Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Muzyka

12 lipca 2020 r.
9:00

Lubelskie pianistki zagrały jak z nut na konkursie w Atenach. "Jest to dla nas ogromne wyróżnienie"

32 0 A A
Na zdjęciu: Urszula Świerczyńska (z lewej) i Dorota Turkiewicz-Hanaj (z prawej).
Na zdjęciu: Urszula Świerczyńska (z lewej) i Dorota Turkiewicz-Hanaj (z prawej). (fot. Archiwum prywatne)

Lubelskie pianistki - Urszula Świerczyńska i Dorota Turkiewicz-Hanaj, występujące razem jako Lubliner Piano Duo - odniosły sukces na 18. międzynarodowym konkursie Muse International Music Competition w Atenach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdobyły nagrodę w duecie, a jedna z pań także indywidualnie. Lublinianki otrzymały drugą nagrodę w kategorii wiekowej E (dla muzyków powyżej 18. roku życia), ensemble. Urszula Świerczyńska została także wyróżniona indywidualnie: zdobyła trzecią nagrodę wśród wszystkich pianistów i pianistek.

Po raz pierwszy Muse International Music Competition odbył się w 2002 roku. Początkowo był organizowany jako lokalny konkurs w Grecji, ale z biegiem lat zyskał sobie międzynarodową sławę. Jak czytamy na jego oficjalnej stronie internetowej, do tej pory udział w nim wzięło ponad 2.5 tys. muzyków z 93 krajów z całego świata.

Muzyk uczy się całe życie

Rozmowa z Urszulą Świerczyńską, lubelską pianistką, laureatką konkursu Muse International Music Competition 2020 w Atenach

• Czuje jeszcze pani emocje po tych kilku dniach od ogłoszenia wyników konkursu?

- Nie ukrywam, że jest to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie dla solistów i kameralistów. Jesteśmy bardzo szczęśliwe i jest to dla nas ogromne wyróżnienie.

• Zgodnie z formułą konkursu, musiały panie wysłać wideo z zarejestrowanym wykonaniem wybranego przez siebie repertuaru. Udało wam się to za pierwszym podejściem, czy było kilka prób?

- Podzieliłyśmy to sobie na części, ponieważ ten repertuar był trudny pod względem wykonawczym. Starałyśmy się go wykonać jak najbardziej perfekcyjnie i profesjonalnie. Formuła konkursu jest też elastyczna, w związku z panującą na świecie pandemią. Natomiast jest to konkurs również w wersji na żywo. Artyści są zapraszani do tego, żeby zagrać w Muzeum Bizantyjskim w Atenach.

• Niektórzy muzycy mówią, że przy takich nagraniach brakuje im energii od publiczności, jaką otrzymują na koncertach. Panie też tak to odczuwały?

- To jest tak, jak z nagrywaniem płyt i graniem koncertów na żywo. Jedno i drugie robimy bardzo często. Czy to w przypadku płyt kameralnych z zespołem czy solistycznie również. Nie jest nam to obce. Oczywiście: energia jest bardzo potrzebna. Koncerty na żywo są chyba tym, co jest najcenniejsze dla artysty. Wtedy możemy podzielić się z innymi tymi naszymi przeżyciami. Granie do pustych krzeseł to jednak nie jest do końca spełnienie marzeń.

• Część osób radzi sobie z tym, stawiając tekturowe wizerunki ludzi na siedzeniach...

- Tak, słyszałam o tym (śmiech).

• Odniosły panie sukces w duecie, ale pani zdobyła również trzecią nagrodę indywidualnie. Nie pierwszą na pani koncie.

- Tak. Pod koniec tamtego roku nagrałam płytę solową „Ludomir Michał Rogowski Piano Works”. Wydała ją Wytwórnia Dux. Udało mi się również wykonać utwory na fortepian solo lubelskich kompozytorów: Ludomira Michała Rogowskiego i Mariana Sawy w Carnegie Hall (sala koncertowa w Nowym Jorku - przyp. aut.). Zostałam wtedy laureatką drugiej nagrody w konkursie Golden Classical Music Awards 2020, a koncert odbył się 9 marca, jeszcze przed wybuchem pandemii.

• Jaki repertuar zaprezentowałyście panie w duecie?

- Nasz repertuar składał się przede wszystkim z utworów lubelskiego kompozytora Ludomira Michała Rogowskiego. Urodził się on w 1881 roku w kamienicy tuż przy Bramie Krakowskiej, przy ulicy Bramowej 2. Chcemy przedstawić te piękne skarby polskiej literatury melomanom z całego świata, na festiwalach czy na konkursach. Wcześniej też udało nam się otrzymać trzecią nagrodę na 11. Międzynarodowym Muzycznym Konkursie w Belgradzie. Ten kompozytor był także dyrygentem. Część swojego życia spędził w Lublinie i w Warszawie, a część w Chorwacji.

Starałyśmy się poszukiwać takich bardzo wirtuozowskich utworów. Mamy w repertuarze utwory Fryderyka Chopina na cztery ręce. Było też concertino Dmitrija Szostakowicza. To jeden z najtrudniejszych utworów napisanych na dwa fortepiany. Szukałyśmy takiego utworu, w którym mogłybyśmy się sprawdzić od strony wykonawczo-technicznej.

• Kiedy ta współpraca między paniami się zawiązała?

- Znamy się bardzo długo i ta nasza współpraca sięga aż do czasów szkolnych. Obie skończyłyśmy Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Lipińskiego w Lublinie u tego samego pedagoga, dr Teresy Księskiej-Falger. Trudno jest mi nawet powiedzieć, jak długo się znamy, bo znamy się praktycznie od dzieciństwa. Grałyśmy razem w szkolnej sali, wymieniałyśmy się doświadczeniami. Znamy się bardzo długo i to przekłada się na naszą współpracę muzyczną, na zrozumienie się przy klawiaturze.

• Czyli wspólne występy można już liczyć w latach.

- Dokładnie. Jeśli chodzi o Ludomira Michała Rogowskiego, to udało nam się zorganizować, wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków, I Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego. Na nasze zaproszenie przyjechał do Lublina ambasador Chorwacji, pan Tomislav Vidošević. To było w październiku poprzedniego roku. Wtedy po raz pierwszy wykonywałyśmy razem utwory lubelskiego kompozytora. Koncertów z tym repertuarem konkursowym, który zaprezentowałyśmy w Grecji, było już kilka.

• Przyglądając się wynikom tego konkursu, można zauważyć ciekawą rzecz. Laureaci pochodzą w większości z trzech miejsc: Dalekiego Wschodu, Polski oraz zza naszej wschodniej granicy. O fascynacji Fryderykiem Chopinem w Azji słyszymy już od wielu lat. 

- Tak, poziom konkursu jest bardzo wysoki. Jestem wręcz oczarowana tym, jak grali młodzi pianiści: Chińczycy, Japończycy czy Koreańczycy. To są naprawdę wybitni młodzi muzycy.

• Wydaje się, że stawanie w szranki z takimi artystami to ogromne wyzwanie.

- Dokładnie tak. Czułam się jak na olimpiadzie (śmiech). Wiedziałam, że muszę osiągnąć taki i taki wynik, żeby się zmieścić w tej grupie. To na pewno jest wyzwanie, ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, że możemy się dzielić tymi muzycznymi, artystycznymi przeżyciami i poznawać też nową literaturę muzyczną. Ja poznałam wiele nowych utworów, których nigdy wcześniej nie słyszałam, bo oprócz tych klasycznych dla pianistów, które się często powtarzają - czyli Chopin, Beethoven - pojawiały się też inne.

Ja też wykonywałam utwory solowe wybitnego kompozytora Mariana Sawy, którego muzyka fortepianowa jest jeszcze nie do końca znana. W tym roku obchodzimy 15. rocznicę jego śmierci. Urodził się on w Krasnymstawie, więc też w naszym regionie. Pochodził z Łopiennika, jego tata był tam organistą w kościele. Znany jest na całym świecie jako kompozytor muzyki organowej, tak jak Jan Sebastian Bach. Jego muzyka fortepianowa również jest piękna i ciekawa wykonawczo. Dlatego postanowiłam zaprezentować ją za granicą.

• Dorota Turkiewicz-Hanaj ma w swoim portfolio także epizody z muzyką rockową, progresywną. Czy pani również ma takie „słabości” poza muzyką klasyczną?

- Muzyka klasyczna jest całym moim życiem, dlatego Dorota jest dla mnie ekspertką, jeśli chodzi właśnie o rock progresywny. Ukończyłam Akademię Muzyczną w Katowicach i tam bardzo prężnie od wielu lat działa Wydział Jazzowy, więc muzyka jazzowa jest czymś, czego słucham, żeby się odprężyć czy inspirować.

• Czytając o pani bogatym muzycznym wykształceniu, można dojść do wniosku, że człowiek może się uczyć całe życie, a i tak wszystkiego nie będzie wiedział...

- Muzyk uczy się całe życie. Ten nasz rozwój artystyczny to jest przede wszystkim, wymiana doświadczeń z innymi muzykami: czy to tymi koncertującymi czy pedagogami, którzy są nieodzownym elementem konkursów i festiwali.

• Jest pani również nauczycielem muzyki. Dużo młodych osób chce teraz wniknąć do tego świata?

- Myślę, że tak, ponieważ muzyka jest taką dziedziną, która może też pomóc, na przykład, rozwijać się w przedmiotach ścisłych czy uczyć się języków obcych. Wielu rodziców myśli właśnie pod tym kątem, również żeby bardziej „otworzyć” swoje dzieci. Rozmawiałam z rodzicami dyplomanta. Powiedzieli, że są bardzo wdzięczni za to, co ich syn zrobił, bo zupełnie inaczej rozmawia na różnych prezentacjach. Nabrał trochę doświadczenia, jest bardziej skuteczny i kreatywny w przedstawianiu własnych projektów dotyczących innych dyscyplin, na przykład informatyki.

Muzyka daje, przede wszystkim, otwarcie się na świat i innych ludzi. To właśnie jest ten skarb, który otrzymujemy, kiedy uczestniczymy aktywnie w koncertach czy też jako melomani. Młodzież chętniej przyzwyczaja się do życia kulturalnego i potem do tego tęskni, nawet jak wybiera inne kierunki w życiu.

Na zdjęciu: Urszula Świerczyńska (z lewej) i Dorota Turkiewicz-Hanaj (z prawej). (fot. Archiwum prywatne)

Motywacja dla dojrzałych ludzi

Rozmowa z Dorotą Turkiewicz-Hanaj, lubelską pianistką, laureatką konkursu Muse International Music Competition 2020 w Atenach

• Towarzyszą pani jeszcze emocje po ogłoszeniu wyników konkursu?

- Cały czas jest pewien rodzaj ekscytacji, dlatego że jest to wyjątkowy konkurs. Daje możliwość osobom po 30. roku życia wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Zazwyczaj takie konkursy są dla muzyków do wieku akademickiego albo do 30. roku życia. Potem niewiele jest już możliwości sprawdzenia się. To dobrze, że jest jeszcze taka motywacja dla dojrzałych ludzi.

• Wnioskuję, że między paniami musi być dobra „chemia”, bo wykonywałyście wspólnie utwory na cztery ręce i na dwa fortepiany.

- Oczywiście. Gramy na cztery ręce i na dwa fortepiany, aczkolwiek większy problem logistyczny i z organizacją prób jest wtedy, kiedy potrzebujemy dwóch fortepianów. W Lublinie nie jest zbyt łatwo takie rzeczy załatwić, dlatego niektóre konkursowe nagrania powstawały w szkole muzycznej w Warszawie. Natomiast tutaj w Lublinie jest nam łatwiej ćwiczyć na cztery ręce albo na fortepianie i pianinie, co jest nieco inną formą pracy, ale lepsze to niż nic.

• Kto ocenia nagrania konkursowe i co bierze pod uwagę?

- Jest to międzynarodowa kadra akademicka, więc są to profesjonaliści. Podejrzewam, że jest kilka kryteriów, tak jak w każdym konkursie. Na pewno punkty są przyznawane za interpretację, za zgodność z założeniami tekstu muzycznego, za swobodę i dowolność w interpretacji. W przypadku duetów również za zgranie, za to, żeby wyznaczyć, kto jest w danej kompozycji stroną wiodącą.

• W tym roku to już kolejny sukces waszego duetu. Wcześniej zdobyłyście nagrodę również na konkursie w Belgradzie.

- Tak, to był również konkurs tego samego typu. Program był troszkę krótszy niż w Atenach, dlatego nie mogłyśmy tam zaprezentować, na przykład, utworu na dwa fortepiany, który sam w sobie trwa około 10 minut, a całość nagrania nie mogła być dłuższa niż 12 minut. W Atenach była możliwość przygotować dłuższy, 40-minutowy repertuar.

• Zmierzyłyście się panie z kompozycjami lubelskiego artysty Ludomira Michała Rogowskiego. Jego muzyka nie jest jeszcze rozpoznawalna.

- Myślę, że jego muzyka jest zbyt mało znana. To się powoli zmienia, dzięki inicjatywom podnoszącym jego rangę i popularyzującym jego twórczość. W ciągu najbliższych kilku lat sytuacja na pewno się zmieni. Być może uda się zorganizować jakieś większe wydarzenia jego imienia, pokazać szerszemu gronu odbiorców jego różne kompozycje, a jest na tym polu dużo do odkrycia i to jest właśnie ekscytujące, ponieważ można zaprezentować publiczności coś zupełnie innego, czego jeszcze nie słyszeli.

• Kiedy spojrzy się na listę laureatów tego konkursu w różnych kategoriach, to widać, że nagrody otrzymuje wielu Polaków. Czy jest to budujące, że odnoszą sukcesy na międzynarodowej arenie?

- Tak, bo to już nie jest taka bardzo zamknięta społeczność, lecz faktycznie mamy możliwość, dzięki nowym technologiom, po prostu wysłać nagranie i zostawić go do oceny profesjonalistom. W konkursie było wiele grup wiekowych - i maluchy, i młodzież, i takie osoby jak my z Ulą. To jest super, bo to zawsze jest wielką motywacją do dalszej pracy, tym bardziej dla dzieci. To bardzo fajnie, że w Polsce nauczyciele są w stanie zorganizować swoim uczniom tego typu wyzwania, mimo że wymaga to od nich znacznie większej pracy: przygotować dziecko do konkursu, znaleźć kogoś do rejestracji nagrania i tak dalej. To wymaga od nauczyciela pewnej otwartości na nowe technologie, ale jak widać, jest to już coraz bardziej powszechne.

• Pani również współpracuje z młodzieżą?

- Mam za sobą pedagogiczną karierę. Teraz akurat mam przerwę ze względu na inne zobowiązania muzyczne. Przez kilkanaście lat uczyłam jednak w szkole.

• Przez te wszystkie lata widać było, że młodzież garnie się do muzyki? W konkursie brały udział dzieci, które potrafią już bardzo dobrze grać w młodym wieku.

- Na pewno są takie dzieci. To jest też duże szczęście, żeby w swojej karierze pedagogicznej trafić na takiego ucznia. Trzeba pracować z bardzo różnym gronem uczniów. Co prawda dzieci są teraz bardzo obciążone, mają wiele różnych zajęć, nie do końca są skoncentrowane tylko na jednym hobby. Tylko te jednostki, które się zakochają od początku mają szanse na tego typu wyjazdy i konkursy. Na pewno to się zmienia i idzie w bardzo dobrym kierunku.

• Ma pani w swoim muzycznym portfolio także występy z grupami, które grają rocka czy muzykę progresywną. To odskocznia od muzyki klasycznej?

- Na pewno tak. Myślę, że w moim przypadku właśnie połączenie dwóch odmiennych muzycznie światów, w jakich się poruszam, jest moją mocną stroną. Wiele przyjemności sprawia mi to, że czerpię z różnych rodzajów muzyki. Jako muzykowi sesyjnemu, aranżerowi oraz kompozytorowi w muzyce rozrywkowej bardzo dużo daje mi wykształcenie muzyczne, typowo klasyczne. Jeżeli przygotowuję jakiś projekt rockowy, to w tym przypadku moje umiejętności klasyczne wnoszą do niego też zupełnie inne, świeże spojrzenie. Natomiast doświadczenie grania kolektywnego muzyki rozrywkowej, dało mi, myślę, więcej luzu scenicznego, co procentuje, kiedy koncertuję z repertuarem klasycznym. To wszystko się bardzo fajnie uzupełnia.

• Jak znaleźć na to wszystko czas?

- (śmiech) Na pewno bywa ciężko, ale kiedy kochasz to, co robisz większość problemów znika. Mam szczęście mieszkać w takim miejscu pod Lublinem, gdzie jest wszystko pod ręką: zarówno pianino klasyczne, jak i własne studio z instrumentami elektronicznymi, więc potrzebna jest jedynie dobra organizacja czasu pracy.

• Nad czym pani teraz pracuje?

- W tej chwili zbieram pomysły na nowe piosenki dla zespołów oraz poszerzam swój repertuar klasyczny o nowe kompozycje. Czas izolacji z powodu wirusa daje mi możliwość wyciszyć się i poszukać zupełnie nowych inspiracji muzycznych.

• Ostatnio gra pani z zespołem The Underground Man, zgadza się?

- Tak. Obecnie, jak dla większości zespołów w czasie pandemii, jest to czas gromadzenia pomysłów na nowy materiał płytowy i koncertowy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Młodzi artyści tworzą sztukę w Galerii Labirynt. "Dzieci mają dużo więcej kreatywności niż dorośli"
galeria

Młodzi artyści tworzą sztukę w Galerii Labirynt. "Dzieci mają dużo więcej kreatywności niż dorośli"

To już druga edycja inicjatywy studentek KUL - "Gdzie jest sztuka?", której celem jest aktywizacja dzieci w dziedzinie sztuki współczesnej. W Galerii Labirynt od 11 sierpnia realizowane są warsztaty, których efektem będzie wrześniowa wystawa.

Szykują się do przebudowy alei Jana Pawła w Łęcznej

Szykują się do przebudowy alei Jana Pawła w Łęcznej

Łęczna szykuje się do przebudowy al. Jana Pawła II pomiędzy rondem a ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po inwestycji będzie prościej wyjechać spod centrum handlowego Wamex, Urzędu Pracy i Urzędu Skarbowego.

Sztuczna Inteligencja – lepsze życie czy kontrola ludzi?
Rozmowa

Sztuczna Inteligencja – lepsze życie czy kontrola ludzi?

Systemy SI (sztucznej inteligencji) coraz lepiej radzą sobie z kolejnymi dziedzinami, czasami nawet lepiej niż ludzie. Niektórzy twierdzą, że to duże zagrożenie, że niebawem komputery nas zdominują lub ludzie połączą z SI swoje mózgi. O szansach i zagrożeniach związanych z SI opowiada dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej.

Lubelskie: Nowe zakażenia koronawirusem, zmarła jedna kobieta. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Lubelskie: Nowe zakażenia koronawirusem, zmarła jedna kobieta. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w sobotę oraz 1 ofiara śmiertelna. Tak przedstawia się dzisiejszy bilans w woj. lubelskim. Do tej pory w naszym regionie badania potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u 1260 osób. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. lubelskim? Stan na 15 sierpnia.

Wypadek autokaru na autostradzie A1. 16 osób trafiło do szpitali
film

Wypadek autokaru na autostradzie A1. 16 osób trafiło do szpitali

Stanisławie (woj. pomorskie). W pobliżu miejscowości Stanisławie na Pomorzu doszło do wypadku autobusu. Podróżowało nim 22 dzieci, w wieku od 7 do 17 lat, z Żywca na Śląsku, jadących na wypoczynek wakacyjny do Mikoszewa w województwie pomorskim. Pozostali to dorośli, w tym opiekunowie. 16 osób trafiło do szpitali. Jedna jest w stanie ciężkim.

Lublin: Na Bronowicach odsłonięto i poświęcono pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Na Bronowicach odsłonięto i poświęcono pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego [zdjęcia]

Na lubelskich Bronowicach odsłonięto i poświęcono dzisiaj pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stoi on na skwerze Prymasa Tysiąclecia przy Drodze Męczenników Majdanka.

Chełm: Minister odsłonił tablicę na domu, w którym przed bitwą odpoczywał Józef Piłsudski
galeria

Chełm: Minister odsłonił tablicę na domu, w którym przed bitwą odpoczywał Józef Piłsudski

„Podczas ciężkich terminów, które przyszły na Rzeczypospolitą, wdzięczny za gościnność i chwilę spoczynku w tym domu za znanych” napisał w księdze bursy szkolnej w Chełmie w przeddzień Bitwy Warszawskiej Marszałek Józef Piłsudski. Faksymile tych słów przeniesiono na tablicę pamiątkową, którą 15 sierpnia 2020 w Chełmie na historycznym budynku podczas uroczystości 100. rocznicy Cudu na Wisłą, odsłonił wiceminister Marcin Ociepa.

43-latek uprawiał w domu ponad 50 krzaków konopi, miał też marihuanę

43-latek uprawiał w domu ponad 50 krzaków konopi, miał też marihuanę

43-latek z gminy Tuczna (pow. bialski) może spędzić za kratkami nawet 10 lat. Mężczyzna uprawiał w domu konopie, a do tego posiadał znaczne ilości marihuany. Policjanci ustalili również, że kradł energię elektryczną.

Unia Białopole – Huczwa Tyszowce 1:3. Znowu dziecinne błędy

Unia Białopole – Huczwa Tyszowce 1:3. Znowu dziecinne błędy

Bardzo udany tydzień zespołu Krzysztofa Rysaka. Huczwa w środę rozbiła Kryształ Werbkowice 4:0. W sobotę wywalczyła za to trzy punkty w Białopolu po wygranej z tamtejszą Unią 3:1.

Podwyżki dla posłów. Jak głosowali lubelscy parlamentarzyści?

Podwyżki dla posłów. Jak głosowali lubelscy parlamentarzyści?

Sejm zgodził się na rozpoczęcie prac nad ustawą, na mocy której mają wzrosnąć pensję prezydenta, premiera czy posłów. Co miesiąc pieniądze na też otrzymywać żona prezydenta. Jak głosowali lubelscy posłowie?

Święto Wojska Polskiego w Puławach
15 sierpnia 2020, 8:30

Święto Wojska Polskiego w Puławach

Dwa dni atrakcji, na które złożą się m.in. wystawa, kino plenerowe i koncert, czeka na mieszkańców Puław z okazji Święta Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wydarzenia odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta 15 i 16 sierpnia.

Avia Świdnik – Stal Stalowa Wola 3:1. Wreszcie gole i zwycięstwo

Avia Świdnik – Stal Stalowa Wola 3:1. Wreszcie gole i zwycięstwo

Takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często. Avia w starciu ze Stalą aż sześć razy pakowała piłkę do siatki. Sędziowie zaliczyli jednak tylko połowę z tych bramek. Na szczęście nie miało to większego znaczenia, bo i tak to świdniczanie zgarnęli pierwsze trzy punkty w tym sezonie po wygranej 3:1.

Koronawirus w szpitalu w Lublinie. Co z operacjami?
COVID-19
galeria

Koronawirus w szpitalu w Lublinie. Co z operacjami?

Dwóch lekarzy z SPSK 4 przy ul. Jaczewskiego jest zarażonych koronawirusem. Kilkadziesiąt osób zostało poddanych kwarantannie. W poniedziałek ma się okazać, co z zaplanowanymi operacjami i zabiegami.

Orlęta Łuków – Sparta Rejowiec Fabryczny 0:1. Pierwszy gol i pierwsze punkty

Orlęta Łuków – Sparta Rejowiec Fabryczny 0:1. Pierwszy gol i pierwsze punkty

Koniec kiepskiej passy drużyny Bartosza Bodysa. Sparta w sobotę wygrała w Łukowie z tamtejszymi Orlętami 1:0. Co ciekawe, to pierwsza bramka zdobyta przez gości w sezonie 2020/2021.

Kopalnia Bogdanka ma najdłuższą ścianę węgla na świecie
galeria

Kopalnia Bogdanka ma najdłuższą ścianę węgla na świecie

Ma 7 km długości, znajduje się w Polu Stefanów. To obecnie najdłuższa eksploatowana ściana w górnictwie węgla kamiennego na świecie. Średnie dobowe wydobycie z niej może wynieść do 20 tys. ton, ale maksymalna – nawet 30 tys. ton.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.