Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 sierpnia 2024 r.
13:09

Najbardziej pechowym miastem dla małżeństw w regionie jest Biała Podlaska. Zaraz za nią są Zamość i Lublin

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
Decyzję o rozstaniu najczęściej podejmują pary w przedziale wiekowym 40-44 lata. Eksperci jednak zauważają, że ta tendencja jest coraz bardziej charakterystyczna dla młodych związków.
Decyzję o rozstaniu najczęściej podejmują pary w przedziale wiekowym 40-44 lata. Eksperci jednak zauważają, że ta tendencja jest coraz bardziej charakterystyczna dla młodych związków. (fot. DW)

Mowa o jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Mimo to, coraz więcej Polaków decyduje się na ten krok. Sprawdzamy, jak sytuacja z rozwodami wygląda na Lubelszczyźnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ubiegłym roku w całej Polsce na rozprawie rozwodowej spotkało się 57 tys. par. Jak podaje Urząd Statystyczny w Lublinie – w 2023 r. w województwie lubelskim rozwiodły się 3052 małżeństwa. W porównaniu z 2022 r. liczba prawomocnie orzeczonych rozwodów była więc większa o 0,7%, a w stosunku do 2000 r. aż o 78,3%.

– W naszej kancelarii z roku na rok obserwujemy, że coraz więcej osób decyduje się na rozwód. Widać to także po ilości spraw rozwodowych, które każdego dnia są rozpoznawane w sądach – mówi adwokat Karolina Pańszczyk.

Kto, gdzie i dlaczego

Jak się okazuje, na Lubelszczyźnie częściej rozwodzą się mieszkańcy miast (58,8% wszystkich rozwodów) niż wsi (41,2%). Dane US pokazują również, że najbardziej pechowym miejscem dla małżeństw była Biała Podlaska, a zaraz za nią Zamość i Lublin. Bardziej trwałe związki budowali z kolei mieszkańcy powiatu janowskiego, łukowskiego i radzyńskiego.

Na 1000 nowo zawartych małżeństw w 2023 r. w województwie lubelskim przypadało 416 rozwodów wobec 379 w 2022 r. i 136 w 2000 r. Tendencja jest więc wyraźnie wzrostowa.

- Rozwód to złożony proces, który często jest wynikiem kumulacji różnych problemów. Często wszystko rozpoczyna się od braku prawidłowej komunikacji pomiędzy małżonkami. Małżonkowie zmieniają się z biegiem czasu, a wartości, które kiedyś były dla nich wspólne mogą się zmieniać. Różnice w podejściu do wychowywania dzieci, finansów, czy innych ważnych aspektów życia mogą prowadzić do konfliktów i w rezultacie do rozwodu – mówi adwokat Karolina Pańszczyk.

Najczęstsze przyczyny rozwodów to: niezgodność charakterów (51,5% ogółu rozwodów), niedochowanie wierności małżeńskiej (16,0%) i nadużywanie alkoholu (15,4%). Prawie dwie trzecie prawomocnie orzeczonych rozwodów zostało wniesionych z powództwa żony (68,2% ogółu rozwodów).

- Częściej decyzję o rozwodzie podejmują kobiety. To zazwyczaj one ponoszą większą odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi i prowadzenie domu. W sytuacji, gdy małżeństwo nie spełnia ich oczekiwań, czują się bardziej skłonne do podjęcia decyzji o rozwodzie – mówi Karolina Pańszczyk.

Decyzję o rozstaniu najczęściej podejmują pary w przedziale wiekowym 40-44 lata. Ich staż przeważnie wynosił od 5 do 9 lat. Eksperci jednak zauważają, że ta tendencja jest coraz bardziej charakterystyczna dla młodych związków. Zdarza się, że rozwodzą się pary, które w formalnej relacji spędziły zaledwie kilka miesięcy.

- Przyczyn tego zjawiska może być bardzo dużo - zupełnie nierealne oczekiwania, myślenie, że możemy zmienić partnera, zauważanie, że partner nie jest jednak idealny, a może inne uwarunkowania i niezdolność do adaptacji nowej sytuacji. Niekiedy ludzie nie zdają sobie sprawy, że zarówno związek partnerski czy małżeński to szereg działań i kompromisów, które muszą się pojawić, aby mogło to funkcjonować – twierdzi dr hab. Marlena Stradomska, Ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 

Ile czeka się na rozwód w Lublinie?

Wszystko tak naprawdę zależy od kilku czynników. Jeśli pary domagają się rozwodu bez orzekania o winie i nie mają niepełnoletnich dzieci wtedy procedura może trwać ok. 2,3 miesięcy. Inaczej jest, gdy pary są ze sobą skonfliktowane. Wtedy proces może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

- Jeżeli małżonkom zależy na jak najszybszym uzyskaniu rozwodu, zazwyczaj decydują się na rozwód bez orzekania o winie. W sytuacji gdy małżonkowie są ze sobą mocno skonfliktowani i każde z nich chce udowodnić winę drugiego, takie postępowanie trwa znacznie dłużej i często oznacza wiele rozpraw, podczas których są przeprowadzane dowody z przesłuchań świadków czy dokumentów. Zdarza się jednak, że stronom przy udziale ich pełnomocników udaje się dojść do porozumienia podczas mediacji, która może uczynić proces rozwodowy mniej stresującym, bardziej efektywnym i często tańszym, niż tradycyjne, wieloletnie postępowanie sądowe. Podczas mediacji małżonkowie mają większą kontrolę nad wynikiem i warunkami rozstania, mogą wypracować rozwiązania, które najlepiej odpowiadają ich indywidualnym potrzebom. Jest to szczególnie ważne, gdy strony posiadają wspólne małoletnie dzieci i należy rozstrzygnąć kwestie z nimi związanymi - mówi adwokat Karolina Pańszczyk.

 

Jak sobie poradzić?

Zdaniem Marleny Stradomskiej w sytuacji rozwodu, albo też trudnej sytuacji w związku, istotna może się okazać pomoc psychologa lub psychoterapeuty. Ta kwestia dotyczy zarówno osób po rozstaniu, jak i tych, którzy małżeństwo chcą „uratować”.

–  Jeśli nie zaopiekujemy się sobą po traumatycznym rozstaniu możemy potrzebować pomocy psychiatrycznej, w celu oddziaływania na organizm także w aspekcie biologicznym. Najlepsza w przypadku kryzysu jest jednak psychoterapia i farmakoterapia. W niektórych przypadkach rozstanie może prowadzić do zaburzeń depresyjnych, a nawet do tendencji samobójczych – mówi Stradomska.

Nic w tym dziwnego. Według skali stresu Holmesa i Rahe'a rozwód jest w końcu na drugim miejscu, zaraz po śmierci współmałżonka, a także tuż przed separacją lub rozstaniem. Okazuje się więc, że to nie tylko trudna sytuacja, ale i bardzo stresogenna.

–  Chociaż tak naprawdę zależy to od różnic indywidualnych i tego jak podchodzimy do życia. Jeśli małżonek to wszystko to co mamy w życiu, zamiast inwestować też we własne życie tj. hobby, zainteresowania itd. to wówczas możemy mówić o tym, że osoba traci „swój cały świat”. Są też inne komponenty takie jak kwestie finansowe, psychologiczne czy ogólna zaradność życiowa czy np. na współmałżonka zrzucimy zbyt dużo obowiązków, a później zrobienie zwykłego przelewu okazuje się dla nas czymś zupełnie nie do wykonania – mówi Marlena Stradomska. I jak podkreśla: – Istotne jest żeby dbać o swoją samodzielność, aby móc poprawnie funkcjonować, nawet jeśli związek w danym momencie przestanie istnieć.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Młodzieżowa Rada Miasta Janów Lubelski drugiej kadencji w pełnym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta w komplecie. Wybrali swoje prezydium

Poprzednia kadencja dobiegła końca, odbyły się wybory na kolejną, a także pierwsza sesja. Młodzieżowa Rada Miasta w Janowie Lubelskim zaczęła pracę.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbył się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

Goście nie zawiedli. Licznie stawili się na urodzinach pani Eugenii

Jaki piękny wiek. Pani Eugenia skończyła 100 lat

Rodzina, ale też inni goście świętowali w sobotę wraz z panią Eugenią Szmigą jej kolejne urodziny. Sędziwa mieszkanka gminy Zwierzyniec właśnie tego dnia skończyła 100 lat.

Kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy żyjemy w wolnym kraju, a u naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna z najeźdźcą, z którym Polska walczyła 85 lat temu.

85. rocznica sowieckiej agresji: Chełm w hołdzie ofiarom i Sybirakom

Przedstawiciele chełmskich instytucji uczcili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka, składając kwiaty w miejscach pamięci i oddając hołd ofiarom represji.

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw
galeria

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MWh energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie
biała podlaska

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie

Były plany na remont drewnianego budynku przy ulicy Kolejowej. Jednak z przygotowanej ekspertyzy wynika, że czeka go raczej rozbiórka.

 

Lubelscy terytorialsi zwiększają pomoc dla powodzian. W środę w godzinach wieczornych ponad 100 kolejnych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT uda się na Dolny Śląsk, aby wspierać mieszkańców i służby w walce z żywiołem. Lubelscy terytorialsi pomagają mieszkańcom Stronia Śląskiego

Dziś ponad 100, a w piątek minimum 500 mundurowych pojedzie pomagać na Dolny Śląsk

Kolejnych 100 żołnierzy 2 LBOT jedzie na Dolny Śląsk pomagać mieszkańcom w walce z powodzią. Na miejscu jest już 180 terytorialsów, a w piątek pojada kolejni, minimum 500

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców
21 września 2024, 13:00

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców

Dla pochodzącego z Zamościa Mateusza Tymury, który w pożarze stracił stworzony wraz z żoną dom i Teatr Latarnia odbędzie się w weekend charytatywna impreza na Rynku Wielkim.

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej
Foto
galeria

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej

Poduszkowiec, kosiarka na gąsienicach i legendarny Żuk. Te i inne pojazdy można oglądać do jutra na parkingu Politechniki Lubelskiej

Przeprosin dla byłego wójta Końskowoli nie będzie. Stanisław Gołębiowski (z prawej) odpuścił sądową walkę o ochronę dóbr z byłym radnym opozycyjnego ugrupowania. Leszek Rodzoś (z lewej) takie zakończenie sporu przyjął z ulgą i zadowoleniem

Były wójt wycofał pozew. Radny nie musi przepraszać za słowa o lojalce

Leszek Rodzoś nie będzie przepraszał byłego już wójta gminy Końskowola, Stanisława Gołębiowskiego, za publiczny komentarz w sprawie jego przeszłości w roli tajnego współpracownika służb w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sąd postępowanie umorzył.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty