Drewniane anioły ze złotymi skrzydłami stoją już w domu artysty Leona Tarasewicza, gabinecie prezydenta Supraśla, szefowej Grupy Bialcon, szefa Ośrodka Pogranicze w Sejnach, dyrektorki Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W tym roku nagrody Ambasadora Wschodu redakcja Krainy Bugu przyzna już po raz piąty.
– Próbujemy walczyć ze stereotypami jak ściana wschodnia, Polska A, B czy C. Chcemy odczarować wschodnią Polskę – tłumaczy Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Kraina Bugu”. – Fajne rzeczy nie dzieją się tylko w Warszawie czy Gdańsku. Wielu ciekawych ludzi działa właśnie na wschodzie.
Magazyn „Kraina Bugu” ukazuje się od siedmiu lat. Świetnymi zdjęciami i dobrymi tekstami, poświęconymi nie tylko terenom nadburzańskim, bez problemu znalazł stałe grono czytelników i prenumeratorów. Obecnie ukazuje się trzy razy w roku w nakładzie 5-6 tysięcy egzemplarzy. Redakcja mieści się w Łosicach. Zespół redakcyjny liczy pięć osób, a grono stałych współpracowników – ok. 30. Co ciekawe „Kraina Bugu” dość szybko zrezygnowała z prowadzenia biura ogłoszeń.
– Nie można kupić u nas reklamy – przyznaje Parol. – To nie jest biznes. Nie mamy potrzeby, by zarabiać – tłumaczy.
Nie o pieniądze chodzi też w przyznawanej przez magazyn dorocznych nagrodach. Statuetki Ambasadorów Wschodu trafiają do osób/ miejsc/ wydarzeń wyjątkowych, ponadprzeciętnych, nie zawsze największych, ale na najwyższym poziomie.
– Nasze pierwotne założenie się nie zmieniło. Niekoniecznie chcemy wspierać te największe wydarzenia czy instytucje – tłumaczy naczelny „Krainy Bugu”. – Stawiamy raczej na te mało oczywiste, nie bardzo nagłośnione, ale naprawdę fantastyczne. Imprezy kameralne, ale na światowym poziomie jak np. Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
Laureaci nagród mogą też liczyć na promocję w mediach i wsparcie (szkolenia, doradztwo, konsultacje). – Często problemem wcale nie jest brak środków finansowych, ale wiedza czy kontakty – stwierdza Parol.
Zaprojektowane przez rzeźbiarza Leszka Kunickiego statuetki Ambasador Wschodu przyznawane są w sześciu kategoriach (patrz ramka). Co roku wręczana jest także Nagroda Specjalna oraz przyznawany jest tytuł Honorowy Ambasador Wschodu.
Tegorocznych laureatów poznamy podczas uroczystej gali w sobotę w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.
Nominowani 2018
Projekt: Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Suwałki Blues Festiwal, Muzyczny Festiwal w Łańcucie.
Samorząd: Suwałki, Zamość, Przemyśl.
Biznes: Active Sp. z o.o. - marka „Royal Apple”, SM Spomlek - marka „Skarby Serowara”, Mirosław Angielczyk Dary Natury - marka „Dary Natury”.
Turystyka: Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy.
Społecznie odpowiedzialny: dr Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza;
Kultura i sztuka: Stanisław Baj.
Honorowy Ambasador Wschodu: prof. Andrzej Strumiłło.
Nagroda specjalna: Stowarzyszenie Panorama Kultur.