Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 maja 2019 r.
11:07

Radna Suchanowska pisze list do prezydenta Żuka. "Ogromna degradacja zieleni"

26 300 A A

- Z przykrością obserwuję ogromną degradację zieleni oraz związaną z tym faktem wielką determinację społeczną dotyczącą konieczności jej ochrony - pisze radna Małgorzata Suchanowska z PiS w liście otwartym do prezydenta Krzysztofa Żuka. Według niej powołany Architekt Zieleni Lublina "przegrywa z biznesem deweloperskim"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Publikujemy pełną treść listu:


LIST OTWARTY
w sprawie zabezpieczenia przed bezpowrotną degradacją obszarów zieleni poprzez stworzenie spójnej ekologiczno-urbanistycznej wizji rozwoju Miasta Lublina

Pełniąc trzecią kadencję, mandat Radnej Rady Miasta Lublin, z przykrością obserwuję ogromną degradację zieleni oraz związaną z tym faktem wielką determinację społeczną dotyczącą konieczności jej ochrony. Przez lata Urząd Miasta Lublin nie przedstawił racjonalnego programu urbanistycznej wizji miasta i nie zadbał o wykonanie aktualnej inwentaryzacji przyrodniczej miasta Lublina. Tego typu dokumenty posiadają inne gminy w Polsce, a wszystkie ustalenia zawarte w ich treści mają służyć mieszkańcom, zachowując komfort życia obecnych jak i przyszłych pokoleń poprzez zrównoważony rozwój, chroniąc przy tym rzeczywisty stan zieleni. Nasz samorząd powinien posiadać wytyczne potrzebne do utrzymania głównych, zrównoważonych, długookresowych celów rozwoju. W tym kontekście istotnym dokumentem jest Strategia Rozwoju Miasta. Obowiązywanie obecnej (2013 -2020) dobiega końca. Nowa Strategia obok rozwoju mocno powinna uwzględniać bezdyskusyjną konieczność ochrony istniejących zasobów przyrodniczych na terenie miasta. Ma ona spójnie równoważyć cele rozwoju wraz ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Lublin i zapewnić deklarowaną poprawę komfortu życia.

Niepokoi mnie, że nowo tworzone Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Lublina sporządzane jest od dziewięciu lat na podstawie nieaktualnej inwentaryzacji przyrodniczej z 1998 roku. Tworzenie Studium marginalizującego realny, aktualny stan przyrody w naszym mieście jest zaprzeczeniem prowadzenia odpowiedzialnej polityki przestrzennej. 

Wydział Planowania zdaje się nie uznawać, przy dokonanych dwóch wyłożeniach projektu nowego studium, zdecydowanego sprzeciwu mieszkańców podczas konsultacji społecznych i złożonych do procedury tysięcy uwag mieszkańców, wyrażających swoje prawa do godnego życia i ochrony prawa własności.

Propozycje urzędników zawarte w SUiZPML są nie do przyjęcia przez zaangażowaną społeczność chroniącą zieleń w Lublinie. Na pierwszym miejscu przedkładana jest intensywna urbanizacja. Jak najwyższy procent zabudowy, w tym terenów zielonych, pod inwestycje deweloperskie, co w konsekwencji może doprowadzić do nadmiernego zagęszczenia dzielnic - zabetonowania miasta w ogromnej skali, naruszy to naturalny system ekologiczny Lublina. Proponowane Studium nie jest też dostatecznie jasno przedstawiane opinii publicznej. Europejskie normy architektoniczne zalecają równowagę w tworzeniu aglomeracji miejskiej. Urbaniści stosując je, powinni przy 50% zieleni istniejącej, uwzględniać 50 % zabudowy.

W wyłożonym Studium, las w Dąbrowie (poza miastem) oraz wszystkie ogródki przydomowe w dzielnicach jednorodzinnych ujęto jako zieleń, lecz nawet tak określony status "zieleni" nie spełnia norm. Nie sposób pogodzić się z tym, że mieszkaniec Lublina i przyroda przegrywa z uprzedmiotowieniem i chęcią zysku deweloperów, nazywanym szumnie rozwojem. Wymyślana, udziwniana, lecz zdaje się w naszym odczuciu niezrozumiała, nieprawdziwa i fałszywa wizja rozwoju aglomeracji miasta Lublina, przesłania ład przestrzenny wykazując kierunek zdążający do betonowania otoczenia. Urzędnicy nie przewidują negatywnych skutków wynikających z niej dla przyrody i wielu tysięcy ludzi; należy dodać tutaj także problemy z budową dróg, tworzeniem się coraz bardziej uciążliwych korków i brakiem miejsc parkingowych w centralnych skupiskach. Dlatego uważam, że należy chronić, stworzoną przez pokolenia architekturę. Nie można zagęszczać, udziwniać, psuć i niszczyć tego co już jest zrealizowane zgodnie z planem miejscowym. Nie należy zmieniać planów dzielnic mieszkaniowych, naruszać komfortu życia mieszkańców.

