Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 kwietnia 2019 r.
21:04

Radny ma pomysł na walkę ze smogiem w Lublinie. Specjalna farba na budynkach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 33 A A

Pomalowanie miejskich budynków specjalną farbą pochłaniającą zanieczyszczenia z powietrza proponuje jeden z radnych. Ratusz odpowiada, że musi się nad tym zastanowić. Podobną nowinkę testowała już Warszawa, gdzie ułożono płyty chodnikowe rozkładające smog, a wyniki okazały się obiecujące

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zastosowanie specjalnych farb podpowiada radny Bartosz Margul z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Tłumaczy, że w Lublinie przez wiele dni w roku przekroczone są dopuszczalne poziomy zanieczyszczenia powietrza. Szczególną uwagę zwraca na dwutlenek azotu, którego stężenie jest większe przy ruchliwych ulicach i powołuje się na wyniki badań prowadzonych przez amerykański George Washington University wykazujące związek między wysokim stężeniem dwutlenku azotu a częstością zachorowań na astmę.

– Około 64 proc. nowych przypadków tej choroby zaobserwowano u mieszkańców z obszarów miejskich szczególnie narażonych na ekspozycję na ten związek – stwierdza Margul w swym piśmie do prezydenta Lublina. – Rada Miasta i samo miasto ma ograniczone możliwości prawne, aby wpływać na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, dlatego należy poszukiwać innych rozwiązań i technologii, które pozwalają na redukcję zanieczyszczenia – podkreśla radny. – Jedną z takich metod jest zastosowanie tlenku tytanu, jako dodatku do betonu, farb i innych materiałów stosowanych przy budowach.

Radny zwraca uwagę na szczególne właściwości tego związku. – Pod wpływem promieni UV ze słońca związek ten rozbija zanieczyszczenia na prostsze składniki. Te z kolei spłukiwane są wraz z deszczem – pisze Margul do prezydenta, któremu proponuje malowanie miejskich budynków farbami z domieszką tlenku tytanu, droższymi od standardowych o kilkanaście procent. – W koszcie całego remontu zmiana materiału na wybranych elewacjach to wzrost kosztów o maksimum kilka procent.

– Jeżeli miasto zdecydowałoby się na taki krok, by remontowane lub docieplane elewacje pokrywać tego typu farbami, to dołączylibyśmy do miast liderów w wyznaczaniu trendów w dziedzinie ochrony powietrza, a o lubelskich budynkach „zjadających smog” mówiłoby się w całej Polsce – przekonuje radny.

Podwładni prezydenta nie mówią „nie”. – Rozwiązanie to nie jest często spotykane w Polsce czy Europie, w związku z tym konieczne jest przeprowadzenie bardziej szczegółowej analizy tego zagadnienia – stwierdza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. Teraz urzędnicy mają się zastanowić, czy w Lublinie możliwe byłoby zastosowanie takiej farby przez miasto, a jeśli tak, to gdzie i kiedy.

