Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 listopada 2020 r.
6:33

Uczniowie z liceum w Lublinie walczą o błyskawicę. Dyrektorka zakazała znaku Strajku Kobiet

631 24 A A
(fot. Piotr Michalski)

– Żyjemy w wolnym kraju i nie można piętnować nikogo za obywatelską postawę i czynny udział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego – podkreślają uczniowie V LO w Lublinie, uczestnicy ostatnich protestów. Żeby uniemożliwić im wyrażanie poglądów, dyrektor szkoły zmieniła regulamin zdalnych lekcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji rozpoczęły się uliczne protesty; akcję poparła część uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Swoje poglądy manifestowali ustawiając jako zdjęcia profilowe w aplikacjach służących do zdalnych lekcji czerwone błyskawice – symbol strajku kobiet. Jak opisuje Onet, spotkało się to z negatywną reakcją jednego z nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie. Miał on powiedzieć, że niedozwolone jest używanie jakichkolwiek symboli związanych z obecnymi strajkami. Podkreślił też, że to symbolika, której w szkole nie można respektować, bo nawiązuje do „złych rzeczy”.

– To tylko jeden z przykładów – mówi nam jeden z uczniów szkoły. Prosi o anonimowość, bo nie chce narazić się na złe oceny. – Wielu nauczycieli zwraca uwagę na nasze awatary. Mówią, że trzeba je zmienić. Moi znajomi z innych klas byli z powodu błyskawicy nazywani gówniarzami i małolatami.

– Nie komentuję sytuacji w tym momencie – ucina proszona o komentarz do sprawy Beata Jezierska, dyrektor szkoły.

Nie mamy więc okazji żeby spytać, dlaczego 30 października opublikowała nowy regulamin e-lekcji: „Podczas zajęć on-line zabrania się zmiany obrazu profilowego na inny niż format zdjęcia legitymacyjnego lub narzucony przez platformę MS Teams” – czytamy w nim. „Postawa i zachowanie w czasie lekcji on-line będą elementem oceny zachowania śródrocznego/rocznego”.

Wiemy, że zapis ten wywołał burzę. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego napisali do dyrekcji list, w którym podkreślają, że postanowienia nowego regulaminu są sprzeczne nie tylko ze statutem szkoły, ale także z konstytucją. Proszą więc o ich zmianę.

– Formą wyrażania swoich poglądów oraz indywidualności jest dla uczniów wygląd, ubiór czy fryzura, a w czasie pandemii także ikonka. Zdjęcia profilowe w platformie Teams w dobie pandemii stały się dla wszystkich uczniów sposobem do określenia własnej osobowości i podkreślenia swoich poglądów – podkreślają.

Zobacz: Protest kobiet w Lublinie

– Żaden nauczyciel nie może zakazać uczniowi wyrażania swoich poglądów – podkreśla natomiast Mariusz Banach, wiceprezydent Lublina do spraw Oświaty i Wychowania. – Każdy powinien mieć za to czas na rozmowy z uczniami i jeśli przychodzą do niego manifestując w jakikolwiek sposób swoje poglądy, to znak, że mają coś do powiedzenia i że przychodzą z ważnymi dla nich kwestiami. Nawet jeśli ktoś się z tymi kwestiami nie zgadza, to nie można kończyć rozmowy wygłaszając negatywne komentarze lub narzucając własny pogląd.

Z listu lubelskiego kuratora oświaty do dyrektorów szkół

– Ważną rolą nauczyciela i wychowawcy jest inicjowanie dialogu z uczniami, nieuciekanie od poruszania tematów trudnych i aktualnych, jednak nie po to, aby mieć możliwość zaprezentowania poglądów własnych - zajęcia w szkole, czy to stacjonarne, czy zdalne, nie mogą być zatem wykorzystywane do jakiejkolwiek agitacji i manifestowania poglądów nauczycieli czy wspierania stanowiska różnych środowisk w danej sprawie.

Zobacz: Protesty na ul. Sowińskiego i Głebokiej

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oi. / 5 listopada 2020 r. o 09:06
+33
Runa SIG - starogermanski symbol zwyciestwa uzywany przez nazistowskie bojowe oddziały SS. Pojedynczy symbol był stosowany przez bojówki w 3 Rzeczy Niemieckiej tzw. JUNGVOLK
  Wykorzystywanie go przez Ogólnopolski Strajk Kobiet nie ma nic wspólnego z nadużyciem, gdyż jest to jeden z najdawniejszych, funkcjonujących w wielu kulturach, powszechnie zrozumiałych, archetypicznych wręcz znaków. Wiązanie go z symboliką faszystowską jest albo świadomą manipulacją, albo przejawem niewiedzy
Avatar
oi. / 5 listopada 2020 r. o 09:12
+27
art.256 uwielbianiej przez lewaków i podpisanej przez alexandra chwiejnego ustawy zas. zakazuje prezentowania symboliki totalitarnej... sami sobie lewacy uchwaliliście te przepisy a sie do nich nie stosujecie ?
  Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli?
  Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli? rozwiń
Avatar
oi. / 5 listopada 2020 r. o 11:53
+15
Runa SIG - starogermanski symbol zwyciestwa uzywany przez nazistowskie bojowe oddziały SS. Pojedynczy symbol był stosowany przez młodziezowe  bojówki w 3 Rzeczy Niemieckiej tzw. JUNGVOLK- Hitlerjugen
    Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli? MYŚLISZ ZSL OWSKI PAJACU ŻE TYLKO TY POTRAFISZ PRZEKLEJAĆ POSTY??? 
    Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli? MYŚLISZ ZSL OWSKI PAJACU ŻE TYLKO TY POTRAFISZ PRZEKLEJAĆ POSTY???  rozwiń
Avatar
Komentator / 5 listopada 2020 r. o 07:44
+14
Tak jak myślałem, w tych protestach biorą udział głównie dzieci szkolne którym się nudzi.
  A kto ma protestować w tym przypadku... staruszkowie z DPS?
Avatar
Robik / 5 listopada 2020 r. o 14:39
+12
W kraju tak okrutnie zdewastowanym przez niemieckich nazistów i sowiecki czerwony bestialski  komunizm znowu w przestrzeni publicznej pojawiają się symbole prohitlerowskich dzieciaków z JUNGVOLK'u ??  Co P0szło nie tak?
 ... Ten cały ZSL bezczelnie "nie odróżnia" nawet kolorów. Czerwony czy czarny lub biały to bez znaczenia. Równie dobrze mógłby powiedzieć, że na pogrzebie czarne chorągwie są znakiem komunizmu. No ogłupienie i bezczelność pełne.
Avatar
Janusz_Paliwas / 5 listopada 2020 r. o 07:13
+10
A symbole ideologi kościoła można używać ??
Avatar
Robik / 5 listopada 2020 r. o 06:45
+9
Jeśli ta p. Jezierska nie wycofa swoich zarządzeń, to niech może ktokolwiek (w tym dziennikarz Dziennika Wschodniego) wyśle list do miejscowego "kuratorium". Na taki list mają obowiązek coś zrobić, przynajmniej odpowiedzieć pisemnie.
Avatar
Adam_z_Lublina / 5 listopada 2020 r. o 08:37
+8
Zastraszanie to typowe działanie dla bolszewickich rządów. Na szczęście takie chamskie próby zastraszanie młodzieży przyniosą przeciwne do oczekiwanych skutki. Cechą młodych ludzi jest bunt, i takie działania tylko go podsycają.
Avatar
oi. / 5 listopada 2020 r. o 11:52
+6
art.256 uwielbianiej przez lewaków i podpisanej przez alexandra chwiejnego ustawy zas. zakazuje prezentowania symboliki totalitarnej ( np. hakenkreuz, runa sig)... sami sobie lewacy uchwaliliście te przepisy a sie do nich nie stosujecie ?
    Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli?
    Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli? rozwiń
Avatar
___K___ / 5 listopada 2020 r. o 10:06
+5
Zastraszanie to typowe działanie dla bolszewickich rządów. Na szczęście takie chamskie próby  zastraszanie młodzieży przyniosą przeciwne do oczekiwanych skutki. Cechą młodych ludzi jest bunt, i takie działania tylko go podsycają.
... Kradniesz 121tys., "niezawisły" sąd zasądzi karę 5 tys. Zostaje na czysto 116000. Tylko musisz nazywać się Kiyowski (K0D) . Zwykły Polak idzie do więzienia za batonik wartości 0.99gr.
Co to ma wspólnego z komentowanym artykułem? A po drugie - czyż od pięciu lat to nie PiS reformuje sądy? I takie są efekty tej reformy? Czyli znowu był to pic na wodę, fotomontaż.
Co to ma wspólnego z komentowanym artykułem? A po drugie - czyż od pięciu lat to nie PiS reformuje sądy? I takie są efekty tej reformy? Czyli znowu był to pic na wodę, fotomontaż. rozwiń
Avatar
PISFAN / 7 listopada 2020 r. o 09:57
+3
