Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

1 października 2021 r.
12:16

KUL będzie kształcić przyszłych lekarzy

462 17 A A
Korzyści z umowy podpisanej przez rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego (z prawej) z komendantem szpitala wojskowego płk. Aleksandrem Michalskim mają być obopólne
Korzyści z umowy podpisanej przez rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego (z prawej) z komendantem szpitala wojskowego płk. Aleksandrem Michalskim mają być obopólne (fot. Jacek Szydłowski)

W 2023 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski chce uruchomić studia na kierunku lekarskim. Przyszłych lekarzy uczelnia będzie kształcić we współpracy ze szpitalem wojskowym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plany otwarcia medycyny w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim mają podłoże historyczne. Taki cel przyświecał władzom uczelni już w latach 30. ubiegłego wieku. Na przeszkodzie do jego realizacji stanęła jednak wojna, a następnie okres komunizmu. Działania w tym kierunku wznowiono w ostatnich latach. Jeszcze za kadencji poprzedniego rektora, ks. prof. Antoniego Dębińskiego, uruchomiono studia z pielęgniarstwa, a od tego roku akademickiego – z położnictwa.

Kolejny krok w sztafecie

– Ja w tej sztafecie podejmuję następny krok, aby podjąć starania o utworzenie kierunku lekarskiego – zapowiada ks. prof. Mirosław Kalinowski, obecny rektor KUL. Przyznaje jednak, że to będzie długi proces. – To wynika z procedury uruchomienia takich studiów i gremiów, które w tym obszarze się wypowiadają, sprawdzając zarówno potencjał naukowo-badawczy kadry oraz bazę dydaktyczną i kliniczną. To może potrwać nieco dłużej niż rok. Mamy nadzieję, że w roku 2023 rozpoczniemy pierwszy rok studiów na kierunku lekarskim – deklaruje rektor.

W uzyskaniu niezbędnych pozwoleń ma pomóc zainicjowana wczoraj współpraca ze szpitalem wojskowym w Lublinie. Korzyści mają jednak obopólne. – To także duża szansa dla rozwoju naukowego naszych pracowników – podkreśla płk dr n. biol. Aleksander Michalski, komendant 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie. I dodaje: – Współpracujemy już z innymi szkołami wyższymi, w tym z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Ale wydaje się, że współpraca z KUL będzie miała unikalny charakter. Staniemy się szpitalem bazowym, najbliższym dla uczelni i nasza rola będzie poważniejsza i bardziej znacząca.

Współpraca w dłuższej perspektywie ma być także lekarstwem na problemy z brakiem kadr. – Wiemy, w jakiej sytuacji się znajdujemy. Pandemia pokazała, że jednym z najważniejszych działań jest kształcenie większej liczby lekarzy, pielęgniarek, ratowników i przedstawicieli innych zawodów medycznych – podkreśla Aurelia Ostrowska, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w Ministerstwie Obrony Narodowej, której podlega szpital z Al. Racławickich.

Będą inwestować

Do nauki przyszłych lekarzy uczelnia chce wykorzystywać także własny obiekty. Ma temu służyć infrastruktura, jaka powstała dla potrzeb studentów pielęgniarstwa i położnictwa na terenie kampusu na Poczekajce. Plany zakładają budowę w tym miejscu jeszcze jednego obiektu.

– Potrzebna jest nam jeszcze inwestycja, która będzie mieściła tzw. wieloprofilowe centra symulacji medycznej. Są one niezbędne szczególnie na trzecim roku studiów i wyżej, będziemy mieli więc wystarczający zapas czasowy – przekonuje ksiądz rektor zaznaczając, że uczelnia będzie szukała pieniędzy na ten cel. I dodaje: – Jesteśmy też po rozmowie z władzami Uniwersytetu Medycznego i widzimy otwartość na możliwość korzystania z ich bazy kliniczno-dydaktycznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, został zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem
Zdjęcia
galeria

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się ostania w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dla ponad połowy radnych z 33-osobowego gremium dzisiejsze posiedzenie będzie pożegnaniem się z samorządem.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium