Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 sierpnia 2020 r.
16:57

Najbiedniejsza gmina w Polsce jest koło Włodawy. "To specyficzne miejsce. Tu rządzi plotka"

41 5 A A
Mamy 2100 mieszkańców. Większość to rolnicy, a ziemie u nas są najgorsze z możliwych. Większość to 5 i 6 klasa. Takie ziemie są zwolnione z podatku rolnego, dlatego mamy taki niski dochód w budżecie - mówi Paweł Nikodem Kołtun, wójt Gminy Stary Brus
Mamy 2100 mieszkańców. Większość to rolnicy, a ziemie u nas są najgorsze z możliwych. Większość to 5 i 6 klasa. Takie ziemie są zwolnione z podatku rolnego, dlatego mamy taki niski dochód w budżecie - mówi Paweł Nikodem Kołtun, wójt Gminy Stary Brus (fot. Piotr Michalski)

O gminie Stary Brus w lokalnych mediach nie można znaleźć wielu informacji: Od 1 sierpnia mieszkańcy płacą nowe stawki za wywóz śmieci. 18 zł na osobę jeżeli odpady są zbierane selektywnie i 36 złotych dla tych, co nie segregują. Rada Gminy w połowie lipca udzieliła wójtowi wotum zaufania i przyjęła absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Brusie przez trzy dni na przełomie czerwca i lipca wydawał paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Teraz Stary Brus ma szansę zagościć na ustach całego kraju. Z opublikowanego właśnie przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" rankingu zamożności wynika, że z dochodem na jednego mieszkańca w wysokości zaledwie 2 362 złotych Stary Brus jest najbiedniejszą gminą w Polsce. Gorzej sklasyfikowana została tylko zachodniopomorska gmina Ostrowice, która ze względu na dramatyczne zadłużenie w parabankach została zlikwidowana, a jej teren podzielono pomiędzy ościenne gminy.

To nie pierwszy raz

- To nie pierwszy raz, kiedy nasza gmina figuruje w rankingu jako najbiedniejsza gmina w Polsce - przyznaje Paweł Nikodem Kołtun, wójt gminy Stary Brus. - Ostatnio też tak było. Dziennikarze dzwonili do mnie wtedy i z Polsatu, i z TVN-u. Chcieli przyjechać, ale po tym, co im powiedziałem zrezygnowali.

Bo według Kołtuna sondaż to tylko cyfry.

Sta-tys-ty-ka.

- Nie odstajemy od gmin sąsiednich, bogatszych, innych - wylicza wójt. - W rankingu brano pod uwagę wpływy do gminnej kasy w przeliczeniu na mieszkańca, a te rzeczywiście są niewielkie. Mamy 2100 mieszkańców. Większość to rolnicy, a ziemie u nas są najgorsze z możliwych. Większość to 5 i 6 klasa. Takie ziemie są zwolnione z podatku rolnego, dlatego mamy taki niski dochód w budżecie. Ale nie jest źle, bo nie mamy żadnego zadłużenia. To chyba fenomen na ogólnoświatową skalę, że niby najbiedniejsi, ale z bardzo dużymi zdolnościami kredytowymi.

Biednie, ale pięknie

Wójt podkreśla też, że w gminie dużo się dzieje. Są inwestycje w odnawialne źródła energii. Wkrótce ruszy termomodernizacja szkoły i biblioteki. Myśli się o zmodernizowaniu ujęcia wody i nitki wodociągowej.

- Chociaż rzeczywiście ok. 60 proc. mieszkańców gminy żyje z pomocy społecznej - przyznaje Paweł Kołtun.

- Żyje się tu biednie ale pięknie. Jak nastałem to gmina nie miała nawet loga. Teraz mamy i logo i hasło: „Słońce, ryby i grzyby”. Nasza okolica słynie z udanych grzybobrań dlatego widzę tu naszą szansę na turystykę.

- Mieszkańcy też to widzą? Założyli wiele gospodarstw agroturystycznych? - pytam.

- Nie - ucina wójt. - Agroturystyka dopiero zaczyna u nas raczkować. Ale pojawił się duży inwestor, który może chcieć postawić tu hotel i inną bazę noclegową. Pierwsze rozmowy już za nami.

W budynku Urzędu Gminy funkcjonuje też Urząd Stanu Cywilnego, Rada Gminy i Ośrodek Pomocy Społecznej (fot. Piotr Michalski)

Bociany gminę lubią

Stary Brus to domy ustawione po obu stronach jezdni. Jeden pas zabudowy. Obok wielu z nieruchomości zadomowiły się bociany. Ich gniazdo stoi też tuż obok rozpadającej się chaty naprzeciwko zamykającego wieś kościoła. Obok niewielki parking z kostki brukowej. Przy nim tablica: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa, jakości życia na obszarach wiejskich oraz poprawa estetyki miejscowości Stary Brus współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej”.

Podobnych tabliczek w okolicy można zobaczyć znacznie więcej, między innymi na budynku Urzędu Gminy, w którym funkcjonuje też Urząd Stanu Cywilnego, Rada Gminy i Ośrodek Pomocy Społecznej.

- Jest biednie, ale widać zmiany - uważa kobieta po 50-tce, którą spotykamy pod Urzędem Gminy. Pochodzi z tych stron, ale wyprowadziła się wiele lat temu. Podkreśla, że to była zmiana na lepsze. - Pamiętam z dzieciństwa, że i chodnika tu nie było, ani oczyszczalnie ścieków, ani wodociągów. Teraz jest lepiej. Niektórzy domy remontują. Zakładają solary.

Apteka, poczta, 3 sklepy

- Z tymi solarami to było tak, że jak się ludzie dowiedzieli, że to z dofinansowania unijnego będzie, to się zgłosiło ponad 80 chętnych, a jak się potem okazało, że trzeba będzie po 3 tys. zł. dopłacić, to zostało tylko siedem osób - tłumaczy pani Krystyna. Gdyby w Starym Brusie zorganizowano konkurs na najpiękniejszy i najbardziej zadbany ogródek, z pewnością walczyłaby o zwycięstwo. - Tu u nas wszystko jest do tyłu. Nie ma pomysłu, żeby to rozruszać. Dobrze by było, żeby tu jakieś projekty były. Pracodawcy. Żeby coś się działo. Bo gdzie tu można pracować?

Pracować można w aptece. Albo na poczcie, chociaż niektórzy z mieszkańców mówią, że to kiepska poczta, bo pracująca tylko od 8 do 14, a w piątki od 14 do 20.

Pracować można też w Urzędzie Gminy albo w jednym z trzech sklepów.

- To charakterystyczne. Mamy trzy sklepy, ale żaden nie został założony przez mieszkańca naszej gminy - słyszymy w Starym Brusie. - U nas nikomu nic się nie chce. Nikomu nic się nie opłaca.

Tu u nas wszystko jest do tyłu. Nie ma pomysłu, żeby to rozruszać. Dobrze by było, żeby tu jakieś projekty były. Pracodawcy. Żeby coś się działo. Bo gdzie tu można pracować? - mówi Krystyna (fot. Piotr Michalski)

Ogłoszenia i polityka

- Kiedyś to i garbarnia była, i tartak we Włodawie. Wiele ludzi tam pracowało. Autobus kursował i ich dowoził - wspomina była mieszkanka gminy. - Była Spółdzielnia Kółek Rolniczych i Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Wołoskowoli. Teraz już tego nie ma, bo podobno się nie opłacało. W Polsce nic się już chyba nie opłaca. Dlatego ludzie dorabiają sobie tutaj przy rwaniu borówki, malin i truskawek.

Ogłoszenie oferujące taką właśnie pracę wiszą na wiacie przystankowej. Obok rozkład jazdy.

Cztery autobusy jeżdżą do Lubienia przez Wołoskowolę.

Cztery do Włodawę przez Wyryki. Na przystanku ktoś informuje, że chętnie kupi poroża jeleni. Inny przeprowadzi badanie dna oka, a jeszcze inny krycie dachów. Do tego dwa wyborcze bilbordy Rafała Trzaskowskiego. Kontrkandydata brak, ale ostatecznie w gminie wygrał jednak Andrzej Duda. Zdobył 76,94 proc. wszystkich głosów.

- Tylko głupi na Dudę nie głosował. Tak to mamy 500 plus. Trzynastą emeryturę, czternastą. Pewnie niedługo znów coś dorzucą, a przed następnymi wyborami to już na pewno. Tylko głupi chciałby to stracić - mówi jeden z klientów pobliskiego sklepu.

Każdy ma kogoś za granicą

W ciągu dnia mieszkańców Starego Brusa na ulicach nie widać. Nie widać też dzieci. Nawet w przydomowych ogródkach, w których ustawione są zabawkowe domki, czy trampoliny pusto.

Obok domu pani Krystyny działa klub. Czasami spotykają się w nim członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Z tyłu plac zabaw i siłownia na wolnym powietrzu. Dalej boisko, z boku altana. W środku dnia nikogo tam nie ma.

- Na początku to tu straszna dewastacja była, ale policja się tym zajęła i już jest spokojnie. Teraz dzieci czasami przychodzą w piłkę pokopać. Matki przyprowadzają swoje maluchy na huśtawki. Dla młodzieży tylko nic nie ma. Ostatnio taką altankę za budynkiem straży sobie postawili to tam siedzą - opowiada pani Krystyna. - Nie mają co robić. Nudzą się. Bo u nas to już prawie nic nie ma. Nawet ośrodka zdrowia już nie ma. Pani doktor w swoim domu pacjentów przyjmuje. Ludzie się nudzą. Pracy nie ma. Niektórzy chodzą pracować do szkółki leśnej. Ktoś dojeżdża do pracy do sklepu do Włodawy, ktoś do kopalni w Bogdance, ale najczęściej wyjeżdżają do pracy za granicę.

- Jest biednie - przyznaje pan Janusz, jeden z mieszkańców gminy. - Inflacja galopuje. Za tuszonkę w sklepie płaciliśmy niedawno 6 zł, a teraz już ponad 10 zł. Ceny rosną szybciej niż dochody. Te mamy bardzo złe, bo ostatnie 3-4 lata były dla rolnictwa kiepskie. Najpierw susza, potem ulewy. Nic dziwnego, że ludzie wyjeżdżają. Pracują po całej Polsce i za granicę do pracy jeżdżą. Młodych jest coraz mniej. Każda rodzina tutaj ma kogoś za granicą.

Młodzi już nie wrócą

- Kiedy zaczynałem tu pracę 26 lat temu, to miałem 1850 parafian - opowiada ks. Adam Tomczak, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Starym Brusie. - Teraz w spisie jest ich 1500, ale co najmniej 300 trzeba byłoby jeszcze wykreślić. Ludzie wyjeżdżają za pracą. Po jakimś czasie pytam ich rodzin co zrobić, a oni mówią żeby z kartoteki wykreślić, bo młodzi już nigdy nie wrócą.

Ksiądz podkreśla, że w gminie mieszkają dobrzy ludzie. Nawet jak była epidemia i na mszy mogło być tylko kilka osób, to o nim nie zapomnieli. Taca nie była wtedy zbierana tylko stała pod chórem. A ludzie i tak do niego przychodzili i jakieś pieniądze zostawiali.

- Tu jest duże bezrobocie. Ludzie różnych prac się imają. Robią co mogą, żeby dorobić. Tym, którzy szukają grosza wciąż się chce. To widać, bo i o ogródki swoje dbają i o domy. Ale jest też grupa, która żyć chce tylko z gminnej pomocy, ale to wszędzie tak jest. Nie tylko u nas. W całym kraju. Ci drudzy to nawet własnych ogródków nie uprawiają. Mogliby kupić torebkę nasion marchewki za złotówkę czy dwa złote i uprawiać dla siebie, ale - jak mówią - to się nie opłaca.

Proboszcz gminną ziemię dał w dzierżawę. Liczy na to, że trochę grosza wpadnie. Kościół ma ponad 200 lat i jest zawilgocony. Wszystko dlatego, że został źle pobudowany. Wyrasta wprost z ziemi. Żeby robić izolację trzeba byłoby go „podcinać”, a na to pieniędzy nie ma.

- To ogromne koszty - przyznaje. - Ale malowanie robimy na bieżąco, a teraz szykujemy się do kupna rzutnika. Organy chcielibyśmy wymienić. Planów jest dużo.

Z całego Starego Brusa do mnie przychodzą. Spacerują. Kładą się na słońcu. Niektóre dają się pogłaskać, a inne nie. Ale coraz ich więcej. Czasami na karmienie to nawet 13 kotów przychodzi - opowiada ks. Adam Tomczak, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Starym Brusie (fot. Piotr Michalski)

Były psy, są koty

Naprzeciwko kościoła wisi reklama zakładu usług pogrzebowych. Na innych płotach reklamy auto serwisu, skupu starych samochodów oraz zwrotu podatków i zasiłków z zagranicy. Kierowcy z przejeżdżających co jakiś czas samochodów ciekawie patrzą się na chodzących po Starym Brusie obcych.

- Jak tu się żyje? - pytam księdza.

- Jestem od 26 lat i nie uciekłem - śmieje się proboszcz. - To specyficzne miejsce. Tu rządzi plotka. Jestem już przyzwyczajony. Nie zwracam uwagi. Zresztą mówię, że jak nie mają co robić, to niech o ksiądzu plotkują. Ważne, żeby ze sobą rozmawiali. Lepiej żeby mówili niż mieliby się gniewać. A co do wsi to wcześniej pijaństwa dużo, było ale śmierć je przegoniła. Chociaż sporo tego jeszcze po rodzinach jest. Ludzie bimber pędzą na swój użytek. Toż to widać.

Ksiądz Tomczak do niedawna hodował dogi. Miał ich w sumie pięć. Ostatni żył tylko 7 lat.

- Nowego postanowiłem nie brać. Dogi przyzwyczajają się do pana, a ja teraz choruję. Jestem sercowcem po operacjach. Jak umrę to kto się psem zaopiekuje? - pyta. - A jak psy odeszły, to przyszły koty. Z całego Starego Brusa do mnie przychodzą. Spacerują. Kładą się na słońcu. Niektóre dają się pogłaskać, a inne nie. Ale coraz ich więcej. Czasami na karmienie to nawet 13 kotów przychodzi. Głodne są.

Zmienia się

- Chociaż trzeba przyznać, że trochę się u nas ostatnio zmienia. Bardzo dużo ludzi wyjeżdża, ale jest i tak, że niektórzy wracają. Mają starych rodziców. Chcą się nimi zająć. Oni to i ziemię dokupują. Chcą mieć duże gospodarstwa - zauważa pani Barbara. - W tamtym roku wróciły już dwie osoby.

- A ile wyjechało? – pytam.

- Co najmniej trzy. Nie dziwne, bo tutaj nie ma dla młodych żadnych perspektyw. Ziemie złe to i plony małe dają. Żeby było inaczej to by trzeba je było intensywnie chemizować, a na to trzeba dużo pieniędzy. Ludzie tu na to nie mają.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 sierpnia 2020 r. o 19:43
+11
"Pracować można też w Urzędzie Gminy albo w jednym z trzech sklepów..." PSL w calej okazalosci :)
Avatar
syn / 7 sierpnia 2020 r. o 18:27
+8
13,14...a może i 50 emeryturę, tylko na czyj koszt? Ludzie uciekali i będą uciekać z tego kraju.Nic nie pomoże rozdawnictwo
Avatar
elaric / 8 sierpnia 2020 r. o 12:48
+4
Zacznijmy od kluczowego elementu układanki: komunikacja. Czy Gmina działa aktywnie na rzecz poprawy komunikacji? Gdybym stał na czele gminy w której mieszka 2100 osób, i miał zdolności, to zainwestowałbym w technologię. Spółka JOINT-VENTURE lub spółka gminna, której celem byłaby poprawa i oferta komunikacji: internetu. Technologicznie, jest wiele miast, w których działają firmy radiowe, które mają know how, Łęczna, Świdnik, Krasnystaw, mnóstwo firm z know-how. Jako gmina zbudowałbym lokalnego operatora internetu, który będzie oferował internet oraz z czasem inne usługi komunikacyjne mieszkańcom. Posiadanie sieci MAN, lub DC hub, wzmocni i zintegruje mieszkańców. A do tego poprawi dochodowość samej gminy. Oferowanie internetu, czy to radiówką, czy hot-spotami, czy gdzie można kablem RJ-45, w Gminie takich rozmiarów i populacji nie powinno stanowić wyzwania. Skoro miasta mają spółki energetyczne dostarczające ciepło do mieszkań, to tym bardziej mogą mieć spółki dostarczające internet. A skoro Unia Europejska współfinansuje hot-spoty, to tym bardziej jeszcze mocniej wydajne radiolinie. Pan się Panie burmistrzu zastanowi, bo najbiedniejszym mieszkańcom  oraz emerytom Rada Gminy może zaoferować taki internet po obniżonych kosztach. Trzeba wspierać swoich.
 wykaż się i startuj na wójta burmistrza sołtysa a nie tylko   krytykujesz wymądrzasz się i pierniczysz  debilne mądrości aninimowy trollu.
 wykaż się i startuj na wójta burmistrza sołtysa a nie tylko   krytykujesz wymądrzasz się i pierniczysz  debilne mądrości aninimowy trollu. rozwiń
Avatar
tellchar / 7 sierpnia 2020 r. o 22:39
+4
No jest tam 6 radnych z PiSu. Niech się wykażą... A poza tym to w szkole powinno być więcej lekcji ekonomii, żeby ludzie wiedzieli, że 500+, 13 i 14 emerytura czy podwyżka płacy minimalnej oraz rosnąca inflacja są ze sobą powiązane.
Avatar
OPUSDEI / 8 sierpnia 2020 r. o 00:07
-6
Zacznijmy od kluczowego elementu układanki: komunikacja. Czy Gmina działa aktywnie na rzecz poprawy komunikacji? Gdybym stał na czele gminy w której mieszka 2100 osób, i miał zdolności, to zainwestowałbym w technologię. Spółka JOINT-VENTURE lub spółka gminna, której celem byłaby poprawa i oferta komunikacji: internetu. Technologicznie, jest wiele miast, w których działają firmy radiowe, które mają know how, Łęczna, Świdnik, Krasnystaw, mnóstwo firm z know-how. Jako gmina zbudowałbym lokalnego operatora internetu, który będzie oferował internet oraz z czasem inne usługi komunikacyjne mieszkańcom. Posiadanie sieci MAN, lub DC hub, wzmocni i zintegruje mieszkańców. A do tego poprawi dochodowość samej gminy. Oferowanie internetu, czy to radiówką, czy hot-spotami, czy gdzie można kablem RJ-45, w Gminie takich rozmiarów i populacji nie powinno stanowić wyzwania. Skoro miasta mają spółki energetyczne dostarczające ciepło do mieszkań, to tym bardziej mogą mieć spółki dostarczające internet. A skoro Unia Europejska współfinansuje hot-spoty, to tym bardziej jeszcze mocniej wydajne radiolinie. Pan się Panie burmistrzu zastanowi, bo najbiedniejszym mieszkańcom oraz emerytom Rada Gminy może zaoferować taki internet po obniżonych kosztach. Trzeba wspierać swoich.
Zacznijmy od kluczowego elementu układanki: komunikacja. Czy Gmina działa aktywnie na rzecz poprawy komunikacji? Gdybym stał na czele gminy w której mieszka 2100 osób, i miał zdolności, to zainwestowałbym w technologię. Spółka JOINT-VENTURE lub spółka gminna, której celem byłaby poprawa i oferta komunikacji: internetu. Technologicznie, jest wiele miast, w których działają firmy radiowe, które mają know how, Łęczna, Świdnik, Krasnystaw, mnóstwo firm z know-how. Jako gmina zbudowałbym lokalnego operatora internetu, który będzie oferował intern... rozwiń
Avatar
elaric / 8 sierpnia 2020 r. o 12:48
+4
Zacznijmy od kluczowego elementu układanki: komunikacja. Czy Gmina działa aktywnie na rzecz poprawy komunikacji? Gdybym stał na czele gminy w której mieszka 2100 osób, i miał zdolności, to zainwestowałbym w technologię. Spółka JOINT-VENTURE lub spółka gminna, której celem byłaby poprawa i oferta komunikacji: internetu. Technologicznie, jest wiele miast, w których działają firmy radiowe, które mają know how, Łęczna, Świdnik, Krasnystaw, mnóstwo firm z know-how. Jako gmina zbudowałbym lokalnego operatora internetu, który będzie oferował internet oraz z czasem inne usługi komunikacyjne mieszkańcom. Posiadanie sieci MAN, lub DC hub, wzmocni i zintegruje mieszkańców. A do tego poprawi dochodowość samej gminy. Oferowanie internetu, czy to radiówką, czy hot-spotami, czy gdzie można kablem RJ-45, w Gminie takich rozmiarów i populacji nie powinno stanowić wyzwania. Skoro miasta mają spółki energetyczne dostarczające ciepło do mieszkań, to tym bardziej mogą mieć spółki dostarczające internet. A skoro Unia Europejska współfinansuje hot-spoty, to tym bardziej jeszcze mocniej wydajne radiolinie. Pan się Panie burmistrzu zastanowi, bo najbiedniejszym mieszkańcom  oraz emerytom Rada Gminy może zaoferować taki internet po obniżonych kosztach. Trzeba wspierać swoich.
 wykaż się i startuj na wójta burmistrza sołtysa a nie tylko   krytykujesz wymądrzasz się i pierniczysz  debilne mądrości aninimowy trollu.
 wykaż się i startuj na wójta burmistrza sołtysa a nie tylko   krytykujesz wymądrzasz się i pierniczysz  debilne mądrości aninimowy trollu. rozwiń
Avatar
OPUSDEI / 8 sierpnia 2020 r. o 00:07
-6
Zacznijmy od kluczowego elementu układanki: komunikacja. Czy Gmina działa aktywnie na rzecz poprawy komunikacji? Gdybym stał na czele gminy w której mieszka 2100 osób, i miał zdolności, to zainwestowałbym w technologię. Spółka JOINT-VENTURE lub spółka gminna, której celem byłaby poprawa i oferta komunikacji: internetu. Technologicznie, jest wiele miast, w których działają firmy radiowe, które mają know how, Łęczna, Świdnik, Krasnystaw, mnóstwo firm z know-how. Jako gmina zbudowałbym lokalnego operatora internetu, który będzie oferował internet oraz z czasem inne usługi komunikacyjne mieszkańcom. Posiadanie sieci MAN, lub DC hub, wzmocni i zintegruje mieszkańców. A do tego poprawi dochodowość samej gminy. Oferowanie internetu, czy to radiówką, czy hot-spotami, czy gdzie można kablem RJ-45, w Gminie takich rozmiarów i populacji nie powinno stanowić wyzwania. Skoro miasta mają spółki energetyczne dostarczające ciepło do mieszkań, to tym bardziej mogą mieć spółki dostarczające internet. A skoro Unia Europejska współfinansuje hot-spoty, to tym bardziej jeszcze mocniej wydajne radiolinie. Pan się Panie burmistrzu zastanowi, bo najbiedniejszym mieszkańcom oraz emerytom Rada Gminy może zaoferować taki internet po obniżonych kosztach. Trzeba wspierać swoich.
Zacznijmy od kluczowego elementu układanki: komunikacja. Czy Gmina działa aktywnie na rzecz poprawy komunikacji? Gdybym stał na czele gminy w której mieszka 2100 osób, i miał zdolności, to zainwestowałbym w technologię. Spółka JOINT-VENTURE lub spółka gminna, której celem byłaby poprawa i oferta komunikacji: internetu. Technologicznie, jest wiele miast, w których działają firmy radiowe, które mają know how, Łęczna, Świdnik, Krasnystaw, mnóstwo firm z know-how. Jako gmina zbudowałbym lokalnego operatora internetu, który będzie oferował intern... rozwiń
Avatar
tellchar / 7 sierpnia 2020 r. o 22:39
+4
No jest tam 6 radnych z PiSu. Niech się wykażą... A poza tym to w szkole powinno być więcej lekcji ekonomii, żeby ludzie wiedzieli, że 500+, 13 i 14 emerytura czy podwyżka płacy minimalnej oraz rosnąca inflacja są ze sobą powiązane.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 sierpnia 2020 r. o 19:43
+11
"Pracować można też w Urzędzie Gminy albo w jednym z trzech sklepów..." PSL w calej okazalosci :)
Avatar
syn / 7 sierpnia 2020 r. o 18:27
+8
13,14...a może i 50 emeryturę, tylko na czyj koszt? Ludzie uciekali i będą uciekać z tego kraju.Nic nie pomoże rozdawnictwo
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tylko jeden mały samorząd pomógł wielkiemu przedsiębiorcy

Tylko jeden mały samorząd pomógł wielkiemu przedsiębiorcy

– Jedyną pomoc, jaką dotychczas otrzymaliśmy, to umorzenie przez gminę Janów Podlaski podatku od nieruchomości – przyznaje Władysław Grochowski, założyciel i prezes grupy hotelarskiej Arche.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 października 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 października 2020 r.

HydroTruck Radom – Pszczółka Start Lublin 65:76. Wrócili na zwycięski szlak

HydroTruck Radom – Pszczółka Start Lublin 65:76. Wrócili na zwycięski szlak

Pszczółka Start odniosła pewne zwycięstwo w Radomiu. Lublinianie pokonali w środowy wieczór tamtejsze HydroTruck 76:65. Kolejne spotkanie czerwono-czarnych odbędzie się już w niedzielę - ponownie na wyjeździe

W jakich dzielnicach Lublina narkotyki są najbardziej rozpowszechnione?

W jakich dzielnicach Lublina narkotyki są najbardziej rozpowszechnione?

Dziesiąta to dzielnica, w której narkotyki są najbardziej rozpowszechnione, drugie są Tatary. Takie dane prezentuje Urząd Miasta, który przygotowuje nowy plan walki z narkomanią, i pyta o opinię mieszkańców.

Mieszkańcy Zamościa zafundowali hali remont. OSiR wygrał głosowanie

Mieszkańcy Zamościa zafundowali hali remont. OSiR wygrał głosowanie

Już wiadomo na co mieszkańcy Zamościa chcą wydać pieniądze z budżetu obywatelskiego w przyszłym roku. Głównym beneficjentem jest hala sportowa. Za 900 tysięcy doczeka się bardzo potrzebnego remontu.

Były policjant z Lublina skazany za zgwałcenie kobiety

Były policjant z Lublina skazany za zgwałcenie kobiety

Były policjant z Lublina został skazany za zgwałcenie kobiety. – Zanim wykorzystał swoją ofiarę, wykręcał jej ręce i uderzył – ustalił sąd. Piotr S. był już wcześniej oskarżany o nękanie kobiet, ale wówczas został uniewinniony.

Lublin: Przyjmą więcej pacjentów i zapewnią lepsze leczenie
galeria

Lublin: Przyjmą więcej pacjentów i zapewnią lepsze leczenie

80 łóżek dla pacjentów i nowoczesny sprzęt medyczny. Pawilon Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego w Szpitalu Neuropsychiatrycznym jest już po remoncie. W środę został oddany do użytku. Dzięki modernizacji zwiększy się liczba pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z leczenia, a jakość usług medycznych ma być znacznie wyższa.

Mieszkańcy pływają łodzią po ulicy w Lublinie. Od lat czekają na zmiany
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Mieszkańcy pływają łodzią po ulicy w Lublinie. Od lat czekają na zmiany

Mieszkańcy ul. Trześniowskiej zwodowali dzisiaj łódź na rozlewisku, które tworzy się na ich drodze. Od lat nie mogą się doprosić budowy ulicy. W tym roku też się nie doczekają.

Lublin: Zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej od 1 października

Lublin: Zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej od 1 października

W czwartek zmieni się rozkład jazdy autobusów i trolejbusów oraz trasy niektórych linii. Kursów ma być nieco więcej, trolejbusy wrócą na ul. Lipową, za to na pewien czas znikną z Krakowskiego Przedmieścia. W soboty linie komunikacji miejskiej nadal będą kursować najwyżej raz na 30 minut, a w niedziele raz na 50.

Chrobry – Górnik 1:1. Śpiączka znów trafił

Chrobry – Górnik 1:1. Śpiączka znów trafił

W meczu szóstej kolejki Fortuna I Ligi zespół trenera Kamila Kieresia zremisował na wyjeździe z Chrobrym Głogów 1:1. Tym samym dla łęcznian po serii czterech zwycięstw był to pierwszy w tym sezonie podział punktów

Casting. Można zagrać u legendy polskiego teatru eksperymentalnego

Casting. Można zagrać u legendy polskiego teatru eksperymentalnego

W sobotę w Lublinie wystąpi jeden z bardziej znanych ulicznych teatrów – KTO. Twórcy szukają statystów, który wystąpią w roli Kobieto-Wron. Spektakl „Zapach czasu” zobaczymy na placu Teatralnym

Nowa misja Przemysława Czarnka: polskie szkoły
Sonda
film

Nowa misja Przemysława Czarnka: polskie szkoły

Będąc wojewodą chciał wygasić mandat prezydenta Lublina, będąc posłem zasłynął ostrymi wypowiedziami przeciwko LGBT. Teraz Przemysław Czarnek dostał od prezesa PiS nową misję – będzie odpowiadał za edukację polskich dzieci od przedszkoli, przez szkoły po uczelnie wyższe.

Lublin gra żydowskie getto w trakcie II wojny światowej. Cudak przyjechał na Rybną
Zdjęcia
galeria

Lublin gra żydowskie getto w trakcie II wojny światowej. Cudak przyjechał na Rybną

Jeszcze do soboty będzie pracować w Lublinie ekipa kręcąca dla Telewizji Polskiej film „Cudak”, jedną z opowieści o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W piątek i sobotę powstawać będą m.in. widowiskowe sceny na tyłach kamienic przy ul. Dolnej Panny Marii.

Jutrzenka Giebułtów – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski 1:1. Bramkarz pomógł wyrównać

Jutrzenka Giebułtów – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski 1:1. Bramkarz pomógł wyrównać

Liczyli na komplet punktów w starciu z przedostatnim zespołem w tabeli, ale pewnie w Radzyniu Podlaskim i tak nie narzekają. Orlęta Spomlek przegrywały z Jutrzenką Giebułtów 0:1 jednak w doliczonym czasie gry piłkarze Artura Bożyka doprowadzili do wyrównania. A swój udział w bramce dającej remis miał... bramkarz gości.

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku zaczęła ten biznes jako pierwsza w Polsce
Złota Setka

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku zaczęła ten biznes jako pierwsza w Polsce

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku szykuje się do uruchomienia nowej linii produkcyjnej. Łożyska – piasty do samochodów osobowych i dostawczych – zakład chce zacząć produkować już za kilka miesięcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.