Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 czerwca 2023 r.
16:25

Puławskie Azoty przejęte przez Orlen? Prezes Obajtek zapowiada fuzję

(fot. rs)

Do końca roku grupa kapitałowa Zakładów Azotowych "Puławy" może zostać przejęta przez Orlen. Zapowiedział to we wtorek prezes koncernu paliwowego Daniel Obajtek. Połączenie przedsiębiorstw ma pomóc obniżyć koszty produkcji nawozów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pojawiające się od kilku tygodnik pogłoski mówiące o zainteresowaniu Orlenu przejęciem puławskich Azotów, okazały się prawdziwe. Podczas wtorkowego briefingu zorganizowanego na terenie chemicznego kombinatu pojawił się prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek, który potwierdził zamiar przeprowadzenia fuzji. ma się ona rozpocząć od oceny kondycji finansowej puławskiej grupy kapitałowej.

Synergia i stabilność

- Przystępujemy dzisiaj do tego badania, które jak sądzę, pokażą nam, że idziemy w dobrym kierunku. Chciałbym ten proces przeprowadzić do końca roku ponieważ trzeba szybko reagować, doprowadzać do stabilności i tworzyć spójną, lepszą ofertę sprzedaży dla polskich rolników, nie tylko nawozów - mówił Daniel Obajtek.

Prezes Orlenu przez wszystkie przypadki odmieniał słowo "synergia", która oznacza wzajemne korzyści wynikające z połączenia.

- Widzimy bardzo duże synergie technologiczne, operacyjne oraz wynikające z bilansowania surowców wewnątrz grupy. To wspólna sieć sprzedaży, logistyka, zarządzanie magazynami, a także badania i rozwój - wymieniał. - Jeżeli się zintegrujemy, będziemy bardziej stabilni. Widzimy potencjał w rozwoju nawozów, petrochemii, energetyki i posiadamy odpowiednią pozycję finansową na rynkach, by móc dalej inwestować i rozwijać się - tłumaczył, przypominając o tym, że Orlen ma doświadczenie w branży nawozowej, które nabył przejmując włocławski Anwil.

Z perspektywy "Puław" istotne może być też to, że do orlenowskiej grupy należy także PGNiG, a więc spółka dostarczająca gaz. Zakłady w Puławach są jego największym indywidualnym odbiorcą w Polsce, a korzystna umowa na dostawy tego surowca pozwoliłaby chemicznemu koncernowi na finansowy oddech, obniżenie kosztów produkcji i wzrost konkurencyjności.

Pracownicy nie ucierpią. "Nie jesteśmy najeźdźcami"

- Jesteśmy na początku tego procesu (fuzji - red. ), który został rozpoczęty podpisaniem umowy o zachowaniu poufności. Jesteśmy przed badaniem i przed rozpoczęciem negocjacji. Zarysowany jest pewien horyzont czasowy, w którym będziemy ten proces realizować. Wierzę w to, że rozmowy z PKN Orlen będą konstruktywne - powiedział Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty S.A., do której należą (jeszcze) puławskie Zakłady Azotowe.

Czy przejęcie "Puław" przez płockie przedsiębiorstwo wpłynie na bezpieczeństwo zatrudnienia w chemicznej spółce? Daniel Obajtek twierdzi, że redukcja liczby miejsc pracy w Puławach nie jest brana pod uwagę. - Tu jest kapitał ludzki, bardzo duże doświadczenie i historia. W żadnym wypadku nie ucierpią pracownicy - zapewnił.

Tuż po spotkaniu z mediami szef Orlenu udał się na spotkanie ze związkowcami. Jak przyznał, chciałby ich "uspokoić". - I pokazać, żeby w żadnym wypadku nie traktowali nas jako najeźdźców, ale jako firmę, która chce dać możliwość rozwoju temu przedsiębiorstwu - zaznaczył.

Samorządowcy na "tak"

Na plany fuzji z optymizmem patrzą władze województwa lubelskiego.

- Orlen jest stabilnym przedsiębiorstwem stawiającym na głęboki dialog z pracownikami. Jestem przekonany o tym, że ta fuzja przyczyni się do wzmocnienia polskiej branży nawozowej, wzrostu bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz rozwoju GA "Puławy", w tym stabilności zatrudnienia w regionie - ocenił wicemarszałek województwa Michał Mulawa.

Karol Rebenda wiceminister aktywów państwowych przypomniał o kłopotach branży chemicznej, która w zeszłym roku zmagała się z "rosyjską agresją energetyczną" - Rosja zakręcała kurki z gazem, co miało osłabić gospodarki europejskie, w tym takie podmioty, jak Orlen i Azoty. My tę agresję wytrzymaliśmy i dzisiaj wychodzimy z niej dużo mocniejsi - ocenił.

Jaka przyszłość "motoru napędowego"?

Z kolei Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS, nazwał puławskie Azoty "motorem napędowym Lubelszczyzny". - Musimy walczyć o to, żeby miał świetlaną przyszłość - powiedział, przypominając o istotności społecznego konsensusu i gwarancji tego, że fuzja nie odbędzie się kosztem pracowników poszczególnych spółek.

Do grupy Orlenu należą obecnie takie spółki jak: Lotos, Anwil, PGNiG, Energa, Ruch, czy Rafineria Gdańska. Do grupy "Puławy", poza miejscowymi zakładami azotowymi, należą z kolei zakłady chemiczne w Chorzowie i Gdańsku, a także Agrochem, Prozap, Remzap, Natural i Stozap. Pod względem finansowym obydwa podmioty dzieli przepaść. Orlen w pierwszym kwartale roku zarobił na czysto ponad 9 mld złotych. Puławskie Azoty w tym samym czasie zanotowały 282 mln zł straty, co było najgorszym wynikiem w historii chemicznego kombinatu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium