Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Muzyka

15 lutego 2020 r.
18:00

Romuald Lipko, legenda polskiej muzyki, we wspomnieniach innych artystów

321 10 A A
Lublin, rok 2005: Romuald Lipko, Izabela Trojanowska (z prawej) i Halina Jawor
Lublin, rok 2005: Romuald Lipko, Izabela Trojanowska (z prawej) i Halina Jawor (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Na jego pogrzebie pojawiło się kilka tysięcy osób: członków rodziny, przyjaciół oraz fanów jego twórczości. Romuald Lipko zapisał się w historii polskiej muzyki złotymi zgłoskami. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy go poznali i z nim współpracowali.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kompozytor, kolega, mentor

Marek Raduli (muzyk, gitarzysta, m.in. Budki Suflera czy Bajmu)

- Bez wątpienia Romuald Lipko był niepowtarzalnym artystą. Historia naszego kraju jest z nim już nierozerwalnie związana. Ja traktuję to tak, jakby on ciągle był z nami. Legendarny muzyk i kompozytor. Wybitny, bo zostawił po sobie wiele przebojów. Był muzykiem jeszcze z poprzedniej epoki. Posługiwał się piórem w taki sposób, który już dzisiaj wychodzi z użycia. Ja sam jestem z tamtej epoki i doceniam jego podejście do estetyki muzycznej. Był miłośnikiem tzw. białej muzyki. Jednym z jego ulubionych zespołów była ABBA. Niewielu ludzi o tym wie, ale on mówił, że to jest wzorzec dobrego smaku i dobrej europejskiej muzyki. Myślę o nim też jako o człowieku, który w pewnym okresie mojego życia był dla mnie takim starszym kolegą, wręcz o pierwiastku ojcowskim. Jest między nami tylko 9 lat różnicy: w pewnym okresie to jest dużo, ale potem te granice się zacierają. Romuald to człowiek o głębokim doświadczeniu, dużej wewnętrznej wiedzy i lider z opracowaną koncepcją na zespół.

Grzegorz Wilk (piosenkarz, autor tekstów)

- Nie kojarzę Romka jedynie jako kompozytora znanych hitów. To jest oczywista oczywistość. Ja go znałem z takiej rubasznej strony, jako osobę z ogromnym poczuciem humoru. Od razu widzę ten jego uśmieszek i słyszę jego komentarz do zaistniałej rzeczywistości. Nie jest to dla mnie postać marsowa, monumentalna, wprost przeciwnie: bardzo ciepła, przyjacielska, dowcipna i otwarta. Romek to był mistrz błyskotliwej riposty. Każde jego zdanie to był strzał w „dziesiątkę”. Zawsze miał swoją opinię na każdy temat i bardzo sprawnie posługiwał się słowem. Biorąc pod uwagę, że jest to bardzo ciężka „broń”, to nigdy nie omieszkał jej użyć, jeśli było trzeba.

Urszula (piosenkarka, autorka tekstów)

- Romuald Lipko był znakomitym muzykiem, kompozytorem i moim bardzo dobrym kolegą. Na pewno zawsze mogłam na nim polegać. Pomógł mi zaistnieć w świadomości wielu słuchaczy. Do dzisiaj ludzie słuchają wielkich przebojów, które napisał. Był taką moją bratnią duszą.

Był bardzo ciepłym człowiekiem

Piotr Bogutyn (lubelski gitarzysta, członek Budki Suflera)

- Poznałem go przy okazji nagrania jednej z jego kompozycji dla takiej młodej wokalistki, którą chciał wziąć pod swoje skrzydła. Przyszedłem do studia nagrań, on się przedstawił i powiedział, że mamy bardzo ładną rzecz do nagrania. To było dla mnie miłe wydarzenie, bo Romuald był wtedy osobą, którą ja znałem z płyt, które puszczał mi mój ojciec. Okazało się, że po dziesięciu sekundach był już moim kolegą. Potem zawsze coś dla niego robiłem, chociaż to nie była stała współpraca. Jeśli potrzebował nagrać gitarę, to zawsze dzwonił z tym do mnie. Często wyjeżdżaliśmy razem do Bielsko Białej, tam Piotr Kominek ma studio nagrań. Świetnie wspominam te wyjazdy.

Izabela Trojanowska (piosenkarka, aktorka)

- Romuald Lipko chodził do tego samego gimnazjum w Lublinie co mój mąż. Kiedy chciałam przearanżować piosenkę „Liczy się tylko czas”, to pomyślałam, że najlepiej nagram ją na rockowo u Romka z zespołem Budka Suflera. Pomógł mi w tym mój mąż Marek Trojanowski. Pojechaliśmy do Radia Lublin, gdzie mieli akurat próbę i tam rozmawialiśmy z nim. Spodobała mu się ta piosenka i zrobiliśmy jej wersję rockową. Potem zaproponował mi nagranie płyty długogrającej, która stała się moją najlepszą („Iza” z 1980 roku - przyp. aut.).

Wiktor Jachacz (szef redakcji muzycznej Radia Lublin)

- Pierwszy raz Budkę Suflera widziałem jeszcze w czasach, kiedy na perkusji grał Ryszard Siwiec. To było na początku lat 70. Pamiętam, że był taki koncert przed Zamkiem Lubelskim. Później chodziłem na koncerty Budki Suflera jeszcze w czasach, gdy Romek grał na gitarze basowej. Tak bliżej poznałem go na początku lat 90., kiedy rozpocząłem pracę w Radiu Lublin. Przychodził tutaj do nas i nagrywał płyty, więc bardzo często pojawiał się w radiu. Był bardzo ciepłym człowiekiem, takim stonowanym, nie wybuchowym.

Najważniejsza była Budka Suflera

Piotr Bogutyn

- Pamiętam taką sytuację z koncertu, kiedy spotkaliśmy się na próbie akustycznej. Romek siadł do instrumentu, jakaś sprzyjająca okoliczność skłoniła go do tego, żeby zagrać kilka dźwięków. Wszyscy się wtedy zatrzymali, a Romek coś nucił sobie pod nosem i grał na fortepianie. Czasami tak to wyglądało, że stworzył coś sobie na scenie, wyciągał telefon i włączał nagrywanie. Po chwili odwracał się i mówił: „Mam nową piosenkę”. Zawsze to były świetne melodie.

Izabela Trojanowska

- Nazywałam go wśród przyjaciół „Beethovenem rocka polskiej muzyki”. On nie korzystał tylko z możliwości, które dają instrumenty klawiszowe, gdy robił aranże, ale korzystał też z orkiestry symfonicznej. Tak jak zresztą zrobił na mojej płycie: tam są prawdziwe instrumenty, wielkie ściany dźwięku. Kiedy ja nagrywałam swoją płytę, to nie bez znaczenia była też obecność w studiu Janka Borysewicza (gitarzysta i współzałożyciel Lady Pank - przyp. aut.). Jego wspaniałe solówki przeszły do historii.

Wiktor Jachacz

- Budka zawsze potrafiła grać muzykę, która była „na czasie”. Zachodnia muzyka rockowa zaczęła umierać w połowie lat 70. Black Sabbath wydali płytę „Sabotage”, Led Zeppelin „Physical Graffiti”, a Deep Purple „Stormbringer”. To były płyty słabsze od poprzednich. Budka Suflera, nagrywając pierwszą i drugą płytę (“Cień wielkiej góry” i “Przechodniem byłem między wami” - przyp. aut.), wystartowała w Polsce z muzyką rockową i to były bardzo znaczące “longplaye”. Moim zdaniem to są płyty na światowym poziomie. Później, gdy na topie była grupa The Police, gdy zaczęła atakować nowa fala, to Romek potrafił zawsze znaleźć brzmienia, które pasowały do tego, co było tworzone na zachodzie Europy.

Fabryka wielkich hitów

Marek Raduli

- Zawierał w tych swoich nutach, przede wszystkim świadomość tego, w jakich klimatach pewne elementy powinny pasować do artysty, dla którego pisał. W wielu wypadkach było też tak, że jego twórczość była po prostu uniwersalna. W dużej mierze od aranżacji zależało to, jak te utwory będą wyglądać. Jego melodyka jest charakterystyczna, jego przebiegi harmoniczne połączone z melodią są dość charakterystyczne i to mają ci nieliczni. Rozpoznaje się przecież twórczość Janka Borysewicza, Marka Jackowskiego i Romualda Lipki.

Tomasz Kowalewicz (szef redakcji muzycznej Radia Centrum)

- W wymiarze komerycjnym najbardziej oddającym potęgę Budki faktem byłby rok 1997. I choć był to właśnie ten moment odejścia od muzyki rockowej, to jednak nie można przejść obojętnie obok faktu, że zespół jednocześnie sprzedał ponad milion egzemplarzy płyty „Nic nie boli, tak jak życie”. Mówimy tylko o oficjalnych wynikach. To jest jedyny polski zespół, który sprzedał tak ogromną liczbę płyt. Z kolei wcześniejsze wydawnictwa można uznać za kamienie milowe w polskim rocku. Skoro po 46 latach płytę „Cień wielkiej góry” wciąż podaje się jako przykład muzyki, która się nie zestarzała, naprawdę coś to musi znaczyć. Zaryzykuję stwierdzenie, że dzięki Budce Polacy jeszcze bardziej pokochali muzykę rockową.

Urszula

- Romek był bardzo wszechstronnym muzykiem i kompozytorem. Komponował dla wielu różnych osobowości i to jest bardzo ciekawe. Był jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym, który miał aż tak szerokie spektrum kompozycji. Potrafił wyczuć artystę, dla którego pisał. W swojej twórczości nie bał się różnorodności.

Lublin, 1 stycznia 2018: Koncert sylwestrowy Romuald Lipko Band (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Lubił swoją pracę

Grzegorz Wilk

- Romek miał głowę pełną pomysłów i nigdy się ich nie bał. Wiadomo, niektóre piosenki czasem są podobne do siebie. Ale tak to jest: każdy z kompozytorów ma jakiś swój sznyt, jakieś cechy rozpoznawcze. Jego piosenki charakteryzowały się dużą melodyką. Lubił też, kiedy część muzyczna, czyli cała aranżacja, była spójna z linią wokalną i z tekstem. Cały czas skupiał się na tekście, bo chciał, żeby wszystko było jasne i zrozumiałe, żeby te piosenki nie były „takie sobie”. Miały być tylko dobre, na inne szkoda mu było czasu.

Tomasz Kowalewicz

- Jeśli ktoś chciałby wyrazić w liczbach wkład Romualda Lipki w rozwój muzyki popularnej, to chyba najprostszym rozwiązaniem byłoby wypisanie wszystkich przebojów, które stworzył przez lata swojej działalności. Niektórzy byliby zaskoczeni, że to właśnie on jest autorem danych kompozycji. Jest kojarzony przede wszystkim z Budką Suflera, ale napisał też wiele kompozycji dla Anny Jantar, Zdzisławy Sośnickiej czy Ireny Santor. Tworzył też dla Maryli Rodowicz. Nawet kilka dni przed śmiercią skomponował piosenkę na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Zaśpiewali ją m.in. Kasia Moś, Dorota Osińska, Wojtek Cugowski i Marek Piekarczyk.

Izabela Trojanowska

- Autorem tekstów był Andrzej Mogielnicki i myślę, że to on bardziej współpracował z wokalistami. Pilnował, żeby puenty, które były z konieczności często ukryte ze względu na cenzurę, wybrzmiały. Romek zajmował się tą stroną muzyczną: chciał, żeby było czysto, rytmicznie i aby głos brzmiał idealnie. To był człowiek, który dbał o każdy detal swoich kompozycji. Romek był przede wszystkim bardzo ciepłym człowiekiem i przyjacielem nas wszystkich.

Tytuły znane na pamięć

Marek Raduli

- Z tych wszystkich hitów, trudno jest nie wspomnieć, że piękną kompozycją jest piosenka „Dmuchawce, latawce, wiatr”. Bardzo lubiłem twórczość Romualda, która była bardziej liryczna. Miał on na swój użytek, jak to nazwałem, nuty, które ważą. Jego doświadczenie przekładało się na ciężar gatunkowy i w takich numerach jak „Aleja gwiazd”, słychać, że to jest po prostu konkret. „Takie tango”, wielki hit Budki z lat 90., było utworem bardzo zgrabnym i poukładanym. Uważam, że Romuald miał inne, ciekawsze kompozycje, ale jednak to ta piosenka przeszła do historii jako jeden z największych przebojów Budki Suflera.

Izabela Trojanowska

- Mam wiele ulubionych kompozycji, których autorem był Romek. Trudno jednak w takim morzu piosenek wyłowić kilka, bo to by była krzywda dla reszty. Wszystkie te utwory, pomimo, że jest to rock czy nawet pop, są szlachetne. To wyróżnia Romka. Bardzo lubię piosenkę „Jestem twoim grzechem” ze swojej płyty i „Komu więcej, komu mniej”. Tej drugiej piosenki nigdy nie lansowaliśmy, więc nie śpiewałam jej na koncertach. Takiego kompozytora na pewno już nie będzie.

Urszula

- Zawsze kończymy koncerty utworem „Dmuchawce, latawce, wiatr”, zawsze są też „Malinowy król”, „Luz-blues...”, bo jakby mogło ich zabraknąć. To są takie sztandarowe piosenki, które najbardziej kojarzą się słuchaczom ze mną. I właśnie, kiedy mówi się o Urszuli i Budce Suflera, to do głowy przychodzą te właśnie piosenki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 lutego 2020 r. o 20:28
+20
DO WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH TEN TEKST - DARUJMY SOBIE JAKIEKOLWIEK KOMENTARZE - PO PROSTU NIE WYPADA - WSZYSCY KOCHALIŚMY LIPKĘ I BUDKĘ SUFLERA
Avatar
Irek / 15 lutego 2020 r. o 22:02
+8
Mimo ze tylko pare razy minelismy sie p. Lipka w zyciu, ...to czuje sie teraz jakby ktos z Rodziny zmarl. RIP*
Avatar
Gość / 16 lutego 2020 r. o 10:18
+6
A czy ktoś kwestionuje pracę Cugowskiego? Czepianie się o nic. Chodzi o to, że Cugowski uważał że jak on odchodzi, to Budka Suflera nie ma racji bytu. Przy czym reszta chciała dalej pracować. Pan Krzysztof jest również legendą zespołu który współtworzył, ale Lipko tworzył muzykę dla połowy artystów w Polsce. Nawet Perfect mu zawdzięcza powstanie zespołu. Cugowski prócz wspaniałego głosu i kilku świetnych piosenek, z przyczyn naturalnych nie mógł dorównać panu Romualdowi. Nie napinajmy się z byle powodu. Budka Suflera jako zespół to top 5 Polskiej muzyki rockowej.
A czy ktoś kwestionuje pracę Cugowskiego? Czepianie się o nic. Chodzi o to, że Cugowski uważał że jak on odchodzi, to Budka Suflera nie ma racji bytu. Przy czym reszta chciała dalej pracować. Pan Krzysztof jest również legendą zespołu który współtworzył, ale Lipko tworzył muzykę dla połowy artystów w Polsce. Nawet Perfect mu zawdzięcza powstanie zespołu. Cugowski prócz wspaniałego głosu i kilku świetnych piosenek, z przyczyn naturalnych nie mógł dorównać panu Romualdowi. Nie napinajmy się z byle powodu. Budka Suflera jako zespół to top 5 Pol... rozwiń
Avatar
Starszy pan / 16 lutego 2020 r. o 08:53
+6
DO WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH TEN TEKST - DARUJMY SOBIE JAKIEKOLWIEK KOMENTARZE - PO PROSTU NIE WYPADA - WSZYSCY KOCHALIŚMY LIPKĘ I BUDKĘ SUFLERA
 
Avatar
Gość / 16 lutego 2020 r. o 11:28
+4
No własnie dlaczego milczy Cugowski ,przecież jego sukces współtworzył Lipko!!!!
Avatar
Gość / 15 lutego 2020 r. o 22:59
+3
Im później od śmierci tym więcej przyjaciół.
Avatar
Gość / 16 lutego 2020 r. o 11:10
+2
A moze doczekam sie Cugowsliego co ma do powiedzenia gdyz ostatnio wiele lalo sie z jego geby.
 Szkoda że tobie też się leje. Miałeś szansę pomilczeć, szkoda że jej nie wykorzystałeś. 
Avatar
Ewa / 16 lutego 2020 r. o 09:56
+1
Cxy Wy wszyscy wiecie, że 60% utworów Budki Romek L. skomponował do spółki z Krzysztofem C.?
 Chyba mało o tym kto wie. Np. na płycie Cień wielkiej góry to wszystkie piosenki są współautorstwa Krzysztofa Cugowskiego
Avatar
Gość / 15 lutego 2020 r. o 20:54
-5
A moze doczekam sie Cugowsliego co ma do powiedzenia gdyz ostatnio wiele lalo sie z jego geby.
Avatar
Gość / 15 lutego 2020 r. o 23:28
-6
Cxy Wy wszyscy wiecie, że 60% utworów Budki Romek L. skomponował do spółki z Krzysztofem C.?
Avatar
Gość / 16 lutego 2020 r. o 11:28
+4
No własnie dlaczego milczy Cugowski ,przecież jego sukces współtworzył Lipko!!!!
Avatar
Gość / 16 lutego 2020 r. o 11:10
+2
A moze doczekam sie Cugowsliego co ma do powiedzenia gdyz ostatnio wiele lalo sie z jego geby.
 Szkoda że tobie też się leje. Miałeś szansę pomilczeć, szkoda że jej nie wykorzystałeś. 
Avatar
Gość / 16 lutego 2020 r. o 10:18
+6
A czy ktoś kwestionuje pracę Cugowskiego? Czepianie się o nic. Chodzi o to, że Cugowski uważał że jak on odchodzi, to Budka Suflera nie ma racji bytu. Przy czym reszta chciała dalej pracować. Pan Krzysztof jest również legendą zespołu który współtworzył, ale Lipko tworzył muzykę dla połowy artystów w Polsce. Nawet Perfect mu zawdzięcza powstanie zespołu. Cugowski prócz wspaniałego głosu i kilku świetnych piosenek, z przyczyn naturalnych nie mógł dorównać panu Romualdowi. Nie napinajmy się z byle powodu. Budka Suflera jako zespół to top 5 Polskiej muzyki rockowej.
A czy ktoś kwestionuje pracę Cugowskiego? Czepianie się o nic. Chodzi o to, że Cugowski uważał że jak on odchodzi, to Budka Suflera nie ma racji bytu. Przy czym reszta chciała dalej pracować. Pan Krzysztof jest również legendą zespołu który współtworzył, ale Lipko tworzył muzykę dla połowy artystów w Polsce. Nawet Perfect mu zawdzięcza powstanie zespołu. Cugowski prócz wspaniałego głosu i kilku świetnych piosenek, z przyczyn naturalnych nie mógł dorównać panu Romualdowi. Nie napinajmy się z byle powodu. Budka Suflera jako zespół to top 5 Pol... rozwiń
Avatar
Ewa / 16 lutego 2020 r. o 09:56
+1
Cxy Wy wszyscy wiecie, że 60% utworów Budki Romek L. skomponował do spółki z Krzysztofem C.?
 Chyba mało o tym kto wie. Np. na płycie Cień wielkiej góry to wszystkie piosenki są współautorstwa Krzysztofa Cugowskiego
Avatar
Starszy pan / 16 lutego 2020 r. o 08:53
+6
DO WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH TEN TEKST - DARUJMY SOBIE JAKIEKOLWIEK KOMENTARZE - PO PROSTU NIE WYPADA - WSZYSCY KOCHALIŚMY LIPKĘ I BUDKĘ SUFLERA
 
Avatar
Gość / 15 lutego 2020 r. o 23:28
-6
Cxy Wy wszyscy wiecie, że 60% utworów Budki Romek L. skomponował do spółki z Krzysztofem C.?
Avatar
Gość / 15 lutego 2020 r. o 22:59
+3
Im później od śmierci tym więcej przyjaciół.
Avatar
Irek / 15 lutego 2020 r. o 22:02
+8
Mimo ze tylko pare razy minelismy sie p. Lipka w zyciu, ...to czuje sie teraz jakby ktos z Rodziny zmarl. RIP*
Avatar
Gość / 15 lutego 2020 r. o 20:54
-5
A moze doczekam sie Cugowsliego co ma do powiedzenia gdyz ostatnio wiele lalo sie z jego geby.
Avatar
Gość / 15 lutego 2020 r. o 20:28
+20
DO WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH TEN TEKST - DARUJMY SOBIE JAKIEKOLWIEK KOMENTARZE - PO PROSTU NIE WYPADA - WSZYSCY KOCHALIŚMY LIPKĘ I BUDKĘ SUFLERA
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Domowy koncert Marka i Michała Andrzejewskich
8 kwietnia 2020, 19:30

Domowy koncert Marka i Michała Andrzejewskich

W środę, 8 kwietnia o godz. 19.30 w sieci będzie można wysłuchać koncertu na żywo z domu Marka Andrzejewskiego i Michała Andrzejewskiego.

Biała Podlaska: Zmiany na kierowniczych stanowiskach w szpitalu

Biała Podlaska: Zmiany na kierowniczych stanowiskach w szpitalu

Zmiany organizacyjne na kierowniczych stanowiskach w bialskim szpitalu. Joanna Kozłowiec nie jest już zastępcą dyrektora ds. rozwoju placówki.

Strażacy z OSP Sławacinek Stary robią zakupy starszym ludziom

Strażacy z OSP Sławacinek Stary robią zakupy starszym ludziom

Strażacy z OSP Sławacinek Stary (gmina Biała Podlaska) pomagają osobom starszym w czasie pandemii koronawirusa.

Kiedyś uratowali mu wzrok. Teraz pacjent zafundował medykom środki ochrony osobistej

Kiedyś uratowali mu wzrok. Teraz pacjent zafundował medykom środki ochrony osobistej

Klinika Okulistyki Ogólnej SPSK1 korzysta już z pierwszej partii środków ochrony osobistej kupionych dzięki pieniądzom przekazanym przez jednego z pacjentów. Chodzi o m.in. maseczki, gogle, rękawice, kombinezony, środki do dezynfekcji.

Łęczna: PSZOK w Starej Wsi częściowo wznawia pracę

Łęczna: PSZOK w Starej Wsi częściowo wznawia pracę

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Łęczna wznawia przyjmowanie odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Starej Wsi. Mieszkańcy gminy będą mogli przywieźć tam śmieci wielkogabarytowe.

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice
Zdjęcia
galeria

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice

To już ostatnia szansa na przekroczenie pieszo lub autobusem polsko-ukraińskiej granicy. W nocy Ukraina zamknie swoje granice.

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

O tydzień mogą zostać przesunięte planowane na 10 maja wybory prezydenckie według najnowszego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości.

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło
Aktualna mapa

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło

Aktualne dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego.

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Rozmowa z Pawłem Podsiadło, rozgrywającym Azotów Puławy, reprezentantem Polski

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Tego jeszcze nie było. Maturzyści mogą skorzystać z bezpłatnych powtórek, które przygotowują specjalnie dla nich nauczyciele kilku zamojskich szkół. Uczeń z dowolnej placówki, posłucha polonisty czy geografa biorących udział w nowatorskiej akcji. Wykładowcy i słuchacze oczywiście siedzą w swoich domach.

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach
Nowe przypadki zakażenia

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach

Ministerstwo Zdrowia informuje o śmierci 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem.

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

W bloku przy ul. Niemcewicza w Puławach w ostatnią niedzielę wybuchł pożar. Dym zauważył patrolujący miasto policjant z Lublina. Funkcjonariusz natychmiast wbiegł na górę i wyciągnął z płonącego mieszkania 47-letniego mężczyznę. Chwilę później eksplodowała butla z gazem.

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim
galeria

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim

W sobotę i niedzielę policjanci w całym regionie wystawili blisko 100 mandatów za łamanie ograniczeń dotyczących gromadzenia się i przemieszczania w miejscach publicznych.

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci
8 kwietnia 2020, 12:00

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci

Przed nami emisja kolejnego spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Po świetnie odebranym "Diable i tabliczce czekolady" instytucja proponuje możliwość obejrzenia "Księcia i żebraka" w reżyserii Pawła Aignera. Będzie to możliwe 8 kwietnia o godz. 12.

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje
film

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje

Tysiące Chińczyków spędziło weekend odwiedzając parki i spacerując po ulicach Szanghaju.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.