Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 maja 2023 r.
16:54

Egzamin ósmoklasisty 2023 już we wtorek. Awokado może pomóc zdać go lepiej

0 0 A A
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty (fot. Archiwum)

Prawdopodobnie to będzie najbardziej stresujący tydzień w życiu ósmoklasistów. We wtorek, środę i czwartek będą musieli wykazać się wiedzą, którą zdobyli podczas nauki w szkole podstawowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku informacja na uspokojenie: egzaminu ósmoklasisty nie zdać nie można. Bez względu na to, jaki wynik się osiągnie zostanie on „zaliczony”. Przystąpienie do niego jest jednak obowiązkowe, ponieważ jest warunkiem ukończenia nauki w szkole podstawowej. Skąd więc tak duże emocje przed nim?

Luz i stres

– To jest przerażające, bo od niego wszystko zależy, co mnie w życiu spotka. Jak wypadnę kiepsko i dostanę niewiele punktów to nie przyjmą mnie do najlepszej szkoły. A jak szkoła będzie gorsza, to może mi gorzej pójść na maturze, a wtedy nie dostanę się na studia i nie wiem, co będę robić – słyszymy od tegorocznej ósmoklasistki, Martyny.

Ale wielu nastolatków tak daleko nie wybiega w przyszłość.

– Chciałabym napisać na 100 proc. ale wiem, że nie napiszę, bo jak z matmy dostanę 50 proc. to już będę zachwycona. Na te najlepsze licea w centrum to się nie załapię. Ale gdzieś się załapię, bo muszą mnie gdzieś przyjąć – mówi Maja. – I nie mam z tym problemu. Szkoła jak szkoła. Moja siostra też się nie dostała tam gdzie chciała, bo egzamin gimnazjalny – bo wtedy były gimnazja – jej nie poszedł, a potem była zadowolona, bo miała fajne koleżanki i fajnych nauczycieli. Problem był tylko taki, że musiała dalej jeździć do szkoły. A teraz studiuje w Krakowie i też jest zachwycona. No to ja się nie przejmuję bardzo, ale w mojej klasie to się przejmuje wiele osób.

Przejmują się rodzice. – Chyba bardziej niż dzieci – śmieje się pani Katarzyna. – Mój syn owszem jest spanikowany, ale to się zupełnie nie przekłada na naukę. Co wieczór przychodzi do mnie i pyta co będzie jak słabo mu pójdzie, ale w jakiś szczególny sposób nie powtarza wiadomości. Robi tylko tyle, co na korepetycjach. Za to ja panikuję. Biegam za nim i ciągle mu coś mówię po angielsku i zadaje potem do tego pytania. Już nawet mąż patrzy na mnie jakoś dziwnie.

– Stresuję się ogromnie. Na dni egzaminu wzięłam urlop. Trochę chodzi o to, żeby wesprzeć dziecko, ale trochę po prostu o to, że bardzo się stresuje. W pracy nie mogłabym się skupić – mówi mama Mai.

Inny nasz czytelnik, pan Sławomir, do pracy nie przyjdzie za to w pierwszym dniu egzaminu: – Myślę, że jako ojciec tak właśnie powinienem się zachować. Chciałbym w ten sposób pokazać córce, że jej egzamin jest dla mnie ważny i dodać jej trochę otuchy.

Egzaminy

Co tak naprawdę czeka ósmoklasistów? We wtorek 23 maja o godzinie 9 rozpoczną zmagania z językiem polskim. Uczniowie będą musieli przeczytać dwa teksty: fragment lektury i tekst nieliteracki (np. publicystyczny czy filozoficzny). Odpowiedzieć będzie trzeba na pytania dotyczące tych tekstów. Niektóre wymagają określenia, czy jakaś wypowiedź jest prawdziwa czy fałszywa. Będą też pytania otwarte.

W jednym z pytań, które na egzaminie pojawia się regularnie jest przedstawienie jakiejś grafiki lub plakatu i poproszenie o opisaniu, jak znajdujące się na nich motywy odnoszą się do lektur. A skoro przy lekturach już jesteśmy, to warto dodać, że w tym roku egzamin odbywa się nie na podstawie podstawy programowej, a wymagań egzaminacyjnych. Mówiąc prościej: ponieważ dzisiejsi ósmoklasiści dużo czasu podczas pandemii spędzili na nauczaniu zdalnym, nie opanowali całego materiału. Dlatego stawiane przed nimi wymagania są niższe. I tak na przykład w przypadku lektur, nie jest wymagana znajomość wszystkich omówionych w szkole, a jedynie ściśle określonych. Są to:

  • Charles Dickens: Opowieść wigilijna
  • Aleksander Fredro: Zemsta
  • Jan Kochanowski: wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
  • Aleksander Kamiński: Kamienie na szaniec
  • Adam Mickiewicz: Reduta Ordona
  • Adam Mickiewicz: Śmierć Pułkownika
  • Adam Mickiewicz: Świtezianka
  • Adam Mickiewicz: Dziady część II
  • Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz (całość)
  • Antoine de Saint-Exupéry: Mały Książę
  • Henryk Sienkiewicz: Quo vadis
  • Henryk Sienkiewicz: Latarnik
  • Juliusz Słowacki: Balladyna
  • wiersze wybranych poetów

Drugi dzień egzaminu, 24 maja, wymagać będzie wykazania się wiedzą z matematyki, a trzeci: z języka angielskiego. W przypadku tych przedmiotów, również sprawdzana będzie nie wiedza zdobyta w ciągu ostatnich lat edukacji, a jedynie ta oparta na wymaganiach egzaminacyjnych.

Absolwenci uspokajają

Tych, którzy egzaminów się boją, uspokajają ci, którzy napisali go w ubiegłym roku.

– Nie wiem, na czym to polega, ale w szkole przed egzaminem raz w miesiącu robiliśmy arkusze z wszystkich przedmiotów. Niektóre były bardzo trudne, inne były łatwiejsze, ale nie było tak prostego jak te, które dostałem na prawdziwym egzaminie. Nie wiem, z czego to wynika. Może w maju człowiek jest już po prostu lepiej przygotowany i nic nie jest już straszne? Nie wiem. Mogę tylko powiedzieć tym, którzy będą zdawać teraz, żeby się nie bali. Człowiek się tyle miesięcy przygotowuje, a potem to się od razu kończy – mówi Szymon, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

– Ja się bałam dopóki nie wyszłam z egzaminu z polskiego. Potem już nie było strachu. Nawet przed matematyką, a jej najbardziej nie umiałam – mówi dzisiejsza uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego. – To niczym się nie różni od zwykłego sprawdzianu, tylko że na sali gimnastycznej i tym, że trzeba się ładniej ubrać. To naprawdę nic trudnego.

– Trzeba się pocieszyć, że jak egzamin się skończy to jeszcze góra dwa tygodnie na poprawianie stopni i potem ma się luz. Dla mnie to były najlepsze wakacje w życiu, bo wiedziałem że nie muszę już wracać do podstawówki i przede mną będzie coś fajnego, co sam sobie wybrałem – uważa Michał spod Zamościa, który uczy się w jednym z lubelskich ogólniaków.

Dieta ósmoklasisty

O tym, co robić w ostatnich dniach przed egzaminem mówią też... dietetycy.

Istnieje ścisły związek między zdolnościami umysłowymi, a dostarczaniem organizmowi witamin i składników mineralnych – mówi Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska dietetyk, specjalista ds. zdrowego żywienia, ekspert marki Barbora. – Sprawność intelektualna zależy więc od urozmaiconej diety bogatej m. in. w węglowodany złożone, nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, magnez, potas, cynk, wapń, witaminy z grupy B, witaminy A, C, i E oraz przeciwutleniacze. Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość posiłków, gdyż zbyt długie przerwy w dopływie energii powodują osłabienie koncentracji i logicznego myślenia. Regularna aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu, także będzie pomocna. Dotleniony mózg łatwiej przyswaja wiedzę. A przed samym egzaminem należy zadbać o odpowiednią ilość snu.

Stąd też ważne by jeść pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuste ryby oraz orzechy, zielone warzywa, jaja i sery. W walce ze stresem niezawodny jest magnez, który znajdziemy w kakao, kaszy gryczanej oraz nasionach i pestkach. To właśnie on jest niezbędny do właściwego przewodnictwa nerwowego, poprawę koncentracji i pamięci.

– W diecie ósmoklasisty powinny się znaleźć także suszone figi, morele, awokado, mak, migdały, siemię lniane i niektóre wody mineralne. Dostarczają wapnia, który ma wpływ na działanie komórek nerwowych, zwłaszcza w przypadku procesów związanych z pamięcią i uczeniem się. Podczas przygotowań do egzaminów nie można także zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu. Konsekwencją odwodnienia mogą być problemy z koncentracją, bóle głowy, senność, znużenie, rozdrażnienie czy wrażliwość na światło. To z pewnością nie pomoże dzieciom przebrnąć przez czas egzaminów. Podstawowym napojem jest oczywiście woda, której zalecana dzienna dawka to minimum 2 litry – dodaje Jarzynka-Jendrzejewska.

Niektórych produktów należy jednak unikać. Zwłaszcza tych z dużą ilością cukru, soli, czy wysoko przetworzonych. Wysoki poziom cukru zmniejsza zdolność zapamiętywania. Szkodliwy jest również nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych i soli, która wpływa negatywnie na wydolność umysłową i może upośledzać funkcje poznawcze.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

XXVI Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich odbędzie się w Lublinie

XXVI Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich odbędzie się w Lublinie

W weekend w Arenie Konnej Stacji Badawczej Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii na lubelskim Felinie odbędzie się XXVI Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich.

Procesja Bożego Ciała w Lublinie (zdjęcia)
galeria

Procesja Bożego Ciała w Lublinie (zdjęcia)

Setki mieszkańców naszego miasta wzięło udział w tradycyjnej procesji Bożego Ciała. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczęła msza święta na placu Archikatedry Lubelskiej, której przewodniczył abp Stanisław Budzik

Ech! jak oni tańczą. Pół tysiąca tancerzy przyjechało na przegląd
Zdjęcia
galeria

Ech! jak oni tańczą. Pół tysiąca tancerzy przyjechało na przegląd

W Centrum Spotkania Kultur odbyła się czwarta edycja Ogólnopolskich Spotkań z Tańcem „BALANS”.

O łańcuchach dostaw na kongresie. Największa debata branży logistycznej

O łańcuchach dostaw na kongresie. Największa debata branży logistycznej

To największe takie wydarzenie branży transportowej– podkreślają organizatorzy międzynarodowego kongresu, który odbędzie się w dniach 13–15 czerwca w Janowie Podlaskim.

Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Puław
Zdjęcia
galeria

Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Puław

W czwartek katolicy obchodzili uroczystość Bożego Ciała. Licznie zgromadzeni wierni przeszli głównymi ulicami miasta, zatrzymując się przy zlokalizowanych na trasie pochodów ołtarzach.

Słoneczny Wrotków otwiera sezon. Będzie drożej niż rok temu

Słoneczny Wrotków otwiera sezon. Będzie drożej niż rok temu

O ile dopisze pogoda, w ten weekend rozpocznie się sezon w ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. W tym roku za korzystanie z kompleksu zapłacimy nieco więcej niż przed rokiem

Dobiega końca rywalizacja w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej

Dobiega końca rywalizacja w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej

W dziewiątej kolejce grupy „Open” Piekarze pokonali Hazardzistów 5:1 i utrzymali prowadzenie w tabeli. W ostatniej serii spotkań grupy „35+” pierwsze punkty stracili Awiatorzy. Drużyna, która miała już zapewnione mistrzostwo zremisowała ze Służbą Liturgiczną 8:8. W drugim spotkaniu Prezesi FC rozgromili Urzędników aż 9:1.

Kraśnik będzie gospodarzem Ogólnopolskiego Pucharu Polski Dzieci w karate tradycyjnym

Kraśnik będzie gospodarzem Ogólnopolskiego Pucharu Polski Dzieci w karate tradycyjnym

Po raz kolejny wielkie karate zagości w Kraśniku. Tym razem okazją będzie Ogólnopolski Puchar Polski dzieci, który od piątku do niedzieli będzie odbywał się w hali sportowej im. Arkadiusz Gołasia.

Dom czeka na rodzinę zastępczą

Dom czeka na rodzinę zastępczą

Urzędnicy szukają chętnych do prowadzenia rodzinnego domu dziecka.

Weekend z florystyką w CSK
10 czerwca 2023, 8:00

Weekend z florystyką w CSK

To będzie już piąta odsłona festiwalu dla wielbicieli roślin. W dniach 10-11 czerwca na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur oraz wewnątrz budynku odbędzie się Weekend z florystyką.

Z Katedry na Rynek Wielki. Procesja Bożego Ciała w Zamościu
Zdjęcia
galeria

Z Katedry na Rynek Wielki. Procesja Bożego Ciała w Zamościu

Z parafii katedralnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła ulicami Starego Miasta aż na Rynek Wielki przeszła dzisiaj najliczniejsza z procesji odbywających się w Boże Ciało w Zamościu.

Na uczelnię można było przyjść w wymiętych ubraniach. Był tylko jeden warunek
Zdjęcia
galeria

Na uczelnię można było przyjść w wymiętych ubraniach. Był tylko jeden warunek

„Politechnika Lubelska na zielono” pod takim hasłem obchodzony był Światowy Dzień Środowiska.

Biała Podlaska: Jest decyzja w sprawie przedszkola

Biała Podlaska: Jest decyzja w sprawie przedszkola

U dziewiętnastu osób, w tym osiemnaściorga dzieci z miejskiego przedszkola sanepid potwierdził salmonellę. Ale urzędnicy zdecydowali, że placówka nie będzie dłużej zamknięta.

Sześciolatek na rowerku wjechał pod koła ciężarówki

Sześciolatek na rowerku wjechał pod koła ciężarówki

6–letni chłopczyk potrącony przez ciężarówkę. Dziecko zostało przetransportowane śmigłowcem do szpitala.

Pyszny konkurs. Na podium chaczapuri, hucułka i lawendowa nalewka

Pyszny konkurs. Na podium chaczapuri, hucułka i lawendowa nalewka

W tym konkursie naprawdę można zazdrościć jurorom. Bo mają okazję kosztować wyjątkowych pyszności. W tym roku podniebienia członków komisji zdobyły chaczapuri ze szpinakiem, pokrzywą i kolendrą, słodka hucułka oraz nalewka z lawendy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium