Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 maja 2024 r.
9:32

Trwa rekrutacja na studia. Nowe i najpopularniejsze kierunki

0 A A
W środę i czwartek medyczna uczelnia zorganizowała Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego.
W środę i czwartek medyczna uczelnia zorganizowała Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego. (fot. DW)

Sprawdzamy, jakie nowości proponują lubelskie uczelnie i jakim zainteresowaniem cieszą się poszczególne kierunki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UNIWERSYTET MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ
Rekrutacja trwa już od połowy kwietnia. Uczelnia w tym roku oferuje 13 nowych kierunków.
Nowości na studiach I stopnia: * Socjologia cyfrowa (3-letnie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Filozofii i Socjologii) * Studia miejskie (3-letnie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnouniwersyteckim prowadzone przez Wydziały: Politologii i Dziennikarstwa, Filozofii i Socjologii oraz Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej) * Marketing i lobbing polityczny (3-letnie stacjonarne studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa) * Business Analytics and Data Science (3-letnie studia stacjonarne I stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Ekonomicznym) * Inżynieria polimerów (3,5-letnie studia niestacjonarne o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Chemii) * Strategiczne Studia Wschodnioeuropejskie (3-letnie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa) * Inżynieria druku 3D (3,5-letnie inżynierskie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki).

Nowości na studiach II stopnia i jednolitych: * Business Analytics and Data Science (2-letnie studia II stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Ekonomicznym) * Wschodniosłowiańskie studia translatoryczne (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Filologicznym) * International Political Communication (2-letnie studia stacjonarne II stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS) * Public History in International Relations (2-letnie studia stacjonarne II stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS) * Archiwistyka i Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją II stopnia (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Historii i Archeologii UMCS) * Fizyka (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki) * Strategiczne Studia Wschodnioeuropejskie (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa) * Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (5-letnie stacjonarne studia jednolite magisterskie o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Artystycznym).

– Z jednej strony UMCS oferuje zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej uniwersytetu kierunki studiów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak m.in.: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie; jest to bowiem oferta o określonej renomie, wzbudzająca zaufanie kandydatów na studia. Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, stąd co roku oferta kształcenia wzbogacana jest o nowe kierunki studiów – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.

Rekrutacja na UMCS trwa od 17 kwietnia i zakończy się 10 lipca. 16 lipca kandydaci poznają listę osób zakwalifikowanych na wszystkich kierunkach. Uniwersytet oferuje dla maturzystów 93 kierunki studiów I stopnia i jednolitych magisterskich. Na przyszłych studentów czeka około 8 tysięcy miejsc.


KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI
W ofercie uniwersytetu znajduje się blisko 100 kierunków. Rekrutacja podobnie jak na UMCS już się rozpoczęła. Trwa ona od 6 maja i zakończy się 12 lipca. Wyniki zostaną ogłoszone 15 lipca. Od tego momentu osoby chętne do studiowania na KULu będą miały 3 dni na zatwierdzenie swojej decyzji o podjęciu studiów poprzez internetowy system rekrutacji.

W tym roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim nowości będzie niewiele, jednak władze uczelni chcą postawić na rozwój kierunku medycznego i zachęcają kandydatów do podjęcia właśnie tego kierunku studiów. KUL stara się o status uczelni badawczej. Z niewielkiej ilości nowych kierunków warto jednak zwrócić uwagę na Management – zarządzanie w języku angielskim oraz ekologię integralną. Od roku akademickiego 2024/25 KUL umożliwi po raz pierwszy studiowanie dwóch kolejnych kierunków w trybie hybrydowym: Romanistyki I stopnia i Italianistyki II stopnia.

W roku akademickim 2023/2024 do najpopularniejszych kierunków należały następujące kierunki: * kierunek lekarski - 25 kandydatów/miejsce * psychologia (spec. wspierania jakości życia) – 7,56 * italianistyka w trybie hybrydowym – 5,65 * kryminologia – 5,36 * pielęgniarstwo – 5,10.

POLITECHNIKA LUBELSKA
Tu wybierać można spośród 26 kierunków na studiach I stopnia, takich jak budownictwo, architektura, informatyka, mechatronika, finanse i rachunkowość, sztuczna inteligencja w biznesie, inżynieria środowiska, transport, mechanika i budowa maszyn oraz kilka innych. Ale są też kierunki o charakterze ekonomicznym, takie jak finanse i rachunkowość oraz marketing i komunikacja rynkowa.

– W tegorocznej rekrutacji nie mamy w ofercie nowych kierunków. Ale na rok akademicki 2025/2026 planujemy otworzyć 3 nowe,w tym cyberbezpieczeństwo i informatykę techniczną – przekazuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni. – Dotychczas najwięcej chętnych zarejestrowało się na kierunki: informatyka; budownictwo; architektura; inżynieria i analiza da-nych oraz inżynieria pojazdów.

Uczelnia oferuje blisko 3,9 tys. miejsc, z czego 1890 przypadnie w udziale tegorocznym maturzystom. W ubiegłym roku o możliwość studiowania na Politechnice Lubelskiej ubiegało się ponad 5,8 tys. chętnych. 2,4 tys. osób dostało się na swoje wymarzone studia.

Rekrutacja na tej uczelni potrwa do 11 lipca, jednak osoby chcące studiować Architekturę mają na złożenie swojej kandydatury mniej czasu, bo tylko do 21 czerwca. W dniach 17-19 lipca osoby zakwalifikowane muszą dostarczyć komplet dokumentów. Jeżeli tego nie zrobią, oznaczać to będzie rezygnację ze studiów.


UNIWERSYTET PRZYRODNICZY
Na tej uczelni wyższej w Lublinie rekrutacja rozpoczęła się już 6 maja. Zgłaszać można się już teraz, a wyniki matur uzupełnić po ich uzyskaniu. Kandydaci czas na zgłoszenia mają do 14 lipca. Dwa dni później 16 lipca ogłoszone zostaną pierwsze listy zakwalifikowanych kandydatów. Następnie, na kierunkach na których pozostaną wolne miejsca, zostanie przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca.

– Kształcimy przed wszystkim inżynierów, lekarzy weterynarii, specjalistów z różnych gałęzi przemysłu oraz sektora usług. Oferta edukacyjna jest stale poszerzana i dostosowywana do aktualnych potrzeb rynku pracy – mówi Monika Zając koordynator biura rekrutacji i promocji kształcenia UP w Lublinie.

W ubiegłorocznej rekrutacji wzięło udział wzięło 6220 kandydatów. Spośród nich, na studia stacjonarne zarejestrowało się 4990 osób. Ogółem na I roku studiów stacjonarnych przygotowanych było 2040 miejsc.

– Oferta edukacyjna jest stale poszerzana i dostosowywana do aktualnych potrzeb rynku pracy. Niezmienną popularnością cieszy się kierunek weterynaria, jeden z pierwszych powstałych na uczelni, zwykle o jedno miejsce stara się tu 8-9 osób. Podobnie w przypadku analityki weterynaryjnej i chociaż kierunek ten jest stosunkowo nowy zyskał już ogromną popularność. Dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki unikatowe, dotyczące zwierząt: behawiorystyka zwierząt, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia oraz hipologia i jeździectwo – relacjonuje Monika Zając. – W pierwszej 10 wyborów w UP w Lublinie znajdują się również m.in. architektura krajobrazu, geodezja i kartografia oraz dietetyka. Nieco mniej kandydatów rejestruje się na tradycyjne kierunki takie jak rolnictwo czy ogrodnictwo. Wychodząc jednak naprzeciw rynkowi pracy staramy się łączyć tradycję z nowoczesnością i proponujemy kandydatom kierunki łączące te dwa ważne aspekty np. zarządzanie w biobiznesie, zielone technologie, ochrona roślin i kontrola fitosanitarna. Misją naszego uniwersytetu jest rozwój nauki służący gospodarce i społeczeństwu, dlatego w ostatnim czasie poszerzyliśmy naszą ofertę o dwa kierunki studiów związane z informatyką: informatykę przemysłową oraz bioinformatykę w biogospodarce.

W ubiegłym roku najpopularniejszymi kierunkami były: * weterynaria: 8,6 osób na miejsce * analityka weterynaryjna: 7,9 * architektura krajobrazu: 4,1 * hipologia i jeździectwo: 3,9 * behawiorystyka zwierząt: 3,8.


UNIWERSYTET MEDYCZNY
Uniwersytet będzie rekrutował kandydatów na 16 kierunków studiów. Co oczywiste, największą popularnością cieszy się zwykle kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja i od niedawna psychologia.

„Medyk” rekrutację rozpoczyna najpóźniej, bo dopiero 3 czerwca. Kandydaci mają do wyboru wiele kierunków takich jak: analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, lekarski, lekarsko-dentystyczny, psychologia, biomedycyna, dietetyka, elektroradiologia, higiena stomatologiczna, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, techniki dentystyczne, terapia zajęciowa czy ratownictwo medyczne. Uniwersytet dostosowuje również swoją ofertę do osób mających inne zobowiązania dodatkowe, takie jak praca. W przypadku ratownictwa medycznego oraz części kierunków stacjonarnych drugiego stopnia istnieje możliwość dostosowania planu zajęć do obowiązków.

– Nasza oferta studiów stanowi realną odpowiedź na zapotrzebowania rynku pracy i w sektorze ochrony zdrowia. W ubiegłorocznej rekrutacji, największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny, na który przypadło ponad 15 osób na jedno miejsce. W przypadku kierunku lekarskiego było to blisko 11 kandydatów, a na kierunek psychologia aplikowało ponad 10 osób na miejsce. Ostatni ranking „Perspektyw” po raz kolejny pokazał naszą pozycję lidera wśród wszystkich uczelni wyższych Lublina. Jesteśmy uczelnią, która zapewnia doskonałe warunki do studiowania – informuje Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czerwone Gitary, Top Girls to gwiazdy tegorocznych Dni Krasnobrodu
20 lipca 2024, 6:00

Czerwone Gitary, Top Girls to gwiazdy tegorocznych Dni Krasnobrodu

W najbliższą sobotę i niedzielę Krasnobród będzie świętował. Z okazji Dni Krasnobrodu przygotowano wiele atrakcji.

Festiwal Orkiestr Dętych w Polichnie
patronat
21 lipca 2024, 10:30

Festiwal Orkiestr Dętych w Polichnie

Już w najbliższą niedzielę w Polichnie Czwartej odbędzie się XIX Międzypowiatowy Festiwal Orkiestr Dętych. Festiwal ten jest jedną z najbardziej prestiżowych i największych imprez amatorskiego ruchu muzycznego w naszym regionie.

Zbadali lubelskie place zabaw i dostali za to nagrodę

Zbadali lubelskie place zabaw i dostali za to nagrodę

Studenci z Wydziału Biotechnologii KUL w kwietniu prowadzili badania na lubelskich placach zabaw. Teraz ich projekt został doceniony w międzynarodowym konkursie.

Kolejny atak na żołnierzy patrolujących granicę
GRANICA

Kolejny atak na żołnierzy patrolujących granicę

W nocy z soboty na niedzielę doszło do kolejnego ataku na żołnierzy patrolujących granicę polsko-białoruską. Swój sprzeciw wyraził także minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wyzywał i groził pozbawieniem życia. Czeka go areszt za znęcanie się nad bratem

Wyzywał i groził pozbawieniem życia. Czeka go areszt za znęcanie się nad bratem

Do tymczasowego aresztu trafił 63-latek z Janowa Lubelskiego za znęcanie się nad swoim bratem.

Liga Europejska piłkarek ręcznych. MKS we wtorek pozna rywala

Liga Europejska piłkarek ręcznych. MKS we wtorek pozna rywala

We wtorek o godz. 11 MKS FunFloor Lublin pozna rywala w trzeciej rundzie kwalifikacyjnej

Pijana wyprzedzała ciężarówkę i doprowadziła do zderzenia

Pijana wyprzedzała ciężarówkę i doprowadziła do zderzenia

Do sytuacji doszło na drodze ekspresowej S12. Pijana kobieta wyprzedziła ciężarówkę po czym gwałtownie zahamowała. W zderzeniu doznała ogólnych potłuczeń ciała. Usłyszała już zarzuty.

Rekrutacja do szkół średnich. Gdzie jeszcze są wolne miejsca?

Rekrutacja do szkół średnich. Gdzie jeszcze są wolne miejsca?

W Lublinie skończyły się kwalifikacje do szkół ponadpodstawowych. Teraz uczniowie mają 3 dni by potwierdzić chęć nauki w danej placówce. A dla tych, którzy nie dostali się do wybranej szkoły są jeszcze wolne miejsca w innych.

Policjanci świętują. Uroczysty apel, awanse oraz pokaz musztry z okazji Święta Policji
ZDJĘCIA
galeria

Policjanci świętują. Uroczysty apel, awanse oraz pokaz musztry z okazji Święta Policji

Najpierw msza święta, później uroczysty apel i wręczenie awansów oraz medali. A na końcu pokaz sprzętu i akcje edukacyjne. W Lublinie odbyły się obchody Święta Policji.

W 1. kolejce nowego sezonu Edach Budowlani Lublin zmierzą się przed własną publicznością z drużyną Life Style Catering Rugby Club Arka Gdynia

Znamy datę startu Ekstraligi Rugby

Rozgrywki w sezonie 2024/2025 rozpoczną się 17 sierpnia. Edach Budowlani Lublin zainaugurują rywalizację meczem u siebie z drużyną Life Style Catering Rugby Club Arka Gdynia

Podczas rozprawy oskarżony Vitalii P. nie był w stanie powstrzymać emocji. Wyraził skruchę, przyznał się do winy
galeria

Wyrok po śmiertelnym wypadku w Wereszynie. Skazany płakał przed sądem

Półtora roku więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na pięć lat – taki wyrok, już na pierwszej rozprawie usłyszał Vitalii P. Kiedy 32-letni obywatel Ukrainy przed sądem mówił o tym, co zaszło jesienią zeszłego roku, płakał.

Poseł z Lubelszczyzny zatrzymany przez ABW

Poseł z Lubelszczyzny zatrzymany przez ABW

Marcin Romanowski, poseł z Lubelszczyzny został zatrzymany na zlecenie prokuratora przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Zostanie doprowadzony do Prokuratury Krajowej celem przeprowadzenia z jego udziałem czynności w charakterze podejrzanego" czytamy w komunikacie prokuratury krajowej.

Ścieżka, bulwary i tężnia. Nad Krzną ma być jeszcze piękniej

Ścieżka, bulwary i tężnia. Nad Krzną ma być jeszcze piękniej

Krajobraz doliny Krzny nadal będzie się zmieniać. Nad rzeką powstać mają m.in. bulwary, pomosty oraz kolejna tężnia solankowa. Miasto szuka właśnie projektanta tej inwestycji.

Proces przed Sądem Okręgowym się rozpoczął. Ale sąd nie mógł przyjąć wyjaśnień od oskarżonych, bo ci na pierwszej rozprawie się nie stawili.

Proces małżeństwa oszustów. Oskarżeni do sądu nie przyszli

Mimo nieobecności dwojga oskarżonych rozpoczął się w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Zamościu proces małżeństwa spod Tomaszowa Lubelskiego. Agnieszka H. i jej mąż Krzysztof mają odpowiadać za serię oszustw. Wyłudzali pieniądze, obiecując pomoc w pozyskaniu unijnych dotacji.

Ruszył Puchar Starostów. Męczarnie Huczwy i sensacyjna wygrana Cosmosu Józefów

Ruszył Puchar Starostów. Męczarnie Huczwy i sensacyjna wygrana Cosmosu Józefów

W miniony weekend ruszyły rozgrywki w Pucharze Starostów. O awans do kolejnej rundy walczono w powiecie biłgorajskim, zamojskim i tomaszowskim. Natomiast powiat hrubieszowski rozgrywki zainauguruje w kolejny weekend

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

235,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

55,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

17,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

380,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

35,00 zł

Komunikaty