Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

6 czerwca 2022 r.
21:12

Sylwester Tułajew zostanie szefem PiS w Lublinie?

66 A A
Jeśli politycy PiS jeżdżą po terenie i wręczają czeki to znak, że zaczęła się kampania wyborcza. Na zdjęciu od lewej poseł Sylwester Tułajew, wójt Krzczonowa Katarzyna Bryda oraz starosta lubelski Zdzisław Antoń
Jeśli politycy PiS jeżdżą po terenie i wręczają czeki to znak, że zaczęła się kampania wyborcza. Na zdjęciu od lewej poseł Sylwester Tułajew, wójt Krzczonowa Katarzyna Bryda oraz starosta lubelski Zdzisław Antoń (fot. Sylwester Tułajew FB)

Prezes Kaczyński zarządził wielki objazd kraju przez polityków PiS. Opozycja robi to już od dawna. Tymaczasem w Prawie i Sprawiedliwości szykuje się rewolucja w lokalnych władzach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z kalendarza wyborczego wynika, że w 2023 roku powinny odbyć się wybory parlamentarne i samorządowe. Te drugie według wciąż nieoficjalnego scenariusza zostaną przesunięte najprawdopodobniej na wiosnę 2023 roku, bo rządzący szykują się do wydłużenia kadencji samorządów. Nie zmienia to faktu, że już trwają przymiarki do wyborczego maratonu.

Zmiany w PiS

PiS przed wyborami chce przeprowadzić reformę swoich okręgowych struktur. Teraz są one podzielone na 41 okręgów, których zasięg pokrywa się z okręgami w wyborach do Sejmu. Po zmianach okręgów ma być 94 i mają one być wzorowane na tych znanych z wyborów do Senatu.

W województwie lubelskim mamy dwa okręgi sejmowe: nr 6 i 7. W pierwszym z nich szefem jest były poseł, obecnie prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, a w drugim wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który pełnomocnikiem nie zostanie na pewno. Tej funkcji nie można będzie łączyć z pełnieniem kierowniczych stanowisk w ministerstwach oraz prezydium Sejmu i Senatu.

Po zmianach okręgowych szefów PiS w Lubelskiem będzie więc sześciu zamiast dwóch obecnych. W Lublinie gra o przywództwo rozgrywa się między wspomnianym Michałkiewiczem a posłem Sylwestrem Tułajewem. W okręgu nr 14 obejmującym powiaty położone na północny-zachód od Lublina jako faworyci wymieniani do tej pory byli: starosta łukowski Dariusz Szustek oraz posłowie Sławomir SkwarekKrzysztof Szumowski. Panów pogodzić może jednak starosta lubartowski Ewa Zybała, która według naszych ustaleń ma poparcie partyjnej centrali.

W okręgu nr 15 (powiaty lubelski, janowski, kraśnicki, Łęczyński i świdnicki) faworytem wydaje się być Michał Moskal, pochodzący z Janowa Lubelskiego szef gabinetu politycznego Jarosława Kaczyńskiego. To również kandydatura wskazana przez władze partii, choć lokalne struktury wskazały tu popieranego przez marszałka Jarosława Stawiarskiego posła Kazimierza Chomę.

W Białej Podlaskiej pełnomocnikiem może zostać poseł Dariusz Stefaniuk. W przypadku Chełma mówi się o wicemarszałku województwa Zdzisławie Szwedzie, a w Zamościu według nieoficjalnych informacji największe szanse ma poseł Tomasz Zieliński.

Są wyniki? To jedziemy!

Ostateczne słowo w sprawie nowych pełnomocników będzie należało do prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według oficjalnej wersji wskazane przez niego osoby będą miały za zadanie zorganizowanie wyborów prezesów poszczególnych okręgów. Nieoficjalnie mówi się, że strukturami pokierują jednak co najmniej do wyborów parlamentarnych. – Po to, by nie wprowadzać więcej zamieszania i skupić się na działaniach kampanijnych – słyszymy od naszych rozmówców.

>>Agrounia rusza w Polskę<<

Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że kampania już trwa. Okazją do wzmożonej aktywności polityków PiS było ogłoszenie wyników Programu Inwestycji Samorządowych. W ubiegły poniedziałek, po opublikowaniu listy rankingowej, media społecznościowe lubelskich posłów partii rządzącej zasypały grafiki informujące o dotacjach dla samorządów z ich terenu. Sylwester Tułajew zdążył się nawet pochwalić dotacją dla wniosków złożonych przez miasto Lublin, które ostatecznie nie uzyskały akceptacji. Później naprawił swój błąd, zamieniając obrazki.

Ale opozycja także nie próżnuje. PSL kilka tygodni temu rozpoczęło cykl „zielonych niedziel”, w trakcie których rozmawia nie tylko z rolnikami, ale też m.in. z przedsiębiorcami. PO organizuje spotkania z wyborcami w całej Polsce. Docelowo ma ich być około tysiąc, a kulminacją – lipcowy kongres. Z kolei w ten weekend we Wrocławiu odbyła się Europejska Konwencja Lewicy.

Czy to już kampania wyborcza? – Zdecydowanie, choć musimy podkreślić, że nieformalna – komentuje dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog i medioznawcza z KUL. – Narzuca to kalendarz wyborczy. Politycy potrzebują czasu, by podać publicznie swoje tezy, a potem powtarzać je już we właściwej kampanii. Pamiętajmy też o tym, że przez obostrzenia związane z pandemią, przez długi czas nie mogli organizować spotkań bezpośrednich z wyborcami. Muszą nadrobić stracony czas, tym bardziej, że nie wiemy, co będzie jesienią i czy ograniczenia nie wrócą.

Ekspertka przyznaje także, że rządzący mają spory atut. – W kampanii wyborczej opcja rządząca zawsze ma pewną premię. Trudno oddzielić działania kampanijne od tych związanych ze sprawowaniem władzy. Politycy doskonale o tym wiedzą i wykorzystują tę sytuację, niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi – podsumowuje dr hab. Łukasik-Turecka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem
Zdjęcia
galeria

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się ostania w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dla ponad połowy radnych z 33-osobowego gremium dzisiejsze posiedzenie będzie pożegnaniem się z samorządem.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej prognozy pogody przygotowanej przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prognozę opracowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek. Prezentuje Adam Skiba.

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

- Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — przesądza premier Donald Tusk po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe stanowią niezależną platformę, która umożliwia udostępnienie poszerzenia Twojej wiedzy, posiadanie i udostępnienie, a także udostępnienie narzędzia umożliwiającego osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Zapraszamy do lektury, która umożliwia zrozumienie, szkolenia biznesowe są dostarczane w ramach działania praktycznego. Otrzymujemy korzyści z emisji w szkoleniach, wyjście z formy zasilania, a także najlepsze praktyki, które działają w maksymalizacji wartości użytkowych.

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium