Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lutego 2024 r.
22:18

Zjazd okulistyczny w Lublinie na światowym poziomie

Autor: Zdjęcie autora JOZ
Od lewej: prof. Giuseppe Guarnaccia (Szwajcaria), prof. Anselm Jünemann (Niemcy), prof. Robert Rejdak, prof. Sundaram Natarajan (Indie)
Od lewej: prof. Giuseppe Guarnaccia (Szwajcaria), prof. Anselm Jünemann (Niemcy), prof. Robert Rejdak, prof. Sundaram Natarajan (Indie) (fot. archiwum prof. Rejdaka)

Ok. 500 światowej klasy okulistów z 12 krajów, z dwóch kontynentów spotka się w Lublinie by dzielić się doświadczeniami w zakresie najnowszych odkryć w tej dziedzinie medycyny. Lubelski wkład w jej rozwój dostrzegany jest nie tylko w Europie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

IX Kongres „Nowości w okulistyce – edukacja i praktyka” odbędzie się w naszym mieście 23 – 24 lutego. Ten zjazd jest podsumowaniem działalności grupy, która została utworzona pod egidą prof. dr hab. Roberta Rejdaka, kierownika Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a jednocześnie prorektora ds. cyfryzacji UM w Lublinie. Ten wyjątkowo aktywny naukowiec jest bowiem przewodniczącym Lubelskiej Unii Cyfrowej skupiającej wszystkie uniwersytety Lublina w dziedzinie cyfryzacji nauki i medycyny oraz prezesem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, które są współorganizatorami wspomnianego kongresu o jakim innym ośrodkom naukowym w Polsce tylko się marzy. Z zazdrością spoglądają na nasze poczynania również okuliści z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwajcarii, którzy zapowiedzieli swój udział. I są to nazwiska z najwyższej półki.

- W ramach Lubelskiej Unii Cyfrowej zyskaliśmy dofinansowanie na badania chorób rzadkich oczu. Badamy stożek rogówki u dzieci szkolnych i studentów technologiami telemedycznymi i tworzymy cyfrowy rejestr osób chorych na stożek rogówki. To jest pionierską działalnością w skali Polski – mówi prof. Rejdak. – O telemedycynie będziemy dużo mówić na zjeździe, ale nie tylko o niej. Zaprosiliśmy do udziału w wydarzeniu, najwybitniejszych przedstawicieli polskiej okulistyki a także gości z 2 kontynentów. Nie zabraknie także praktyków, diagnostów i osób zaangażowanych w tworzenie narzędzi wspierających diagnozowanie i leczenie.

Los zdarzył, że ubiegłoroczny kongres okulistów w Lublinie zbiegł się z przyznaniem prof. Robertowi Rejdakowi zaszczytnego wyróżnienia Ambasadora Województwa Lubelskiego. A on ten tytuł potraktował jako obowiązek. Wyznacznikiem tego są zarówno jego wykłady i ścisła współpraca z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki – ESASO w Lugano (Szwajcaria). Prezentacja w Wiedniu na temat okulistyki lubelskiej, ale były też: konferencja w Amsterdamie, której przewodniczył utalentowany lublinianin, w Rzymie, oraz wykłady w klinice Nano w klinie Buenos Aires, transmitowane przez tamtejszą telewizję, które odbiły się szerokim echem w świecie naukowym. Potem w Cordobie współorganizował dwie konferencje, co ma bardzo silne przełożenie bo Ameryka Łacińska uważa prof. Rejdaka za swojego ambasadora w Europie. Ten wkład zaowocował m.in. tym, że na tegoroczny kongres przyjadą do Lublina wybitni okuliści z Brazylii, Ekwadoru i Argentyny. Potem w Palermo na Sycylii prof. Rejdak otrzymał tytuł profesora wizytującego. Od kwietnia będzie przeprowadzał tam ćwiczenia ze studentami i rezydentami.

Profesor został wyróżniony także doktoratem honoris causa Narodowego Uniwersytetu Medycznego we Lwowie. - Ta współpraca rozwija się bardzo silnie, gdyż realizujemy grant Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w ramach którego badamy ofiary wojny w Ukrainie. Zdjęcia są wykonywane we Lwowie, przesyłane do Lublina, i gdy ta druga strona się nie podejmuje operacji, my jesteśmy do dyspozycji. Tu chciałby podkreślić rolę prof. Andrija Zimenkowskiego, który wzorem Lublina utworzył Centrum Medycyny Cyfrowej we Lwowie i ma umowę z Lubelską Unią Cyfrową. Teraz zacieśniamy współpracę z Łuckiem – mówi prof. Rejdak. - Na pewno nasze doświadczenia w leczeniu urazów są wiodące w Europie z racji tej, że leczymy urazy doznane na wojnie, to pociąga za sobą używanie najnowszych technologii. Jako pierwsi w tej części Europy testowaliśmy najnowocześniejszy mikroskop cyfrowy – po Monachium przyjechał do Lublina. Wszczepiliśmy też pierwsi w tej części kontynentu soczewkę teleskopową.

Wielkim osiągnięciem jest zdobycie finansowania (ok. 32 mln zł) i pomysł utworzenia Europejskiego Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki, które będzie funkcjonowało w dawnym pałacu Chrzanowskich przy ul. Chmielnej. Miesięcznie po remoncie na Chmielnej 1 będzie operowanych ponad 1000 pacjentów, zarówno dorosłych, jak dzieci i młodzieży.

Wyznacznikiem siły lubelskiej okulistyki jest wyjątkowo bogata działalność publikacyjna w czasopismach naukowych, katedra Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przoduje w publikowaniu danych naukowych w Polsce, a wg PubMed sam prof. ma 266 publikacji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty