Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 sierpnia 2024 r.
18:47

Uczelnie czekają na studentów. Są jeszcze wolne miejsca

Autor: Zdjęcie autora IC
(fot. DW/archiwum)

Dla tych, którzy jeszcze się wahają oraz dla tych, którzy czekają na wyniki poprawkowej matury są jeszcze otwarte drzwi na uniwersytetach. Rekrutacje na studia trwają nawet do ostatniego dnia września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad 33 tys. osób zarejestrowało się podczas pierwszego terminu rekrutacji na lubelskich uczelniach państwowych. Uczelnie jednak nie zamykają drzwi na innych i zapraszają kolejnych kandydatów, którzy jeszcze myślą o wymarzonych studiach lub czekają na wyniki poprawkowych matur.

Rekrutacja na studia ciągle trwa i każdy może od października rozpocząć naukę, jednak na wszystkich kierunkach. Uczelnie z dnia na dzień skracają listę dostępnych kierunków. A jak wygląda to na lubelskich uczelniach?

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej trwa rekrutacja na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie. Aplikować można jeszcze na m.in.: dziennikarstwo i komunikacja społeczna (rejestracja trwa do 20 września), geografia (do 22 września), geoinformatyka (do 22 września), inżynieria druku 3D (do 22 września), kulturoznawstwo (do 16 września), studia miejskie (do 20 września), socjologia cyfrowa (do 16 września) czy italianistyka (do 23 września).

Oprócz tego trwa rekrutacja na studia II stopnia i podyplomowe. Wśród nowości możemy wybierać spośród kierunków tj.: Business Analytics and Data Science – studia stacjonarne II stopnia w języku angielskim, Wschodniosłowiańskie studia translatoryczne – studia stacjonarne II stopnia, Archiwistyka i Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją  – studia stacjonarne II stopnia czy Fizyka – studia stacjonarne II stopnia.

– Kierunki studiów podyplomowych są tworzone i aktualizowane zgodnie z wymaganiami współczesnego rynku pracy, brane są pod uwagę również potrzeby i oczekiwania kandydatów. UMCS posiada obecnie w swojej ofercie 54 kierunki studiów podyplomowych realizowanych na wszystkich Wydziałach oraz w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców – informuje Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

Wśród nowości w studiach podyplomowych znajdziemy: Zarządzanie zasobami ludzkimi, Mediacja szkolna i sądowa oraz Kwalifikacyjne Studia Podyplomowe „Nauczanie biologii” oraz „Nauczanie przyrody”.

Katolicki Uniwersytet Lubelski obecnie w ofercie ma miejsca na 54 kierunkach studiów I stopnia, w tym 7 kierunków w języku angielskim. Przyszli studenci mogą wybierać w kierunkach tj.: italianistyka, romanistyka, administracja, prawo, pedagogika, pedagogika specjalna, historia sztuki, ekonomia. Rekrutacja trwa do 27 września.

– Minimalna liczba miejsc do uruchomienia kierunków I stopnia i jednolitych magisterskich jest 30, planowana liczba miejsc różni się w zależności od kierunku – informuje Yaryna Wojciechowska z biura rekrutacji KUL.

Do 26 września trwa natomiast rekrutacja na studia podyplomowe. Uczelnia posiada w ofercie 35 różnorodnych kierunków studiów podyplomowych i 4 kursy tematyczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się studia MBA, a także prawo kanoniczne dla prawników oraz prawo podatkowe.

Politechnika Lubelska prowadzi jeszcze dodatkową rekrutację na 16 kierunkach spośród 26 dostępnych. Trzeba się spieszyć, bo czas jest do 15 września. Wyniki kandydaci dostaną 17 września, a do 20 będą mieli czas na złożenie potrzebnych dokumentów. Obecnie nabór prowadzony jest na kierunkach: elektrotechnika, inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice, inżynieria środowiska, inżynieria odnawialnych źródeł energii, energetyka, inżynieria recyclingu, inżynieria bezpieczeństwa, edukacja techniczno-informatyczna, matematyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria pojazdów, mechanika i budowa maszyn, transport, zarządzanie i inżynieria, inżynieria logistyki.

– Uczelnia proponuje również kierunki na studiach niestacjonarnych I stopnia, takich jak: elektrotechnika; mechanika i budowa maszyn; finanse i rachunkowość; budownictwo – informuje Agnieszka Kasperska z biura prasowego Politechniki Lubelskiej.

Na Uniwersytecie Medycznym przygotowano 1900 miejsc dla nowych studentów, z czego ponad 1500 jest już zajętych. Ale miejsca na niektóre kierunki jeszcze są. Przyszli studenci mogą starać się o miejsce na farmacji, terapii zajęciowej, biomedycynie, elektroradiologii, kosmetologii, pielęgniarstwie, położnictwie (rekrutacja do 20.09). Natomiast na studia niestacjonarne w języku polskim (jednolite magisterskie) rejestracja trwała do czwartku (29.08)

Uniwersytet Przyrodniczy także czeka na studentów w drugiej turze rekrutacji. Miejsca jeszcze są, m.in. na bioinżynierii, gospodarce przestrzennej, ekoenergetyce, informatyce   przemysłowej, technologii żywności i żywienia człowieka, biologii czy zootechnice.

– Na każdym z nich dostępne jest od kilku do kilkunastu miejsc. Rekrutacja trwa do 18 września, także na kierunkach tradycyjnych takich jak rolnictwo czy ogrodnictwo – informuje Monika Jaskowiak, rzeczniczka UP,

Akademia Wincentego Pola na nowych studentów czeka do 30 września. Wolne miejsca są na wszystkich kierunkach, także każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie znajdziemy kierunki tj.: fizjoterapia, położnictwo, kosmetologia, turystyka i rekreacja.

– Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: fizjoterapia, kosmetologia, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja oraz zarządzanie i ekonomia – informuje uczelnia.

Ten sam termin na składanie dokumentów (30 września) ma Akademia Nauk Społecznych i Medycznych. Miejsca jeszcze są, ale należy się spieszyć bo szybko znikają.

– Posiadamy bogatą ofertę kierunków zarówno na Wydziale Nauk Społecznych tj. psychologia, zarządzanie, praca socjalna, socjologia oraz na Wydziale Nauk Medycznych tj. dietetyka, fizjoterapia, techniki dentystyczne, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, kosmetologia – wylicza mgr inż. Agnieszka Świerszcz z dziekanatu ANSiM.

Największym zainteresowaniem cieszą się studia na kierunkach psychologia, zarządzanie, ratownictwo medyczne, fizjoterapia, pielęgniarstwo oraz kosmetologia.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie to najstarsza uczelnia prywatna w mieście, gdzie studiują osoby nie tylko z Polski, ale także całego świata. Obecnie rekrutacja prowadzona jest na 14 kierunków studiów wyższych i 37 kierunków studiów podyplomowych i trwa ona do 15 września.

– Wśród najbardziej popularnych kierunków studiów znajdują się: zarządzanie, administracja, projektowanie wnętrz oraz pielęgniarstwo. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszy się również praca socjalna – podaje Malika Sierocka z WSPA.

Osoby, które chcą podnosić swoje kompetencje i zapisują się na studia podyplomowe najczęściej wybierają studia MBA ale również audyt energetyczny. Dwoma nowymi kierunkami studiów podyplomowych na uczelni są zarządzanie w sporcie oraz przygotowanie pedagogiczne.

Na Lubelskiej Akademii WSEI rekrutacja ciągle trwa i jeszcze są miejsca. Wolne miejsca są m.in. na administracji, finansach i rachunkowości, ekonomii oraz zarządzaniu.

– Te kierunki kształcenia od lat stanowią o sile oferty Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Akademii WSEI. W tym roku do tej grupy dołącza nowy kierunek – E-biznes: e-marketing & e-commerce, a rekrutacja nadal jest otwarta – informuje Wiktor Bogusz.

Pozostałe kierunki na których są miejsca, to m.in. sztuczna inteligencja w systemach informatycznych, mechatronika, logistyka, transport oraz pedagogika.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty