Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

31 marca 2022 r.
8:53

Jak jest ze zdrowiem mieszkańców powiatu lubelskiego? Raport sanepidu

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
(fot. Jacek Szydłowski / archiwum)

Mniej zachorowań na grypę, całkowity brak chorych na odrę, różyczkę i rzeżączkę. Lokale gastronomiczne i producenci żywności coraz lepiej dbają o czystość. Wiewiórki i nietoperze mniej gryzą. Oprócz dobrych wieści są też złe. Coraz więcej ludzi uchyla się od szczepień ochronnych. Przybyło nowych przypadków zakażeniem HIV, nadal groźna jest gruźlica.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Inspektorzy sanitarni podsumowali zeszły rok w powiecie lubelskim a dane zestawili ze statystykami z lat poprzednich. Dokument mówiący o stanie bezpieczeństwa sanitarnego trafił do radnych powiatowych, którzy w czwartek zajmą się nim na sesji.

Oczywiście sporą część raportu zawierają dane i oceny sytuacji związanej z występowaniem koronawirusa SARS-CoV-2. Jak czytamy w raporcie, u mieszkańców powiatu lubelskiego do końca zeszłego roku wykryto cztery jego warianty: Alfa (brytyjski), Gamma (brazylijski), Delta (indyjski) i Omikron. Tylko w zeszłym roku inspektorzy przeprowadzili niemal 29 tysięcy wywiadów i dochodzeń epidemiologicznych.

Grypa lepiej, gruźlica gorzej

O ile grypa była w czasie trwania pandemii Covid-19 mniej groźna i mniej osób na nią zachorowało, to z zachorowalnością na gruźlicę jest problem. W Polsce statystyki mówią z mniejszej liczbie przypadków, ale to dane uśrednione. Tymczasem od lat są obserwowane różnice między województwami. Niestety nasze jest w gronie tych, gdzie w 2020 przypadków było najwięcej. Podobnie jest w świętokrzyskim, mazowieckim i lubuskim. Na dodatek w zeszłym roku na terenie powiatu lubelskiego wystąpił wzrost zachorowań na gruźlicę w odniesieniu do danych z 2020. Wśród postaci klinicznych najczęściej występowała gruźlica płuc.

Jeśli chodzi o zarejestrowane przypadki zakażonych HIV i chorych na AIDS sytuacja się od lat nie zmienia. Zwykle to kilka przypadków. W 2020 w powiecie zarejestrowano dwóch zakażonych HIV i jednego chorego na AIDS, w zeszłym chorych nie zarejestrowano w ogóle ale za to wiadomo o pięciu zakażonych osobach.

Dzieci kontra zarazki

Ze statystyk wynika, że w powiecie mieszkają zdrowe dzieci. Izolacja związana z pandemią i większe zwracanie uwagi na higienę, to zdaniem inspektorów sanepidu powody braki zachorowań na odrę (ani 2020, ani w 2021). Podobnie jest ze statystykami zachorowań na różyczkę. W zeszłym roku żadne dziecko nie miało świnki, a w 2020 zaledwie trójka na cały powiat. Mniej też było małych pacjentów, którzy mieli ospę wietrzną. Dla porównania w 2020 – 403 przypadki a już w zeszłym roku - 173.

Ale ta sytuacja nie cieszy służb sanitarnych, bo rodzice zwłaszcza starszych dzieci zaniedbują obowiązek szczepień.

– Zaobserwowano trend związany ze zwiększeniem się liczby osób uchylających się od szczepień ochronnych. W związku z tym będą prowadzone działania mające na celu wyegzekwowanie poprawy stanu uodpornienia populacji na nadzorowanym terenie – zapowiadają autorzy raportu.

W zeszłym roku odnotowali spadek stanu zaszczepienia w stosunku do roku poprzedniego w przypadku szczepienia ochronnego przeciwko odrze, śwince i różyczce u dzieci w 2 i 10 roku życia.

Milsze wiewiórki

W raporcie są też dane dotyczące osób zakwalifikowanych do szczepień przeciwko wściekliźnie. Zostały one pokąsane lub miały kontakt ze zwierzęciem nieznanego pochodzenia podejrzanym o wściekliznę W zeszłym roku było ich więcej niż w 2020. W większości to ofiary psów, kotów i lisa. W 2020 roku na liście zwierząt były też nietoperze, kuna, wiewiórki, myszy, kuna a nawet królik.

Truskawki są zdrowe

Inspektorzy wyliczają, że przeprowadzili 156 kontroli jeśli chodzi warunki produkcji pierwotnej żywności i 14 kontroli warunków skupu owoców, warzyw i zbóż. Z raportu wynika, że są zadowoleni.

Na przykład badając piętnaście próbek żywności, jakie pobrali u producentów, nie stwierdzili przekroczenia badanych parametrów. Sprawdzali truskawki i czarne porzeczki, czy nie ma na nich pozostałości pestycydów; kiełki spożywcze czy nie ma na nich Salmonelli oraz sałatę, by skontrolować zawartość azotanów.

Obecność śladów bytowania gryzoni, zły stan techniczny pomieszczeń zakładu, brak etykiet produktów spożywczych czy nieodpowiednie warunki magazynowania to najczęstsze uchybienia jakie wskazywali inspektorzy, którzy kontrolowali zakłady żywnościowo-żywieniowe. Byli w 310, a na terenie powiatu działa ich blisko 4300. Dwa z nich zamknęli. Powód? Wspominane ślady po gryzoniach i zły stan techniczny pomieszczeń zakładu.

Woda i higiena

Raport mówi też o stanie wody, którą mamy w wodociągach. Kontrola jest ważna, bo występowały skażenia mikrobiologiczne (bakterie grupy coli). Zdaniem autorów raportu konieczny jest również stały nadzór sanitarny nad jakością wody na pływalniach – a tych w powiecie jest kilka - oraz monitorowanie obecności bakterii z rodzaju Legionella w instalacjach ciepłej wody m.in. w placówkach oświatowych i ochrony zdrowia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium