Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

28 stycznia 2022 r.
17:32

Ta aleja drzew to miejscowa atrakcja turystyczna. Mieszkańcy przeciwko wycince

61 4 A A
(fot. Jacek Barczyński)

Gdy drogowcy oznaczyli farbą stare drzewa w zabytkowej alei natychmiast zareagowali okoliczni mieszkańcy. W internecie pojawił się apel o powstrzymanie wycinki a w urzędach rozdzwoniły się telefony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jako pierwsza na numery na pniach zwróciła uwagę Agnieszka Marciocha z Różanki (pow. włodawski). – Swoim spostrzeżeniem zainteresowałam męża – opowiada. – Wybrał się tam z córką. Doliczyli się około 40 oznakowanych drzew.

W Urzędzie Gminy Włodawa mieszkanka Różanki usłyszała, że za aleję odpowiedzialny jest Zarząd Dróg Powiatowych we Włodawie. Z kolei w Zarządzie odesłano ją do chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

– Zdziwiło mnie stanowisko urzędniczki z gminy – przyznaje Agnieszka Marciocha. – Przecież to jedna z największych lokalnych atrakcji. Rowerzyści często skręcają do Różanki aby przejechać przepiękną, majestatyczną aleją. Przecież nie można im, ale przede wszystkim nam, tego odebrać.

Dzwońcie i piszcie

Obrońcy alei skrzyknęli się na internetowej stronie Różanka nad Bugiem. Wystosowali apel do urzędników oraz zachęcają mieszkańców i sympatyków Różanki do telefonowania w tej sprawie do UG lub ZDP. „Im więcej zainteresowanych osób, tym większe szanse, że coś uratujemy” – przekonują.

Zabytkowa aleja to mało ruchliwa i rzadko uczęszczana droga prowadząca do zabytkowego zespołu pałacowego. A sam park składa się ze starodrzewia, głównie lip, w którym gniazduje wiele chronionych gatunków ptaków.

(fot. Jacek Barczyński)

– To ZDP zwrócił się do mnie w sprawie fatalnego, zdaniem drogowców, stanu drzewostanu alei – przyznaje Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury WUOZ w Lublinie. – Oczekuję z ich strony ekspertyzy na temat kondycji drzew. Ich ponumerowanie jest jednym z elementów tego przedsięwzięcia. Oznaczone drzewa zostaną geodezyjnie naniesione na mapę.

Wira podkreśla, że oznakowanie drzew nie przekłada się na zakwalifikowanie ich do wycinki.

– Spodziewam się, że w oparciu o ekspertyzę ZDP wystąpi z formalnym wnioskiem o zgodę na wydanie pozwoleń na pielęgnację i być może usunięcie niektórych drzew – mówi konserwator.

– Dokument ten jednak do niczego mnie nie obliguje. To jedynie materiał pomocniczy w podejmowaniu przeze mnie decyzji. Przewiduję oględziny wytypowanych do pielęgnacji czy też wycinki drzew m.in. z udziałem jednej z włodawskich organizacji proekologicznych. Będę się także wsłuchiwał w głosy mieszkańców Różanki – zapewnia. 

Po co tak mazać

Edyta Gałan z włodawskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Lokalna Między Drzewami: Podpowiedzieliśmy obrońcom alei w Różance gdzie powinni szukać pomocy. Sami się też od niej nie odżegnujemy. Będziemy walczyć o ten zielony zabytek ramię w ramię.

W akcję ratowania alei zaangażował się też Artur Kobielas, włodawski przewodnik.

– Nie rozumiem, dlaczego drogowcy spaskudzili wiekowe drzewa malując na nich od strony drogi czerwonym sprayem cyfry – mówi. – Oznaczenie można było zrobić z tyłu i mniejsze. Uczestnicy wycieczek, które pilotuję do Różanki na pewno zwrócą na to uwagę. I na pewno nie zrobi to na nich dobrego wrażenia.

Kobielas, częsty gość w Różance, nie przypomina sobie, by drogowcy kiedykolwiek w obrębie alei prowadzili jakiekolwiek prace pielęgnacyjne. Tym bardziej ma im teraz za złe, że tak ochoczo garną się do wycinki.

Dla Dziennika. Marcin Łopacki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych we Włodawie:

Większość tych drzew to wiekowe okazy, wzdłuż drogi rośnie ich ok. dwustu. W ubiegłym roku zwróciłem się do konserwatora zabytków z prośbą o przeprowadzenie wizji w terenie i ocenę ich stanu.

42 zostało wytypowanych do oceny z czego 6 lip i 3 kasztanowce stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników drogi, cześć z nich jest mocno porażona jemiołą, jeszcze inne są w dużej części suche oraz w znacznym stopniu mają puste i uszkodzone pnie. Po silnych burzach często spadają duże konary i gałęzie. Nie mogę dopuścić, żeby takie drzewo było przyczyną wypadku, a co za tym idzie jakiegoś nieszczęścia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium