Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

11 września 2020 r.
7:55

Dla jednych to zarobek, dla drugich problem. Świdnik zrezygnuje ze współpracy z organizatorami zbiórek odzieży używanej?

Poniedziałek. Tak wyglądało otoczenie pojemników na używaną odzież w okolicy ul. Racławickiej w Świdniku
Poniedziałek. Tak wyglądało otoczenie pojemników na używaną odzież w okolicy ul. Racławickiej w Świdniku (fot. Maciej Kaczanowski)

Władze Świdnika zastanawiają się nad rezygnacją ze współpracy z organizatorami zbiórek odzieży używanej, którą mieszkańcy wrzucają do kontenerów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zastanawiamy nie tyle nad likwidacją punków zbiórki odzieży, co nad tym, aby zajęło się tym miasto, a nie organizacje czy firmy, z którymi mamy podpisane umowy. Są to Polski Czerwony Krzyż (kremowe pojemniki z logo PCK), a także spółka 3R Recycling Solutions (zielone kontenery) – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Powodów jest kilka. Kontenery są rzadko opróżniane, przez co w miejscach, gdzie są ustawione, robi się bałagan. Zdarza się, że niektóre osoby próbują wyciągać rzeczy z pojemników. To wszystko sprawia wrażenie, że nad tymi zbiórkami nie ma wystarczającej kontroli.

A może w jednym miejscu?

Władze Świdnika zastanawiają się, czy nie zorganizować zbiórki odzieży używanej w nowym punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), który od kilku tygodni działa przy ul. Przemysłowej 1. PSZOK został przeniesiony w to miejsce z ul. Krępieckiej. – Oczywiście dodatkowo kilka pojemników na odzieży dalej stałoby też na terenie miasta – zaznacz Dmowski.

PCK ma ustawionych w Świdniku około 30 kontenerów na używaną odzież. – Znajdują się w ok. 20 lokalizacjach. Zostały ustawione na podstawie umów z miastem, a także z zarządcami dróg jak też ze spółdzielnią mieszkaniową – wyjaśnia Tomasz Kubiczek z Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK. – Zwykle punkty te są obsługiwane przez naszą ekipę raz na 2-3 tygodnie, choć zdarza się, że kontenery opróżniamy częściej, nawet co tydzień albo dwa razy w tygodniu. Chodzi m.in. o okresy „świątecznych porządków” i sezonową wymianę ubrań, kiedy mieszkańcy częściej przeglądają, co mają w szafach. Do konkretnych miejsc jeździmy też po zgłoszeniu np. od zarządców danego terenu, Straży Miejskiej, naszych wolontariuszy czy też od samych mieszkańców. Na pojemnikach są nasze numery telefonów.

Kubiczek przyznaje jednocześnie, że zdarzają się sytuacje, gdy jakiś pojemnik jest przez jakiś czas przepełniony. – Takie sytuacje są możliwe, ale tylko wtedy, kiedy nikt nie powiadomi nas o tym, że kontener należy opróżnić – zaznacza Tomasz Kubiczek.

Trochę do ludzi, resztę na sprzedaż

Zebrana do pojemników odzież trafia na plac przy ul. Bursaki w Lublinie, gdzie jest sortowana. – Przebrana odzież, zgodnie z zapotrzebowaniem, trafia do osób potrzebujących, m.in. bezdomnych. Po ubrania można przyjść też do naszej siedziby przy ul. Puchacza. Część rzeczy ze zbiórek przekazujemy też za pośrednictwem opiekunek osobom starszym – mówi Tomasz Kubiczek. – Gros zebranej odzieży (ponad 90 proc. przesortowanych ubrań) sprzedajemy do firm zajmujących się obrotem odzieżą używaną.

– W poprzednich latach ze sprzedaży tej odzieży uzyskiwaliśmy ok. 200 tys. zł rocznie, z tym że w tym roku kwota ta będzie na pewno niższa – zaznacza Maciej Budka, dyrektor lubelskiego PCK. – Pieniądze przeznaczamy na działalność statutową, m.in. prowadzenie świetlic dla dzieci czy klubów seniora. I dodaje: Jeśli samorządy będą wycofywać się ze współpracy z nami, to będziemy mieć mniej punktów zbiórki, a tym samym mniej pieniędzy na pomoc potrzebującym. W dobie ciuchlandów odzież nie jest już produktem pierwszej potrzeby, w przeciwieństwie do żywności.

Czasem podrzucają śmieci

– Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa ubrań przynoszonych do kontenerów jest znacznie więcej. Być może jest to związane z tym, że ludzie rzadziej wyjeżdżają, więcej czasu spędzają w domach, częściej też robią porządki – przypuszcza Sylwia Bębenek z firmy 3R Recycling Solutions, której zielone kontenery także są ustawione w Świdniku. – Niestety, zdarza się, że w miejscach, gdzie one stoją, niektórzy podrzucają śmieci. I dodaje: Staramy się opróżniać kontenery, podobnie jak inni, co 2 tygodnie.

Ubrania, które trafiają do zielonych kontenerów, są przebierane w sortowni. Później są sprzedawane za granicę. – Trafiają albo do Pakistanu albo do krajów w Afryce, w przypadku naszej firmy jest to Benin i Togo – mówi Sylwia Bębenek. – Z kolei zużyte rzeczy są przerabiane albo na czyściwo przemysłowe, jeśli jest to bawełna, lub są przerabiane na płytę kompozytową.

Zdaniem przedstawicielki firmy 3R Recycling Solutions, wycofanie się miasta ze zbierania używanej odzieży nie byłoby dobrym rozwiązaniem. – Jeśli dążymy do tego, aby opadów było jak najmniej, to rezygnacja z pojemników na używaną odzież nie jest dobrym pomysłem. Te rzeczy mogą trafiać do opadów komunalnych, przez co śmieci będzie więcej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium