Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 września 2022 r.
8:20

Wyniki finansowe Zakładów Azotowych „Puławy”. Zysk o ponad 10 razy większy

168 15 A A
ZA "Puławy"
ZA "Puławy" (fot. Archwium)

W pierwszej połowie roku Grupa Azoty „Puławy” osiągnęła prawie 5 mld zł przychodów, a jej zysk netto wzrósł z 83 mln zł przed rokiem to 853 mln zł. To jeden z najlepszych wyników chemicznego kombinatu w historii. I to mimo wysokich cen gazu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od stycznia do końca czerwca grupa kapitałowa Zakładów Azotowych w Puławach, w której skład wchodzą gdańskie „Fosfory”, zakłady w Chorzowie, a także Agrochem, Remzap i Prozap, osiągnęła 4,9 mld złotych przychodu i 853 mln zł zysku netto przy marży przekraczającej 20 proc. To znacznie więcej niż w pierwszej połowie roku 2021. W ciągu roku przychody grupy wzrosły o 135 procent, a zysk powiększył się przeszło dziesięciokrotnie.

Tylko w drugim kwartale, czyli od kwietnia do czerwca, przychody ze sprzedaży przekroczyły 2,2 mld złotych i były nie tylko dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej, ale pobiły zeszłoroczny wynik z całego półrocza. Sama tylko sprzedaż nawozów, czyli segmentu „agro”, przyniosła ponad 1,9 mld zł, przy ok. 880 mln zł w drugim kwartale roku 2021.

– Pozytywny wpływ na osiągnięte wyniki miał ukształtowany w Europie poziom cen produktów na rynkach – tłumaczą przedstawiciele zarządu puławskiej spółki w komentarzu dołączonym do wstępnych wyników za pierwsze półrocze. Wysokie przychody i zyski udało się osiągnąć mimo rekordowych cen gazu, które wzrosły o około 290 proc – czytamy w raporcie.

Niestety, dane za drugie półrocze 2022 będzie już znacznie słabsze, a to w związku ze znacznym ograniczeniem produkcji w niemal wszystkich instalacjach. Z tego powodu w Puławach nastroje nie są najlepsze. Część zysku przeznaczana jest obecnie na utrzymanie pełnego zatrudnienia i wynagrodzenia.

– Cieszę się, że zgodnie z raportem o szacunkowych wynikach finansowych osiągnęliśmy tak dobre wyniki w pierwszym półroczu, bo one pozwalają nam dzisiaj utrzymać zatrudnienie na niezmienionym poziomie. Gdyby nie ten zysk, spółka mogłaby mieć dzisiaj kłopoty z płynnością, co zmuszałoby nas do wysyłania pracowników na bezpłatne urlopy, a nawet do redukcji etatów. Pieniądze, które zarobiliśmy, sprawiły, że taki scenariusz nie jest realizowany, nasi pracownicy mogą spać spokojnie, a my wykorzystujemy ograniczenie produkcji na długo oczekiwane remonty – mówi Tomasz Hryniewicz, prezes Grupy Azoty „Puławy”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
poker / 29 września 2022 r. o 09:03
Dla miasta zostanie figa po 50% podatku Sasin i Kaczyńskiego. Zabiorą i roztrwonią na swoich.
 Tak na wszelki wypadek boisz się? A grypy się nie boisz?
Avatar
rybki / 29 września 2022 r. o 08:36
Dla miasta zostanie figa po 50% podatku Sasin i Kaczyńskiego. Zabiorą i roztrwonią na swoich.
Avatar
___K___ / 28 września 2022 r. o 11:56
cukier wyprodukowany rok temu, kilka razy drożał w sprzedaży.... mąka - podobnie,  węgiel - bez komentarza ... robią gojów na kasie jak chcą
Masz rację, ale w przypadku cukru np. dochodzi jeszcze efekt głupoty ludzkiej. Ktoś rzucił jakiś pomysł, że go niby brakuje, bo pewnie zobaczył, że ktoś inny kupuje 20-30 kg np. pod kątem przetworów i zaczęła się panika. Trudno się dziwić sklepom, że podniosły ceny - raz, żeby ograniczyć popyt, a dwa - zarobić na nim.
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 28 września 2022 r. o 11:54
cukier wyprodukowany rok temu, kilka razy drożał w sprzedaży.... mąka - podobnie, węgiel - bez komentarza ... robią gojów na kasie jak chcą
Avatar
Gutek / 28 września 2022 r. o 11:36
No i jak tu obronić ministrów, którzy za ruble i euro zwijali gospodarkę przez dziesięciolecia? Ale wstrętny ten PiS...
 A ty znowu się ośmieszasz. Co wpis to pokazanie przez ciebie swojej głupoty. Te zyski są , ponieważ podnoszono nadmiernie cenę w tym wypadku nawozów , a także paliwa (Orlen też ma duże zyski) . Za niektóre nawozy trzeba zapłacić kilkaset procent więcej co nie odzwierciedla się w cenie produkcji.
Avatar
poker / 28 września 2022 r. o 11:08
Najpierw Pisi nierząd drenuje kieszenie Polaków by potem udając dobrego wujka rozdawać cześć z zagrabionych pieniędzy. Tyle, ze pieniądze trafiają do niepracujących wyborców tej żałosnej partii-pracujący i zaradni tylko tracą.
 Gdybyś nie był taki ciemniak, to też byś zarobił. Np. taki Radek Sikorski oprócz diety europosła przytulił z innych źródeł, których pomimo obowiązku nie ujawnił, od 588 do 804 tys. Euro. Jak widzisz, zaradni zyskują. A teraz jeszcze mu doleci premia za tweet... będzie milion:)
Avatar
Pats / 28 września 2022 r. o 10:29
Niestety, nagłówek artykułu "Wyniki finansowe Zakładów Azotowych „Puławy”. Zysk o ponad 10 razy większy" wprowadza wszystkich w błąd, ponieważ w dalszej części czytamy: "Niestety, dane za drugie półrocze 2022 będzie już znacznie słabsze, a to w związku ze znacznym ograniczeniem produkcji w niemal wszystkich instalacjach. Z tego powodu w Puławach nastroje nie są najlepsze. Część zysku przeznaczana jest obecnie na utrzymanie pełnego zatrudnienia i wynagrodzenia."...... Kraina miodem i mlekiem płynąca!!!!!!!
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 września 2022 r. o 09:49
Najpierw Pisi nierząd drenuje kieszenie Polaków by potem udając dobrego wujka rozdawać cześć z zagrabionych pieniędzy. Tyle, ze pieniądze trafiają do niepracujących wyborców tej żałosnej partii-pracujący i zaradni tylko tracą.
 Ciemny lud tego nei rozumie. Tamci też kradli, ale ci się dzielą.... POlska w ruinie.
Avatar
Kroll / 28 września 2022 r. o 09:26
To ja rozumiem te 500 000zl premii dla prezesa. Się chłopu należało.
Avatar
Lubelak71 / 28 września 2022 r. o 09:16
Najpierw Pisi nierząd drenuje kieszenie Polaków by potem udając dobrego wujka rozdawać cześć z zagrabionych pieniędzy. Tyle, ze pieniądze trafiają do niepracujących wyborców tej żałosnej partii-pracujący i zaradni tylko tracą.
Avatar
poker / 29 września 2022 r. o 09:03
Dla miasta zostanie figa po 50% podatku Sasin i Kaczyńskiego. Zabiorą i roztrwonią na swoich.
 Tak na wszelki wypadek boisz się? A grypy się nie boisz?
Avatar
rybki / 29 września 2022 r. o 08:36
Dla miasta zostanie figa po 50% podatku Sasin i Kaczyńskiego. Zabiorą i roztrwonią na swoich.
Avatar
___K___ / 28 września 2022 r. o 11:56
cukier wyprodukowany rok temu, kilka razy drożał w sprzedaży.... mąka - podobnie,  węgiel - bez komentarza ... robią gojów na kasie jak chcą
Masz rację, ale w przypadku cukru np. dochodzi jeszcze efekt głupoty ludzkiej. Ktoś rzucił jakiś pomysł, że go niby brakuje, bo pewnie zobaczył, że ktoś inny kupuje 20-30 kg np. pod kątem przetworów i zaczęła się panika. Trudno się dziwić sklepom, że podniosły ceny - raz, żeby ograniczyć popyt, a dwa - zarobić na nim.
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 28 września 2022 r. o 11:54
cukier wyprodukowany rok temu, kilka razy drożał w sprzedaży.... mąka - podobnie, węgiel - bez komentarza ... robią gojów na kasie jak chcą
Avatar
Gutek / 28 września 2022 r. o 11:36
No i jak tu obronić ministrów, którzy za ruble i euro zwijali gospodarkę przez dziesięciolecia? Ale wstrętny ten PiS...
 A ty znowu się ośmieszasz. Co wpis to pokazanie przez ciebie swojej głupoty. Te zyski są , ponieważ podnoszono nadmiernie cenę w tym wypadku nawozów , a także paliwa (Orlen też ma duże zyski) . Za niektóre nawozy trzeba zapłacić kilkaset procent więcej co nie odzwierciedla się w cenie produkcji.
Avatar
poker / 28 września 2022 r. o 11:08
Najpierw Pisi nierząd drenuje kieszenie Polaków by potem udając dobrego wujka rozdawać cześć z zagrabionych pieniędzy. Tyle, ze pieniądze trafiają do niepracujących wyborców tej żałosnej partii-pracujący i zaradni tylko tracą.
 Gdybyś nie był taki ciemniak, to też byś zarobił. Np. taki Radek Sikorski oprócz diety europosła przytulił z innych źródeł, których pomimo obowiązku nie ujawnił, od 588 do 804 tys. Euro. Jak widzisz, zaradni zyskują. A teraz jeszcze mu doleci premia za tweet... będzie milion:)
Avatar
Pats / 28 września 2022 r. o 10:29
Niestety, nagłówek artykułu "Wyniki finansowe Zakładów Azotowych „Puławy”. Zysk o ponad 10 razy większy" wprowadza wszystkich w błąd, ponieważ w dalszej części czytamy: "Niestety, dane za drugie półrocze 2022 będzie już znacznie słabsze, a to w związku ze znacznym ograniczeniem produkcji w niemal wszystkich instalacjach. Z tego powodu w Puławach nastroje nie są najlepsze. Część zysku przeznaczana jest obecnie na utrzymanie pełnego zatrudnienia i wynagrodzenia."...... Kraina miodem i mlekiem płynąca!!!!!!!
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 września 2022 r. o 09:49
Najpierw Pisi nierząd drenuje kieszenie Polaków by potem udając dobrego wujka rozdawać cześć z zagrabionych pieniędzy. Tyle, ze pieniądze trafiają do niepracujących wyborców tej żałosnej partii-pracujący i zaradni tylko tracą.
 Ciemny lud tego nei rozumie. Tamci też kradli, ale ci się dzielą.... POlska w ruinie.
Avatar
Kroll / 28 września 2022 r. o 09:26
To ja rozumiem te 500 000zl premii dla prezesa. Się chłopu należało.
Avatar
Lubelak71 / 28 września 2022 r. o 09:16
Najpierw Pisi nierząd drenuje kieszenie Polaków by potem udając dobrego wujka rozdawać cześć z zagrabionych pieniędzy. Tyle, ze pieniądze trafiają do niepracujących wyborców tej żałosnej partii-pracujący i zaradni tylko tracą.