Obecne działania planistyczne są również prowadzone w skrajnej sprzeczności z programem ochrony powietrza dla aglomeracji lubelskiej. Alarmujący stan przekraczający roczną normę jakości powietrza oraz wstrzymanie planu adaptacji Lublina do zmian klimatu, który został zdjęty z sesji w dniu 31 stycznia 2019 r., może wygenerować nieodwracalne skutki ekologiczne. Zdrowie mieszkańców jest wartością nadrzędną, a utrzymanie go w takich warunkach wymaga ogromnych nakładów finansowych. 

Praca Wydziałów Urzędu Miasta Lublin nie jest spójna. Z chwilą powołania upragnionego dla Lublina Architekta Zieleni, nic się nie zmieniło. Wiemy, że negocjuje i stara się chronić zieleń, ale w konsekwencji przegrywa, szczególnie z biznesem deweloperskim oraz z powodu braku wprowadzenia niezbędnych projektów rewitalizacji. Taki stan rzeczy przyczynia się do "czyszczenia" miasta z drzew i krzewów. Zatrważającym przykładem jest wniosek Rady Dzielnicy Kalinowszczyzna, która kosztem drzew przedkłada byt samochodów - budowę parkingów, mimo że mogłyby one powstać pomiędzy drzewami. Mieszkańcy z wielkim bólem serca obserwowali tę rzeź. 

W tym miejscu warto wskazać, przykład stosowania podwójnych standardów przez Urząd Miasta Lublin w odniesieniu do posiłkowania się, przywołaną na początku listu, Inwentaryzacją Przyrodniczą Miasta Lublina z 1998 r. Dokument ten mimo upływu ponad 20 lat, na potrzeby prac nad Studium dla Urzędu Miasta jest nadal aktualny, jednak ten sam dokument pozbawiony został waloru aktualności i ważności w odniesieniu np. do Parku Ludowego, przez lata sukcesywnie uszczuplanego z istniejącego drzewostanu. Na stronie 81 wspomnianej Inwentaryzacji pojawia się wskazanie, iż koncepcja wydzielenia gruntów pod Targi Wschodnie i planowane wówczas przedłużenie ulicy Muzycznej nie może prowadzić do dalszego uszczuplania biologicznie czynnej powierzchni Parku. Podsumowaniem tego zagadnienia jest niniejszy fragment: "W ogólnej koncepcji kształtowania struktury przyrodniczej miasta musi być on [Park Ludowy - przypis własny] uznany za jeden z najważniejszych "węzłów ekologicznych" towarzyszących rzece Bystrzycy jako głównej przyrodniczej osi Lublina".

Biorąc powyższe pod uwagę, zwracam się do Pana Prezydenta o realizację obietnicy wyborczej dotyczącej zielonego Lublina, szczególnie na płaszczyźnie projektu Studium z uwzględnieniem woli blisko 70% mieszkańców, którzy oddając głos w sprawie zachowania zielonych Górek Czechowskich jasno stwierdzili, że oczekują od lokalnych władz ich ochrony oraz w oparciu o transparentne działania Wydziału Planowania, Wydziału Ochrony Środowiska i Wydziału Architektury i Budownictwa w kontekście szeroko rozumianej ochrony środowiska.

Ponadto, proszę Pana Prezydenta o niezwłoczne przedstawienie społeczeństwu (publikację w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin) kluczowych dokumentów przy prowadzeniu prac nad Studium, czyli:

1. Inwentaryzacja Przyrodnicza Miasta Lublina - wrzesień 1998 r.;

2. Ekofizjografia podstawowa do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Lublin, Piotr Sempliński, Anna Giezek, Hanna Bieniaszkiewicz - Lublin 2009;

3. Aneks do ekofizjografii podstawowej do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Lublin, Cuch J. - Lublin 2015;
4. Ekofizjografia problemowa dla terenu Górek Czechowskich w Lublinie, Czopek J.M. - Lublin 2011

5. Inwentaryzacja fauny i flory (wraz z grzybami i porostami) w rejonie Górek Czechowskich z uwzględnieniem najbliższego sąsiedztwa, dr hab. Danuta Urban, dr Hanna Wójciak, dr Krzysztof Pałka - Lublin 2011;

6. Parę tysięcy uwag mieszkańców złożonych po drugim wyłożeniu.

Proszę Pana Prezydenta o podjęcie pilnych działań w celu przeprowadzenia przez niezależnych ekspertów rzetelnej, aktualnej inwentaryzacji przyrodniczej miasta Lublina.

Zwracam się także do Pana z apelem, by nadzorując prace Wydziałów Planowania, Architektury i Budownictwa oraz Wydziału Ochrony Środowiska, miał Pan na uwadze, że ochrona środowiska w mieście to, tak naprawdę komfort życia mieszkańców rozumiany jako: prawo do oddychania czystym powietrzem; prawo do bezpiecznego środowiska w miejscu zamieszkania (w którym hałas i smog, także smog elektromagnetyczny, nie stanowią formy naruszenia miru domowego); prawo do powszechnego sportu i rekreacji na łonie natury oraz prawo do zachowania odpowiedniej jakości zdrowia i tym samym prawo do długiego życia.
Te wymienione prawa, są zawsze aktualne i powinny być respektowane zarówno w odniesieniu do obecnych mieszkańców jak i przyszłych pokoleń.

Wynik referendum dotyczącego zabudowy Górek Czechowskich niech będzie dla Pana Prezydenta drogowskazem. Naukę z tego wydarzenia niech biorą urzędnicy Wydziałów Planowania, Architektury i Budownictwa oraz Ochrony Środowiska, którzy są na służbie i powinni sumiennie dążyć do poprawy komfortu życia mieszkańców Lublina.

Z wyrazami szacunku

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka Arka Chełm kończy sezon tuż za podium

Bogdanka Arka Chełm kończy sezon tuż za podium

W drugim meczu o brązowy medal Tauron 1. Ligi Siatkarzy Bogdanka Arka Chełm przegrała na wyjeździe z BKS Proline Visłą Bydgoszcz 0:3. Była to druga porażka chełmskiego beniaminka w rywalizacji. Tym samym na najniższym stopniu podium rozgrywki zakończyli bydgoszczanie, chełmianom zostało czwarte miejsce

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu
Zdjęcia
galeria

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu

Roztoczańskie Muzeum PRL zaprosiło do Zamościa miłośników starych samochodów i motocykli na "Speed Car 1-MajowąMotoparadę Klasyków". To motoryzacyjno-patriotyczne wydarzenie zgromadziło ponad dwieście unikatowych pojazdów, w tym zarówno kultowe modele z okresu PRL, jak i samochody z lat 90.

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!
Zdjęcia
galeria

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!

Kolejny mecz i kolejna wygrana lubelskich żużlowców. Po dwóch meczach na własnym stadionie Bartosz Zmarzlik wraz z kolegami cieszyli się z wyjazdowej wygranej nad Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Aż 5 tysięcy złotych mandatu, zatrzymane prawo jazdy i 15 punktów karnych – to konsekwencje przewinienia, jakiego w niedzielę dopuścił się w Celejowie 41-letni kierowca forda.

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Piłkarze Motoru Lublin w meczu 31. kolejki Fortuna I ligi przegrali w Płocku z Wisłą 0:1. Zespół trenera Mateusza Stolarskiego spadł na ósme miejsce w ligowej tabeli. - Jeżeli chcemy dalej liczyć się w walce o najwyższe cele, musimy być bezwzględni w ostatnich trzech spotkaniach. Kolejny mecz już w piątek i mam nadzieję, że szybką odpowiedź dostaniemy i szybko zareagujemy - powiedział po niedzielnym spotkaniu szkoleniowiec lubelskiej drużyny.

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

W wyjazdowym spotkaniu Motor Lublin przegrał z Wisłą Płock 0:1. Gola na wagę trzech punktów strzelił dla gospodarzy Słowak Jakub Grić. Porażka sprawiła, że miejsce w szóstce oddaliło się od Motoru

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek
Zdjęcia/Wideo
galeria

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek

Niedzielny finał Orlen Pucharu Polski kobiet pomiędzy KGHM MKS Zagłebie Lubin oraz MKS FunFloor był kolejnym jednostronnym meczem

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin powalczy o kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Tym razem Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa.

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty