Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 czerwca 2020 r.
18:39

Ks. Wierzbicki: Myślący Polacy oczekują, że pedofilia w Kościele będzie ukarana

26 6 A A
Ks. Alfred Wierzbicki: Pamięć o Janie Pawle II została w Kościele zamieniona na rytuał, ale jego ducha jest w Kościele bardzo mało
Ks. Alfred Wierzbicki: Pamięć o Janie Pawle II została w Kościele zamieniona na rytuał, ale jego ducha jest w Kościele bardzo mało (fot. Maciej Kaczanowski)

– Myślący Polacy oczekują, że pedofilia w Kościele będzie ukarana, a nie tuszowana. Że wypalimy to zło doszczętnie. Zamiast tego mamy bardzo dużą bierność Kościoła. Wierni są zdezorientowani, pytają, dlaczego biskupi milczą – mówi ks. Alfred Wierzbicki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Polacy są osamotnieni, zagubieni i przestraszeni. Czy ksiądz też odczuwa taki stan?

– Na pewno żyjemy w stanie wielkiej niepewności, którą po pierwsze wywołuje pandemia. Nawet, kiedy rygory sanitarne zostały poluzowane, to informacje o liczbie zakażonych wciąż nas bardzo niepokoją. Do tego dochodzi niepewność, ale i nadzieja z nadchodzącymi wyborami. Oraz dezorientacja spowodowana tym, co dzieje się w polskim Kościele.

  • Większość Polaków obejrzała „Zabawę w chowanego”, głośny film braci Sekielskich?

– Film skupił się na sytuacji jednej diecezji, ale to nie jest odosobniona diecezja. Podobnych sytuacji mamy niestety więcej. Trzeba powiedzieć, że za mało do tej pory w sprawie pedofilii w Kościele nie zrobiono. Punktem zwrotnym jest decyzja prymasa Wojciecha Polaka o skierowaniu sprawy do Watykanu. Jest ona dość szybko rozpatrywana, dlatego, że Watykan upoważnił arcybiskupa Gądeckiego do przeprowadzenia wyjaśnień. To jest dobry skutek działalności medialnej, produkowania rzetelnych, wiarygodnych i przerażających filmów, pokazujących, jak wielką traumą dla dziś dorosłych już ludzi było wykorzystanie seksualne przez księdza, gdy byli jeszcze młodzi.

  • Bohater filmu zaatakował Prymasa polskiego Kościoła. To chyba sytuacja bez precedensu?

– To jest perfidne. Biskup Edward Janiak, negatywny bohater filmu, na pewno nie spodziewał się, że jego list zostanie upubliczniony. Proszę zauważyć, że w liście do polskich biskupów jest bardzo wiele kłamstw. Biskup Janiak próbował w tym liście zdyskredytować prymasa Polaka i powierzoną mu Fundację św. Józefa, która ma świadczyć osobom zranionym pomoc prawną, psychologiczną i materialną. Podważanie sensowności takiego dzieła jest przerażające. Być może pisząc list liczył na to, że jakaś grupa biskupów go poprze. Po prostu chciał przygotować jakiś bunt. Nie tylko przeciwko prymasowi, ale właściwie przeciwko papieżowi Franciszkowi. Bardzo smutne jest to, że poza oficjalną wypowiedzią sekretarza Episkopatu, nikt z polskich biskupów nie broni Prymasa. To znak poważnego kryzysu i znak moralnego zagubienia polskiego Kościoła. Ciągle jednak wydaje się, że biskupi żyją w starej mentalności narzuconej przez komunizm, że mówi się o sprawach trudnych dla Kościoła na wewnętrznym forum episkopatu, a biskupi nie pokazują różnicy zdań publicznie. To jest bardzo niedobry symptom, że nikt nie stanął po stronie Prymasa Polaka, który zachował się zgodnie z wytycznymi papieża Franciszka. I zgodnie z tym, czego oczekują myślący Polacy, że pedofilia w Kościele będzie ukarana, a nie tuszowana. Że wypalimy to zło doszczętnie. Zamiast tego mamy bardzo dużą bierność Kościoła. Wierni są zdezorientowani, pytają, dlaczego biskupi milczą.

  • W komentarzach pojawiają się stwierdzenia, że mamy do czynienia z nową Monachomachią, że z polskiego Kościoła wylało się szambo? Czy papież Franciszek może w tej sytuacji uderzyć pięścią w stół i zrobić porządek z polskim Kościołem?

– Na razie papież Franciszek wierzy, że w Polsce sobie poradzimy. Ale kiedy okaże się, że Kościół w Polsce sobie nie radzi, należy oczekiwać bezpośrednich działań Stolicy Apostolskiej. Nawet tak daleko idących, jak to miało miejsce w Chile, kiedy papież wezwał wszystkich biskupów, co do jednego, do dymisji. A później niektórych przywracał na stanowisko, od innych przyjął dymisję. To jest oczywiście radykalny krok.

  • Czy dojdzie do takiej sytuacji w Polsce?

– Jeśli polski Kościół będzie wykazywał się bezczynnością w zwalczaniu pedofilii, jeśli biskupi będą chcieli siebie chronić, a nie naprawić chorą sytuację, jeśli będzie trwała już nie Monachomachia a Episkomachia, czyli walka biskupów, to może dojść do ostrej interwencji Stolicy Apostolskiej. Milczenie i bierność pogłębia kryzys w polskim Kościele, a trzeba pamiętać, że i tak dużo ludzi z Kościoła odeszło. Czy polscy biskupi chcą tego, aby ta fala odejść jeszcze się wzmogła, a rozczarowanie rosło? Tu potrzebna jest odpowiedzialność biskupów za przyszłość polskiego Kościoła. A nie tylko za przetrwanie tego czy innego biskupa. Nawet, gdyby kilkunastu biskupów musiało odejść, to będzie to sytuacja ozdrowieńcza.

  • Czy podstawową drogą Kościoła jest człowiek?

– Często to powtarzam, przywołując te słowa Jana Pawła II. Tylko, czy Polacy o tych słowach pamiętają? Pamięć o Janie Pawle II została w Kościele zamieniona na rytuał, ale jego ducha jest w Kościele bardzo mało. Zbyt mało jest Jego wrażliwości na człowieka. W ostatniej pielgrzymce do Polski mówi nam, że to, co jest nam dziś najbardziej potrzebne, to wyobraźnia miłosierdzia. A tu ani wyobraźni, ani miłosierdzia.

  • Gdzieś w tym wszystkim jest z nami Pan Jezus. Podświadomie wierzymy, że Kościół, który przez wieki był opoką i fundamentem, pokona kryzys i wyjdzie z niego obronną ręką?

– Kryzysy są w Kościele od początku jego istnienia. Jak będzie w Polsce, trudno powiedzieć. Kościół polski zamiast nieść dobrą nowinę, kręci się wokół swoich spraw. Przestaje być wiarygodny. Jak to odbudować? Tylko poprzez głębokie nawrócenie i wyciagnięcie konsekwencji wobec winnych w Kościele. Wierzę w oczyszczenie, obawiam się, że nie nastąpi to zbyt szybko. Czeka nas jeszcze dużo goryczy. Liczę na wielką odpowiedzialność laikatu i części duchowieństwa. Życie społeczne w Polsce przechodzi wielkie przyspieszenie. Wierzę, że trudna sytuacja wyzwoli nowe energie duchowe, nowy poziom odpowiedzialności.

Ks. Alfred Marek Wierzbicki

Ur. 1957. Ksiądz archidiecezji lubelskiej, filozof i poeta. Dr hab., profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownik Katedry Etyki KUL, w latach 2006–2014 dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktor naczelny kwartalnika „Ethos”. Od 2006 roku członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Blisko współpracował z abp. Józefem Życińskim, m.in. jako jego wikariusz biskupi ds. kultury. Autor wielu książek naukowych i eseistycznych, m.in. „The Ethics of Struggle for Liberation”, „Filozofia a totalitaryzm. Augusta Del Nocego interpretacja kryzysu moderny”, „Polska Jana Pawła II”. Współautor m.in. książki „Wielkie tematy teologii”. Wydał osiem tomików wierszy. Ostatnio opublikował książkę „Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa” (Wydawnictwo Więź 2018). Należy do Rady Naukowej Laboratorium „Więzi”.

Źródło: „Więź”

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maciejlublin / 26 czerwca 2020 r. o 20:39
+10
Ks. Wierzbicki to wspaniały kapłan. Dobrze wie co się w diecezji lubelskiej dzieje od dawna. Pedofilia była i będzie. LGBT w kościele lubelskim istniało i istnieje nierzadko księża którzy robili karierę i mieli dobre parafie to ulubieńcy bp Mieczysława. Powinno się dawno z tym skończyć. Kościół musi się zmienić. Księże Alfredzie księdza głos jest lekiem na wszystkie zło, niech ksiądz się nie poddaje....
Avatar
PISFAN / 26 czerwca 2020 r. o 19:16
+10
Ale część Polaków i Półek niestety daje ciche przyzwolenie na patologię w kościele a co jest najlepsze to czasami sami rodzice w tym procederze biorą udział patrz ostatni artykuł o mamuśce bodajże z Kurowa która księdzu wysłała zdjęcia swojej córki co na to jest paragraf
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 czerwca 2020 r. o 19:08
+9
Myślący Polacy oczekują, że ci zblatowani z urzędnikami i biznesmenami nosiciele sutann staną się prawdziwymi księżmi i pasterzami... wzorem Benedykta XVI, ks. Popiełuszki, ks. Suchowolca, ks Zycha i wielu innych, których komuniści zniszczyli - za wiarę poglądy.
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 czerwca 2020 r. o 19:28
+7
Myślący Polki i Polacy oczekują że kościół zacznie się utrzymywać sam z pracy pasterzy, a nie z naszych podatków gdy nie ma pieniędzy na leczenie.
Avatar
george hajkowski / wczoraj o 11:30
0
szkoda ze pan Wierzbicki nie grzmial lata temu,lata temu tez bylo wiadomo co sie dzieje w kosciele,
Avatar
_miki_ / 26 czerwca 2020 r. o 20:50
-6
kolejny "ksionc"
Avatar
george hajkowski / wczoraj o 11:30
0
szkoda ze pan Wierzbicki nie grzmial lata temu,lata temu tez bylo wiadomo co sie dzieje w kosciele,
Avatar
_miki_ / 26 czerwca 2020 r. o 20:50
-6
kolejny "ksionc"
Avatar
maciejlublin / 26 czerwca 2020 r. o 20:39
+10
Ks. Wierzbicki to wspaniały kapłan. Dobrze wie co się w diecezji lubelskiej dzieje od dawna. Pedofilia była i będzie. LGBT w kościele lubelskim istniało i istnieje nierzadko księża którzy robili karierę i mieli dobre parafie to ulubieńcy bp Mieczysława. Powinno się dawno z tym skończyć. Kościół musi się zmienić. Księże Alfredzie księdza głos jest lekiem na wszystkie zło, niech ksiądz się nie poddaje....
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 czerwca 2020 r. o 19:28
+7
Myślący Polki i Polacy oczekują że kościół zacznie się utrzymywać sam z pracy pasterzy, a nie z naszych podatków gdy nie ma pieniędzy na leczenie.
Avatar
PISFAN / 26 czerwca 2020 r. o 19:16
+10
Ale część Polaków i Półek niestety daje ciche przyzwolenie na patologię w kościele a co jest najlepsze to czasami sami rodzice w tym procederze biorą udział patrz ostatni artykuł o mamuśce bodajże z Kurowa która księdzu wysłała zdjęcia swojej córki co na to jest paragraf
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 czerwca 2020 r. o 19:08
+9
Myślący Polacy oczekują, że ci zblatowani z urzędnikami i biznesmenami nosiciele sutann staną się prawdziwymi księżmi i pasterzami... wzorem Benedykta XVI, ks. Popiełuszki, ks. Suchowolca, ks Zycha i wielu innych, których komuniści zniszczyli - za wiarę poglądy.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najpierw miały być akademiki, ale plan zmienił się na bloki. Teraz wiadomo, że będzie mniej zieleni i więcej mieszkań

Najpierw miały być akademiki, ale plan zmienił się na bloki. Teraz wiadomo, że będzie mniej zieleni i więcej mieszkań

Urząd Miasta zgodził się na zwiększenie do 499 liczby mieszkań planowanych na osiedlu, które ma powstać w pobliżu ul. Głębokiej. Wcześniej inwestor planował tu niższe bloki, miasto pozwoliło mu na wyższe.

Wypadek w powiecie lubartowskim. Wymusiła pierwszeństwo przejazdu na motocykliście

Wypadek w powiecie lubartowskim. Wymusiła pierwszeństwo przejazdu na motocykliście

60-letni kierowca motocykla trafił do szpitala po tym, jak w Kamionce zderzył się z seatem.

Zderzenie dwóch autokarów i busa w Zachodniopomorskim. Są ranni, w tym dzieci
film

Zderzenie dwóch autokarów i busa w Zachodniopomorskim. Są ranni, w tym dzieci

Dźwierzyń (woj. zachodniopomorskie). Kilkanaście osób, w tym dzieci, zostało rannych po zderzeniu dwóch autokarów i busa. Do wypadku doszło w Dźwirzynie, niedaleko Kołobrzegu. Dwie najciężej ranne osoby zostały przetransportowane śmigłowcami od szpitali. Jako pierwsi na pomoc poszkodowanym ruszyli świadkowie. Trwa ustalanie okoliczności tego zdarzenia.

Festiwal Pierogów Świata przed Centrum Spotkania Kultur
11 lipca 2020, 12:00

Festiwal Pierogów Świata przed Centrum Spotkania Kultur

W dniach 11-12 na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbędzie się plenerowy Festiwal Pierogów Świata. To propozycja dla wielbicieli kuchni z różnych zakątków globu.

Japonia: Potężna powódź na wyspie Kiusiu. Uwięzionych mieszkańców ewakuowano helikopterami
film

Japonia: Potężna powódź na wyspie Kiusiu. Uwięzionych mieszkańców ewakuowano helikopterami

Yatsushiro, Japonia. Ulewne deszcze wywołały potężną powódź na japońskiej wyspie Kiusiu.

Lublin: Sądowy spór o górki czechowskie wraca do punktu wyjścia

Lublin: Sądowy spór o górki czechowskie wraca do punktu wyjścia

Do punktu wyjścia powraca jeden z dwóch sądowych sporów o przyszłość dawnego poligonu. Wojewódzki Sąd Administracyjny musi znowu zająć się skargą mieszkanki, która podważa uchwałę Rady Miasta wyznaczającą na górkach strefy pod budowę bloków. Tak postanowił sąd wyższej instancji.

Żaglówka przewróciła się na jeziorze Białym. Dwaj mężczyźni wpadli do wody

Żaglówka przewróciła się na jeziorze Białym. Dwaj mężczyźni wpadli do wody

Na pomoc pechowym żeglarzom ruszyli policjanci.

IL-2 Sturmovik: Desert Wings - Tobruk. Pustynne walki (wideo)
film

IL-2 Sturmovik: Desert Wings - Tobruk. Pustynne walki (wideo)

40 samolotów, 25 czołgów oraz 17 okrętów i statków. Wszystko będzie gotowe już latem w IL-2 Sturmovik: Desert Wings - Tobruk, nowym dodatku do gry IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nowego rektora

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nowego rektora

Prof. Krzysztof Kowalczyk będzie nowym rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zwyciężył w pierwszej turze, pokonując dwóch kontrkandydatów.

Naukowcy śledzą losy uratowanego rysia Horaja z Roztocza. Świetnie radzi sobie na wolności
Magazyn

Naukowcy śledzą losy uratowanego rysia Horaja z Roztocza. Świetnie radzi sobie na wolności

Jeszcze jest zbyt młody, by szukać samicy, ale już na tyle podrósł, by upolować dorosłą sarnę. Naukowcy systematycznie śledzą losy Horaja z Roztocza. Z ich relacji wynika, że ryś uratowany przez ludzi i wypuszczony na wolność w okolicach Roztoczańskiego Parku Narodowego, ma się świetnie

19-latkowie spod Hrubieszowa kradli, żeby się bawić i pić

19-latkowie spod Hrubieszowa kradli, żeby się bawić i pić

Kryminalni z chełmskiej komendy zatrzymali dwóch 19-letnich mieszkańców okolic Hrubieszowa. Młodzi mężczyźni imprezowali na cudzy koszt – okradali sklepy w sąsiedniej gminie Białopole, zabierali alkohol, napoje, czekoladę i cukierki. Nawet na włamania jeździli na skradzionym ze zbiornika ciężarówki paliwie.

Prezydent Andrzej Duda przyjedzie w tym tygodniu do Białej Podlaskiej

Prezydent Andrzej Duda przyjedzie w tym tygodniu do Białej Podlaskiej

Prezydent Andrzej Duda przyjedzie w środę do Białej Podlaskiej. W południe spotka się z mieszkańcami na placu Wolności.

Zawodnik AZS UMCS Lublin zadebiutował w e-sportowym turnieju Ekstraklasa Games

Zawodnik AZS UMCS Lublin zadebiutował w e-sportowym turnieju Ekstraklasa Games

Eryk "Laxon" Birc z sekcji e-sportowej AZS UMCS Lublin zadebiutował w weekend w finale Ekstraklasa Games, największym turnieju FIFA w Polsce.

Minister zdrowia o niedzielnym głosowaniu: Bezpieczniejsze niż wyjście do sklepu

Minister zdrowia o niedzielnym głosowaniu: Bezpieczniejsze niż wyjście do sklepu

Oddanie głosu w lokalu wyborczym w niedzielę jest bezpieczniejsze pod względem ryzyka zakażenia koronawirusem niż wyjście do restauracji czy sklepu - powiedział w poniedziałek rano w rozmowie w programie gazety "Rzeczpospolita", zatytułowanym "Rzecz o polityce" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Koncert Małgorzaty Markiewicz w Radiu Lublin
10 lipca 2020, 19:00

Koncert Małgorzaty Markiewicz w Radiu Lublin

W piątek, 10 lipca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert Małgorzaty Markiewicz

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.