Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 października 2024 r.
12:32

80 lat Weterynarii w Lublinie. Jak było i jak jest teraz?

Weterynaria to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Lublinie. W tym roku o jedno miejsce ubiegało się tu siedmioro kandydatów. Ze 118 chętnych, 29 osób dostało upragniony indeks. A przez lata wykształciło się tu około 8,5 tys. lekarzy weterynarii. Dziś Wydział Medycyny Weterynaryjnej obchodzi 80. rocznicę powstania. Zobaczcie galerię zdjęć z obchodów tego święta na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Możliwość rozwoju, ale też zdobycia pożądanego zawodu zapewnia im Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, a konkretnie Wydział Medycyny Weterynaryjnej, który w październiku świętuje jubileusz 80-lecia istnienia.

Tak się wszystko zaczęło

Jego historia sięga 1944 roku i nierozerwalnie łączy się z powołaniem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wtedy to powstały cztery pierwsze wydziały: Przyrodniczy, Rolny, Lekarski i  właśnie Weterynaryjny. Jeszcze w tym samym roku uruchomiono pierwsze dwa lata studiów ze 160 studentami o różnym poziomie wiedzy wyniesionym z przedwojennych uczelni. Pierwszym dziekanem był prof. Józef Parnas.

W połowie lat 50. wybudowany został nowy gmach dydaktyczny Collegium Veterinarium oraz kliniki weterynaryjne. Zlokalizowano w nich wszystkie jednostki wydziału, z wyjątkiem Zakładu Biochemii (siedziba przy ul. Lubartowskiej).

Następne dekady przyniosły kolejne przeobrażenia, związane m.in. z nazwą. W 1955 roku Wydział wszedł w skład nowo powstałej Wyższej Szkoły Rolniczej, przemianowanej następnie na Akademię Rolniczą, a w 2008 roku na dobrze nam znamy Uniwersytet Przyrodniczy. Do dnia dzisiejszego Wydział Medycyny Weterynaryjnej wykształcił około 8,5 tys. absolwentów.

Nowe kierunki

– Jesteśmy uczelnią, która od wielu lat funkcjonuje w  regionie, ma swoją renomę. Uznanie zdobyła zarówno nasza kadra, obiekty, jak i ich wyposażenie – mówi prof. Iwona Puzio, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. – W przypadku weterynarii musimy modyfikować nasze badania. Idą one np. w kierunku zwalczania metodami innymi niż antybiotyki różnego rodzaju infekcji u zwierząt. Jest to związane z tym, że mamy do czynienia z coraz bardziej wzrastającą antybiotykoopornością u mikroorganizmów, więc te ścieżki alternatywnego leczenia w tym momencie są bardzo istotne.

Oprócz weterynarii w języku polskim i angielskim, wydział oferuje również studia z analityki weterynaryjnej, które są w ofercie od pięciu lat. Jak twierdzi prof. Iwona Puzio, zmiany w ofercie dydaktycznej są niezbędne.

– Ten kierunek, analityka weterynaryjna, powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego. Konsultacje z wojewódzkimi lekarzami weterynarii, z zakładami higieny weterynaryjnej dały nam podstawę do tego, że stworzyliśmy nową koncepcję kształcenia – mówi nasza rozmówczyni.

Zajęcia dydaktyczne i kształcenie przyszłych lekarzy to jedno, ale uniwersytet stawia również na rozwój naukowy.

Corocznie od kilku lat niektórzy pracownicy znajdują się na liście top 2, czyli 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

– Jest to również taki punkt wyjścia dla nas wszystkich, który zachęca dalszej pracy. A  praca naukowa, praca koncepcyjna nie są łatwą sprawą.

Z pomocą dla zwierząt

Wydział zajmuje się ochroną zdrowia publicznego, sprawuje nadzór nad produkcją środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, ale nieodłącznym jego elementem jest leczenie zwierząt.

– Wydział Medycyny Weterynaryjnej od samego początku świadczy usługi lekarsko-weterynaryjne. I nie tylko dla zwierząt, których właściciele są mieszkańcami naszego miasta, ale dla całego rejonu. Zdarza się, że mamy pacjentów z całej Polski. Pracownicy Wydziału są bardzo dobrymi specjalistami – mówi prof. Iwona Puzio.

Klinika Weterynaryjna posiada nie tylko gabinety przyjęć, ale też szpital, specjalistyczny blok operacyjny, pracownię USG i RTG z nowoczesnym sprzętem. Wykonywana jest endoskopia i laparoskopia, a także dializy. Lekarze prowadzą dyżury nocne i oddział ratunkowy.

– Przypadki z którymi się spotykamy są bardzo różne. Mamy Klinikę Chorób Wewnętrznych, Położnictwa, Chorób Zakaźnych i bardzo rozwiniętą diagnostykę. Wspiera nad dodatkowo Zakład Patomorfologii, który zajmuje się wykonywaniem sekcji zwłok – mówi prof. Łukasz Adaszek, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Przyjmowane są tu zwierzęta egzotyczne, dzikie, hodowlane, ale przede wszystkim te domowe – psy, koty i gryzonie.

– Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy coraz większą świadomość właścicieli zwierząt jeśli chodzi o ich dobrostan, czy profilaktykę. Stąd też coraz więcej ludzi szuka pomocy weterynaryjnej – mówi prof. Adaszek. – Jak kończyłem studia 20 lat temu to było takie założenie m.in. w gospodarstwach, że jeśli koszty leczenia przekraczają wartość zwierząt, to się odstępuje od tego. Teraz ludzie zupełnie inaczej na to patrzą.

Jubileusz

A już dzisiaj władze Wydziału Medycyny Weterynaryjnej zapraszają na obchody jubileuszu 80-lecia połączone z Międzynarodową Konferencją Naukową ,,Człowiek – Zwierzę – Środowisko – nasze zdrowie, wspólne zdrowie’’. Uroczystości jubileuszowe i towarzysząca im konferencja odbędą się w dniach 11-12 października 2024 r.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12
galeria

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty