Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

26 sierpnia 2024 r.
10:30

Nowe oblicze zalewu w Jastkowie – od retencji do centrum rekreacji

Autor: Zdjęcie autora KaNa

Plany stworzenia zalewu w tym miejscu istniały już od niemal 30 lat. Po latach, w ubiegłym roku zakończyły się prace nad budową akwenu. To jednak nie koniec inwestycji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zalew retencyjny w Jastkowie, a właściwie w Panieńszczyźnie, obejmuje ponad 13 ha. Do lat 60. znajdowały się tam stawy, które później przekształcono w łąki. Miały być one jednak uciążliwe ze względu na uwilgotnienie gruntu. Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zaprzestano więc ich użytkowania. Gminie zależało jednak na efektywnym wykorzystaniu tych terenów. Tak zrodziły się plany budowy zbiornika, który powstał na terenie dolinnym przylegającym do koryta rzeki Ciemięga. Zalew znajduje się  u zbiegu starej trasy krajowej nr 17 z drogą powiatową z Jastkowa do Tomaszowic.

Innowacyjny system hydrofitowy

Podstawowym zadaniem zbiornika jest retencjonowanie wody z Ciemięgi. Co to w praktyce oznacza?

–  Zbiornik retencyjny ma ogromny wpływ na mikroklimat oraz poziom wód gruntowych, przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa przeciw powodziowego oraz  gromadzenia wody na potrzeby przemysłowe i na wypadek suszy. Gmina bowiem od wielu lat zmaga się z problemem niedoboru wody, który szczególnie zauważalny jest w gorące i suche letnie miesiące, kiedy to konieczne jest ograniczanie jej używania przez mieszkańców – mówi Paweł Jędrejek, wójt Gminy Jastków. I jak podkreśla: - Zbiornik retencyjny Jastków posiada również innowacyjny system hydrofitowy do oczyszczania wód powierzchniowych z rzeki, zasilający zbiornik. Celem systemu hydrofitowego jest usuwanie zanieczyszczeń z wód Ciemięgi, która zasila nasz zbiornik retencyjny. Zaprezentowany system stanowi układ hybrydowy składający się z kilku elementów następujących kolejno po sobie.

Retencyjny, ale też rekreacyjny

Zalew oprócz swojej głównej funkcji, czyli retencyjnej, ma także charakter rekreacyjny. Aby tak się jednak w pełni stało, musi zostać zrealizowany kolejny etap prac.

– Nie przypuszczamy aby nasze działania miały negatywny wpływ na Dolinę Ciemięgi. Wszystkie projekty są opracowywane przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i tworzone zgodnie z prawem w uzgodnieniu z odpowiednimi instytucjami – zapewnia wójt.

W planach jest wybudowanie tu multimedialnego centrum przyrodniczo-edukacyjnego wraz z zapleczem sanitarnym i socjalnym, platforma widokowa do obserwacji lokalnej przyrody, toalety, parkingi, droga wewnętrzna, ścieżki edukacyjne oraz mała architektura (wiata rowerowa, pumptruck rowerowy, boisko do piłki plażowej) oraz uzbrojenie terenu. Na terenie zalewu ma powstać również parking i miejsca postojowe dla camperów, tężnia solankowa, ścieżka edukacyjna z dostosowaniem do osób niepełnosprawnych (niewidomych i słabo widzących), wraz z elementami małej architektury, zielone ekrany akustyczne, stanowiska dla wędkarzy i platforma zjazdowa do plaży. Przewidywana wartość tej inwestycji to ponad 7 mln złotych.

Czy będzie można się kąpać?

Jak na razie na terenie zalewu postawiona jest tabliczka z informacją o zakazie kąpieli.

–  Z uwagi na zaplanowane prace związane z budową nowych obiektów przy zbiorniku, nie jest planowane utworzenie kąpieliska w najbliższych latach. Po zrealizowaniu robót zapewne podjęte będą dalsze działania celem rozwijania tego terenu w szczególności pod potrzeby i oczekiwania społeczeństwa – mówi Paweł Jędrejek.

A społeczeństwo, czyli głównie mieszkańcy Jastkowa, ale też przyjezdni, chętnie odwiedzają to miejsce.

–  Cieszymy się, że w naszej miejscowości powstał zalew. To na pewno atrakcyjny teren, widzimy, że ludzie chętnie tu przychodzą poopalać się, czy też pospacerować – mówią osoby spędzające czas nad wodą.

Kolejne inwestycje

Polskie prawo dopuszcza budowanie zbiorników retencyjnych nie tylko przez Wody Polskie, ale również przez gminy i samorządy, które decyzje tego typu inwestycjach podejmują indywidualnie.

Wody Polskie jedynie nadzorują proces ich budowy i wydają pozwolenia.

- My jako Wody Polskie na chwilę obecną nie planujemy budowy nowych zbiorników retencyjnych. Musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i zająć się modernizacją już istniejących akwenów. Chodzi o takie kwestie jak umocnienie brzegów, zmodernizowanie albo naprawienie jazów, śluz, przepustów itd. Teraz przygotowujemy się na kilka poważniejszych inwestycji. Ruszamy m.in. z modernizacją Zalewu Zemborzyckiego – mówią przedstawiciele instytucji. W ubiegłym tygodniu podpisany został również projekt „Szaniawy”, który będzie dotyczył melioracji terenów rolniczych w powiecie łukowskim i radzyńskim.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium