Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 maja 2022 r.
6:37

Ujawniamy. Miliarder chce zarobić na spalaniu odpadów w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
65 40 A A
Tak ma wyglądać zakład od strony ulicy Tyszowieckiej
Tak ma wyglądać zakład od strony ulicy Tyszowieckiej (fot. Materiały inwestora)

Za zamkniętymi drzwiami trwają w Ratuszu rozmowy o spalarni odpadów, którą zamierza zbudować w Lublinie, przy ul. Mełgiewskiej, miliarder Zbigniew Jakubas. Szczegóły tej inwestycji nie chcą przejść przez gardło urzędnikom. Ale i tak je poznaliśmy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zbigniew Jakubas to jeden z najbogatszych Polaków, który planuje zbudować w Polsce kilka spalarni śmieci. Pierwszą ma otworzyć w Nowym Sączu, obok swej fabryki pojazdów szynowych Newag. Jedną z kolejnych ma budować w Lublinie, przy ul. Mełgiewskiej w rejonie ul. Tyszowieckiej i wiaduktu, którym biegnie ul. Grygowej.

W maju wysłannicy Jakubasa spotkali się z radnymi z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Pokazali im poufną koncepcję zakładu, który – jak zakłada inwestor – ma być oddany do użytku w 2025 r. Jakubas już wkrótce ma złożyć do Urzędu Miasta wniosek o decyzję środowiskową, a pozwolenie na budowę spodziewa się uzyskać w przyszłym roku.

Jak to ma działać

Zakład ma być zdolny do przetwarzania 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Według wyliczeń inwestora to ok. 20 proc. wszystkich śmieci wytwarzanych na terenie woj. lubelskiego. Zwożone byłyby tu odpady nie tylko z miasta, ale także z innych miejscowości. Do spalarni ma też trafiać w ciągu roku 15 tys. ton (czyli połowa) osadów ściekowych z oczyszczalni na Hajdowie.

Instalacja miałaby moc cieplną na poziomie 50 MWt, co przekracza 25 proc. zapotrzebowania miejskiej sieci. Latem, gdy kaloryfery nie grzeją, ale chcemy mieć ciepłą wodę w kranach, zakład byłby w stanie (jak wynika z wyliczeń firmy Jakubasa) pokryć całe zapotrzebowanie sieci. Szacowana moc elektryczna to 16 MWe.

Na poufnym spotkaniu radnych poinformowano, że inwestycja może kosztować 850 mln zł. Przy obecnym wzroście cen mogą one, jak usłyszeliśmy nieoficjalnie, sięgnąć nawet miliarda złotych.

Skąpią szczegółów

Rozmowy o spalarni Jakubasa trwają w Ratuszu od dłuższego czasu, co już wiele razy potwierdzaliśmy nieoficjalnie. Oficjalnie Urząd Miasta o tym nie informuje, a na pytania odpowiada wymijająco. Po majowym spotkaniu nie miał już wyjścia, ale też nie podał szczegółów.

– Spotkanie odbyło się na prośbę inwestora w ramach realizowanej przez niego polityki informacyjnej. Inwestor przedstawił ogólny zarys koncepcji – stwierdza Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. – Na chwilę obecną nie wpłynął żaden wniosek dotyczący inwestycji tego przedsiębiorcy. W sprawie szczegółów dotyczących instalacji proszę o bezpośredni kontakt z inwestorem.

O szczegóły pytaliśmy też samą firmę. – Na wszystkie pytania będziemy mogli odpowiedzieć już wkrótce – odpisał nam Michał Skórski z Jakubas Investment. – W najbliższy wtorek prześlemy informację na temat planowanej konferencji prasowej, podczas której przedstawione zostaną założenia planowanej inwestycji.

Władze Lublina, co wiemy nieoficjalnie, równie mocno przyklaskują budowie spalarni, co obawiają się protestów przeciw jej powstaniu.

A protesty są niemal pewne, o czym świadczą zdarzenia sprzed 7 lat, gdy elektrociepłownia Megatem starała się o decyzje umożliwiające budowę bloku energetycznego na paliwo z odpadów. Przeciwnicy tej inwestycji zebrali aż 9 tys. podpisów, obawiali się spalin i fetoru. Ostatecznie Megatem złożył nowy wniosek, w którym nie było już mowy o paliwie ze śmieci, tylko o ścinkach drewna.

Jakubas liczy się także z protestami, dlatego zatroszczył się o wsparcie konsorcjum poznańskich agencji public relations. Ich rolą ma być budowanie pozytywnego wizerunku inwestycji. Kampania ma wykorzystywać doświadczenia z innych miast Polski. Planowane są też konsultacje z mieszkańcami.

Jest przychylność?

Przewodniczący klubu radnych Żuka nie mówi „nie” dla powstania spalarni. – Trzeba brać pod uwagę wymogi dotyczące zmniejszania ilości odpadów trwale składowanych. Dziś Lublin mieści się w normach, ma większy współczynnik recyklingu. Ale normy będą jeszcze zaostrzane – komentuje Dariusz Sadowski, przewodniczący klubu radnych Krzysztofa Żuka. Już w 2030 r. zaledwie 10 proc. wytwarzanych śmieci będzie mogło trafiać na składowiska. – Dlatego trzeba rozważać różne formy zagospodarowania odpadów komunalnych.

Nie tylko Jakubas

Do budowy spalarni odpadów, znacznie mniejszej, przymierza się też lubelska spółka Kom-Eko, która kosztem 300 mln zł zamierza zbudować taki zakład przy ul. Metalurgicznej, w miejscu istniejącej kompostowni odpadów organicznych. Spółka już złożyła do Urzędu Miasta wniosek o decyzję środowiskową. Zakład miałby spalać rocznie 60 tys. ton odpadów, a jego budowa, jak szacuje Kom-Eko, mogłaby trwać pięć lat.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
velijko / 31 maja 2022 r. o 14:10
W końcu jakiś mądry głos w dyskusji
Avatar
___K___ / 31 maja 2022 r. o 13:00
Ależ z ciebie frustrat. Naucz się więc jeździć na nartach, a zaczniesz robić biznesy.
 Dobre. Sam troll przyznaje, że warunkiem przyjęcia do lubelskiego układu biznesowo-ratuszowego jest umiejętność jazdy na nartach.
Napiszę ci wprost, skoro normalnie i kulturalnie ("Ty słyszałeś takie pojęcia, jak sarkazm, albo - prostsze - ironia?") nie dociera: jesteś idiotą.
Avatar
uwaga_na_trolle / 31 maja 2022 r. o 12:39
Czyli się wyjaśniło. Jakubas przejął Motor po to, żeby uzyskać zgodę na budowę spalarni.
Avatar
uwaga_na_trolle / 31 maja 2022 r. o 12:39
Ależ z ciebie frustrat. Naucz się więc jeździć na nartach, a zaczniesz robić biznesy.
  Dobre. Sam troll przyznaje, że warunkiem przyjęcia do lubelskiego układu biznesowo-ratuszowego jest umiejętność jazdy na nartach.
Avatar
uwaga_na_trolle / 31 maja 2022 r. o 12:38
Kluczowa jest informacja że 80 procent śmieci będzie importowanych. Na Zachodzie nie buduje się już spalarni śmieci więc z biznesowego punktu widzenia jest to projekt doskonały. A któż by się tam przejmował zdrowiem i życiem mieszkańców Polski?
Na zachodzie spalarnie powstają nawet w centrum dużych miast(poczytaj sobie np. o Wiedniu). I ludzie normalnie żyją.
Dokładnie, nawet byś się człowieku nie zorientował, że to spalarnia przejeżdżając obok niej. Jedyne co trzeba zrobić przy tej inwestycji to to, aby dopilnować żeby nie była jakimś "skrótem" finansowym pod względem technologii ale aby była na jak największym poziomie technologicznym, a poza tym to tylko pozwolić działać inwestorowi. To, że dzieje się to tak późno to właśnie jest skandal i zaniedbanie ekipy Żuka. W sprawie śmieci nie przygotowali Lublina w żaden konstruktywny sposób na zmiany prawne i są trzymani za j... przez firmy oczyszczające. To co mogą skoczyć to tylko ceny podnosić mieszkańcom.
Ekipa Żuka już kilka razy podchodziła do tematu, ale zawsze na drodze stawał opór pseudo-ekologów, najczęściej finansowanych przez różnego typu podejrzane zagraniczne fundacje. Do tego dorzucić ignorację i powszechnie krążące bzdurne stereotypy, że każda spalarnia to smród, hałas i bóg wie jaka udręka dla mieszkańców i problem gotowy.
 Może i podchodziła, ale jak widać musiał pojawić się Jakubas z przejęciem Motoru.
 Może i podchodziła, ale jak widać musiał pojawić się Jakubas z przejęciem Motoru. rozwiń
Avatar
anka-anka / 30 maja 2022 r. o 20:05
Kluczowa jest informacja że 80 procent śmieci będzie importowanych. Na Zachodzie nie buduje się już spalarni śmieci więc z biznesowego punktu widzenia jest to projekt doskonały. A któż by się tam przejmował zdrowiem i życiem mieszkańców Polski?
Na zachodzie spalarnie powstają nawet w centrum dużych miast(poczytaj sobie np. o Wiedniu). I ludzie normalnie żyją.
 Spalarnia w Wiedniu powstała jako odpowiedź na protesty ludzi po pożarze wcześniejszej spalarni. Nowa spalarnia miała spełniać wszelkie normy i miała stać się atrakcją turystyczną. Aby zapewnić o jej superekologiczności politycy samorządowi zamieszkali w jej pobliżu. Proponuję zatem, aby spalarnia do której zapewne będą zwożone odpady z całej Polski i nie tylko była otoczona domami jednorodzinnymi naszych prezydentów, dyrektorów, prezesów samorządowych i radnych oraz tych co zawsze piszą hymny pod każdym artykułem o budowaniu w mieście spalarni odpadów, opon, itp. Pozostali mieszkańcy Lublina zamieszkają wówczas w dzielnicach pozbawionych spalarni i sortowni odpadów.  Proponuję poczytać o tym co się dzieje w trakcie pożaru w takiej spalarni i jak często mają one miejsce. Proszę sprawdzić jak zmieniło się stanowisko UE na temat spalarni oraz kto je może dofinansowywać. Proszę sprawdzić jak często spalarnie przekraczają limity emisji i imisji zanieczyszczeń.
 Spalarnia w Wiedniu powstała jako odpowiedź na protesty ludzi po pożarze wcześniejszej spalarni. Nowa spalarnia miała spełniać wszelkie normy i miała stać się atrakcją turystyczną. Aby zapewnić o jej superekologiczności politycy samorządowi zamieszkali w jej pobliżu. Proponuję zatem, aby spalarnia do której zapewne będą zwożone odpady z całej Polski i nie tylko była otoczona domami jednorodzinnymi naszych prezydentów, dyrektorów, prezesów samorządowych i radnych oraz tych co zawsze piszą hymny pod każdym artykułem o budowaniu... rozwiń
Avatar
Askier / 30 maja 2022 r. o 19:01
Trollu pytam 5 raz. Czy mieszkasz w Lublinie i przy ul. Gdzie marzy Ci się budowa spalarni? . Miejsce budowy również. wskazałem. Twoje miejsce zamieszkania. . Kulturalnie i z uśmiechem zabierzesz swoich rodziców i dzieciaki na spacer w okolicy spalarni. Powdychacie sobie świeże powietrze
Avatar
Speedy / 30 maja 2022 r. o 18:53
Trollu   Nie rżnij głupa  Po raz 4 pytam czy mieszkasz w Lublinie i przy ulicy gdzie ten syf ma być wybudowany? Pytanie proste jak budowa cepa.. Lokalizację ew budowy już podałem. Twoje miejsce zamieszkania. Docenisz ciszę i spokój na własnej skórze i pokażesz dzieciakom jakie to fajne miejsce.
 Następnym razem jak mnie będziesz chciał o coś zapytać, to najpierw zmień ton. Kultury rodzice nie nauczyli? Nie wspomnieli też, że pytaniem na pytanie się nie odpowiada?
Avatar
poker / 30 maja 2022 r. o 18:49
Ty piszesz do mnie czy koło mnie bo już sam nie wiem? Spalarni nie buduje się po to, żeby przyciągać turystów, więc nie wiem po co takie durnowate wrzutki. Widzę, że ciągle celowo pomijasz odpowiedź na moje pytanie, zatem zapytam inaczej. Jaki masz pomysł na zagospodarowanie odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Lublina? Usypać solidny kopiec na Górkach Czechowskich czy może podrzucać je nocą po cichu do sąsiednich gmin?
 Unia Europejska przestała interesować się spalaniem odpadów , natomiast stawia na lepszą segregację i ponowne przetwarzanie. 
 Unia Europejska przestała interesować się spalaniem odpadów , natomiast stawia na lepszą segregację i ponowne przetwarzanie.  rozwiń
Avatar
Askier / 30 maja 2022 r. o 18:00
Trollu Nie rżnij głupa Po raz 4 pytam czy mieszkasz w Lublinie i przy ulicy gdzie ten syf ma być wybudowany? Pytanie proste jak budowa cepa.. Lokalizację ew budowy już podałem. Twoje miejsce zamieszkania. Docenisz ciszę i spokój na własnej skórze i pokażesz dzieciakom jakie to fajne miejsce.
Avatar
velijko / 31 maja 2022 r. o 14:10
W końcu jakiś mądry głos w dyskusji
Avatar
___K___ / 31 maja 2022 r. o 13:00
Ależ z ciebie frustrat. Naucz się więc jeździć na nartach, a zaczniesz robić biznesy.
 Dobre. Sam troll przyznaje, że warunkiem przyjęcia do lubelskiego układu biznesowo-ratuszowego jest umiejętność jazdy na nartach.
Napiszę ci wprost, skoro normalnie i kulturalnie ("Ty słyszałeś takie pojęcia, jak sarkazm, albo - prostsze - ironia?") nie dociera: jesteś idiotą.
Avatar
uwaga_na_trolle / 31 maja 2022 r. o 12:39
Czyli się wyjaśniło. Jakubas przejął Motor po to, żeby uzyskać zgodę na budowę spalarni.
Avatar
uwaga_na_trolle / 31 maja 2022 r. o 12:39
Ależ z ciebie frustrat. Naucz się więc jeździć na nartach, a zaczniesz robić biznesy.
  Dobre. Sam troll przyznaje, że warunkiem przyjęcia do lubelskiego układu biznesowo-ratuszowego jest umiejętność jazdy na nartach.
Avatar
uwaga_na_trolle / 31 maja 2022 r. o 12:38
Kluczowa jest informacja że 80 procent śmieci będzie importowanych. Na Zachodzie nie buduje się już spalarni śmieci więc z biznesowego punktu widzenia jest to projekt doskonały. A któż by się tam przejmował zdrowiem i życiem mieszkańców Polski?
Na zachodzie spalarnie powstają nawet w centrum dużych miast(poczytaj sobie np. o Wiedniu). I ludzie normalnie żyją.
Dokładnie, nawet byś się człowieku nie zorientował, że to spalarnia przejeżdżając obok niej. Jedyne co trzeba zrobić przy tej inwestycji to to, aby dopilnować żeby nie była jakimś "skrótem" finansowym pod względem technologii ale aby była na jak największym poziomie technologicznym, a poza tym to tylko pozwolić działać inwestorowi. To, że dzieje się to tak późno to właśnie jest skandal i zaniedbanie ekipy Żuka. W sprawie śmieci nie przygotowali Lublina w żaden konstruktywny sposób na zmiany prawne i są trzymani za j... przez firmy oczyszczające. To co mogą skoczyć to tylko ceny podnosić mieszkańcom.
Ekipa Żuka już kilka razy podchodziła do tematu, ale zawsze na drodze stawał opór pseudo-ekologów, najczęściej finansowanych przez różnego typu podejrzane zagraniczne fundacje. Do tego dorzucić ignorację i powszechnie krążące bzdurne stereotypy, że każda spalarnia to smród, hałas i bóg wie jaka udręka dla mieszkańców i problem gotowy.
 Może i podchodziła, ale jak widać musiał pojawić się Jakubas z przejęciem Motoru.
 Może i podchodziła, ale jak widać musiał pojawić się Jakubas z przejęciem Motoru. rozwiń
Avatar
anka-anka / 30 maja 2022 r. o 20:05
Kluczowa jest informacja że 80 procent śmieci będzie importowanych. Na Zachodzie nie buduje się już spalarni śmieci więc z biznesowego punktu widzenia jest to projekt doskonały. A któż by się tam przejmował zdrowiem i życiem mieszkańców Polski?
Na zachodzie spalarnie powstają nawet w centrum dużych miast(poczytaj sobie np. o Wiedniu). I ludzie normalnie żyją.
 Spalarnia w Wiedniu powstała jako odpowiedź na protesty ludzi po pożarze wcześniejszej spalarni. Nowa spalarnia miała spełniać wszelkie normy i miała stać się atrakcją turystyczną. Aby zapewnić o jej superekologiczności politycy samorządowi zamieszkali w jej pobliżu. Proponuję zatem, aby spalarnia do której zapewne będą zwożone odpady z całej Polski i nie tylko była otoczona domami jednorodzinnymi naszych prezydentów, dyrektorów, prezesów samorządowych i radnych oraz tych co zawsze piszą hymny pod każdym artykułem o budowaniu w mieście spalarni odpadów, opon, itp. Pozostali mieszkańcy Lublina zamieszkają wówczas w dzielnicach pozbawionych spalarni i sortowni odpadów.  Proponuję poczytać o tym co się dzieje w trakcie pożaru w takiej spalarni i jak często mają one miejsce. Proszę sprawdzić jak zmieniło się stanowisko UE na temat spalarni oraz kto je może dofinansowywać. Proszę sprawdzić jak często spalarnie przekraczają limity emisji i imisji zanieczyszczeń.
 Spalarnia w Wiedniu powstała jako odpowiedź na protesty ludzi po pożarze wcześniejszej spalarni. Nowa spalarnia miała spełniać wszelkie normy i miała stać się atrakcją turystyczną. Aby zapewnić o jej superekologiczności politycy samorządowi zamieszkali w jej pobliżu. Proponuję zatem, aby spalarnia do której zapewne będą zwożone odpady z całej Polski i nie tylko była otoczona domami jednorodzinnymi naszych prezydentów, dyrektorów, prezesów samorządowych i radnych oraz tych co zawsze piszą hymny pod każdym artykułem o budowaniu... rozwiń
Avatar
Askier / 30 maja 2022 r. o 19:01
Trollu pytam 5 raz. Czy mieszkasz w Lublinie i przy ul. Gdzie marzy Ci się budowa spalarni? . Miejsce budowy również. wskazałem. Twoje miejsce zamieszkania. . Kulturalnie i z uśmiechem zabierzesz swoich rodziców i dzieciaki na spacer w okolicy spalarni. Powdychacie sobie świeże powietrze
Avatar
Speedy / 30 maja 2022 r. o 18:53
Trollu   Nie rżnij głupa  Po raz 4 pytam czy mieszkasz w Lublinie i przy ulicy gdzie ten syf ma być wybudowany? Pytanie proste jak budowa cepa.. Lokalizację ew budowy już podałem. Twoje miejsce zamieszkania. Docenisz ciszę i spokój na własnej skórze i pokażesz dzieciakom jakie to fajne miejsce.
 Następnym razem jak mnie będziesz chciał o coś zapytać, to najpierw zmień ton. Kultury rodzice nie nauczyli? Nie wspomnieli też, że pytaniem na pytanie się nie odpowiada?
Avatar
poker / 30 maja 2022 r. o 18:49
Ty piszesz do mnie czy koło mnie bo już sam nie wiem? Spalarni nie buduje się po to, żeby przyciągać turystów, więc nie wiem po co takie durnowate wrzutki. Widzę, że ciągle celowo pomijasz odpowiedź na moje pytanie, zatem zapytam inaczej. Jaki masz pomysł na zagospodarowanie odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Lublina? Usypać solidny kopiec na Górkach Czechowskich czy może podrzucać je nocą po cichu do sąsiednich gmin?
 Unia Europejska przestała interesować się spalaniem odpadów , natomiast stawia na lepszą segregację i ponowne przetwarzanie. 
 Unia Europejska przestała interesować się spalaniem odpadów , natomiast stawia na lepszą segregację i ponowne przetwarzanie.  rozwiń
Avatar
Askier / 30 maja 2022 r. o 18:00
Trollu Nie rżnij głupa Po raz 4 pytam czy mieszkasz w Lublinie i przy ulicy gdzie ten syf ma być wybudowany? Pytanie proste jak budowa cepa.. Lokalizację ew budowy już podałem. Twoje miejsce zamieszkania. Docenisz ciszę i spokój na własnej skórze i pokażesz dzieciakom jakie to fajne miejsce.
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie niedźwiedź depcze kulę ziemską. Nowy mural nieco się opóźni [zdjęcia]
galeria

W Lublinie niedźwiedź depcze kulę ziemską. Nowy mural nieco się opóźni [zdjęcia]

Przedłużą się prace nad nowym, antywojennym muralem tworzonym przez ukraińskiego artystę na ścianie kamienicy przy Jasnej. Miał być gotowy do dzisiaj, na jego ukończenie potrzeba jeszcze kilka dni.

Lublin: Zamiast koncertu z muzyką Dire Straits był wielki zawód. Pusta hala, muzyków brak
Alarm24

Lublin: Zamiast koncertu z muzyką Dire Straits był wielki zawód. Pusta hala, muzyków brak

Bilety na to wydarzenie nie były tanie, bo kosztowały od 184 do 499 zł. Jednak ci melomani, którzy mieli ochotę posłuchać w piątek muzyki rockowej spod znaku Dire Straits, solidnie się rozczarowali. Koncert został odwołany kilka dni temu, ale niektórzy i tak pojawili się w hali Globus w Lublinie, bo nie dotarła do nich informacja o jego odwołaniu. Organizator komunikował się z posiadaczami biletów za pośrednictwem Facebooka

Rozpad w Górniku Łęczna trwa. Kolejni dwaj piłkarze żegnają się z klubem

Rozpad w Górniku Łęczna trwa. Kolejni dwaj piłkarze żegnają się z klubem

Trwa rozpad drużyny Górnika Łęczna. W piątek okazało się, że z zielono-czarnymi pożegnało się dwóch kolejnych zawodników z linii pomocy – Jason Lokilo i Janusz Gol

Regions Cup: Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej lepsza od Podkarpacia
film

Regions Cup: Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej lepsza od Podkarpacia

W piątek rozpoczął się Finałowy Turniej Makroregionu w ramach UEFA Regions Cup. W Stalowej Woli o awans do krajowego finału walczy także reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Piłkarze Sebastiana Luterka na dzień dobry pokonali rywali z Podkarpacia 2:0.

Ogród dla zmysłów przy zamojskiej podstawówce. Nacieszy oko, nos i ucho [zdjęcia]
galeria

Ogród dla zmysłów przy zamojskiej podstawówce. Nacieszy oko, nos i ucho [zdjęcia]

Już jest ponad 100 sadzonek najróżniejszych roślin i kwiatów. Za jakiś czas powstaną też alejki, domki dla owadów i ptaków, a także ławki i altanka. Przy Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi rozpoczęła się budowa ogrodu sensorycznego.

Młodzież Motoru Lublin druga podczas DMPJ w Bydgoszczy. Ale jest nad czym myśleć

Młodzież Motoru Lublin druga podczas DMPJ w Bydgoszczy. Ale jest nad czym myśleć

W Lublinie młodzież Motoru zajęła drugą lokatę i powtórzyła ten wyczyn dzień później w Bydgoszczy. W czwartek na torze miejscowej Abramczyk Polonii rozegrano drugi ćwierćfinał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w grupie B

Skazany za kradzież prądu. Teraz były radny nie chce oddać pieniędzy do urzędu

Skazany za kradzież prądu. Teraz były radny nie chce oddać pieniędzy do urzędu

Były radny powiatowy Zbigniew A., zgodnie z decyzją władz powiatu puławskiego, ma zwrócić diety, które zostały mu wypłacone po prawomocnym wyroku skazującym. Samorządowiec został o to poproszony już pod koniec lutego, ale pieniędzy do dzisiaj nie zwrócił.

3, 2, 1, 0 start! Zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne
25 czerwca 2022, 13:00

3, 2, 1, 0 start! Zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne

Na początek przedstawienie dla dzieci, a na wieczorem plenerowy, widowiskowy spektakl na Rynku Wielkim. W sobotę zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne. Potrwa do 10 lipca.

Zderzenie na wyjeździe z Lublina. Dwoje dzieci w szpitalu, długi korek samochodów

Zderzenie na wyjeździe z Lublina. Dwoje dzieci w szpitalu, długi korek samochodów

Dwoje małych dzieci pojechało do szpitala na badania po tym, jak samochód, którym jechały, zderzył się z drugim autem. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo ruch w miejscu zdarzenia jest utrudniony

Kontrowersyjny napis na pomniku. Sprawca nadal poszukiwany

Kontrowersyjny napis na pomniku. Sprawca nadal poszukiwany

Ktoś w maju na pomniku Latającej Fortecy w Worońcu pod Białą Podlaską zamieścił kontrowersyjny napis. Policji nie udało się namierzyć sprawcy.

"Klęczałam, a kocie łby wbijały mi się w czaszkę". Performance białoruskich artystów
Zdjęcia
galeria

"Klęczałam, a kocie łby wbijały mi się w czaszkę". Performance białoruskich artystów

Igor przez godzinę odtwarzał pozycję człowieka w sytuacji opresji, z głową przy ziemi. Elektroniczny zegar odmierzał głośne sekundy.

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

Kolejka samochodów do przejścia granicznego w Dorohusku liczy już ponad 35 kilometrów. Korek zaczyna się od miejscowości Stołpie. Wiele wskazuje też na to, że będzie tak aż do końca czerwca. Dzisiaj Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek zamknie przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin dla samochodów osobowych

Nad zalewem w Zamościu. Palmy, parasole, parawany i piach [zdjęcia]
galeria

Nad zalewem w Zamościu. Palmy, parasole, parawany i piach [zdjęcia]

Formalnie pierwszy dzień wakacji jest w sobotę, więc dopiero od tego dnia plażowiczów nad zalewem w Zamościu strzec będą ratownicy WOPR. Ale amatorów wodnych i słonecznych kąpieli nie brakowało tutaj już w piątkowe popołudnie.

Suczka nie jadła od kilku tygodni. Jej właściciel czekał, aż zdechnie

Suczka nie jadła od kilku tygodni. Jej właściciel czekał, aż zdechnie

Widok skrajnie wychudzonej suczki zaniepokoił sąsiadów, którzy zaalarmowali puławską fundację prozwierzęcą "Przyjazna Łapa". Wolontariuszki w czwartek udały się pod wskazany adres i odebrały czworonoga właścicielowi. Mela trafiła do puławskiej lecznicy weterynaryjnej.

Zagrodzono część najpopularniejszej drogi rowerowej w Lublinie

Zagrodzono część najpopularniejszej drogi rowerowej w Lublinie

Ponad miesiąc mogą potrwać utrudnienia w ruchu na najbardziej obleganej spośród lubelskich dróg rowerowych, czyli na bulwarze wzdłuż Bystrzycy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne

szybka pożyczka

polska

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

tirfor

Zamość

349,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

259,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

39,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Imitacja drewna, elastyczna deska elewacyjna

Imitacja drewna, elastyczna deska elewacyjna

cała Polska

1,00 zł

Komunikaty