Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

26 lutego 2025 r.
6:38

Rolnicy z Lubelszczyzny o problemach polskiej wsi. Marta Wcisło wnosi poprawki do raportu UE

(fot. Artur Siekaczyński)

Rozwój obszarów wiejskich to fundament stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa żywnościowego – mówiła europosłanka Marta Wcisło podczas konferencji zorganizowanej z rolnikami. Przedstawiła poprawki do raportu Parlamentu Europejskiego dotyczącego polityki rolnej oraz odniosła się do problemu importu produktów spoza Unii Europejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas spotkania zorganizowanego wraz z rolnikami europosłanka Marta Wcisło przedstawiła swoje działania w Parlamencie Europejskim na rzecz polskiej wsi. Jako koordynator raportu dotyczącego polityki rolnej i spójności przygotowała 14 poprawek w uzgodnieniu z rolnikami i przedstawicielami Lubelskiej Izby Rolniczej.

– Do raportu przygotowałam 14 poprawek w oparciu i uzgodnieniu z rolnikami, z przedstawicielami Lubelskiej Izby Rolniczej po to, aby dokument zawierał potrzeby i problemy, o których mówią rolnicy – podkreśliła.

Proponowane zmiany obejmują m.in. wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw rolnych w dostępie do dotacji i pożyczek, a także promocję lokalnej produkcji. Podkreślono potrzebę zwiększenia pomocy dla grup producenckich, uproszczenia procedur administracyjnych i wprowadzenia pakietu wsparcia dla hodowli trzody na własny użytek. Zwrócono uwagę na konieczność ochrony europejskiego rynku przed napływem produktów niższej jakości oraz dostosowania przepisów dotyczących utrzymania zwierząt gospodarskich.

Europosłanka zwróciła również uwagę na problem niekontrolowanego importu produktów rolnych, szczególnie z Ukrainy.

– Na forum Komisji Europejskiej wielokrotnie mówiłam i podkreślałam, że uwolnienie ceł dla produktów rolno-spożywczych z krajów spoza Unii Europejskiej zagraża polskiemu i europejskiemu rolnictwu. W przypadku Ukrainy, którą absolutnie wspieramy w tym, co się dzieje, jeśli chodzi o wojnę, to zalew produktów rolnych z Ukrainy zagraża polskiemu i europejskiemu rolnictwu – mówiła Wcisło.

Jak podkreśliła, warunki produkcji w Ukrainie są zupełnie inne niż w Unii Europejskiej, a duża część tamtejszego rolnictwa jest kontrolowana przez wielkie koncerny.

– 54 proc. gospodarstw rolnych na Ukrainie to są potężne koncerny, które produkują żywność zupełnie w innych warunkach technologicznych, ekologicznych, właściwie nieekologicznych i nie są obłożone rygorystycznymi restrykcjami, które są nakładane na polskich i europejskich rolników – dodała.

Przywrócenie możliwości hodowli na własne potrzeby

Jednym z ważnych tematów poruszonych podczas konferencji była kwestia hodowli zwierząt gospodarskich na własne potrzeby. Przewodniczący Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej, Ireneusz Nowak, zwrócił uwagę na znaczenie tradycyjnej hodowli w małych gospodarstwach.

–Dobrem narodowym i taką skarbnicą polskiej wsi to zawsze była hodowla zwierząt gospodarskich w rodzinnych gospodarstwach rolnych. Niestety w związku z tym, że polskie rolnictwo przeszło przez pewien czas przemiany, nastąpiła koncentracja tej produkcji w wyspecjalizowanych gospodarstwach rolnych – powiedział.

Nowak podkreślił, że kiedyś na każdej polskiej wsi rolnik mógł utrzymać własny inwentarz na potrzeby domowe, co dziś stało się praktycznie niemożliwe.

– Chcielibyśmy tutaj razem z panią europoseł zmienić slogan, którym było, że gospodarstwo może utrzymać inwentarz na potrzeby własne, w czyn, żeby każdy rolnik mógł w swoim gospodarstwie mieć choćby świnie, krowę, kurę po to, żeby spożywać produkty z własnego gospodarstwa i zagospodarować je we własnym gospodarstwie. A tego dzisiaj Polska wieś bardzo oczekuje i bardzo tego brakuje – dodał.

Obecne przepisy formalnie pozwalają na hodowlę niewielkiej liczby zwierząt, jednak ich rygorystyczne wymogi są nie do spełnienia dla małych gospodarstw.

– W tej chwili przepisy generalnie pozwalają każdemu rolnikowi... na trzodę chlewną do 10 sztuk rocznie, w tym włączamy także maciory. Jednakże przepisy, które niestety obowiązują, są tożsame z tymi przepisami, które obowiązują gospodarstwa utrzymujące świnie na większą skalę. Dlatego taki rolnik nie jest w stanie czasami spełnić tych wymogów fitosanitarnych po to, żeby utrzymywać te świnie – tłumaczył Nowak.

Zaznaczył, że konieczna jest zmiana przepisów, by dostosować je do potrzeb rolników i umożliwić im hodowlę na własne potrzeby przy zachowaniu odpowiednich zasad ewidencji.

Czy obrady Komisji Rolnictwa były tajne?

Podczas konferencji pojawiło się także pytanie o rzekome utajnienie fragmentu obrad Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego dotyczącego przyszłej ewentualnej umowy handlowej z Ukrainą.

– Tak, uczestniczyłam w tych obradach, zabierałam głos i mój głos zresztą zamieściłam w mediach społecznościowych – odpowiedziała Wcisło.

Dementowała jednak doniesienia, że posiedzenie miało charakter tajny.

– Był moment taki. Jeden z punktów dotyczył właśnie importu produktów rolnych z Ukrainy i była ta część komisji, w której nie było transmisji. Nie była to utajniona komisja, bo w trakcie komisji uczestniczyły też osoby trzecie, pracownicy, asystenci. Nie nazwałabym tego komisją tajną – wyjaśniła.

Podkreśliła, że komisja tajna to taka, gdzie obowiązuje zakaz nagrywania i obecności osób postronnych, czego w tym przypadku nie było.

"Prawo powinno służyć rolnikom"

– Jak państwo widzicie, w Parlamencie Europejskim jestem przedłużeniem ręki, a można powiedzieć zdania polskich, lubelskich rolników, którzy absolutnie zasadnie zgłaszają swoje uwagi, bo prawo powinno służyć rolnikom, a nie utrudniać im produkcję – podsumowała Wcisło.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium