Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 maja 2024 r.
9:32

Trwa rekrutacja na studia. Nowe i najpopularniejsze kierunki

0 A A
W środę i czwartek medyczna uczelnia zorganizowała Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego.
W środę i czwartek medyczna uczelnia zorganizowała Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego. (fot. DW)

Sprawdzamy, jakie nowości proponują lubelskie uczelnie i jakim zainteresowaniem cieszą się poszczególne kierunki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UNIWERSYTET MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ
Rekrutacja trwa już od połowy kwietnia. Uczelnia w tym roku oferuje 13 nowych kierunków.
Nowości na studiach I stopnia: * Socjologia cyfrowa (3-letnie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Filozofii i Socjologii) * Studia miejskie (3-letnie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnouniwersyteckim prowadzone przez Wydziały: Politologii i Dziennikarstwa, Filozofii i Socjologii oraz Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej) * Marketing i lobbing polityczny (3-letnie stacjonarne studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa) * Business Analytics and Data Science (3-letnie studia stacjonarne I stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Ekonomicznym) * Inżynieria polimerów (3,5-letnie studia niestacjonarne o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Chemii) * Strategiczne Studia Wschodnioeuropejskie (3-letnie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa) * Inżynieria druku 3D (3,5-letnie inżynierskie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki).

Nowości na studiach II stopnia i jednolitych: * Business Analytics and Data Science (2-letnie studia II stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Ekonomicznym) * Wschodniosłowiańskie studia translatoryczne (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Filologicznym) * International Political Communication (2-letnie studia stacjonarne II stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS) * Public History in International Relations (2-letnie studia stacjonarne II stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS) * Archiwistyka i Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją II stopnia (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Historii i Archeologii UMCS) * Fizyka (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki) * Strategiczne Studia Wschodnioeuropejskie (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa) * Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (5-letnie stacjonarne studia jednolite magisterskie o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Artystycznym).

– Z jednej strony UMCS oferuje zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej uniwersytetu kierunki studiów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak m.in.: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie; jest to bowiem oferta o określonej renomie, wzbudzająca zaufanie kandydatów na studia. Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, stąd co roku oferta kształcenia wzbogacana jest o nowe kierunki studiów – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.

Rekrutacja na UMCS trwa od 17 kwietnia i zakończy się 10 lipca. 16 lipca kandydaci poznają listę osób zakwalifikowanych na wszystkich kierunkach. Uniwersytet oferuje dla maturzystów 93 kierunki studiów I stopnia i jednolitych magisterskich. Na przyszłych studentów czeka około 8 tysięcy miejsc.


KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI
W ofercie uniwersytetu znajduje się blisko 100 kierunków. Rekrutacja podobnie jak na UMCS już się rozpoczęła. Trwa ona od 6 maja i zakończy się 12 lipca. Wyniki zostaną ogłoszone 15 lipca. Od tego momentu osoby chętne do studiowania na KULu będą miały 3 dni na zatwierdzenie swojej decyzji o podjęciu studiów poprzez internetowy system rekrutacji.

W tym roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim nowości będzie niewiele, jednak władze uczelni chcą postawić na rozwój kierunku medycznego i zachęcają kandydatów do podjęcia właśnie tego kierunku studiów. KUL stara się o status uczelni badawczej. Z niewielkiej ilości nowych kierunków warto jednak zwrócić uwagę na Management – zarządzanie w języku angielskim oraz ekologię integralną. Od roku akademickiego 2024/25 KUL umożliwi po raz pierwszy studiowanie dwóch kolejnych kierunków w trybie hybrydowym: Romanistyki I stopnia i Italianistyki II stopnia.

W roku akademickim 2023/2024 do najpopularniejszych kierunków należały następujące kierunki: * kierunek lekarski - 25 kandydatów/miejsce * psychologia (spec. wspierania jakości życia) – 7,56 * italianistyka w trybie hybrydowym – 5,65 * kryminologia – 5,36 * pielęgniarstwo – 5,10.

POLITECHNIKA LUBELSKA
Tu wybierać można spośród 26 kierunków na studiach I stopnia, takich jak budownictwo, architektura, informatyka, mechatronika, finanse i rachunkowość, sztuczna inteligencja w biznesie, inżynieria środowiska, transport, mechanika i budowa maszyn oraz kilka innych. Ale są też kierunki o charakterze ekonomicznym, takie jak finanse i rachunkowość oraz marketing i komunikacja rynkowa.

– W tegorocznej rekrutacji nie mamy w ofercie nowych kierunków. Ale na rok akademicki 2025/2026 planujemy otworzyć 3 nowe,w tym cyberbezpieczeństwo i informatykę techniczną – przekazuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni. – Dotychczas najwięcej chętnych zarejestrowało się na kierunki: informatyka; budownictwo; architektura; inżynieria i analiza da-nych oraz inżynieria pojazdów.

Uczelnia oferuje blisko 3,9 tys. miejsc, z czego 1890 przypadnie w udziale tegorocznym maturzystom. W ubiegłym roku o możliwość studiowania na Politechnice Lubelskiej ubiegało się ponad 5,8 tys. chętnych. 2,4 tys. osób dostało się na swoje wymarzone studia.

Rekrutacja na tej uczelni potrwa do 11 lipca, jednak osoby chcące studiować Architekturę mają na złożenie swojej kandydatury mniej czasu, bo tylko do 21 czerwca. W dniach 17-19 lipca osoby zakwalifikowane muszą dostarczyć komplet dokumentów. Jeżeli tego nie zrobią, oznaczać to będzie rezygnację ze studiów.


UNIWERSYTET PRZYRODNICZY
Na tej uczelni wyższej w Lublinie rekrutacja rozpoczęła się już 6 maja. Zgłaszać można się już teraz, a wyniki matur uzupełnić po ich uzyskaniu. Kandydaci czas na zgłoszenia mają do 14 lipca. Dwa dni później 16 lipca ogłoszone zostaną pierwsze listy zakwalifikowanych kandydatów. Następnie, na kierunkach na których pozostaną wolne miejsca, zostanie przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca.

– Kształcimy przed wszystkim inżynierów, lekarzy weterynarii, specjalistów z różnych gałęzi przemysłu oraz sektora usług. Oferta edukacyjna jest stale poszerzana i dostosowywana do aktualnych potrzeb rynku pracy – mówi Monika Zając koordynator biura rekrutacji i promocji kształcenia UP w Lublinie.

W ubiegłorocznej rekrutacji wzięło udział wzięło 6220 kandydatów. Spośród nich, na studia stacjonarne zarejestrowało się 4990 osób. Ogółem na I roku studiów stacjonarnych przygotowanych było 2040 miejsc.

– Oferta edukacyjna jest stale poszerzana i dostosowywana do aktualnych potrzeb rynku pracy. Niezmienną popularnością cieszy się kierunek weterynaria, jeden z pierwszych powstałych na uczelni, zwykle o jedno miejsce stara się tu 8-9 osób. Podobnie w przypadku analityki weterynaryjnej i chociaż kierunek ten jest stosunkowo nowy zyskał już ogromną popularność. Dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki unikatowe, dotyczące zwierząt: behawiorystyka zwierząt, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia oraz hipologia i jeździectwo – relacjonuje Monika Zając. – W pierwszej 10 wyborów w UP w Lublinie znajdują się również m.in. architektura krajobrazu, geodezja i kartografia oraz dietetyka. Nieco mniej kandydatów rejestruje się na tradycyjne kierunki takie jak rolnictwo czy ogrodnictwo. Wychodząc jednak naprzeciw rynkowi pracy staramy się łączyć tradycję z nowoczesnością i proponujemy kandydatom kierunki łączące te dwa ważne aspekty np. zarządzanie w biobiznesie, zielone technologie, ochrona roślin i kontrola fitosanitarna. Misją naszego uniwersytetu jest rozwój nauki służący gospodarce i społeczeństwu, dlatego w ostatnim czasie poszerzyliśmy naszą ofertę o dwa kierunki studiów związane z informatyką: informatykę przemysłową oraz bioinformatykę w biogospodarce.

W ubiegłym roku najpopularniejszymi kierunkami były: * weterynaria: 8,6 osób na miejsce * analityka weterynaryjna: 7,9 * architektura krajobrazu: 4,1 * hipologia i jeździectwo: 3,9 * behawiorystyka zwierząt: 3,8.


UNIWERSYTET MEDYCZNY
Uniwersytet będzie rekrutował kandydatów na 16 kierunków studiów. Co oczywiste, największą popularnością cieszy się zwykle kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja i od niedawna psychologia.

„Medyk” rekrutację rozpoczyna najpóźniej, bo dopiero 3 czerwca. Kandydaci mają do wyboru wiele kierunków takich jak: analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, lekarski, lekarsko-dentystyczny, psychologia, biomedycyna, dietetyka, elektroradiologia, higiena stomatologiczna, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, techniki dentystyczne, terapia zajęciowa czy ratownictwo medyczne. Uniwersytet dostosowuje również swoją ofertę do osób mających inne zobowiązania dodatkowe, takie jak praca. W przypadku ratownictwa medycznego oraz części kierunków stacjonarnych drugiego stopnia istnieje możliwość dostosowania planu zajęć do obowiązków.

– Nasza oferta studiów stanowi realną odpowiedź na zapotrzebowania rynku pracy i w sektorze ochrony zdrowia. W ubiegłorocznej rekrutacji, największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny, na który przypadło ponad 15 osób na jedno miejsce. W przypadku kierunku lekarskiego było to blisko 11 kandydatów, a na kierunek psychologia aplikowało ponad 10 osób na miejsce. Ostatni ranking „Perspektyw” po raz kolejny pokazał naszą pozycję lidera wśród wszystkich uczelni wyższych Lublina. Jesteśmy uczelnią, która zapewnia doskonałe warunki do studiowania – informuje Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Cztery okulistki przyjmują małych pacjentów przez pięć dni w tygodniu, ale tylko w wybranych godzinach

Nowa poradnia w szpitalu. Zadbają tu o wzrok małych pacjentów

Nie było jej, ale niedawno powstała. W szpitalu "papieskim" w Zamościu uruchomiono poradnię okulistyki dziecięcej.

Lutnia Piszczac z awansem, Podlasie II w barażach. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Lutnia Piszczac z awansem, Podlasie II w barażach. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

W ostatniej kolejce Podlasie II Biała Podlaska rozgromiło Unię Żabików 8:0. W meczu kolejki Orlęta Łuków przegrały na swoim boisku z Lutnią Piszczac 2:3. Taki wynik premiował bezpośrednim awansem do IV ligi Lutnię, a w barażu zagrają rezerwy Podlasia. Ligowego bytu nie był pewien ŁKS Łazy, który mierzył się z konkurentem do utrzymania Bad Boys Zastawie. Gospodarze wygrali jednak 3:2 i utrzymali się. Do klasy A zdegradowane zostały Tytan Wisznice i Bad Boys Zastawie

38-latek ma na koncie wyroki za podobne przestępstwa

Złodziej recydywista. Łupy chował w dziecięcym wózku

38-latek przyszedł do sklepu z dziecięcym wózkiem, ale... bez dziecka. Bo pakował do tego pojazdu to, co ukradł. Tym razem był to alkohol, zabawki i trochę artykułów spożywczych.

Bożena Lisowska
Dzień Wschodzi
film

Sejm spełnieniem politycznych marzeń - szczerze Bożena Lisowska

Czy będzie nową gwiazdą polskiego parlamentu? Z pewnością to spełnienie jej politycznych marzeń. Bożena Lisowska, która do tej pory pełniła funkcję radnej województwa lubelskiego, w miejsce europosłanki Marty Wcisło obejmie mandat posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Kłos Gmina Chełm - mistrz chełmskiej klasy okręgowej

Kłos Gmina Chełm świętuje, przerwany mecz GKS Łopiennik. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Sędzia Kordian Nazaruk przerwał w 60 minucie mecz: GKS Łopiennik – Brat Siennica Nadolna. Do tego czasu było 0:0, a arbiter pokazał pięć czerwonych kartek. W spotkaniach ważnych dla układu w dole tabeli Spółdzielca Siedliszcze zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Orzeł Srebrzyszcze przegrał z Kłosem Gmina Chełm 1:6

Upamiętnią kapitana Sowę pseudonim „Vis”
NASZ PATRONAT
19 czerwca 2024, 9:30

Upamiętnią kapitana Sowę pseudonim „Vis”

Już w najbliższą środę odbędzie się VII edycja rajdu pieszego. Celem wydarzenia jest przybliżenie życia kapitana Sowy, w sposób przystępny dla każdego.

Dobra zabawa oraz pomoc. Zagrajmy razem dla Henia
NASZ PATRONAT
23 czerwca 2024, 8:45

Dobra zabawa oraz pomoc. Zagrajmy razem dla Henia

Wspólna zabawa, turniej piłki nożnej, grillowanie i licytacja charytatywna – to wszystko odbędzie się już niebawem, a zebrane środki pomogą w leczeniu małego Henia.

Mama i jej młode podczas niedzielnego spaceru

Narodziny w ZOO. Pierwszy spacer na brzuchu mamy zaliczony

Jest kolejny nowy mieszkaniec Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu. W weekend na świat przyszedł mały leniwiec.

Dzieci i młodzież dowiedzą się jak należy dbać o przyrodę
Zdjęcia
galeria

Dzieci i młodzież dowiedzą się jak należy dbać o przyrodę

Dzięki tej akcji już po raz czwarty dzieci i młodzież z regionu poznają perełki natury w Lubelskiem. Mowa o plenerach edukacyjnych, projektach, na które blisko ćwierć miliona złotych przeznaczył samorząd województwa.

Zyskaj przewagę! Wykorzystaj środki z funduszy europejskich

Zyskaj przewagę! Wykorzystaj środki z funduszy europejskich

Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027 to niezwykła szansa na rozwój, innowacje i wzmocnienie lokalnej gospodarki. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie (LAWP) oferuje przedsiębiorcom dotacje do realizacji projektów, które są szansą na dynamiczny rozwój firm. To właśnie dzięki środkom unijnym przedsiębiorstwa z Lubelszczyzny mogą stać się bardziej konkurencyjne zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Nadkomisarz Kawalerski pierwszy z lewej

Awans nadkomisarza Kawalerskiego

Nadkomisarz Mariusz Kawalerski, dotychczasowy zastępca komendanta powiatowego Policji w Parczewie został w piątek, 14 czerwca I zastępczą komendanta powiatowego w Świdniku.

Piotr Ceglarz i jego koledzy dzisiaj rozpoczynają przygotowania do sezonu 24/25, w którym będą występowali na boiskach ekstraklasy po 32 latach przerwy

Misję ekstraklasa czas zacząć. Motor dzisiaj wraca do treningów

Za wiele wolnego piłkarze Motoru nie mieli. Jeszcze 3 czerwca świętowali na ulicach Lublina i pod Areną awans do ekstraklasy po 32 latach. Dzisiaj, po dwóch tygodniach laby spotkają się na pierwszym treningu.

Euro 2024. Męczarnie Anglików i pierwszy gol piłkarza z PKO BP Ekstraklasy

Euro 2024. Męczarnie Anglików i pierwszy gol piłkarza z PKO BP Ekstraklasy

Niespodzianki w grupie C Euro 2024. Faworyzowana reprezentacja Danii jedynie zremisowała ze skazywaną na porażkę Słowenią, dla której gola strzelił zawodnik grający w PKO BP Ekstraklasie. Z kolei w drugim meczu Anglia szybko strzeliła gola Serbom, ale później nie pokazała nic nadzwyczajnego i wygrała bardzo skromnie

Motor II Lublin zakończył sezon 23/24 w Hummel IV lidze efektowną wygraną w meczu o pietruszkę [zdjęcia]
galeria

Motor II Lublin zakończył sezon 23/24 w Hummel IV lidze efektowną wygraną w meczu o pietruszkę [zdjęcia]

W ostatnim meczu sezonu 2023/2024 na czwartoligowych boiskach o „pietruszkę” zmierzyły się Motor II Lublin i Huragan Międzyrzec Podlaski. Gospodarze spisali się na piątkę, bo zakończyli rozgrywki efektowną wygraną 5:0.

Szkoda, że nie udało się dowieźć remisu - mówił po meczu z Holandią Michał Probierz
film

Michał Probierz: W ten sposób chcemy grać i dalej będziemy podążać tą drogą

Przed dużymi turniejami polscy kibice często żartowali, że nasza kadra gra: mecz otwarcia, mecz o wszystko i na koniec mecz o honor. Jeszcze przed startem mistrzostw Europy w Niemczech ze względu na piekielnie ciężką grupę wszyscy postawili na nas krzyżyk. W niedzielnym spotkaniu z Holandią Biało-Czerwoni pokazali się jednak z bardzo dobrej strony i na pewno oczekiwania względem kadry Michała Probierza, nawet mimo porażki 1:2 odrobinę wzrosły.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

225,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

420,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

390,00 zł

Rolnictwo -> Inne -> Sprzedam

wyważanie wentylatorów

Lublin

350,00 zł

Biznes i Finanse -> Usługi -> Zlecę
Wyjątkowa oferta pożyczki

Wyjątkowa oferta pożyczki

brede

500,00 zł

Komunikaty