Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

11 września 2020 r.
7:55

Dla jednych to zarobek, dla drugich problem. Świdnik zrezygnuje ze współpracy z organizatorami zbiórek odzieży używanej?

0 1 A A
Poniedziałek. Tak wyglądało otoczenie pojemników na używaną odzież w okolicy ul. Racławickiej w Świdniku
Poniedziałek. Tak wyglądało otoczenie pojemników na używaną odzież w okolicy ul. Racławickiej w Świdniku (fot. Maciej Kaczanowski)

Władze Świdnika zastanawiają się nad rezygnacją ze współpracy z organizatorami zbiórek odzieży używanej, którą mieszkańcy wrzucają do kontenerów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zastanawiamy nie tyle nad likwidacją punków zbiórki odzieży, co nad tym, aby zajęło się tym miasto, a nie organizacje czy firmy, z którymi mamy podpisane umowy. Są to Polski Czerwony Krzyż (kremowe pojemniki z logo PCK), a także spółka 3R Recycling Solutions (zielone kontenery) – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Powodów jest kilka. Kontenery są rzadko opróżniane, przez co w miejscach, gdzie są ustawione, robi się bałagan. Zdarza się, że niektóre osoby próbują wyciągać rzeczy z pojemników. To wszystko sprawia wrażenie, że nad tymi zbiórkami nie ma wystarczającej kontroli.

A może w jednym miejscu?

Władze Świdnika zastanawiają się, czy nie zorganizować zbiórki odzieży używanej w nowym punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), który od kilku tygodni działa przy ul. Przemysłowej 1. PSZOK został przeniesiony w to miejsce z ul. Krępieckiej. – Oczywiście dodatkowo kilka pojemników na odzieży dalej stałoby też na terenie miasta – zaznacz Dmowski.

PCK ma ustawionych w Świdniku około 30 kontenerów na używaną odzież. – Znajdują się w ok. 20 lokalizacjach. Zostały ustawione na podstawie umów z miastem, a także z zarządcami dróg jak też ze spółdzielnią mieszkaniową – wyjaśnia Tomasz Kubiczek z Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK. – Zwykle punkty te są obsługiwane przez naszą ekipę raz na 2-3 tygodnie, choć zdarza się, że kontenery opróżniamy częściej, nawet co tydzień albo dwa razy w tygodniu. Chodzi m.in. o okresy „świątecznych porządków” i sezonową wymianę ubrań, kiedy mieszkańcy częściej przeglądają, co mają w szafach. Do konkretnych miejsc jeździmy też po zgłoszeniu np. od zarządców danego terenu, Straży Miejskiej, naszych wolontariuszy czy też od samych mieszkańców. Na pojemnikach są nasze numery telefonów.

Kubiczek przyznaje jednocześnie, że zdarzają się sytuacje, gdy jakiś pojemnik jest przez jakiś czas przepełniony. – Takie sytuacje są możliwe, ale tylko wtedy, kiedy nikt nie powiadomi nas o tym, że kontener należy opróżnić – zaznacza Tomasz Kubiczek.

Trochę do ludzi, resztę na sprzedaż

Zebrana do pojemników odzież trafia na plac przy ul. Bursaki w Lublinie, gdzie jest sortowana. – Przebrana odzież, zgodnie z zapotrzebowaniem, trafia do osób potrzebujących, m.in. bezdomnych. Po ubrania można przyjść też do naszej siedziby przy ul. Puchacza. Część rzeczy ze zbiórek przekazujemy też za pośrednictwem opiekunek osobom starszym – mówi Tomasz Kubiczek. – Gros zebranej odzieży (ponad 90 proc. przesortowanych ubrań) sprzedajemy do firm zajmujących się obrotem odzieżą używaną.

– W poprzednich latach ze sprzedaży tej odzieży uzyskiwaliśmy ok. 200 tys. zł rocznie, z tym że w tym roku kwota ta będzie na pewno niższa – zaznacza Maciej Budka, dyrektor lubelskiego PCK. – Pieniądze przeznaczamy na działalność statutową, m.in. prowadzenie świetlic dla dzieci czy klubów seniora. I dodaje: Jeśli samorządy będą wycofywać się ze współpracy z nami, to będziemy mieć mniej punktów zbiórki, a tym samym mniej pieniędzy na pomoc potrzebującym. W dobie ciuchlandów odzież nie jest już produktem pierwszej potrzeby, w przeciwieństwie do żywności.

Czasem podrzucają śmieci

– Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa ubrań przynoszonych do kontenerów jest znacznie więcej. Być może jest to związane z tym, że ludzie rzadziej wyjeżdżają, więcej czasu spędzają w domach, częściej też robią porządki – przypuszcza Sylwia Bębenek z firmy 3R Recycling Solutions, której zielone kontenery także są ustawione w Świdniku. – Niestety, zdarza się, że w miejscach, gdzie one stoją, niektórzy podrzucają śmieci. I dodaje: Staramy się opróżniać kontenery, podobnie jak inni, co 2 tygodnie.

Ubrania, które trafiają do zielonych kontenerów, są przebierane w sortowni. Później są sprzedawane za granicę. – Trafiają albo do Pakistanu albo do krajów w Afryce, w przypadku naszej firmy jest to Benin i Togo – mówi Sylwia Bębenek. – Z kolei zużyte rzeczy są przerabiane albo na czyściwo przemysłowe, jeśli jest to bawełna, lub są przerabiane na płytę kompozytową.

Zdaniem przedstawicielki firmy 3R Recycling Solutions, wycofanie się miasta ze zbierania używanej odzieży nie byłoby dobrym rozwiązaniem. – Jeśli dążymy do tego, aby opadów było jak najmniej, to rezygnacja z pojemników na używaną odzież nie jest dobrym pomysłem. Te rzeczy mogą trafiać do opadów komunalnych, przez co śmieci będzie więcej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Poszukujesz komputera, który sprosta wymaganiom dzisiejszych technologii, ale nie chcesz wydawać fortuny? Rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. Są to urządzenia, które wracają na rynek po okresie leasingu, często w doskonałym stanie i za dużo niższą cenę niż nowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się używanymi komputerami i jak mogą one zaspokoić Twoje potrzeby.

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Efektywne zarządzanie magazynem stało się kluczowym elementem sukcesu wielu przedsiębiorstw. W miarę rozwoju technologii, infrastruktura magazynowa znacząco się zmienia, wprowadzając innowacyjne rozwiązania automatyzacji, które poprawiają efektywność i redukują koszty operacyjne. W artykule przyjrzymy się, jakie elementy infrastruktury magazynowej są kluczowe oraz jakie możliwości automatyzacji i automatyki mogą być zastosowane, aby zoptymalizować działanie magazynów.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowych

Radni nie chcą już transmisji komisji. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich je popiera

Komisja już poparła, teraz sprawą zajmą się radni na sesji. Wszystko wskazuje na to, że po niespełna roku mieszkańcy Białej Podlaskiej stracą możliwość oglądania transmisji komisji w internecie. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich popiera takie rozwiązanie.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP

W niedzielę na ulicach całej Polski wszędzie będzie widać czerwone serduszka. Wszystkim może się wydawać, że to tylko jeden dzień, jednak przygotowania trwają już od zeszłego roku. Co czeka nas podczas wielkiego finału WOŚP?

Maszeruje WOT już od roku

Maszeruje WOT już od roku

Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej z centralną siedzibą w Radomiu działa już od roku. Godziny spędzone na próbach orkiestry czy treningach musztry w przypadku kompanii, procentują efektownymi występami. Żołnierze tej formacji często prezentują się w Lubelskiem.

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody
POGODA
film

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody

Posłuchaj jakie temperatury czekają nas w ten weekend. Prognozę pogody przedstawia Gabriela Szewczyk.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki

Bogdanka LUK Lublin gra z GKS Katowice, powtórka mile widziana

GKS Katowice będzie przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin w spotkaniu 22. kolejki. Pierwszy gwizdek w hali Globus, w sobotę, o godzinie 20.30.

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wykryto drugie ognisko wścieklizny w województwie lubelskim. Bezpański kot zaatakował inne zwierzęta oraz właściciela gospodarstwa.

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)
impreza
24 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy mamy karnawał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

LOTTO spełnia marzenia!

LOTTO spełnia marzenia!

Pula wypłaconych wygranych w 2024 roku na Lubelszczyźnie przekroczyła 200 MILIONÓW zł. Zapraszamy do punktów LOTTO i na www.lotto.pl, a także do gry przez aplikację!

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół
film

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół

Gościem programu Dzień Wschodzi jest Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. oświaty i wychowania. Z wiceprezydentem rozmawiamy o tym, jak miasto finansuje szkoły i dlaczego koszty edukacji rosną. Jak wytłumaczyć budowanie nowych szkół w mieście w sytuacji, kiedy w innych częściach miasta szkoły są łączone i likwidowane? Na te i inne pytania odpowie nasz gość.

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"
galeria

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Lubelski Ratusz poinformował, że wraca ruch kołowy i pieszy na ulicy Bernardyńskiej. Jest jednak ograniczenie.

Karol Kowalewski ma szansę wywalczyć pierwsze trofeum jako trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS gra dzisiaj z Zagłębiem Sosnowiec w półfinale Pekao SA Pucharu Polski

W czwartek, w Sosnowcu rozpoczął się finałowy turniej Peako SA Pucharu Polski koszykarek. Polski Cukier AZS UMCS Lublin dzisiaj o godz. 18 zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec.

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar pustostanu w Lublinie. Podczas przeszukania budynku strażacy natrafili na ciało mężczyzny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium