Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 marca 2023 r.
15:08

Kiedy były rektor politechniki zakłada mundur. Po co robią to Piłsudczycy?

0 A A

W całej Polsce jest ich około 5000 osób, w okręgu lubelskim ok. 150. Na co dzień pełnią różne, często elitarne funkcje społeczne; są wybitnymi naukowcami, jak choćby prof. dr hab. inż. Piotr Kocejko, były rektor Politechniki Lubelskiej czy prof. dr hab. Andrzej Wysokiński, kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; czy też uznanymi samorządowcami, biznesmenami, lekarzami, prawnikami itd. Nie sposób wymienić wszystkich. Nawet w ich otoczeniu niewiele osób wie, że stanowią zwartą, umundurowaną grupę, z nadanymi stopniami wojskowymi. Łączy ich jedna idea...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

A właściwie kilka idei: Co to jest wolność. Co to jest patriotyzm. Co to jest niepodległość. Co oznacza na sztandarze Bóg Honor i Ojczyzna – mówi gen. brygady Leszek Kalinowski, prezes Lubelskiego Okręgu Związku Piłsudczyków RP i jednocześnie członek zarządu krajowego.

Kompania rozpoznawcza

– Ja byłem wychowany w duchu wolnościowym. Ciągle słuchałem co to znaczy niewola, dziadek uczył się pisać i czytać po rosyjsku, siedział kilka razy w areszcie za to że mówił po polsku, w 1914 roku wywieziono w głąb Rosji rodzinę. Potem, po powrocie, w czasie wojny uciekli do lasu, mieli kilka karabinów, trzy dni się tłukli się z wrogami i pogonili ich aż za Kowno. Drugi dziadek organizował w legionach drużyny strzeleckie, babcia opowiadała, że zabierał konie nawet w czasie żniw. W jednym z pomieszczeń przechowywał może 500 mundurów piłsudczykowskich.

U dziadków Józef Piłsudski był hołubiony, ja byłem wychowany w tym duchu dość mocno, jakby ktoś coś złego powiedział na Marszałka to dziadek poobrywał by mu uszy.

Dlatego wolą rodziny było, żebym poszedł do szkoły oficerskiej. Jeszcze jak dziadek żył, ja byłem porucznikiem dowódcą kompanii rozpoznawczej w Hrubieszowie, dziadek był dumny, gdy zostałem najmłodszym kapitanem w Polsce w wieku 27 lat. Najbardziej dumny jestem ze Złotego Medalu za Zasługi dla Ojczyzny, niewielu generałów taki ma – dodaje Leszek Kalinowski.

I dumnie wypiera pierś w mundurze piłsudczykowskim z szeregiem innych.

Szacunek do tradycji

Dumny z przynależności do Związku jest też prof. dr. hab. n. med. Andrzej Wysokiński, kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W Piłsudczykach dosłużył się już stopnia pułkownika.

– Byłem wychowany w rodzinie wojskowej. Mój dziadek w czasie I wojny światowej wstąpił w szeregi strzelców, potem wojskowym był ojciec. Mam wielką satysfakcję bycia członkiem związku. Odpowiada mi ta ideologia, lubię mundur – mówi wybitny kardiolog.

Gen. brygady Leszek Kalinowski, prezes Lubelskiego Okręgu Związku Piłsudczyków RP (fot. dw)

Piłsudczykiem jest również jego siostra; prof. dr. hab. n. med. stomatologii Joanna Wysokińska-Miszczuk, kierownik Katedry i Zakładu Periodontologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Mundur piłsudczykowski nałożyła też porucznik Marta Maj, burmistrz Hrubieszowa:

– Mój szacunek do tradycji piłsudczyków można określić jednym cytatem z Marszałka: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Idee Marszałka są mi szczególnie bliskie, dzięki Piłsudczykom mam nadzieję je uzupełnić, uwypuklić – mówi Marta Majewska. – Jeden z powojennych burmistrzów miał związek z Józefem Piłsudski, i Marszałek jest obywatelem miasta Hrubieszów. W ubiegłym roku, 11 listopada organizowaliśmy uroczystości w Hrubieszowie i wówczas zobaczyłam, że taka obecność w życiu publicznym inaczej przemawia do ludzi, pozwala się utożsamiać z wartościami patriotycznymi, wolnościowymi. To jest wielka idea.

To coś wielkiego

– W najbliższą niedzielę w archikatedrze, odbędą się uroczyści z udziałem arcybiskupa Stanisława Budzika, na które zapraszam, wystąpi tam nasza orkiestra, jedyna taka w Polsce, potem da koncert pieśni patriotycznych, złożymy również kwiaty przy pomniku Marszałka – zaprasza gen. bryg. Leszek Kalinowski. – Służba dla narodu to coś wielkiego, nieważne jest wtedy czas, zdrowie, trzeba służyć, ja ktoś nosi w swoim sercu dumę honor i ojczyznę to jest naprawdę prawym obywatelem. Dziś Ukraińcy pokazują co znaczą te słowa. A nasz ruch się rozrasta tym bardziej, że my nie jesteśmy związani z żadną opcją polityczną, jesteśmy daleko od polityki, i w naszym statucie jest czarno na białym napisane, że mamy zając się demokracją a nie popieraniem jakiejś partii – dodaje prezes Kalinowski.

Najmłodszym lubelskim Piłsudczykiem jest 10-letnia Kalinka Kalinowska, duma dziadka. Wstąpiła do Związku w wieku 10 lat

Deklaracja programowa

W preambule deklaracji programowej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego ( Związek Piłsudskiego RP), (następnie ZPRP TPJP) zapisano:

 - Jesteśmy Piłsudczykami. Łączy nas miłość do Człowieka, który wbrew wszystkiemu i wszystkim budował w ludziach wiarę w przyszłą Niepodległą i do tej Niepodległości naród doprowadził. Jesteśmy Piłsudczykami. Chcemy, aby postać i dzieło Komendanta wrastały w narodową pamięć, aby stały się wzorem i drogowskazem dla pokoleń Polaków.

 - Jesteśmy Piłsudczykami. Dążymy do tego, aby w warunkach tworzenia nowego ładu i transformacji ustrojowej w Polsce, myśl państwowa Józefa Piłsudskiego miała istotny wpływ na działalność władz i elit politycznych.

- Jesteśmy Piłsudczykami. Tak jak On dążymy do państwa prawa i demokracji, z silną władzą wykonawczą wykluczającą anarchię.

Porucznik Marta Majewska, burmistrz hrubieszowa (fot. HRUBIESZÓW MIASTO Z KLIMATEM/ARCHIWUM)

Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego

Zrzesza członków zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Członkowie należą do Okręgów i Oddziałów Związku w miastach wojewódzkich i powiatowych. Rokrocznie wzrasta ilość Oddziałów i Okręgów. Na początku 2021 roku w Związku działały 24 Okręgi oraz 25 Oddziałów krajowych i 5 Oddziałów zagranicznych. Do 1998 r. Związek działał pod nazwą Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego (TPJP).

TPJP powstało 13 września 1988 r. z inicjatywy działaczy niepodległościowych, intelektualistów i aktorów, ludzi nauki, kultury i sztuki, kombatantów i żołnierzy WP. W dniu 10 grudnia 1988 roku odbył się I Walny Zjazd na którym wybrano władze stowarzyszenia.

Uchwałą ZG TPJP z dn. 23 września 1989 r. powołano redakcję organu prasowego Stowarzyszenia „PIŁSUDCZYK”, który początkowo wydawany był jako biuletyn, a od 1994r. przyjął formę kwartalnika społeczno--historycznego. Do 2019 roku wydano 75 numerów pisma.

 TPJP posiadał własny sztandar i odznakę z wizerunkiem Marszałka J. Piłsudskiego. Uroczyste poświęcenie Sztandaru odbyło się dn. 25 kwietnia 1993 r. w Katedrze Polowej WP z udziałem córki Marszałka p. Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej.

Cele Piłsudczyków

  • Upowszechnianie wiedzy o działalności i zasługach Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Kontynuacja idei J. Piłsudskiego w czasach obecnych
  • Pielęgnacja tradycji patriotycznych i demokratycznych
  • Opieka nad mogiłami uczestników walk o niepodległość
  • Popularyzacja i propagowanie spaw obronnych
  • Wpojenie młodzieży zasad patriotyzmu i miłości do ojczyzny
  • Udział w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez władze wojskowe i samorządowe
  • Prowadzenie prelekcji, pogadanek i spotkań w szkołach mających na celu nauki młodzieży zasad patriotyzmu i obywatelskiego wychowania
  • Współpraca z podmiotami noszącymi imię J. Piłsudskiego.
  • Kierowanie się zasadą neutralności politycznej

Źródło: Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamojscy licealiści USA mają w paluszku. Wygrali ciekawością świata
galeria

Zamojscy licealiści USA mają w paluszku. Wygrali ciekawością świata

Tylko Mateusz był za oceanem, Victoria i Konrad jeszcze nie. Ale wspólnie stworzyli taką drużynę, że nie było na nich mocnych. Swoją znajomością języka angielskiego i wiedzą o Stanach Zjednoczonych uczniowie II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu zdeklasowali rywali.

Hanna Machińska w Zamościu. Spotkanie będzie otwarte. Przewidziano dyskusję
24 marca 2023, 17:00

Hanna Machińska w Zamościu. Spotkanie będzie otwarte. Przewidziano dyskusję

Hanna Machińska, była, wieloletnia zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich przyjedzie do Zamościa i w piątek spotka się z mieszkańcami.

Wiosenna akcja ratowania płazów. Miasto szuka chętnych do pomocy

Wiosenna akcja ratowania płazów. Miasto szuka chętnych do pomocy

Miasto szuka wolontariuszy chętnych do włączenia się w wiosenną akcję ratowania migrujących płazów w okolicach Zalewu Zemborzyckiego. Ich zadaniem będzie pomoc w przenoszeniu tych niewielkich zwierząt w bezpieczne miejsca.

Lublin. Medale za wspieranie lubelskiej polityki rodzinnej
FOTO
galeria

Lublin. Medale za wspieranie lubelskiej polityki rodzinnej

Miasto uhonorowało osoby i instytucje zaangażowane w rozwój polityki rodzinnej. To dzięki nim cztery tysiące lubelskich rodzin biorących udział w programie „Rodzina Trzy Plus” mogą liczyć na ulgi, zniżki i bonusy.

Zgłoś problem na Lubelszczyźnie. Możesz polecieć do Brukseli

Zgłoś problem na Lubelszczyźnie. Możesz polecieć do Brukseli

„Mapę problemów Lubelszczyzny” tworzy europoseł Krzysztof Hetman (PSL). W nagrodę za wskazanie bolączek naszego regionu można polecieć do Brukseli.

Komisja Dyscyplinarna PZPN podjęła decyzję w sprawie Goncalo Feio. Trener Motoru może dalej pracować

Komisja Dyscyplinarna PZPN podjęła decyzję w sprawie Goncalo Feio. Trener Motoru może dalej pracować

Kibice Motoru z niepokojem czekali w czwartek na decyzję Komisji Dyscyplinarnej PZPN, w sprawie Goncalo Feio. Ostatecznie trener drużyny z Lublina będzie mógł dalej prowadzić drugoligowca. Portugalczyk otrzymał karę dyskwalifikacji na rok, ale jej wykonanie zostało zawieszone na okres dwóch lat

Budynek janowieckiego ratusza czeka metamorfoza

Budynek janowieckiego ratusza czeka metamorfoza

Budynek janowieckiego ratusza czeka metamorfoza. Obiekt z ul. Radomskiej otrzyma nowy dach, zabudowane poddasze z salą konferencyjną oraz windę. Całość będzie kosztowała kilka milionów złotych. Ile dokładnie dowiemy się po zakończeniu ogłoszonego już przetargu.

Stare gumy wyjadą znad Bystrzycy. W sobotę wielkie sprzątanie

Stare gumy wyjadą znad Bystrzycy. W sobotę wielkie sprzątanie

Przyłącz się do akcji sprzątania brzegów Bystrzycy. W najbliższą i kolejną sobotę Grupa Posprzątajmy Lublin z firmą Oponeo zapraszają do wiosennego porządkowania brzegów rzeki. Na cenzurowanym będą stare opony, ale innym śmieciom tez się „nie upiecze”.

Wreszcie otworzą basen w Hrubieszowie

Wreszcie otworzą basen w Hrubieszowie

Teoretycznie obiekt powinien być oddany do użytku w marcu 2022. Ale nie wyszło. Jednak w końcu mieszkańcy Hrubieszowa doczekają się otwarcia krytej pływalni. Wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi.

Znane są wyniki sekcji zwłok Krystyny Sołdek – byłej skarbnik Markuszowa

Znane są wyniki sekcji zwłok Krystyny Sołdek – byłej skarbnik Markuszowa

Puławska Prokuratura Rejonowa otrzymała protokół z wynikami sekcji Krystyny Sołdek, byłej skarbnik Markuszowa. Ciało kobiety pod koniec lutego znaleziono w stawie na terenie pobliskiej gminy Garbów.

Nie tylko warzywa rosną. Ich ceny również. Ile kosztuje zdrowe odżywianie w Polsce?

Nie tylko warzywa rosną. Ich ceny również. Ile kosztuje zdrowe odżywianie w Polsce?

Warzywa to podstawa piramidy żywieniowej. Choć o eksperci zachęcają Polaków do urozmaicania swojej diety o te produkty, to ich ceny mogą skutecznie odstraszyć. W porównaniu do ubiegłego roku odnotowano wzrost cen nawet… o ponad 7 zł.

Maciej Kuciapa (Platinum Motor Lublin): Musimy być cierpliwi

Maciej Kuciapa (Platinum Motor Lublin): Musimy być cierpliwi

Rozmowa z Maciejem Kuciapą, trenerem Platinum Motoru Lublin

Trzeci miesiąc trwają poszukiwania kobiety porwanej przez rzekę Wieprz

Trzeci miesiąc trwają poszukiwania kobiety porwanej przez rzekę Wieprz

Policjanci już trzeci miesiąc szukają zaginionej mieszkanki z gminy Lubartów. Pod koniec ubiegłego roku kobieta wpadła do rzeki Wieprz razem ze swoim dzieckiem. Po dwóch godzinach udało się wyciągnąć na brzeg tylko dziesięciolatka, którego nie udało się uratować. Jego mamy do dziś nie odnaleziono.

Lubelskie. Po mieście na hulajnodze

Lubelskie. Po mieście na hulajnodze

Elektryczne hulajnogi docierają do kolejnych miast Lubelszczyzny. Tym razem, od piątku mogą z nich korzystać mieszkańcy Łukowa.

W Lublinie odbędzie się marsz w obronie Jana Pawła II. Radni PiS szykują specjalną uchwałę

W Lublinie odbędzie się marsz w obronie Jana Pawła II. Radni PiS szykują specjalną uchwałę

2 kwietnia ulicami Lublina przejdzie marsz wdzięczności za dar życia i nauczania Jana Pawła II. Tymczasem radni PiS przygotowują uchwałę, w której chcą bronić papieża.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium