Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 sierpnia 2024 r.
18:47

Uczelnie czekają na studentów. Są jeszcze wolne miejsca

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A
(fot. DW/archiwum)

Dla tych, którzy jeszcze się wahają oraz dla tych, którzy czekają na wyniki poprawkowej matury są jeszcze otwarte drzwi na uniwersytetach. Rekrutacje na studia trwają nawet do ostatniego dnia września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad 33 tys. osób zarejestrowało się podczas pierwszego terminu rekrutacji na lubelskich uczelniach państwowych. Uczelnie jednak nie zamykają drzwi na innych i zapraszają kolejnych kandydatów, którzy jeszcze myślą o wymarzonych studiach lub czekają na wyniki poprawkowych matur.

Rekrutacja na studia ciągle trwa i każdy może od października rozpocząć naukę, jednak na wszystkich kierunkach. Uczelnie z dnia na dzień skracają listę dostępnych kierunków. A jak wygląda to na lubelskich uczelniach?

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej trwa rekrutacja na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie. Aplikować można jeszcze na m.in.: dziennikarstwo i komunikacja społeczna (rejestracja trwa do 20 września), geografia (do 22 września), geoinformatyka (do 22 września), inżynieria druku 3D (do 22 września), kulturoznawstwo (do 16 września), studia miejskie (do 20 września), socjologia cyfrowa (do 16 września) czy italianistyka (do 23 września).

Oprócz tego trwa rekrutacja na studia II stopnia i podyplomowe. Wśród nowości możemy wybierać spośród kierunków tj.: Business Analytics and Data Science – studia stacjonarne II stopnia w języku angielskim, Wschodniosłowiańskie studia translatoryczne – studia stacjonarne II stopnia, Archiwistyka i Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją  – studia stacjonarne II stopnia czy Fizyka – studia stacjonarne II stopnia.

– Kierunki studiów podyplomowych są tworzone i aktualizowane zgodnie z wymaganiami współczesnego rynku pracy, brane są pod uwagę również potrzeby i oczekiwania kandydatów. UMCS posiada obecnie w swojej ofercie 54 kierunki studiów podyplomowych realizowanych na wszystkich Wydziałach oraz w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców – informuje Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

Wśród nowości w studiach podyplomowych znajdziemy: Zarządzanie zasobami ludzkimi, Mediacja szkolna i sądowa oraz Kwalifikacyjne Studia Podyplomowe „Nauczanie biologii” oraz „Nauczanie przyrody”.

Katolicki Uniwersytet Lubelski obecnie w ofercie ma miejsca na 54 kierunkach studiów I stopnia, w tym 7 kierunków w języku angielskim. Przyszli studenci mogą wybierać w kierunkach tj.: italianistyka, romanistyka, administracja, prawo, pedagogika, pedagogika specjalna, historia sztuki, ekonomia. Rekrutacja trwa do 27 września.

– Minimalna liczba miejsc do uruchomienia kierunków I stopnia i jednolitych magisterskich jest 30, planowana liczba miejsc różni się w zależności od kierunku – informuje Yaryna Wojciechowska z biura rekrutacji KUL.

Do 26 września trwa natomiast rekrutacja na studia podyplomowe. Uczelnia posiada w ofercie 35 różnorodnych kierunków studiów podyplomowych i 4 kursy tematyczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się studia MBA, a także prawo kanoniczne dla prawników oraz prawo podatkowe.

Politechnika Lubelska prowadzi jeszcze dodatkową rekrutację na 16 kierunkach spośród 26 dostępnych. Trzeba się spieszyć, bo czas jest do 15 września. Wyniki kandydaci dostaną 17 września, a do 20 będą mieli czas na złożenie potrzebnych dokumentów. Obecnie nabór prowadzony jest na kierunkach: elektrotechnika, inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice, inżynieria środowiska, inżynieria odnawialnych źródeł energii, energetyka, inżynieria recyclingu, inżynieria bezpieczeństwa, edukacja techniczno-informatyczna, matematyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria pojazdów, mechanika i budowa maszyn, transport, zarządzanie i inżynieria, inżynieria logistyki.

– Uczelnia proponuje również kierunki na studiach niestacjonarnych I stopnia, takich jak: elektrotechnika; mechanika i budowa maszyn; finanse i rachunkowość; budownictwo – informuje Agnieszka Kasperska z biura prasowego Politechniki Lubelskiej.

Na Uniwersytecie Medycznym przygotowano 1900 miejsc dla nowych studentów, z czego ponad 1500 jest już zajętych. Ale miejsca na niektóre kierunki jeszcze są. Przyszli studenci mogą starać się o miejsce na farmacji, terapii zajęciowej, biomedycynie, elektroradiologii, kosmetologii, pielęgniarstwie, położnictwie (rekrutacja do 20.09). Natomiast na studia niestacjonarne w języku polskim (jednolite magisterskie) rejestracja trwała do czwartku (29.08)

Uniwersytet Przyrodniczy także czeka na studentów w drugiej turze rekrutacji. Miejsca jeszcze są, m.in. na bioinżynierii, gospodarce przestrzennej, ekoenergetyce, informatyce   przemysłowej, technologii żywności i żywienia człowieka, biologii czy zootechnice.

– Na każdym z nich dostępne jest od kilku do kilkunastu miejsc. Rekrutacja trwa do 18 września, także na kierunkach tradycyjnych takich jak rolnictwo czy ogrodnictwo – informuje Monika Jaskowiak, rzeczniczka UP,

Akademia Wincentego Pola na nowych studentów czeka do 30 września. Wolne miejsca są na wszystkich kierunkach, także każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie znajdziemy kierunki tj.: fizjoterapia, położnictwo, kosmetologia, turystyka i rekreacja.

– Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: fizjoterapia, kosmetologia, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja oraz zarządzanie i ekonomia – informuje uczelnia.

Ten sam termin na składanie dokumentów (30 września) ma Akademia Nauk Społecznych i Medycznych. Miejsca jeszcze są, ale należy się spieszyć bo szybko znikają.

– Posiadamy bogatą ofertę kierunków zarówno na Wydziale Nauk Społecznych tj. psychologia, zarządzanie, praca socjalna, socjologia oraz na Wydziale Nauk Medycznych tj. dietetyka, fizjoterapia, techniki dentystyczne, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, kosmetologia – wylicza mgr inż. Agnieszka Świerszcz z dziekanatu ANSiM.

Największym zainteresowaniem cieszą się studia na kierunkach psychologia, zarządzanie, ratownictwo medyczne, fizjoterapia, pielęgniarstwo oraz kosmetologia.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie to najstarsza uczelnia prywatna w mieście, gdzie studiują osoby nie tylko z Polski, ale także całego świata. Obecnie rekrutacja prowadzona jest na 14 kierunków studiów wyższych i 37 kierunków studiów podyplomowych i trwa ona do 15 września.

– Wśród najbardziej popularnych kierunków studiów znajdują się: zarządzanie, administracja, projektowanie wnętrz oraz pielęgniarstwo. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszy się również praca socjalna – podaje Malika Sierocka z WSPA.

Osoby, które chcą podnosić swoje kompetencje i zapisują się na studia podyplomowe najczęściej wybierają studia MBA ale również audyt energetyczny. Dwoma nowymi kierunkami studiów podyplomowych na uczelni są zarządzanie w sporcie oraz przygotowanie pedagogiczne.

Na Lubelskiej Akademii WSEI rekrutacja ciągle trwa i jeszcze są miejsca. Wolne miejsca są m.in. na administracji, finansach i rachunkowości, ekonomii oraz zarządzaniu.

– Te kierunki kształcenia od lat stanowią o sile oferty Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Akademii WSEI. W tym roku do tej grupy dołącza nowy kierunek – E-biznes: e-marketing & e-commerce, a rekrutacja nadal jest otwarta – informuje Wiktor Bogusz.

Pozostałe kierunki na których są miejsca, to m.in. sztuczna inteligencja w systemach informatycznych, mechatronika, logistyka, transport oraz pedagogika.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Młodzieżowa Rada Miasta Janów Lubelski drugiej kadencji w pełnym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta w komplecie. Wybrali swoje prezydium

Poprzednia kadencja dobiegła końca, odbyły się wybory na kolejną, a także pierwsza sesja. Młodzieżowa Rada Miasta w Janowie Lubelskim zaczęła pracę.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbył się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

Goście nie zawiedli. Licznie stawili się na urodzinach pani Eugenii

Jaki piękny wiek. Pani Eugenia skończyła 100 lat

Rodzina, ale też inni goście świętowali w sobotę wraz z panią Eugenią Szmigą jej kolejne urodziny. Sędziwa mieszkanka gminy Zwierzyniec właśnie tego dnia skończyła 100 lat.

Kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy żyjemy w wolnym kraju, a u naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna z najeźdźcą, z którym Polska walczyła 85 lat temu.

85. rocznica sowieckiej agresji: Chełm w hołdzie ofiarom i Sybirakom

Przedstawiciele chełmskich instytucji uczcili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka, składając kwiaty w miejscach pamięci i oddając hołd ofiarom represji.

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw
galeria

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MWh energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie
biała podlaska

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie

Były plany na remont drewnianego budynku przy ulicy Kolejowej. Jednak z przygotowanej ekspertyzy wynika, że czeka go raczej rozbiórka.

 

Lubelscy terytorialsi zwiększają pomoc dla powodzian. W środę w godzinach wieczornych ponad 100 kolejnych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT uda się na Dolny Śląsk, aby wspierać mieszkańców i służby w walce z żywiołem. Lubelscy terytorialsi pomagają mieszkańcom Stronia Śląskiego

Dziś ponad 100, a w piątek minimum 500 mundurowych pojedzie pomagać na Dolny Śląsk

Kolejnych 100 żołnierzy 2 LBOT jedzie na Dolny Śląsk pomagać mieszkańcom w walce z powodzią. Na miejscu jest już 180 terytorialsów, a w piątek pojada kolejni, minimum 500

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców
21 września 2024, 13:00

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców

Dla pochodzącego z Zamościa Mateusza Tymury, który w pożarze stracił stworzony wraz z żoną dom i Teatr Latarnia odbędzie się w weekend charytatywna impreza na Rynku Wielkim.

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej
Foto
galeria

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej

Poduszkowiec, kosiarka na gąsienicach i legendarny Żuk. Te i inne pojazdy można oglądać do jutra na parkingu Politechniki Lubelskiej

Przeprosin dla byłego wójta Końskowoli nie będzie. Stanisław Gołębiowski (z prawej) odpuścił sądową walkę o ochronę dóbr z byłym radnym opozycyjnego ugrupowania. Leszek Rodzoś (z lewej) takie zakończenie sporu przyjął z ulgą i zadowoleniem

Były wójt wycofał pozew. Radny nie musi przepraszać za słowa o lojalce

Leszek Rodzoś nie będzie przepraszał byłego już wójta gminy Końskowola, Stanisława Gołębiowskiego, za publiczny komentarz w sprawie jego przeszłości w roli tajnego współpracownika służb w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sąd postępowanie umorzył.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

309,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

299,00 zł

Komunikaty