Niech Pani dyrektor zacznie od szafek trafo później przez latarnie i inne urządzenia które są pod napięciem przecież tam jest pełno tabliczek z piorunem ba nawet w telefonie też piorun znajdzie
Avatar
Przemek_Leniak / 6 listopada 2020 r. o 06:21
-6
wy***ić ich
Avatar
Robik / 5 listopada 2020 r. o 14:39
+12
W kraju tak okrutnie zdewastowanym przez niemieckich nazistów i sowiecki czerwony bestialski  komunizm znowu w przestrzeni publicznej pojawiają się symbole prohitlerowskich dzieciaków z JUNGVOLK'u ??  Co P0szło nie tak?
 ... Ten cały ZSL bezczelnie "nie odróżnia" nawet kolorów. Czerwony czy czarny lub biały to bez znaczenia. Równie dobrze mógłby powiedzieć, że na pogrzebie czarne chorągwie są znakiem komunizmu. No ogłupienie i bezczelność pełne.
Avatar
oi. / 5 listopada 2020 r. o 11:53
+15
Runa SIG - starogermanski symbol zwyciestwa uzywany przez nazistowskie bojowe oddziały SS. Pojedynczy symbol był stosowany przez młodziezowe  bojówki w 3 Rzeczy Niemieckiej tzw. JUNGVOLK- Hitlerjugen
    Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli? MYŚLISZ ZSL OWSKI PAJACU ŻE TYLKO TY POTRAFISZ PRZEKLEJAĆ POSTY??? 
    Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli? MYŚLISZ ZSL OWSKI PAJACU ŻE TYLKO TY POTRAFISZ PRZEKLEJAĆ POSTY???  rozwiń
Avatar
oi. / 5 listopada 2020 r. o 11:52
+6
art.256 uwielbianiej przez lewaków i podpisanej przez alexandra chwiejnego ustawy zas. zakazuje prezentowania symboliki totalitarnej ( np. hakenkreuz, runa sig)... sami sobie lewacy uchwaliliście te przepisy a sie do nich nie stosujecie ?
    Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli?
    Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli? rozwiń
Avatar
___K___ / 5 listopada 2020 r. o 10:06
+5
Zastraszanie to typowe działanie dla bolszewickich rządów. Na szczęście takie chamskie próby  zastraszanie młodzieży przyniosą przeciwne do oczekiwanych skutki. Cechą młodych ludzi jest bunt, i takie działania tylko go podsycają.
... Kradniesz 121tys., "niezawisły" sąd zasądzi karę 5 tys. Zostaje na czysto 116000. Tylko musisz nazywać się Kiyowski (K0D) . Zwykły Polak idzie do więzienia za batonik wartości 0.99gr.
Co to ma wspólnego z komentowanym artykułem? A po drugie - czyż od pięciu lat to nie PiS reformuje sądy? I takie są efekty tej reformy? Czyli znowu był to pic na wodę, fotomontaż.
Co to ma wspólnego z komentowanym artykułem? A po drugie - czyż od pięciu lat to nie PiS reformuje sądy? I takie są efekty tej reformy? Czyli znowu był to pic na wodę, fotomontaż. rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 listopada 2020 r. o 09:25
-21
Runa SIG - starogermanski symbol zwyciestwa uzywany przez nazistowskie bojowe oddziały SS. Pojedynczy symbol był stosowany przez młodziezowe  bojówki w 3 Rzeczy Niemieckiej tzw. JUNGVOLK- Hitlerjugen
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 listopada 2020 r. o 09:24
-16
art.256 uwielbianiej przez lewaków i podpisanej przez alexandra chwiejnego ustawy zas. zakazuje prezentowania symboliki totalitarnej ( np. hakenkreuz, runa sig)... sami sobie lewacy uchwaliliście te przepisy a sie do nich nie stosujecie ?
Avatar
oi. / 5 listopada 2020 r. o 09:12
+27
art.256 uwielbianiej przez lewaków i podpisanej przez alexandra chwiejnego ustawy zas. zakazuje prezentowania symboliki totalitarnej... sami sobie lewacy uchwaliliście te przepisy a sie do nich nie stosujecie ?
  Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli?
  Błyskawica była  używana przez grupy militarne, również w Polsce. Symbolu do złudzenia przypominającego logo Strajku Kobiet używały podczas okupacji niemieckiej Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Pytanie, dlaczego Jędraszewskiemu i Terleckiemu symbol protestu kobiet kojarzy się tylko z nazistami, a nie grupami młodych ludzi walczących z okupantem. Prawda boli? rozwiń
Avatar
Max... / 5 listopada 2020 r. o 09:07
+1
...wbrew pozorom taka nagonka jest wspaniałą informacją już z samego rana! Dzięki pani dyrektor łatwiej mi będzie dotrzeć do młodych ludzi z informacją o zaletach dokonania aktu apostazji! Dotychczas obracaliśmy się w środowiskach studenckich, ale i młodsi obywatele naszego kraju poprzez prześladowanie ich stają się wdzięcznym obiektem szarzenia postaw obywatelskich! Na pohybel czarnym zboczeńcom....