Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

11 stycznia 2019 r.
11:38

Karaluchy, wszy, grzyb. Tragiczne warunki w domu pomocy w woj. lubelskim [wideo]

0 13 A A

Zagrzybione ściany, niedogrzane pokoje, wszechobecne karaluchy i wszy. W takich warunkach, bez żadnej wykwalifikowanej opieki żyją mieszkańcy Domu Pomocy „Słoneczny” w Podlodowie (woj. lubelskie). Sami określają go mianem „piekła na ziemi”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ośrodek działa od 18 lat. Mieszkają w nim bezdomni z całej Polski. Są tam samotne matki z dziećmi, całe rodziny, byli więźniowie, a także osoby niepełnosprawne. Dziś to łącznie około 40 osób.

Jednym z podopiecznych domu pomocy, który zdecydował się opowiedzieć o warunkach w nim panujących jest pan Krzysztof Kuśmierczak. Mężczyzna do Podlodowa został skierowany przez urząd gminy. - Kiedy tu przyjechałem, przeżyłem szok. W pokoju było bardzo zimno, na ścianie był szron. Bałem się – przyznaje.

Mężczyzna kilka lat temu został ciężko pobity. Stracił wzrok w prawym oku, lewe zostało mocno uszkodzone. Mimo niepełnosprawności pan Krzysztof w ośrodku musi radzić sobie sam. - Wszystko robię tu sam. Golę się, myję. Muszę sobie jakoś radzić – dodaje.

Osoby zdrowe i sprawne fizycznie mogą samodzielnie funkcjonować w Podlodowie. Przebywają w nim także osoby niepełnosprawne. W ośrodku nie ma wykwalifikowanych pracowników służby medycznej – opiekunów, pielęgniarek. Pan Krzysztof, jak inni mieszkańcy, może liczyć wyłącznie na pomoc kolegów z pokoju.

Formalnie właścicielem placówki jest Fundacja Tarkowskich herbu Klamry. Jej prezesem jest pani Elżbieta Tarkowska. Pieniądze do fundacji trafiają z datków. Organizacja korzysta też z pomocy banku żywności.

- Opieka w ośrodku wygląda tak, że dziadek pomaga dziadkowi. Pani Tarkowska kazała nam wymieniać pampersy tym starszym mieszkańcom, nie wszystkim to jednak pasowało. Raz ktoś tego pampersa zmienił, a raz nie. Więc zaniedbani są, po kilka dni leżą w tych pieluchach – opowiada były mieszkaniec ośrodka.

- Wyżywienie to tragedia. Spleśniały chleb, jajecznica ze śmierdzących jajek. Kiedyś jogurty były na śniadanie. Okazało się, że były podawane sześć tygodni po upływie daty przydatności. Jadły je także dzieci – opowiada pan Jacek Łyczkowski, który w Podlodowie spędził dwa miesiące.

W ośrodku panuje brud. Pluskwy i prusaki można spotkać nawet w jadalni. Na terenie placówki zalegają resztki jedzenia, sterty złomu i śmieci. - Pełno tu karaluchów, robactwa. Jak w nocy się zapala światło, to po prostu widać „chodzące” ściany – dodaje.

Większość osób, z którymi rozmawialiśmy przyznała, że do ośrodka zostali skierowani przez swoje gminy. Do Podlodowa bezdomnych przywozi także policja i straż miejska. - Nawet najgorszemu wrogowi nie życzę takich warunków. Z łaski przynoszą mi obiad, bo bym z głodu tu padł. Wyjście na spacer to marzenie. O wszystko trzeba prosić – mówi pan Rafał Kamieniecki, jeden z mieszkańców.

Do chorych, co najmniej raz w tygodniu wzywany jest lekarz z pobliskiego ośrodka zdrowia. - Placówka jest zupełnie nieprzystosowana do pobytu inwalidów, osób niewidomych. To byłaby świetna szkoła dla ludzi, którzy zaczynają pracę w medycynie. Są to sytuacje, których nigdzie indziej pewnie się nie spotka. Są tam pacjenci z ogromnymi odleżynami, zapaleniami tkanek miękkich. Warunki są skrajne – mówi dr Janusz Gągała.

Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy twierdzą, że warunkiem pobytu w ośrodku jest oddanie połowy swojego dochodu. Wśród nich byli także tacy, którzy mówili, że oddają wszystko. - Mam 634 złote zasiłku, połowa miała iść do ośrodka. Ale ja żadnych pieniędzy do ręki nie dostaję. Wszystko mi zabierają – twierdzi pan Krzysztof.

- Wszystko mi zabierali – 900 złotych. Chcieli też moje oszczędności, bo się dowiedzieli, że takie mam. Kiedy stanowczo odmówiłem, kazano wywieźć mnie za bramę ośrodka. Bez jedzenia, bez wody. Spędziłem tam całą noc – dodaje pan Jacek.

Wersję wydarzeń mężczyzny potwierdza były mieszkaniec Podlodowa. - Pani Tarkowska zabroniła do niego podchodzić. Zagroziła, że jeśli ktoś mu pomoże, wyląduje za bramą tak jak on.

Jutro druga część reportażu, w której pokażemy jak do zarzutów odnosi się właścicielka ośrodka i co w sprawie Podlodowa zrobiły służby odpowiedzialne za kontrolowanie tej placówki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 12:31
+10
Gościu, nie wymądrzaj się bo być może kiedyś też będziesz w podobnej sytuacji to wtedy dopiero zrozumiesz o co chodzi. Widać że jeszcze nie dorosłeś do tego. A właścicielka tej fundacji liczy tylko pieniądze które może wyrwać tym biednym ludziom i otrzymane na rzecz fundacji - to nie jest osoba która chce pomagać, tylko widzi forsę. Takie placówki powinny być często kontrolowane przez odpowiednie instytucje. Brak takich działań prowadzi do takich sytuacji, co jest nienormalne, wręcz absurdalne.
Avatar
sm / 11 stycznia 2019 r. o 13:46
+7
to jest tragedia - do komentujących i oburzonych na mieszkańców (chyba bezdomnych?)- bez rąk czy bez nóg, na wózkach inwalidzkich, spróbujcie sami w takim stanie sprzątać przenosić, gotować. Utrzymujcie się z 600-1000 zł; które i tak są oddawane organizatorowi. OBY WAS TO SAMO NIGDY NIE SPOTKAŁO _gościu, gościu, kck).
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 12:09
+6
Słowo MIESZKAŃCY jest kluczem. To nie są goście ani klienci, którzy za to płacą i wymagają - a MIESZKAŃCY, czyli ludzie którzy tam mieszkają - a co się z tym wiąże, jak cała reszta polaków, powinni dbać o swoje otoczenie. Jak mi się w domu karaluchy pojawią to rozsypię trutkę, posprzątam, zdezynfekuje - kur.wa SAM! Wezmę urlop i będę to robił w czasie swoim wolnym od PRACY! Jak mi chleb spleśnieje to go wyrzucam i zdobywam nowy - nikt mi go nie podmieni w chlebaku! Też nie mam w domu pielęgniarek, opiekunów i lekarzy - tylko zasuwam na NFZ do przychodni - jak nie mam auta to kombinuję po znajomych, publicznymi środkami cokolwiek. A najważniejsze PŁACĘ rachunki, PŁACĘ za remonty, naprawy i PŁACĘ podatki na takich jak oni! Wezcie się do roboty ludzie... Nam wszystkim nikt pod gębę nie podkłada.
Słowo MIESZKAŃCY jest kluczem. To nie są goście ani klienci, którzy za to płacą i wymagają - a MIESZKAŃCY, czyli ludzie którzy tam mieszkają - a co się z tym wiąże, jak cała reszta polaków, powinni dbać o swoje otoczenie. Jak mi się w domu karaluchy pojawią to rozsypię trutkę, posprzątam, zdezynfekuje - kur.wa SAM! Wezmę urlop i będę to robił w czasie swoim wolnym od PRACY! Jak mi chleb spleśnieje to go wyrzucam i zdobywam nowy - nikt mi go nie podmieni w chlebaku! Też nie mam w domu pielęgniarek, opiekunów i lekarzy - tylko zasuwam na NFZ d... rozwiń
Avatar
gość / 11 stycznia 2019 r. o 13:25
+5
To jak pani Tarkowska zarządza to jedno, ale to jak ci ludzie nie dbają o otoczenie to drugie. Rozumiem, że osoba leżąca czy bardzo chora nie wstanie i nie posprząta, ale cała reszta mogłaby coś wokół siebie zrobić. Macie rację, sterty śmieci i brud to nie tylko wina pani Tarkowskiej, , ale też osób mieszkających w tych pomieszczeniach. Wkurza mnie coś takiego, rozumiem, ze ludzie mogą być chorzy czy nieporadni, ale tam są nie tylko osoby chore. Pomagać trzeba, owszem, jednak postawa - tylko wymagam - nie jest w porządku. Jest masa ludzi samotnych i chorych, żyjących z niewielkich rent czy emerytur i te osoby mają czysto, dają radę i nie wymagają by im ktoś za przeproszeniem doope podmywał. Nie wiem jak innych, mnie najbardziej denerwuje, jak pijak swoje życie przepił, a teraz na stare lata wymaga... nie mówię o obcych, mam w rodzinie takie sytuacje, lata cale olewali pomoc bliskich, pili i bili, a teraz wymagają...
To jak pani Tarkowska zarządza to jedno, ale to jak ci ludzie nie dbają o otoczenie to drugie. Rozumiem, że osoba leżąca czy bardzo chora nie wstanie i nie posprząta, ale cała reszta mogłaby coś wokół siebie zrobić. Macie rację, sterty śmieci i brud to nie tylko wina pani Tarkowskiej, , ale też osób mieszkających w tych pomieszczeniach. Wkurza mnie coś takiego, rozumiem, ze ludzie mogą być chorzy czy nieporadni, ale tam są nie tylko osoby chore. Pomagać trzeba, owszem, jednak postawa - tylko wymagam - nie jest w porządku. Jest masa lud... rozwiń
Avatar
kck / 11 stycznia 2019 r. o 12:42
+5
przywożą bezdomnych i oni oczekują, że będa im jeszcze usługiwać! Normalnie płaca za dach nad głową, majalepsze czy gorsze wyżywienie zapewnione. Przecież nikt nie bedzie ich utrzymywał!Do pracy i samemu sobie gotować! Ale jeszcze wymagania, że jest nieposprzątane?? za ścierkęi myć podłogi. Czy mi ktoś posprząta jak sobie tego nie zrobię? normalne, że jak się mieszka to siędba. To nie hotel
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 12:38
+5
czy to nie jest teren należący kiedyś do szkoły orląt z Dęblina?
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 12:16
+5
Mowa jest o pieniądzach ktoś powie, że im zabierają - to są renty po 500-600zł. Każdemu z nich jak nie pasuje, może zawsze stamtąd odejść. Ta kobieta pokazuje, co oni robią z jedzeniem w słoikach z konserwami. Posprzątać im się nie chce.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 12:12
+5
"Wszystko robie tu sam. Gole sie, myje." - no szkoda bardzo, żeby im ktoś dupę podcierał jeszcze. Dostał wpie.rdol i oczekuje teraz, że do końca życia ktoś będzie za niego wszystko robił. "Zabij" tego co cię tam skierował - to dostaniesz super warunki za kratami. Wszędzie leżą sterty śmieci, resztki jedzenia i złom.... No wiatr tego nie przywiał!
Avatar
Miłośnik Rowerów / 11 stycznia 2019 r. o 14:59
+2
Nie dziwne, że nie ma na remont jak prezydent Polin, jego wysokość Adrian dał Ukraińcom miliard euro. Nasza była premier też dała kilkaset milionów rodakom swojego zięcia. Strażnik żyrandola Komorowski funduje stypendia ukraińskim studentom (ok 30 tys osób). Panie premierze jak... remontować?
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 13:43
+1
Tak wygląda dobroczynność jaśniepaństwa herbu coś tam... Dopóki można zarobić to działamy, a jak nie - won za bramę.
Avatar
Miłośnik Rowerów / 11 stycznia 2019 r. o 14:59
+2
Nie dziwne, że nie ma na remont jak prezydent Polin, jego wysokość Adrian dał Ukraińcom miliard euro. Nasza była premier też dała kilkaset milionów rodakom swojego zięcia. Strażnik żyrandola Komorowski funduje stypendia ukraińskim studentom (ok 30 tys osób). Panie premierze jak... remontować?
Avatar
gość / 11 stycznia 2019 r. o 14:21
-1
Nikt nie mówi, że jest dobrze, widać, że tej pani zależy głównie na pieniądzach, ale uwierz, jest wiele osób w trudnej sytuacji, zniedołężniałych i chorych, a sobie radzą. W tym domu nie wszyscy są kalekami. Siedząc na wózku inwalidzkim można pozmywać naczynia. Można też się umyć. Można coś w rękach przeprać. Wydawać by się moglo, ze ktoś kto domu nie miał i mieszkał na ulicy, to poszanuje to co dostanie, ale niestety często tak jest, że nie szanują tym bardziej, do tego wszystko "przydasię" i już się robi bajzel.
Avatar
sm / 11 stycznia 2019 r. o 13:46
+7
to jest tragedia - do komentujących i oburzonych na mieszkańców (chyba bezdomnych?)- bez rąk czy bez nóg, na wózkach inwalidzkich, spróbujcie sami w takim stanie sprzątać przenosić, gotować. Utrzymujcie się z 600-1000 zł; które i tak są oddawane organizatorowi. OBY WAS TO SAMO NIGDY NIE SPOTKAŁO _gościu, gościu, kck).
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 13:43
+1
Tak wygląda dobroczynność jaśniepaństwa herbu coś tam... Dopóki można zarobić to działamy, a jak nie - won za bramę.
Avatar
gość / 11 stycznia 2019 r. o 13:25
+5
To jak pani Tarkowska zarządza to jedno, ale to jak ci ludzie nie dbają o otoczenie to drugie. Rozumiem, że osoba leżąca czy bardzo chora nie wstanie i nie posprząta, ale cała reszta mogłaby coś wokół siebie zrobić. Macie rację, sterty śmieci i brud to nie tylko wina pani Tarkowskiej, , ale też osób mieszkających w tych pomieszczeniach. Wkurza mnie coś takiego, rozumiem, ze ludzie mogą być chorzy czy nieporadni, ale tam są nie tylko osoby chore. Pomagać trzeba, owszem, jednak postawa - tylko wymagam - nie jest w porządku. Jest masa ludzi samotnych i chorych, żyjących z niewielkich rent czy emerytur i te osoby mają czysto, dają radę i nie wymagają by im ktoś za przeproszeniem doope podmywał. Nie wiem jak innych, mnie najbardziej denerwuje, jak pijak swoje życie przepił, a teraz na stare lata wymaga... nie mówię o obcych, mam w rodzinie takie sytuacje, lata cale olewali pomoc bliskich, pili i bili, a teraz wymagają...
To jak pani Tarkowska zarządza to jedno, ale to jak ci ludzie nie dbają o otoczenie to drugie. Rozumiem, że osoba leżąca czy bardzo chora nie wstanie i nie posprząta, ale cała reszta mogłaby coś wokół siebie zrobić. Macie rację, sterty śmieci i brud to nie tylko wina pani Tarkowskiej, , ale też osób mieszkających w tych pomieszczeniach. Wkurza mnie coś takiego, rozumiem, ze ludzie mogą być chorzy czy nieporadni, ale tam są nie tylko osoby chore. Pomagać trzeba, owszem, jednak postawa - tylko wymagam - nie jest w porządku. Jest masa lud... rozwiń
Avatar
kck / 11 stycznia 2019 r. o 12:42
+5
przywożą bezdomnych i oni oczekują, że będa im jeszcze usługiwać! Normalnie płaca za dach nad głową, majalepsze czy gorsze wyżywienie zapewnione. Przecież nikt nie bedzie ich utrzymywał!Do pracy i samemu sobie gotować! Ale jeszcze wymagania, że jest nieposprzątane?? za ścierkęi myć podłogi. Czy mi ktoś posprząta jak sobie tego nie zrobię? normalne, że jak się mieszka to siędba. To nie hotel
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 12:38
+5
czy to nie jest teren należący kiedyś do szkoły orląt z Dęblina?
Avatar
obiektywny / 11 stycznia 2019 r. o 12:33
-4
Ale szmata z tej Tark.......... zamknąć szmatę sama tam na rok, gdzie jest rząd? !!!! Kurw...to jest kraj 5 świata!
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 12:31
+10
Gościu, nie wymądrzaj się bo być może kiedyś też będziesz w podobnej sytuacji to wtedy dopiero zrozumiesz o co chodzi. Widać że jeszcze nie dorosłeś do tego. A właścicielka tej fundacji liczy tylko pieniądze które może wyrwać tym biednym ludziom i otrzymane na rzecz fundacji - to nie jest osoba która chce pomagać, tylko widzi forsę. Takie placówki powinny być często kontrolowane przez odpowiednie instytucje. Brak takich działań prowadzi do takich sytuacji, co jest nienormalne, wręcz absurdalne.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 12:16
+5
Mowa jest o pieniądzach ktoś powie, że im zabierają - to są renty po 500-600zł. Każdemu z nich jak nie pasuje, może zawsze stamtąd odejść. Ta kobieta pokazuje, co oni robią z jedzeniem w słoikach z konserwami. Posprzątać im się nie chce.