywiści wiedzą ile trzeba wyciąć drzew, żeby wyprodukować te wszystkie kartony, które oni zawieszali na tych nieszczęsnych barierkach?
  A może powiesz ratuszowy trollu ile trzeba było wyciąć drzew, żeby wyprodukować ponad milion egzemplarzy propagandowej gazetki wydawanej przez Ratusz?
Avatar
_DX_ / 24 czerwca 2021 r. o 22:27
-10
TY SIĘ LECZ DEWELO IDIOTO. JEDYNYM TROLLEM NA TYM FORUM JESTEŚ TY.
 Nie podoba się trollu psycholu to zmień pracę.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 24 czerwca 2021 r. o 17:31
-14
Ale akcja poniosła się po internecie i po Polsce...
 Dewelo-sułtan co prawda nie może ani zbesztać internetu ani go P0zwać, ale może sK0rzystać z usług agencji PR, która "wytłumaczy" czytelnikom, że szkaradne, niepotrzebne i K0sztowne barierki to K0nieczność dziejowa. A przemiana Koziego Grodu w Detroit Wschodu będzie K0ntynuowana na przeKÓr "wszelkim przeciwnościom".
Avatar
kronikidewelorozwoju / 24 czerwca 2021 r. o 17:31
-17
UM ładnie się zachował - mieszkańcy słusznie wytykają im absurdy - to my ich załatwimy!!!! Tubtin- miasto inspiracji :) Wystarczy w czasie projektowania tak ukształtować niskie nasypy aby stawianie tych barierek, które samie w sobie są niebezpieczne dla rowerzystów, było niepotrzebne.
 Dewelo-sułtan i jego ekipa to mali, P0dli i mściwi ludzie, którzy - w ich własnej opinii - zawsze "mają rację'.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 24 czerwca 2021 r. o 17:29
-12
W opinii elementu napływowego, takiego jak dewelo-doktór, metalowe barierki nadają "sznytu miejskiego", P0dobnie jak kostka bruK0wa.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 24 czerwca 2021 r. o 17:29
-15
Koła Naukowego „Krajobraz i Przestrzeń” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim skupia się na pierdołach i to w dniach gdy WSA ma rozstrzygać o bycie czy nie bycie naturalistycznego parku GÓRKI CZECHOWSKIE, rezerwatu i parku krajobrazowego Wyżyny Lubelskiej, a Rada Miasto o zmianie w planie miasta, które w dolinie Bystrzycy, na odcinku meandrowania rzeczki pozwolą na wybudowanie kolejnego stadionu z parkingiem na 3 tys aut. Tak KUL kształci ludzi, ktorzy mają kształtować polski krajobraz i polską przestrzeń.
 Boją się P0dsK0czyć dewelo-ośmiornicy. Można stracić etat, kontrakt, albo nawet zostać P0zwanym.
 Boją się P0dsK0czyć dewelo-ośmiornicy. Można stracić etat, kontrakt, albo nawet zostać P0zwanym. rozwiń
Avatar
pipsztok / 24 czerwca 2021 r. o 16:15
+13
Póki nic nikou się w tym miejscu nie stało to można robić takie akcje, ciekawę czy te same osoby nie szukałby winnego gdyby w tym miejscy wydarzył się jakiś wypadek, poza tym takie rzeczy regulują przepisy a nie czyjeś widzimisie
Avatar
BillyWhite / 24 czerwca 2021 r. o 14:26
+16
hehe idiota znowu zaspamowal seria belkotliwych komentarzy, paszol won z forum oplacony pisowski podnozku
Avatar
kronikidewelorozwoju / 24 czerwca 2021 r. o 13:52
-27
A teraz trzep w łapki, ścierK0 deweloratuszowa.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina
1 sierpnia 2021, 19:00

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina

W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 19, będzie można w formie online wysłuchać koncertu "Muzyka z pogranicza" z całorocznego cyklu Fonie Lublina.

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Już po raz trzeci w przeciągu roku Urząd Miasta Puławy oferuje pracę trzem strażnikom miejskim. W poprzednich dwóch naborach udało się zatrudnić zaledwie jedną osobę.

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Na początku lipca miasto zapowiedziało, że rusza z przebudową ulicy Podmiejskiej. Ale spółka energetyczna nie doczekała się jeszcze harmonogramu prac od urzędników.

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca
Rozmowa

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca

Z Krzysztofem Pietrzakiem z lubelskiej firmy Inteligentne Instalacje Elektryczne rozmawiamy o szkolnictwie zawodowym, sytuacji w branży po pandemii oraz o tym, czy mamy wielkie serca.

Lao Che we wrześniu w Lublinie
5 września 2021, 17:00

Lao Che we wrześniu w Lublinie

Po ponad 20 latach grania zespół Lao Che zawiesza działalność. Ale zanim to nastąpi, popularna formacja wyrusza w ostatnią, pożegnalną trasę koncertową. 5 września wystąpi w Lublinie.

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia
film

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia

Tokio, Japonia. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość przeprowadzono bez obecności widzów na stadionie olimpijskim.

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Kto spoczywa w zbiorowych mogiłach przy ogrodzeniu cmentarza od strony ul. Żytniej w Kraśniku? To będzie wiadomo dokładnie po przeprowadzeniu częściowej ekshumacji. Obecnie urząd miasta szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą renowacji grobu wojennego.

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów
galeria

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów

Wcześniej piwiarnia z golonką w menu, teraz restauracja wegańska oraz sklep ze zdrową żywnością i ogródek z atrakcjami dla dzieci oraz azyl dla bezdomnych kotów. Marta Wójtowicz i jej przyjaciółka Monika Kubiszewska zapraszają do O!gródka w Puławach.

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć
film

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć

Górnik Łęczna w sobotnie popołudnie zainauguruje swój ósmy sezon na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Zielono-czarni w 224 meczu w historii swoich występów w ekstraklasie podejmować będą drużynę Cracovii

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika, którym mają zwierzęta mogą za darmo wysterylizować, wykastrować psa lub kota. Na koszt miasta pupil może zostać też zaczipowany.

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów
1 sierpnia 2021, 0:00

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów

Prace fotograficzne Artura Pastora będzie można w sierpniu podziwiać w Zaułku Hartwigów. Wystawa będzie prezentować Portugalki w różnych rolach społecznych.

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Termin operacji w klinice w Miami już jest, bilety na samolot też kupione. Teraz pozostaje tylko walka z czasem, aby udało się zebrać jeszcze ponad 200 tysięcy złotych na opłacenie operacji dla 3-letniego Kuby Pawęzki z Biłgoraja.

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy szykuje się na sezon 2021/2022. Do tej pory do drużyny Mariusza Pawlaka dołączył tylko Portugalczyk Carlos Daniel. Wkrótce można się jednak spodziewać kolejnych transferów. Dobra wiadomość to także powrót do drużyny Przemysława Skałeckiego, który był testowany przez ekstraklasowego Radomiaka

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Teren stadionu został już przekazany wykonawcom trzeciego etapu przebudowy. Inwestycją zajmą się dwie bialskie firmy.

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej
galeria

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej

Wbrew wyraźnemu zakazowi firma przebudowująca ul. Lipową składowała pod drzewami palety z płytami chodnikowymi. W piątek naliczyliśmy ich około 60 takich palet. Po naszej interwencji Urząd Miasta wezwał firmę do ich usunięcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.