Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 października 2022 r.
21:12

Złota piątka. Nieoczywiste perełki festiwalu Open City

Autor: Zdjęcie autora Sylwia Hejno
35 0 A A

Hasłem tegorocznego festiwalu jest „uformowanie”, rozumiane jako poszukiwanie nowych form i sensów dla miejskiej tkanki. Oto kilka propozycji, których szkoda by było przegapić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sofie Muller, „Akt wiary, gra w klasy”, ul. Złota 9 (fot. Wojtek Kornet)

To zestawienie ma charakter subiektywny i wybiórczy. Nie będzie w nim kolorowych schodów Leona Tarasewicza ani pnącego się po kamienicy niemowlaka Davida Černego. Będą za to perełki, które tak się dopasowały do przestrzeni, że moglibyście je przeoczyć. To prace nieoczywiste, dyskretne, za to silne w wymowie.

Czego nie widać

Rzeźby Sofie Muller są wieloznaczne, wyraziste i wprawiają w rodzaj zagubienia dzięki balansowaniu między tym, co widoczne, a tym, co ukryte. Jej prace, często obarczone traumą, stają się fizycznym wehikułem dla treści emocjonalnych i mentalnych. „Akt wiary, gra w klasy” przedstawia dziewczynkę, a raczej jej fragment – zabieg charakterystyczny dla artystki – oddającą się podwórkowej zabawie. Przy czym, co szczególnie uderzające, pole do gry w klasy łudząco przypomina kształt kościelnej posadzki. Praca umieszczona w kapliczce u oo. Dominikanów tworzy wspólną przestrzeń dla tego, co sakralne i zwyczajne, codzienne.

Ta subtelna realizacja, częściowo schowana przed wzrokiem, jak ulał pasuje do otoczenia, a jednocześnie pozostawia labirynt niedopowiedzeń. Obarczona niewidzialną wewnętrzną blizną, niedoskonałością, jak wiele prac Muller, przepołowiona dziewczynka odsłania skomplikowaną relację między tym, co znajduje się na powierzchni, a tym co nieuświadomione.

Sofie Muller, „Akt wiary, gra w klasy”, ul. Złota 9.

 

Ukrainian Slide Project, „Ślizgawka”, pl. Kaczyńskiego. (fot. Wojciech Kornet)

To nie była zabawa

Ślizgawka i stojący obok niej samochodzik, ustawione przy placu zabaw na pl. Kaczyńskiego na pierwszy rzut oka nie przykuwają niczym uwagi. Jeśli jednak przyjrzymy się im z bliska, dostrzeżemy ślady kul. Obiekty pochodzą z Irpienia w Ukrainie i nie pozwalają zapomnieć o tym, co się dzieje za progiem.

Instalacja Ukrainian Slide Project ma charakter dokumentu, materialnego śladu pamięci, który wpisany w niewinny kontekst placu zabaw poruszająco ukazuje, jak dziecięca beztroska została zdeptana. Jest autentycznym zapisem przesiąkniętej okrucieństwami wojny codzienności, która nie oszczędza nikogo i niczego. Realizacja o interwencyjnym charakterze nie narzuca się swoją obecnością, a jednocześnie stanowi wyrazisty gest w imię solidarności z ofiarami rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Ukrainian Slide Project, „Ślizgawka”, pl. Kaczyńskiego.

 

Wojciech Radtke, Instalacja z cyklu „Świadomość włączona/wyłączona”, ul. Archidiakońska 3 (fot. Wojciech Kornet)

Ptaki i zapach świerków

Co powiecie na kawałek lasu w sercu Starego Miasta? Ten Wojciecha Radtke jest ukryty w jednym z okien ulicy Archidiakońskiej. Instalacja jest częścią cyklu „Świadomość włączona/wyłączona” o ekologicznej wymowie. Artysta porusza w nim problem zaburzenia proporcji w relacjach człowieka z otaczającym go światem, co przekłada się na takie wątki, jak: głód i nadprodukcja, eksploatacja naturalnych zasobów czy hodowle przemysłowe.

Przez specjalny wizjer patrzymy na symboliczne drzewa, słychać śpiew ptaków, a nawet czuć świeży, świerkowo-żywiczny zapach. Tego niezwykle kojącego zmysły doświadczenia można zaznać w miejscu, gdzie przyrody jest jak na lekarstwo. Włączanie świadomości odbywa się w sposób niezwykle uważny, przemyślany i przyjazny odbiorcom. Jedyny wstrząs, jakiego zaznacie może wynikać z kontrastu między miejskim zgiełkiem a terapeutyczną mocą natury.

Wojciech Radtke, Instalacja z cyklu „Świadomość włączona/wyłączona”, ul. Archidiakońska 3.

 

Tomasz Krzpiet, „Adam”, ul. Żołnierzy Niepodległej 10. (fot. Wojtek Kornet)

Budda albo stary Adam

Jak wyglądał pierwszy człowiek, gdy się postarzał w pozarajskiej, ziemskiej rzeczywistości? Czy miał zmarszczki, czy wyłysiał i nosił sztuczną szczękę, a może dorobił się pokaźnego brzucha?

Tę prostą konstatację, że w powszechnym wyobrażeniu Adam funkcjonuje jako młody mężczyzna wykorzystał Tomasz Krzpiet. Bo to dosyć istotnie odcina tę postać od ludzkiej kondycji, w którą wpisane są przemijanie, starzenie się i brzydnięcie. Artysta przyjmuje zaś te procesy z otwartymi ramionami. Jego „Adam” wzorowany na osobie z rodziny jest pokazany w całej swojej cielesności, a jednocześnie z dużą dozą empatii i czułości, przypomina wręcz popularny posążek Buddy. Ten swoisty hołd dla tego, co świadczy o kruchości, ulotności, a jednocześnie jest szczególnie cenne, został złożony na tyłach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy w Lublinie. Wśród pomników, które same uległy stopniowej degradacji dokonanej przez czas, niedoskonały, ale bardzo ludzki Adam prezentuje się jakby był tam od zawsze.

Tomasz Krzpiet, „Adam”, ul. Żołnierzy Niepodległej 10.

 

Martyna Jastrzębska, „Ostatnia wspinaczka”, ul. Ewangelicka 6 (fot. Wojciech Kornet)

Srebrne grzyby

Last but not least, w tym zestawieniu musi znaleźć się ściana pokryta grzybami Martyny Jastrzębskiej. I wcale nie dlatego, że autorka jest drugą z dwóch artystek obecnych na festiwalu, lecz dlatego, że jej praca „Ostatnia wspinaczka” jest przemyślana, wieloznaczna, pasująca do otoczenia, a do tego przewrotnie zabawna.

Srebrne formy przypominające huby układają się w kształt ściany wspinaczkowej, zarówno niedostępnej, jak i niepraktycznej. Grzyb na ścianie, idealna metafora dla tego, co niechciane, bądź wyparte, uzyskuje złudną funkcjonalność, będącą czymś w rodzaju rozgrzeszenia za fakt, że się tutaj znalazł. Pasożytnicze organizmy, odpowiednio podświetlone, połyskują jak cenne kamienie, co na moment czyni ich obecność mniej niepożądaną.

Jedna z wielu zaniedbanych ścian czy zagłębie tajemniczych, miejskich klejnotów? Odpowiedź pozostaje otwarta, a praca ta zdaje szczerzyć się w uśmiechu, srebrnym i bardzo lubelskim.

Martyna Jastrzębska, „Ostatnia wspinaczka”, ul. Ewangelicka 6

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Nieruchomości -> Stancje dla studenta -> Wynajmę

mieszkanie do wynajęcia

Lublin

2 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Komunikaty