Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

12 listopada 2018 r.
16:21

"Nie zmieniajmy się!". Nagrody Ambasador Wschodu 2018 przyznane

0 1 A A
(fot. Agnieszka Mazuś)

Na gali wręczenia statuetek Ambasadorów Wschodu – dorocznych nagród przyznawanych przez magazyn „Kraina Bugu”, słowa „wschód” i „wschodni”, odmieniane przez wszystkie przypadki, padały wielokrotnie i tylko w najlepszym kontekście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Choć Piotr Duda, pomysłodawca Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, ze wschodu nie pochodzi, to „czuje, że już jest częścią tej drużyny”. Razem z Barbarą Luszawską (Landart Festiwal) w sobotę w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim wręczał nagrodę w kategorii Projekt. Nominowane były trzy cykliczne wydarzenia kulturalne: Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Suwałki Blues Festiwal i Muzyczny Festiwal w Łańcucie.

– Wykorzystać bluesa do promocja miasta to nie jest najłatwiejszy do realizacji pomysł – stwierdził Piotr Duda gratulując zwycięzcy.

– To naprawdę dobry pomysł, by łączyć promocję, turystykę, ale też samorządy i biznes – nie ma wątpliwości Bogdan Topolski, dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival. – Dziś to jedna z największych imprez bluesowych w basenie Morza Bałtyckiego – podkreśla.

 Najwięcej zabytków w przeliczeniu na jednego mieszkańca (Przemyśl). Brama na wschód (Suwałki). Padwa Północy (Zamość). W kategorii Miasto rywalizowały ze sobą ośrodki liczące ok. 60 tys. mieszkańców. Wygrał Zamość.

– Proszę państwa, nie zmieniajmy się! Wschodni rys to coś, co jest naszą największą wartością – przekonywał ze sceny Damian Miechowicz, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość.

W kategorii Biznes statuetka powędrowała do marki „Dary Natury” stworzonej przez Mirosława Angielczyka. A złotoskrzydły anioł z napisem „Turystyka” stanie w gabinecie dyrektora Poleskiego Parku Narodowego. W tej kategorii rywalizowały trzy parki narodowe (Poleski, Roztoczański i Narwiański). 13-osobowa kapituła zdecydowała się wyróżnić ten, który wkrótce może stracić cenne przyrodniczo bagna i torfowiska. W bliskim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego spółka Balamara planuje zbudować nową kopalnię.

Owacjami na stojąco nagrodzono laureatów nagród w kategorii Społecznie odpowiedzialny (dr Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza) i Honorowy Ambasador Wschodu (prof. Andrzej Strumiłło).

– Stoi tu przed wami Krakus po uszy zakochany w Podlasiu – mówił dziękując za wyróżnienie Paweł Grabowski, lekarz, nauczyciel, pisarz, który uruchomił pierwsze w Polsce hospicjum na terenach wiejskich. – Nasz zespół to dwóch lekarzy, pięć pielęgniarek i czterech fizjoterapeutów. Nie mamy na stałe kapelanów, bo to teren wieloreligijny – tłumaczy szef hospicjum domowego, który obecnie zbiera fundusze na budowę ośrodka stacjonarnego w Makówce koło Narwi.

Nagrodę honorową odebrał prof. Andrzej Strumiłło, malarz, grafik, fotograf, podróżnik, pisarz, scenograf. Urodzony 91 lat temu w Wilnie, od 20 lat mieszka nad Czarną Hańczą.

– Z tymi wschodami to jest różnie. Ja mam dwa. Pierwszy to wschód bliski, czyli miasto w którym się urodziłem. Do dziś czuję się obywatelem Polski wielonarodowej, ojczyzny obojga narodów. Drugi to wschód daleki, po którym przez wiele lat podróżowałem i skąd przywiozłem 30 tysięcy negatywów. Ex oriente lux - światło przychodzi ze wschodu.

– A mnie wschód kojarzy się z początkiem pięknego dnia – mówił z kolei prof. Stanisław Baj, wybitny malarz i wykładowca warszawskiej ASP, laureat nagrody w kategorii Kultura.

 Nagroda specjalna trafiła do działaczy Stowarzyszenia Panorama Kultur. – Powstaliśmy 15 lat temu, by opowiadać o zjawiskach kulturowych na pograniczu polsko-białorusko-ukraińskim. To fascynujący kawałek świata, o trudnej historii. Może dzięki takim kameralnym działaniom świat stanie się choć odrobinę lepszy – stwierdził Emil Majuk.

Statuetki Ambasador Wschodu redakcja magazynu „Kraina Bugu” przyznała po raz piąty. – Nagrodzone podmioty nie muszą być duże, ale pomysły na działalność muszą być niestandardowe. Łączy je też to, że są realizowane tu na wschodzie. Przez ludzi, którzy ten wschód tworzą. Mamy ambicję, żeby naszych ambasadorów pokazać światu – mówi Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu.

Pozostałe informacje

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!