Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lutego 2018 r.
20:18

Tak wyglądała przebudowa deptaka w 1996 r. Czy potrzebna jest kolejna? Dawny prezydent krytykuje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 68 A A

Prawie 13 mln zł ma kosztować zaczynająca się w środę przebudowa deptaka. Do połowy maja wymieniona będzie nawierzchnia, latarnie, a nawet drzewka. – Wystarczyłoby to tylko poprawić – mówi były prezydent, za którego czasów powstał deptak. – To wszystko jest już przestarzałe – odpowiada rzeczniczka obecnego prezydenta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jedni to pamiętają, inni już nie, a jeszcze inni nawet nie mają szans pamiętać, bo nie było ich na świecie, a przynajmniej w Lublinie. Kiedyś była tu zwykła, szara jezdnia, po której kursowały trolejbusy.

Dojeżdżały do dużego, kolorowego od bratków ronda przed Bramą Krakowską.

Rewolucja nastąpiła w drugiej połowie lat 90. Wtedy w Ratuszu zdecydowano, że nie będzie już jezdni, tylko szeroka trasa dla pieszych. – To nie była decyzja jednej lub kilku osób. Zapadła w Radzie Miasta – przypomina Paweł Bryłowski, ówczesny prezydent Lublina.

Od razu pojawiło się mnóstwo obaw, że bez tej jezdni lubelskie śródmieście czeka komunikacyjny paraliż. Ale do paraliżu nie doszło, a deptak zaczął się zmieniać w miejsce tętniące życiem nocnym.

Za i przeciw

Od dziś z chodnika zdejmowana będzie betonowa kostka i betonowe płyty. Ich miejsce zajmie kostka z granitu i granitowe płyty. Inne będą też latarnie.

– Nie podoba mi się to, bo zmienia charakter miasta. Decyzje powinno się podejmować z większą rozwagą – komentuje Bryłowski, który otwarcie krytykuje też decyzję o przedłużeniu deptaka do ul. 3 Maja. – Ja mam wrażenie, że to wszystko się rozwala, żeby ktoś zostawił po sobie ślad. Jeśli coś jest złego, to trzeba to poprawić.

– Materiały i rozwiązania użyte w latach 90. są przestarzałe – stwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta. – Deptak znajduje się w sąsiedztwie Starego Miasta, wspólnie z placem Litewskim i przedłużonym deptakiem stanowi spójną przestrzeń, która jest najchętniej odwiedzaną przez turystów i samych mieszkańców.

– Należało więc użyć materiałów nowoczesnych, ale wpisujących się w zabytkowy charakter śródmieścia – kontynuuje Krzyżanowska. – Decydując się na rewitalizację pl. Litewskiego i deptaka chcieliśmy, by „stara” część Krakowskiego Przedmieścia była przedłużeniem nowego deptaka wzdłuż Poczty Głównej, który powstał po zamknięciu dla ruchu kołowego części Krakowskiego Przedmieścia.

Ale przedłużenie deptaka, według Bryłowskiego, też było błędem: – Gdyby to jeszcze było pożyteczne dla mieszkańców, ale zamiast tego wiatr tu hula. Kawiarnię ktoś przed pocztą postawi?

Plac budowy

Przebudowa będzie podzielona na etapy, żeby prace nie toczyły się w jednym czasie na całej szerokości chodnika. Od dziś robotnicy mają zajmować odcinek od Kapucyńskiej do bramy prowadzącej na podwórko, przez które można dojść skrótem na pl. Wolności. Będą zdejmować nawierzchnię i ułożą podbudowę pod nową, kamienną. Prace będą się toczyć po stronie wspomnianej bramy, sklepu papierniczego i salonu Orange.

W połowie marca robotnicy przeniosą się na kolejny odcinek, przed Bramę Krakowską. Ze wszystkim muszą się uwinąć do połowy maja. Taki termin narzucił Urząd Miasta ogłaszając przetarg, do którego stanęły dwie firmy: Strabag z ceną 12,8 mln zł i Budimex z ofertą za 13,3 mln zł. Wygrał Strabag, bo był tańszy.

Będą przeszczepy

Ratusz zapowiada, że przebudowa będzie prowadzona tak, by materiały z rozbiórki można było ponownie wykorzystać. – Wszystkie elementy, które będą nadawały się do ponownego użycia, czyli nawierzchnia, elementy małej architektury takie jak ławki, kosze oraz zieleń będą magazynowane i wykorzystane w innych miejscach, zgodnie z zapotrzebowaniem – deklaruje rzeczniczka obecnego prezydenta.

Sonda: Co sądzisz o przebudowie deptaka w Lublinie?

Liczba głosów: 978
47.44%
Słusznie, że ją zrobią. Jest potrzebna
45.09%
Nie ma sensu. Teraz jest ładnie
7.46%
Wszystko mi jedno

A to było tak

W kwietniu 1996 roku zamknięto dla ruchu Krakowskie Przedmieście od ul. Staszica do Wróblewskiego. Ekipy remontowe zaczęły wymianę całego podziemnego uzbrojenia. Równolegle toczyła się w mieście dyskusja, czy ulice w przyszłości powinny być przejezdne czy zamienione w deptak.

Przez kolejne miesiące remontu media informowały o kolejnych archeologicznych odkryciach. Dwa metry pod poziomem chodników i asfaltu natrafiono na dobrze zachowany fragment drewnianego traktu z XVII wieku. Później, jeszcze głębiej archeolodzy odkryli fragment drewnianego wodociągu z połowy XVII wieku i drewniana cysternę.

W mieście przeważyła opcja organizacji deptaka, ostateczna decyzja zapadła w czerwcu 1996 roku.
Od października 1997 roku do dziś, na odcinku od Bramy Krakowskiej do ul. Kapucyńskiej poruszają się wyłącznie piesi.

Gdyby się ktoś zastanawiał jak wówczas wyglądało nasze miasto i co się w nim działo – przypominamy. Rok 1996 to rok w którym do Warszawy i Poznania odjechał z naszego dworca pociąg Inter City „Bystrzyca”; francuska firma E. Leclerc wygrała przetarg na budowę supermarketu u zbiegu ul. Zana i Bohaterów Monte Cassino a właściciele sklepów na LSM zaczęli protestować przeciwko tej inwestycji; miasto oprócz remontu Krakowskiego Przedmieścia zabrało się za budowę nowej ulicy w centrum. To wówczas powstała ul. Mościckiego łącząca ul. Narutowicza z Rusałką.

W Teatrze Osterwy Bohdan Łazuka miał benefis z okazji 35-lecia pracy; Spółdzielnia Pracy Przemysłu Spożywczego „Solidarność” otrzymała certyfikat koszerności na swoje wyroby, przy ul. Chemicznej otwarto Makro Cash and Carry a miejscy urzędnicy przecięli wstęgę otwierając pierwszy odcinek ścieżki rowerowej między Dworkiem Grafa a al.Witosa.

W roku w którym otwarto deptak nowym metropolitą został biskup tarnowski, Józef Życiński, kino Kosmos, jako jedyne w województwie dostało aparaturę dolby stereo, w filharmonii po raz pierwszy zabrzmiały nowe organy; przy ul. Chemicznej otwarto restaurację McDonald’s.

(oprac. na podstawie lokalnej prasy)

Quiz: Jak dobrze znasz miasta i powiaty województwa lubelskiego?

Jak dobrze znasz miasta i powiaty województwa lubelskiego?

Komentarze 68

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 22:15
+2
I tu Bryłowski ma zupełną rację! Mieszkańcy popierają! W ogole, to coś nazywane "rewitalizacją" Litewskiego za kosmiczne 50 mln to jeden wielki BUBEL i tandeta.
Avatar
Osesek / 13 lutego 2018 o 21:36
+2
lub napisał:
undefined napisał:
To nieprawda, akurat żuk zrobił więcej dla odkorowania miasta niż wszyscy poprzednicy razem wzięci
 Doprawdy. Nikt wcześniej pojedynczo ani tym bardziej w kupie nie wydał 27 milionów złotych na system sterowania sygnalizacją świetlną, który działa gorzej niż zrobiłoby to manualnie niemowlę.
Avatar
Lubelak / 13 lutego 2018 o 21:27
+2
undefined napisał:
Trzeba remontowac i upiekszac centrum lublina tak zeby to byla perelka wschodniej polski. Ta kostka na deptaku jest fatalna, wiele rzeczy wyglada paskudnie, trzeba jeszcze meneli wyrzucic z centrum i bedzie coraz piekniej
 Tylko zanim do tego pięknego centrum dojadą np. Witosa to już sobie opinię o mieście i jego włodarzu wyrobią. 
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 21:26
+2
Zamiast inwestować w naprawę ulic to robi bezsensowny "remont", ale jak się nie robi tego za swoje tylko za mieszkańców.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 20:54
+2
Jedną z ujemnych cech, którą wpisali w swoją diagnozę niezależni eksperci przygotowujący Lublin do przyjęcia programu adaptacji do zmian klimatu - jest bardzo wysokie zadłużenie naszego miasta. Co tam zagrażające mieszkańcom opady nawalne, wichury, znaczny wzrost temperatury i zanieczyszczenia powietrza jak trzeba podrzucać kasę, której nie ma do dalszego rozniecania propagandy sukcesu. Za równowartość tej "rewitalizacji" można byłoby definitywnie rozwiązać problem niskiej emisji, która powoduje, że zewnętrzne otoczenie wszystkich bez wyjątku żłobków, przedszkoli, szkół, przychodni i szpitali w Lublinie nie spełnia norm jakości powietrza zalecanych przez WHO.
Jedną z ujemnych cech, którą wpisali w swoją diagnozę niezależni eksperci przygotowujący Lublin do przyjęcia programu adaptacji do zmian klimatu - jest bardzo wysokie zadłużenie naszego miasta. Co tam zagrażające mieszkańcom opady nawalne, wichury, znaczny wzrost temperatury i zanieczyszczenia powietrza jak trzeba podrzucać kasę, której nie ma do dalszego rozniecania propagandy sukcesu. Za równowartość tej "rewitalizacji" można byłoby definitywnie rozwiązać problem niskiej emisji, która powoduje, że zewnętrzne otoczenie wszystkich... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 20:53
+2
Bryłowski ma rację. Zamknięcie ruchu przy Pl. Litewskim i jego remont w sposób zmieniający jego dotychczasowe funkcje to błąd. Jeśli stara część upodobni się do tego co zrobiono z Litewskim to będzie zimna. Piaskowiec był ciepły. Żuk źle robi. Nie wspominając już że zrobił z Lublina jedno z bardziej zakorkowanych miast w Polsce.
Avatar
Olo / 14 lutego 2018 o 12:39
+1
undefined napisał:
Szkoda, że Prezydent nie woli wybudować szkoły na Czubach.... a później opowiada, że nie ma środków w budżecie Miasta
przecież szkoła na Czubach jest wpisana do budżetu i lada moment nastąpi otwarcie kopert z ofertami na jej budowę
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 12:22
+1
Szkoda, że Prezydent nie woli wybudować szkoły na Czubach.... a później opowiada, że nie ma środków w budżecie Miasta
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 11:39
+1
Kolejny sensacyjny artykuł Dominisia. Ojejku ojejku, ale news.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 11:05
+1
Zwykła niegospodarność,ktoś kiedyś za to wszystko odpowie.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 15:37
0
Wczoraj pokazówka a dzisiaj żadnego robotnika już nie ma.... tak to wyglada na deptaku.... jak się nie wyrobią do 15 maja będzie głosno o Żuku w całej Polsce ...:))))
Avatar
Lublinianin / 14 lutego 2018 o 19:07
0
w skrócie "  Wojewoda Hunek -tablica pamiatkowa na hallu "Targi Lublin" , Prez .Pruszkowski - asfalt na Przyjażni-brak tablicy ale został w pamięci  , były Prez .Bryłowski - nie ma pamiatkowych tablic ? mimo ,że zrobił deptak ,wybrukował Narutowicza i Plac Wolnosci . Prez .Żuk  -zapełnił wszelkie" plomby" , wybudował z płyt granitowych  Plac Litewski przed pocztą główną  , oświetlił kolorami fontann plac , posadził nowe drzewo ,ograniczył ruch w tym terenie tylko do  pieszych  .Kawiarnię  mozna uruchomić w budynku poczty z lewej strony wejście do budynku,nie kolizyjne bo sa jeszcze dwa wejścia  patrząc  na poczte z placu .Jest duże pomieszczenie wolne po operatorze medialnym . Prez .Żuk  -Arena  , AQva ,stadion  Al.Zygmuntowskie, dodatkowy most na Bystrzycy - dojazd  ze skrzyzowania Narutowicza pod Dworzec PKP. Dobra komunikacja w mieście . Można  dopisywać  zasługi wszystkim decydentom . Jeżeli jeszcze wykorzysta starą  nawierzchnię  do odnowienia chodników na starych Bronowicach to będzie dobrze bo teren  ma zwyczajowo  nazwę "stare"  to kostka może byc stara  chyba ,ze jest w planie zrobienie nowych nawierzchni .Żuk juz przeszedł do historii . Tyle imprez w mieście nigdy nie było .
w skrócie "  Wojewoda Hunek -tablica pamiatkowa na hallu "Targi Lublin" , Prez .Pruszkowski - asfalt na Przyjażni-brak tablicy ale został w pamięci  , były Prez .Bryłowski - nie ma pamiatkowych tablic ? mimo ,że zrobił deptak ,wybrukował Narutowicza i Plac Wolnosci . Prez .Żuk  -zapełnił wszelkie" plomby" , wybudował z płyt granitowych  Plac Litewski przed pocztą główną  , oświetlił kolorami fontann plac , posadził nowe drzewo ,ograniczył ruch w tym terenie tylko do  pieszych  .Kawiarnię  mozna uruchomić w budynku po... rozwiń
Avatar
Korkowiec / 14 lutego 2018 o 16:09
0
mieszkaniec Lublina napisał:
szofer napisał:
mieszkaniec Lublina napisał:
Osesek napisał:
lub napisał:
undefined napisał:
    To nieprawda, akurat żuk zrobił więcej dla odkorowania miasta niż wszyscy poprzednicy razem wzięci
Doprawdy. Nikt wcześniej pojedynczo ani tym bardziej w kupie nie wydał 27 milionów złotych na system sterowania sygnalizacją świetlną, który działa gorzej niż zrobiłoby to manualnie niemowlę.
Idioto, ktoś cię chyba okłamał albo nagadał jakichś bzdur, wmawiając, że jakiś elektroniczny system zliwkiduje korki w mieście. To ja ci wytłumaczę - przy takiej ilości samochodów jaka jest w Lublinie, nie ma na to żadnych szans. System może w niektórych miejscach pomagać rozładować te korki ale ich nie ZLIKWIDUJE - wbij to sobie do swojego pustego łba.
Tylko przed wprowadzeniem tego "genialnego"systemu korki były mniejsze.Pusty łeb to ty masz.
Rok w rok korki są coraz większe, bo co roku przybywa zarejestrowanych samochodów, ośla łąko. Nie ma to nic wspólnego z żadnym system sterowania ruchem. Powtórzę raz jeszcze - system usprawnia ruch na niektórzych skrzyżowaniach ale ich nie LIKWIDUJE.
 Zapoznaj się z uzasadnieniem do decyzji o przeznaczeniu ponad 27 milionów na "inteligentny system sterowania ruchem". Później sprawdź ile samochodów każdego dnia zostaje pod blokami i domkami jednorodzinnymi. To, że samochodów jest więcej nie tłumaczy, że żaden z nich nie ma możliwości zjazdu z części skrzyżowań, bo mają już czerwone światło, a te jadące z naprzeciwka nadal mają zielone.Wydać 27 milionów złotych każdy by potrafił - jak widać zrobić to rozsądnie nie potrafi nikt w urzędzie miasta Lublin. Podaj wydział w którym pracujesz albo partię polityczną, którą tu reprezentujesz.
 Zapoznaj się z uzasadnieniem do decyzji o przeznaczeniu ponad 27 milionów na "inteligentny system sterowania ruchem". Później sprawdź ile samochodów każdego dnia zostaje pod blokami i domkami jednorodzinnymi. To, że samochodów jest więcej nie tłumaczy, że żaden z nich nie ma możliwości zjazdu z części skrzyżowań, bo mają już czerwone światło, a te jadące z naprzeciwka nadal mają zielone.Wydać 27 milionów złotych każdy by potrafił - jak widać zrobić to rozsądnie nie potrafi nikt w urzędzie miasta Lublin. Podaj wydzia... rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 12:40
0
Super, że stary i zniszczony deptak dostanie nową skórę!
Avatar
Olo / 14 lutego 2018 o 12:39
+1
undefined napisał:
Szkoda, że Prezydent nie woli wybudować szkoły na Czubach.... a później opowiada, że nie ma środków w budżecie Miasta
przecież szkoła na Czubach jest wpisana do budżetu i lada moment nastąpi otwarcie kopert z ofertami na jej budowę
Avatar
mieszkaniec Lublina / 14 lutego 2018 o 12:37
0
szofer napisał:
mieszkaniec Lublina napisał:
Osesek napisał:
lub napisał:
undefined napisał:
   To nieprawda, akurat żuk zrobił więcej dla odkorowania miasta niż wszyscy poprzednicy razem wzięci
Doprawdy. Nikt wcześniej pojedynczo ani tym bardziej w kupie nie wydał 27 milionów złotych na system sterowania sygnalizacją świetlną, który działa gorzej niż zrobiłoby to manualnie niemowlę.
Idioto, ktoś cię chyba okłamał albo nagadał jakichś bzdur, wmawiając, że jakiś elektroniczny system zliwkiduje korki w mieście. To ja ci wytłumaczę - przy takiej ilości samochodów jaka jest w Lublinie, nie ma na to żadnych szans. System może w niektórych miejscach pomagać rozładować te korki ale ich nie ZLIKWIDUJE - wbij to sobie do swojego pustego łba.
Tylko przed wprowadzeniem tego "genialnego"systemu korki były mniejsze.Pusty łeb to ty masz.
 Rok w rok korki są coraz większe, bo co roku przybywa zarejestrowanych samochodów, ośla łąko. Nie ma to nic wspólnego z żadnym system sterowania ruchem. Powtórzę raz jeszcze - system usprawnia ruch na niektórzych skrzyżowaniach ale ich nie LIKWIDUJE.
 Rok w rok korki są coraz większe, bo co roku przybywa zarejestrowanych samochodów, ośla łąko. Nie ma to nic wspólnego z żadnym system sterowania ruchem. Powtórzę raz jeszcze - system usprawnia ruch na niektórzych skrzyżowaniach ale ich nie LIKWIDUJE. rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 12:22
+1
Szkoda, że Prezydent nie woli wybudować szkoły na Czubach.... a później opowiada, że nie ma środków w budżecie Miasta
Avatar
szofer / 14 lutego 2018 o 12:05
0
mieszkaniec Lublina napisał:
Osesek napisał:
lub napisał:
undefined napisał:
  To nieprawda, akurat żuk zrobił więcej dla odkorowania miasta niż wszyscy poprzednicy razem wzięci
Doprawdy. Nikt wcześniej pojedynczo ani tym bardziej w kupie nie wydał 27 milionów złotych na system sterowania sygnalizacją świetlną, który działa gorzej niż zrobiłoby to manualnie niemowlę.
Idioto, ktoś cię chyba okłamał albo nagadał jakichś bzdur, wmawiając, że jakiś elektroniczny system zliwkiduje korki w mieście. To ja ci wytłumaczę - przy takiej ilości samochodów jaka jest w Lublinie, nie ma na to żadnych szans. System może w niektórych miejscach pomagać rozładować te korki ale ich nie ZLIKWIDUJE - wbij to sobie do swojego pustego łba.
 Tylko przed wprowadzeniem tego "genialnego"systemu korki były mniejsze.Pusty łeb to ty masz.
 Tylko przed wprowadzeniem tego "genialnego"systemu korki były mniejsze.Pusty łeb to ty masz. rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 11:42
0
Zawsze się znajdą jacyś malkontenci. Dogodzić wszystkim się nie da. Osobiście jestem zadowolony, że za chwilę stara część deptaka będzie wyglądać podobnie do nowej oraz wyremontowanego placu Litewskiego.Stara część deptaka ma już 20 lat i gołym okiem widać, że jest mocno nadgryziona przez ząb czasu i dość mocno odstaje wyglądem od Litewskiego.
Avatar
ziggy / 14 lutego 2018 o 11:40
0
- napisał:
Gdyby tak się uważnie przyjrzeć dyskusji przy okazji kolejnych inwestycji to można odnieść wrażenie, że w Lublinie to generalnie nic nie potrzeba robić. Remont mostu - be, budowa stadionu - be, modernizacja placu - be, przedłużenie deptaka - be, remont deptaka - be, budowa nowych zielonych skwerów - be, powiększenie strefy ekonomicznej - be, obwodnica - be, lotnisko - be. Wszystko be. I weź tu człowieku bądź mądry.-
 +1
Zobacz wszystkie komentarze 68

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku 0 0

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo]
film

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo] 1 7

- Takie zdarzenie przytrafiło mi się na wjeździe na ekspresówkę od strony Warszawy - napisał do nas Czytelnik i przesłał film. Widać na nim jak auto jedzie pod prąd.

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu 0 1

Mieszkańcy Białej Podlaskiej dopytują kiedy miasto udostępni nowy parking i przedłużenie ulicy Pocztowej. Urząd miasta zapowiada że w przyszłym tygodniu.

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę 1 18

Port Lotniczy Lublin zapłaci liniom lotniczym Wizz Air za reklamę i promocję połączeń wykonywanych przez nie z lubelskiego lotniska. Kwoty, na jaką będzie opiewać umowa, spółka nie ujawnia.

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę 86 20

Dariusz Grabczuk, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Chełma podkreśla, że najważniejsza dla niego jest dbałość o lokalnych przedsiębiorców. Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami zapowiedział, że jeśli wygra to powoła Radę Biznesu i Centrum Obsługi Inwestora.

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina 74 11

Organizator pikiety antyaborcyjnej został ukarany za publiczne sianie zgorszenia. Uczestnicy manifestacji w centrum Lublina prezentowali zdjęcia zakrwawionych płodów ludzkich

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie"
galeria

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie" 110 6

W czwartek rano w swoim domu pod Lublinem zmarł nagle Konrad Gaca, znany promotor zdrowego stylu życia i właściciel kilku salonów fitness. Miał zaledwie 42 lata

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym
18 sierpnia 2018, 18:00

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się koncert w hołdzie Zygmuntowi Noskowskiemu O, Wielki Poemacie Natury!

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup 9 0

Od piątku do niedzieli Azoty Puławy wezmą udział w turnieju Szczypiorno Cup, który rozegrany zostanie w Kaliszu

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest 33 9

Policjanci rozszerzają swój protest. Od czwartku akcja przyjęła formę „strajku włoskiego”. Mundurowi będą więc wyjątkowo skrupulatnie wykonywać wszystkie czynności. Nie przestaną też zastępować mandatów pouczeniami

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom 0 11

Monitorowanie kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta i radnych w Lublinie zapowiedziała dbająca o przejrzystość finansów publicznych Fundacja Wolności. Jej działacze szukają osób, które nie należą do partii politycznych i nie będą kandydować w wyborach.

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu 0 0

Do zdarzenia doszło w środę około godz 13 w miejscowości Kaniwola (pow. łęczyński).

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin
24 sierpnia 2018, 19:00

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 24 sierpnia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja L.Stadt.

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista 2 2

Do wypadku doszło w środę przed godz. 13 na ul. Siedleckiej w Janowie Podlaskim.

Zmysły Ogrodu Saskiego
25 sierpnia 2018, 0:00

Zmysły Ogrodu Saskiego 5 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w przestrzeni Ogrodu Saskiego zorganizowane zostanie nietypowe wydarzenie kulturalne. Zmysły Ogrodu Saskiego to wystawy, spotkania, piknik i koncerty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.