Nawierzchnię chodnikową, która „zjada smog” zastosowały już na próbę władze Warszawy. Specjalne płyty chodnikowe zostały ułożone koło stołecznego ronda Daszyńskiego. – Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu pokazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30 proc. – ogłosił po testach Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. – Znaczna poprawa powietrza została zaobserwowana również na wysokości 50 cm od podłoża, co jest szczególnie istotne dla zdrowia małych dzieci.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2019 r. o 23:18
Pomysł dobry
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2019 r. o 23:17
a od kiedy to budowa bloków powoduje smog? z tego co wiem, powoduje go niska emisja a nie budownictwo mieszkaniowe, więc nie pisać bzdur
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2019 r. o 23:15
Oho, trolle z Czechowa już się rzuciły do komentowania. Co tam, że na górkach nie powstał póki co ani jeden blok, a smog jak był, tak dalej jest. Grunt, to wciskać kit ciemnemu ludowi.
Avatar
Tylko PIS! / 28 kwietnia 2019 r. o 23:21
Najlepsze narzędzie do walki ze smogiem to LEX DEWELOPER!
Avatar
Komis / 29 kwietnia 2019 r. o 05:48
Nie jestem przeciwnikiem nowinek w walce ze smogiem ale prawdziwym problemem są paleniska domowe i to czym ludzie palą w nich. Węgiel jest drogi a ludzi z biedy nie stać nawet na ten ruski węgiel masowo sprowadzany za czasów rządów PiS do Polski więc palą czymkolwiek, nawet plastikiem. Ostatnio u nas pod biurowcem spotkałem takiego Stasia - złotą rączkę, dorabiającego sobie w firmie obok. Patrzę, że wyciąga stare kasety VHS ze śmietnika. Żartem zapytałem czy będzie oglądał "Psy" czy "Krolla" nagrane na nich a on odpowiada "ŻE SIĘ DOBRZE PALĄ" I tyle w temacie...
Nie jestem przeciwnikiem nowinek w walce ze smogiem ale prawdziwym problemem są paleniska domowe i to czym ludzie palą w nich. Węgiel jest drogi a ludzi z biedy nie stać nawet na ten ruski węgiel masowo sprowadzany za czasów rządów PiS do Polski więc palą czymkolwiek, nawet plastikiem. Ostatnio u nas pod biurowcem spotkałem takiego Stasia - złotą rączkę, dorabiającego sobie w firmie obok. Patrzę, że wyciąga stare kasety VHS ze śmietnika. Żartem zapytałem czy będzie oglądał "Psy" czy "Krolla" nagrane na nich a on odpowiad... rozwiń
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2019 r. o 00:33
Dogęszczanie złe, rozlewanie złe. Czyli cokolwiek nie zrobisz, to i tak będzie źle.
Avatar
bo centrala kazała / 28 kwietnia 2019 r. o 23:12
biedne trolle z pisu muszą dodawać wpisy nawet w niedzielę po nocy :)
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2019 r. o 23:24
Pomysłowe pytanie czy faktycznie działa
Avatar
Onomstop / 28 kwietnia 2019 r. o 23:39
Zapoznaj się z literaturą tematu bo o smogu wiesz tyle ile ja o fizyce kwantowej. A nie wypowiadam się w tematach o których nie mam pojęcia :)
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2019 r. o 23:22
a to ciekawe
Avatar
Jaa / 29 kwietnia 2019 r. o 13:52
Pan radny ma dobry pomysł. O stosowaniu ekochodników jeszcze nie słyszał, może trzeba to mu podpowiedzieć...
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2019 r. o 12:22
Może to dobry trop?
Avatar
L. / 29 kwietnia 2019 r. o 10:23
Czy Państwu się nie wydaje dziwne, straszne a zarazem śmieszne, że wszystkie komentarze dotyczące niezabudowywania Górek są nagle, w ciągu kilku minut zminusowane przez około 20 osób?? Zero myślenia i inteligencji Państwo trolle...
Avatar
centrala płaci PO 5gr za każdy zamieszczony POst / 29 kwietnia 2019 r. o 10:21
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele", "ubogacanie korporacji", "Detroit Wschodu", "Fuchmistrzunio", "dewelo-prezydent", "dewelo-sułtan", "dewelo-kamerdyner", "dewelo-macki", "dewelo-geszeft", "dewelo-cwaniaki". Za wpisy z tymi wyrazami dostaję PO prostu więcej pieniędzy.
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele&quo... rozwiń
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2019 r. o 09:39
Alleluja!!! Dobrze, że z pomysłem tym wyszedł radny, który w tematach okołosmogowych regularnie wnioskował o pozbawienie możliwości wypowiedzi przedstawicieli mieszkańców zatroskanych stanem powietrza w naszym mieście. W projekcie antysmogowych elewacji i nawierzchni ciągów pieszo-jezdnych należy uwzględnić konieczność sztucznych opadów atmosferycznych, bo w przeciwnym wypadku będą to tężnie zanieczyszczenia powietrza.
Avatar
jOOj / 29 kwietnia 2019 r. o 09:37
CZłowiek to głupia istota... pali śmieciami, wycina drzewa i wydaje miliony na stworzenie "sztucznego drzewa" czy innego "czegoś" żeby "walczyć" z zanieczyszczeniem... 
Avatar
ashimmer / 29 kwietnia 2019 r. o 09:31
dewelomargul dał głos. pytanie- jak zmusić spółdzielnie mieszkaniowe do przemalowania elewacji wszystkich budynków w Lublinie? i kto pokryje koszt zakupu cudownej farby o niesprawdzonych właściwościach. 
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2019 r. o 09:15
Wycinają setki drzew w centrum a w zamian będą malować wszystko farbką "pochłaniającą" smog. No, geniusze.
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 29 kwietnia 2019 r. o 08:59
superbiz.se.pl/wiadomosci/pis-oplaca-internetowych-trolli-by-siali-propagande-aa-jLEf-SoL1-mQiX.html
Avatar
Lublin / 29 kwietnia 2019 r. o 08:56
Popieram KWW ZUKA oprócz pana margula, nic nie robi, tylko się kłóci
 A według mnie Margul jest jednym z nalepiej merytorycznie przygotowanych radnych. Podoba mi się to co mówi i jak mówi, szczególnie na posiedzeniach Rady Miasta.
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ma być dwa razy większa od kościoła. Dla mieszkańców to "barbarzyństwo"

Ma być dwa razy większa od kościoła. Dla mieszkańców to "barbarzyństwo"

Budowa 55-metrowego masztu telefonii komórkowej w odległości niecałych stu metrów od kościoła na Włostowicach została oprotestowana przez okolicznych mieszkańców. Przeciwko budowie w czwartek opowiedzieli się też puławscy radni. Zainterweniował nawet prezydent.

Motor Lublin – Śląsk II Wrocław 3:0. Wystarczyło 45 minut

Motor Lublin – Śląsk II Wrocław 3:0. Wystarczyło 45 minut

Piłkarze Motoru w sobotę zrobili swoje. Podopieczni Goncalo Feio zgodnie z planem pokonali u siebie rezerwy Śląska Wrocław 3:0. Mecz był rozstrzygnięty już po pierwszej połowie, w której gospodarze zaaplikowali rywalom wszystkie gole.

Garbarnia Kraków – Wisła Grupa Azoty Puławy 4:1. Nokaut już do przerwy

Garbarnia Kraków – Wisła Grupa Azoty Puławy 4:1. Nokaut już do przerwy

Nie tak mecz z walczącą o utrzymanie Garbarnią Kraków wyobrażali sobie kibice z Puław. Wisła Grupa Azoty już do przerwy przegrywała 0:3, a ostatecznie uległa rywalom 1:4.

Wielkość tej palmy robi wrażenie
Zdjęcia
galeria

Wielkość tej palmy robi wrażenie

13-metrowa palma wielkanocna stanęła przed kościołem pw. św. Kingi w Świdniku. Tworzyli ją członkowie stowarzyszenia i chóru Świętej Kingi.

Tablica dla profesora. Muzyka dla pacjentów

Tablica dla profesora. Muzyka dla pacjentów

To był ważny dzień dla onkologii SPSK nr 1 w Lublinie. Uczczono pamięć wybitnego lekarza. Pacjenci mieli natomiast niepowtarzalną okazję zapomnieć chociaż na chwilę o chorobie.

Odra Opole - Górnik Łęczna 0:1. Trzecia wyjazdowa wygrana

Odra Opole - Górnik Łęczna 0:1. Trzecia wyjazdowa wygrana

Górnik Łęczna wraca z Opola z kompletem punktów. Podopieczni trenera Ireneusza Mamrota pokonali tamtejszą Odrę 1:0 i do arcyważnego meczu w Fortuna Pucharze Polski będą podchodzić w znakomitych nastrojach

Zakonnice organizują bieg. Tak pomagają dzieciom z autyzmem

Zakonnice organizują bieg. Tak pomagają dzieciom z autyzmem

W połowie kwietnia w lesie za ul. Kowalskiego będzie można zobaczyć sportowców ubranych na niebiesko oraz osoby przebrane za anioły. Przed nami trzecia edycja biegu fundacji Benedyktyński Zakątek. Dochód z wydarzenia pomoże w zakupie schodowej platformy dla dzieci.

Lublinianka – Chełmianka 0:0. Niespodziewany punkt i pechowy powrót Tomasza Brzyskiego

Lublinianka – Chełmianka 0:0. Niespodziewany punkt i pechowy powrót Tomasza Brzyskiego

Jest pierwszy punkt młodych piłkarzy Lublinianki. Niespodziewanie drużyna Radosława Adamczyka urwała „oczko” Chełmiance. Goście przeważali, mieli swoje szanse, ale dowodzona przez Tomasza Brzyskiego defensywa nie „pękła” ani razu. Efekt? Bezbramkowy remis i dużego kalibru niespodzianka.

Biblioteka to już mediateka za 33 mln zł. Tłumy na otwarciu
Zdjęcia
galeria
film

Biblioteka to już mediateka za 33 mln zł. Tłumy na otwarciu

Biblioteka Miejska w poniedziałek zaczyna nowy rozdział swojej historii - w gmachu przy ul. Wojska Polskiego. Dzisiaj zainteresowani mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję wejść do środka i zobaczyć, jak mediateka prezentuje się od wewnątrz.

Kopali, bo chcieli e-papierosa

Kopali, bo chcieli e-papierosa

Pobili 17– latka, bo nie chciał im dać e– papierosa. Chełmska policja poszukuje świadków rozboju.

12 par z Lublina świętuje. Złote gody w Trybunale Koronnym. Zdjęcia
galeria

12 par z Lublina świętuje. Złote gody w Trybunale Koronnym. Zdjęcia

12 par mieszkających w Lublinie zostało uhonorowanych przez władze miasta za długoletni związek małżeński. Wśród nich są: Anna i Andrzej Karczewscy, którzy małżeństwem są od 61 lat.

2 kwietnia 2023, niedziela handlowa. Czy sklepy będą czynne

2 kwietnia 2023, niedziela handlowa. Czy sklepy będą czynne

To ostatnia niedziela przed Wielkanocą. Czy tego dnia sklepy będą otwarte?

Najładniejszą palmę zrobiła Kamila. Lista nagrodzonych w wielkanocnym konkursie

Najładniejszą palmę zrobiła Kamila. Lista nagrodzonych w wielkanocnym konkursie

Poznaliśmy zwycięzców wielkanocnego konkursu na pisankę i palmę.

Lubelskie. Bezbożne oszustwo. 100 tys. złotych zostawione pod krzyżem

Lubelskie. Bezbożne oszustwo. 100 tys. złotych zostawione pod krzyżem

Do 89-letniego mężczyzny zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Ofiara uwierzyła w przedstawioną historię.

MKS Funfloor Lublin w niedzielę zmierzy się z Zagłębiem Lubin

MKS Funfloor Lublin w niedzielę zmierzy się z Zagłębiem Lubin

MKS FunFloor Lublin w niedzielę zmierzy się w prestiżowej „świętej wojnie” z MKS Zagłebie Lubin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty