Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 maja 2022 r.
14:03

Rodzice do prezydenta Puław: żądamy budowy hali

25 7 A A
Paweł Kiełpsz, przewodniczący rady rodziców w SP3 po raz kolejny zwrócił się do puławskich samorządowców o jak najszybsze rozpoczęcie budowy sportowej infrastruktury przy Jaworowej
Paweł Kiełpsz, przewodniczący rady rodziców w SP3 po raz kolejny zwrócił się do puławskich samorządowców o jak najszybsze rozpoczęcie budowy sportowej infrastruktury przy Jaworowej (fot. UM Puławy)

Uczniowie, nauczyciele i rodzice Szkoły Podstawowej nr 3 domagają się od prezydenta miasta jak najszybszego rozpoczęcia budowy nowej sali gimnastycznej i boisk sportowych. Głos szkolnej społeczności popierają radni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad trzy godziny trwała dyskusja na sesji poświęcona długo wyczekiwanej budowy nowej bazy sportowej dla SP nr 3. Szkolna społeczność wyraziła rozczarowanie unieważnieniem pierwszego przetargu na to zadanie. Według przedstawicieli rady rodziców, władze miasta powinny dołożyć brakujące ponad 2,3 mln zł i podpisać umowę. Tak się jednak nie stało.

– Nie zgadzamy się z decyzją o unieważnieniu tego przetargu. Kolejny może okazać się droższy. Przyszliśmy żądać, żeby ta inwestycja ruszyła. To musi być zrobione – mówił Paweł Kiełpsz. Przewodniczący rady rodziców w „trójce” przestrzegał przed negatywnymi konsekwencjami rezygnacji z tego zadania, jak utrata blisko 12 milionowej dotacji z „Polskiego Ładu”. – To byłoby marnotrawstwo – ocenił.

Inni rodzice zwlekanie z rozbudową szkolnej bazy sportowej nazwali nawet dyskryminacją, podważając jednocześnie zasadność innych przedsięwzięć, jak remont ul. Sybiraków, czy budżet obywatelski. Głos zabrała także jedna z uczennic SP3. – Dlaczego jesteśmy traktowani, jako ci gorsi, przestawiani jak krzesła? Co złego robimy? – pytała nastolatka, zwracając się do prezydenta.
Do mobilizowania Pawła Maja, by ten nie rezygnował z budowy nowej sali gimnastycznej z boiskami, dołączyła większość rady miasta.

– Ta inwestycja była oczkiem w głowie miejskich władz w kilku ostatnich kampaniach wyborczych. Jest jedną z najdłużej wyczekiwanych i nie ma od niej odwrotu. Nie ma możliwości, żeby jej nie wykonać. To byłby grzech zaniechania – ocenił Sławomir Seredyn, radny „Polski 2050”.

W podobnym tonie mówiła radna Ewa Wójcik z Samorządowców. – Ta inwestycja, mając dofinansowanie, powinna być już realizowana – uznała, zarzucając prezydentowi grę na zwłokę. – Pała pan niechęcią, żeby tę salę i boiska wybudować – stwierdził radny Grzegorz Bińczak (PiS), namawiając Pawła Maja do „wybudzenia się ze snu”.

Radni skrytykowali również kontrowersyjną decyzję z lutego, kiedy prezydent podjął próbę przeniesienia szkoły oraz przesunięcia dotacji na inny cel. Według radnego Michała Śmicha (PiS) było to osłabienie wiarygodności miasta Puławy, próba nieakceptowanej przez szkolne środowisko rewolucji oraz deformacja miejskiej oświaty.

Słowo można złamać?

Decyzji o unieważnieniu przetargu na bazę sportową bronili radni prezydenckiego klubu, którzy zwracali uwagę na nie najlepszą sytuację finansową Puław oraz wysokie koszty utrzymania szkół. Oświata, jak wspomniano, kosztuje już prawie sto milionów złotych.

– Dochody nam spadły, a koszty wzrosły, więc musimy oszczędzać. Nawet 85 proc. dotacja nic nie znaczy. Jeśli nie będzie nas stać na utrzymanie budynku, należy zastanowić się nad sensownością takiej inwestycji – powiedział Andrzej Kuszyk, radny „Niezależnych”. – Bardzo bym chciał, żeby ta hala powstała, ale musimy zastanowić się, skąd wziąć na to pieniądze – podkreślił.

Do szerokiej dyskusji na temat reformy puławskiej oświaty zachęcał radny Ignacy Czeżyk, którego zdaniem oświatowa infrastruktura, w tym ilość budynków szkolnych, przerasta obecnie aktualne potrzeby w tym zakresie. Podstawą do takiego wniosku są dane demograficzne, z których wynika, że miejska populacja spada, rodzi się coraz mniej dzieci, a niewielka ilość zawieranych małżeństw zwiastuje pogłębianie się problemu. Dlatego, jak ocenił, radni powinni postawić odpowiedzialność za miejskie finanse wyżej od etyki i pogodzić się z tym, że słowo dane rodzicom z SP3 kilka lat temu, może zostać złamane.

Na razie jednak, miejskie władze, o rezygnacji z budowy nowej bazy sportowej, z powodów ekonomicznych, oficjalnie nie wspominają. Prezydent utrzymuje, że jest gotowy zbudować halę i boiska, jeśli ich cena będzie odpowiednia.

– Jeśli będzie oscylowała wokół kwoty przedstawionej w przetargu i procedury zostaną spełnione, to będziemy budować – zapewnił zgromadzonych Paweł Maj. – Mam nadzieję, że taka oferta się pojawi – zaznaczył.

Jeśli jednak oferty będą wyższe, na co może wskazywać rosnąca inflacja, radni poprosili o zwołanie sesji nadzwyczajnej i otwartą dyskusję nad możliwościami sfinansowania oświatowego przedsięwzięcia z innych źródeł. Tak, by uniknąć, o ile nie będzie to konieczne, kolejnego unieważnienia przetargu. W tym pierwszym, najtańsza oferta wyniosła ok. 14,8 mln zł, przy 12,5 mln budżecie, z czego 11,8 mln zapewniła miastu rządowa dotacja. Czas na składanie ofert w aktualnym postępowaniu mija 13 maja.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mara_2020 / 9 maja 2022 r. o 08:06
Do mama7: ciekawa propozycja ale ja mam inną, lepszą. A może zamiast utrzymywać sztuczne twory tj. klasy podstawowe w szkołach średnich w tzw. "5" i "9", gdzie w w klasach jest po kilkanaścioro dzieci i była łapanka żeby uzbierać grupy, to może właśnie te klasy przenieść do SP 10. I byłoby taniej, szybciej i prościej. Nikt o tym nie pomyślał, tylko oczywiście najprościej, tradycyjnie próbować likwidować SP 3. Szanowana Pani, te próby likwidacji SP 3 nie wynikają ze względów merytorycznych, tylko politycznych.
Avatar
mama7 / 8 maja 2022 r. o 11:56
Zamiast skupiac się na kosztach hali spójrzmy prawdzie w oczy. Trójka ciasna jak nora, w dziesiątce pute zamkniete klasy bo uczniów 3 razy mniej niż można byłoby pomieścić. W trójce za to połowa uczniów spoza rejonu. Czy nie lepiej byłoby przenieść całą szkołę do nowoczesnego budynku z basenem 10tki, zamiast inwestować w ten muzealny budynek 3ki? Miastu brakuje budynków na inne cele, a po 10tce wiatr hula. Zamiast kierować się emocjami rodziców, których dzieci za kilka lat skończą szkołę, może lepiej włączyć logiczne myślenie. Przecież mieszkańcy Puław maja jeszcze inne potrzeby, które trzeba sfinansować, zamiast dogadzać garstce mieszkańców i nie mieszkańców, których dzieci chodzą do 3. I od razu uprzedzam, nie mam powiązań z żadną opcją, ani prezydentem, ani opozycją. Czytam, słucham co ludzie mówią i uważam za ibrzydliwe wykorzystywanie szkół do walki starej władzy miejskiej z nową.
Zamiast skupiac się na kosztach hali spójrzmy prawdzie w oczy. Trójka ciasna jak nora, w dziesiątce pute zamkniete klasy bo uczniów 3 razy mniej niż można byłoby pomieścić. W trójce za to połowa uczniów spoza rejonu. Czy nie lepiej byłoby przenieść całą szkołę do nowoczesnego budynku z basenem 10tki, zamiast inwestować w ten muzealny budynek 3ki? Miastu brakuje budynków na inne cele, a po 10tce wiatr hula. Zamiast kierować się emocjami rodziców, których dzieci za kilka lat skończą szkołę, może lepiej włączyć logiczne myślenie. Przecie... rozwiń
Avatar
Artur967 / 6 maja 2022 r. o 15:39
Czy ktoś przypomni na ile była wyceniania hala na lubelskiej i o ile przekroczony budżet ? Czy dobrze pamietam, że kosztorys zakładał 50 mln ? A oferta w przetargu była na 80 mln ? Jakoś prezydent i radni nie widzieli problemu z zadłużaniem mieszkanców przy takiej inwestycji ? A mają niesamowity problem z przekroczeniem kosztorysu inwestorskiego o 2 mln ?
Avatar
rybki / 6 maja 2022 r. o 10:10
Wydawanie pieniędzy publicznych powinno być racjonalne. Rada Miasta jest uległa wobec lobbyingu, gdyż nauczyciele stanowią jej poważny skład. Ubyło 50 % uczniów, a nie ubyło kadry i powierzchni szkół. Puławy już wydają 60 % budżetu na szkolnictwo i to moim zdaniem jest niegospodarność radnych pisowskich. Doprowadza Puławy jak Gierek Polskę do ruiny.
Avatar
mara_2020 / 6 maja 2022 r. o 08:49
Nie od dziś wiadomo, że SP 3 jest solą w oku rządzących tych miastem. Twierdzenie, że w tak dużym mieście jak Puławy nie można znaleźć 2,3 mln zł jest oczywistą nieprawda. Szczególnie jak prześledzi się na co wydaje się setki tysięcy. Należy tez zauważyć, ze brakujących 2,3 mln nie trzeba od razy wydatkować, bowiem inwestycja rozłożona jest na 2 lata - w takiej sytuacji w najgorszym wariancie należałoby znaleźć ponad 1 mln zł na jeden rok. Dużo ? Banalnie mało, tylko potrzeba dobrej woli Panie Prezydencie ! A już twierdzenie, ze 12,5 mln zł z Polskiego Ładu nic nie znaczy, jest co najmniej nie poważne.
Nie od dziś wiadomo, że SP 3 jest solą w oku rządzących tych miastem. Twierdzenie, że w tak dużym mieście jak Puławy nie można znaleźć 2,3 mln zł jest oczywistą nieprawda. Szczególnie jak prześledzi się na co wydaje się setki tysięcy. Należy tez zauważyć, ze brakujących 2,3 mln nie trzeba od razy wydatkować, bowiem inwestycja rozłożona jest na 2 lata - w takiej sytuacji w najgorszym wariancie należałoby znaleźć ponad 1 mln zł na jeden rok. Dużo ? Banalnie mało, tylko potrzeba dobrej woli Panie Prezydencie ! A już twierdzenie, ze 12,5 mln z... rozwiń
Avatar
Lolekdo / 6 maja 2022 r. o 06:28
Pusta? To jedna z większych puławskich szkół. Oni nie mają problemu z brakiem uczniów. Może po prostu zrobić boisko i wyremontować starą sale gimnastyczną, nie inwestować w nową.
Avatar
Jaromir / 5 maja 2022 r. o 21:54
Los placówki od wielu lat jest niepewny, co chwila mówi się o likwidacji co przy niżu demograficznym staje się coraz bardziej racjonalne. W takiej sytuacji jeszcze wkładać dużą kasę w rozbudowę infrastruktury która za chwilę może stać pusta? Ciekawe zjawiska dzieją się w umysłach naszych radnych.
Avatar
mara_2020 / 9 maja 2022 r. o 08:06
Do mama7: ciekawa propozycja ale ja mam inną, lepszą. A może zamiast utrzymywać sztuczne twory tj. klasy podstawowe w szkołach średnich w tzw. "5" i "9", gdzie w w klasach jest po kilkanaścioro dzieci i była łapanka żeby uzbierać grupy, to może właśnie te klasy przenieść do SP 10. I byłoby taniej, szybciej i prościej. Nikt o tym nie pomyślał, tylko oczywiście najprościej, tradycyjnie próbować likwidować SP 3. Szanowana Pani, te próby likwidacji SP 3 nie wynikają ze względów merytorycznych, tylko politycznych.
Avatar
mama7 / 8 maja 2022 r. o 11:56
Zamiast skupiac się na kosztach hali spójrzmy prawdzie w oczy. Trójka ciasna jak nora, w dziesiątce pute zamkniete klasy bo uczniów 3 razy mniej niż można byłoby pomieścić. W trójce za to połowa uczniów spoza rejonu. Czy nie lepiej byłoby przenieść całą szkołę do nowoczesnego budynku z basenem 10tki, zamiast inwestować w ten muzealny budynek 3ki? Miastu brakuje budynków na inne cele, a po 10tce wiatr hula. Zamiast kierować się emocjami rodziców, których dzieci za kilka lat skończą szkołę, może lepiej włączyć logiczne myślenie. Przecież mieszkańcy Puław maja jeszcze inne potrzeby, które trzeba sfinansować, zamiast dogadzać garstce mieszkańców i nie mieszkańców, których dzieci chodzą do 3. I od razu uprzedzam, nie mam powiązań z żadną opcją, ani prezydentem, ani opozycją. Czytam, słucham co ludzie mówią i uważam za ibrzydliwe wykorzystywanie szkół do walki starej władzy miejskiej z nową.
Zamiast skupiac się na kosztach hali spójrzmy prawdzie w oczy. Trójka ciasna jak nora, w dziesiątce pute zamkniete klasy bo uczniów 3 razy mniej niż można byłoby pomieścić. W trójce za to połowa uczniów spoza rejonu. Czy nie lepiej byłoby przenieść całą szkołę do nowoczesnego budynku z basenem 10tki, zamiast inwestować w ten muzealny budynek 3ki? Miastu brakuje budynków na inne cele, a po 10tce wiatr hula. Zamiast kierować się emocjami rodziców, których dzieci za kilka lat skończą szkołę, może lepiej włączyć logiczne myślenie. Przecie... rozwiń
Avatar
Artur967 / 6 maja 2022 r. o 15:39
Czy ktoś przypomni na ile była wyceniania hala na lubelskiej i o ile przekroczony budżet ? Czy dobrze pamietam, że kosztorys zakładał 50 mln ? A oferta w przetargu była na 80 mln ? Jakoś prezydent i radni nie widzieli problemu z zadłużaniem mieszkanców przy takiej inwestycji ? A mają niesamowity problem z przekroczeniem kosztorysu inwestorskiego o 2 mln ?
Avatar
rybki / 6 maja 2022 r. o 10:10
Wydawanie pieniędzy publicznych powinno być racjonalne. Rada Miasta jest uległa wobec lobbyingu, gdyż nauczyciele stanowią jej poważny skład. Ubyło 50 % uczniów, a nie ubyło kadry i powierzchni szkół. Puławy już wydają 60 % budżetu na szkolnictwo i to moim zdaniem jest niegospodarność radnych pisowskich. Doprowadza Puławy jak Gierek Polskę do ruiny.
Avatar
mara_2020 / 6 maja 2022 r. o 08:49
Nie od dziś wiadomo, że SP 3 jest solą w oku rządzących tych miastem. Twierdzenie, że w tak dużym mieście jak Puławy nie można znaleźć 2,3 mln zł jest oczywistą nieprawda. Szczególnie jak prześledzi się na co wydaje się setki tysięcy. Należy tez zauważyć, ze brakujących 2,3 mln nie trzeba od razy wydatkować, bowiem inwestycja rozłożona jest na 2 lata - w takiej sytuacji w najgorszym wariancie należałoby znaleźć ponad 1 mln zł na jeden rok. Dużo ? Banalnie mało, tylko potrzeba dobrej woli Panie Prezydencie ! A już twierdzenie, ze 12,5 mln zł z Polskiego Ładu nic nie znaczy, jest co najmniej nie poważne.
Nie od dziś wiadomo, że SP 3 jest solą w oku rządzących tych miastem. Twierdzenie, że w tak dużym mieście jak Puławy nie można znaleźć 2,3 mln zł jest oczywistą nieprawda. Szczególnie jak prześledzi się na co wydaje się setki tysięcy. Należy tez zauważyć, ze brakujących 2,3 mln nie trzeba od razy wydatkować, bowiem inwestycja rozłożona jest na 2 lata - w takiej sytuacji w najgorszym wariancie należałoby znaleźć ponad 1 mln zł na jeden rok. Dużo ? Banalnie mało, tylko potrzeba dobrej woli Panie Prezydencie ! A już twierdzenie, ze 12,5 mln z... rozwiń
Avatar
Lolekdo / 6 maja 2022 r. o 06:28
Pusta? To jedna z większych puławskich szkół. Oni nie mają problemu z brakiem uczniów. Może po prostu zrobić boisko i wyremontować starą sale gimnastyczną, nie inwestować w nową.
Avatar
Jaromir / 5 maja 2022 r. o 21:54
Los placówki od wielu lat jest niepewny, co chwila mówi się o likwidacji co przy niżu demograficznym staje się coraz bardziej racjonalne. W takiej sytuacji jeszcze wkładać dużą kasę w rozbudowę infrastruktury która za chwilę może stać pusta? Ciekawe zjawiska dzieją się w umysłach naszych radnych.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 maja 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 maja 2022 r.

Lublin. Już planują lato dla małych uchodźców i chcą zaprosić polskie dzieci

Lublin. Już planują lato dla małych uchodźców i chcą zaprosić polskie dzieci

Mali uchodźcy wciąż mogą korzystać z pomocy świetlicy działającej w Galerii Labirynt. W planach na lato są spotkania integrujące małych Ukraińców i Polaków.

Zmiany koło dworca PKS w Lublinie. Tego budynku już nie ma

Zmiany koło dworca PKS w Lublinie. Tego budynku już nie ma

Obok Dworca Głównego PKS zburzono jeden z budynków handlowych. Pozostałe na razie zostają.

Łukasz Maciec wraca do ringu

Łukasz Maciec wraca do ringu

Pięściarz z Lublina w piątek w Środzie Wielkopolskiej zmierzy się z Joelem Julio

Lublin. 160 osób na bruk. Przez sankcje

Lublin. 160 osób na bruk. Przez sankcje

Szwajcarska firma likwiduje swoje podmioty w Polsce. Taka zapowiedź to efekt odrzucenia przez polski rząd wniosku firmy o skreślenie z listy podmiotów objętych sankcjami. W tle jest rosyjski oligarcha i najazd armii Putina na Ukrainę.

Premier: KE zaakceptowała krajowy plan odbudowy
wideo
film

Premier: KE zaakceptowała krajowy plan odbudowy

Komisja Europejska zaakceptowała polski krajowy plan odbudowy, a pieniądze z unijnych funduszy na rzecz odbudowy po pandemii COVID-19 za kilka miesięcy popłyną do Polski szerokim strumieniem - zapewnił Mateusz Morawiecki.

IPN znalazł ludzkie kości na górkach czechowskich. Co na to TBV i miasto?
zdjęcia
galeria

IPN znalazł ludzkie kości na górkach czechowskich. Co na to TBV i miasto?

Około 50 fragmentów ludzkich kości należących do dwóch osób odnaleźli specjaliści z IPN na górkach czechowskich. Teraz znaleziskiem zajmą się eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej.

Zamość. ZOO zaprasza do siebie do kina
22 maja 2022, 12:00

Zamość. ZOO zaprasza do siebie do kina

22 maja przypada Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu postanowił to uczcić.

Czy to przyszli lekarze? Dni otwarte Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
zdjęcia
galeria

Czy to przyszli lekarze? Dni otwarte Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Jeszcze w piątek będzie można odwiedzić Uniwersytet Medyczny, żeby poznać ofertę uczelni.

Zielone Agro Show. Coś specjalnie dla rolników już w ten weekend

Zielone Agro Show. Coś specjalnie dla rolników już w ten weekend

Zielone Agro Show w Ułężu (powiat rycki) już w ten weekend. „Jest pierwszą imprezą w Polsce poświęconą nowoczesnej technice i technologii produkcji wysokiej jakości pasz zielonych dla bydła” – zapewniają organizatorzy.

Nowy odcinek S19 w Lubelskiem. Otwarcie uzależnione od kalendarza premiera
Zdjęcia tuż przed otwarciem
galeria

Nowy odcinek S19 w Lubelskiem. Otwarcie uzależnione od kalendarza premiera

Najprawdopodobniej w sobotę zostanie otwarty 20-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 między Kraśnikiem i Niedrzwicą Dużą. To ostatni fragment ekspresówki z Lublina do Rzeszowa, jaki nie został jeszcze oddany do użytku.

Granica Terespol i Ar-Tig Huta Dąbrowa będą do końca walczyć o utrzymanie

Granica Terespol i Ar-Tig Huta Dąbrowa będą do końca walczyć o utrzymanie

Sytuacja obu ekip na tym etapie rozgrywek nie wygląda różowo. Granica i Ar-Tig zajmują bowiem dwa ostatnie miejsca

Lubelskie. 20 ton na kołach, a za kierownicą pijany Rosjanin
wideo
film

Lubelskie. 20 ton na kołach, a za kierownicą pijany Rosjanin

Na opublikowanym przez policję nagraniu widać, jak ciężarówka jedzie środkiem jezdni. I t w miejscu przejścia dla pieszych.

"Jak rozlana woda" - nowy spektakl Teatru Pierwszego Kontaktu
21 maja 2022, 17:00

"Jak rozlana woda" - nowy spektakl Teatru Pierwszego Kontaktu

W sobotę, 21 maja o godz. 17 w Domu Kultury Błonie (ul. Dragonów 2) zostanie zorganizowana premiera nowego spektaklu Teatru Pierwszego Kontaktu pt. "Jak rozlana woda".

Kancelaria prawna – jakimi sprawami się zajmuje?

Kancelaria prawna – jakimi sprawami się zajmuje?

Nieznajomość prawa szkodzi – tak mówi jedna z podstawowych prawniczych zasad. Trudno jednak wymagać od przeciętnego Kowalskiego biegłości we wszystkich przepisach, kruczkach, pozwach, wnioskach czy procedurach sądowych. Kancelaria prawna jest podmiotem zatrudniającym adwokatów lub radców prawnych, którzy służą poradą prawną oraz reprezentują swoich klientów przed sądami, organami administracji, czy w trakcie transakcji biznesowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium