Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

6 listopada 2024 r.
19:23

#azbadajto w Zamościu. Rak to nie wyrok

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
9 listopada 2024 12:00
Wolontariuszki z zamojskiego Ekonomika są już przygotowane do sobotniej akcji. Zapewniają, że bardzo chętnie poświęcą swój wolny czas
Wolontariuszki z zamojskiego Ekonomika są już przygotowane do sobotniej akcji. Zapewniają, że bardzo chętnie poświęcą swój wolny czas (fot. Anna Szewc)

Miejsce raka jest w wodzie, nie w Twoim ciele. Miej odwagę się badać. Odważni wygrywają. Łatwiej zapobiec, niż naprawić szkody po raku – z takimi hasłami na kubkach, naklejkach, ulotkach i przypinkach młodzież zamojskiego Ekonomika będzie w sobotę zachęcać do regularnej profilaktyki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkolny Klub Wolontariusza działający przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 jest jednym z partnerów dużej imprezy, która 9 listopada w południe rozpocznie się na Rynku Wielkim. To wydarzenie jest zwieńczenie drugiej edycji Zamojskiej Kampanii Profilaktycznej #azbadajto promującej profilaktykę nowotworową.

Kiedy dostali propozycję udziału, postanowili swoje działania ukierunkować na kwestie męskich nowotworów, również dlatego, że listopad to miesiąc świadomości o nich, tak jak październik jest dedykowany nowotworom piersi.

Cel: Przełamać tabu

– Zainspirowaliśmy się działalnością Fundacji Gdyński Most Nadziei, która jest pomysłodawcą i realizatorem unikatowej w skali kraju kampanii społecznej „Odważni Wygrywają” poruszającej zagadnienie profilaktyki raka jądra – wyjaśnia Magdalena Bajaka, jedna z opiekunek wolontariuszy w Ekonomiku.

Mówi, że młodzieży do włączenia się w przygotowania nie trzeba było specjalnie namawiać. Chętnych zgłosiła się cała rzesza, choć co symptomatyczne, to dziewczęta w tym gronie stanowiły zdecydowaną większość.

– Chłopcy również się angażują, ale są mniej liczni. I to tak naprawdę także pokazuje, że w kwestii nowotworów męskich należy jeszcze przełamywać tabu. A nam zależy, by jak najwięcej osób przekonać do profilaktyki, bo motto naszej akcji to „Miej odwagę się badać” – podkreśla nauczycielka.

Warto wiedzieć więcej

Prace nad przygotowaniem materiałów promujących męskie zdrowie trwały ponad miesiąc. Powstały plakaty, banery, ulotki, naklejki, przypinki i kubki z hasłami akcji.

Nikola Kobylarz była jedną z osób, które pracowały nad projektami. – W mojej rodzinie było sporo przypadków zachorowań na raka, więc miałam świadomość istnienia nowotworów i tego, jak mogą być poważne – mówi czwartoklasistka.

Dlatego skupiła się nad tym, by jej prace nie straszyły, ale raczej intrygowały i przekonały w przystępny sposób do jak najczęstszych badań. Chciała też pokazać, że rak jądra to choroba, która dotyka mężczyzn, ale dotyczyć może również kobiet.

– Bo przecież problem brata, małżonka, taty, kolegi może stać się też naszym problemem. I to na pewno jest dla wszystkich stres, ale dlatego razem powinniśmy promować badania – wyjaśnia Nikola.

Wraz z nią nad materiałami promocyjnymi pracowała też Weronika Jonas. Przyznaje, że zanim się w tę akcję nie włączyła, o chorobach nowtworowych właściwie nie myślała, ale teraz ma już wiedzę w tym zakresie znacznie większą. Wierzy, że już udało się ją przekazać dalej.

– Cały proces wykonywania przypinek relacjonowałam u siebie na Snapie, więc zakładam, że koledzy to widzieli i czegoś też się dowiedzieli – uważa Weronika.

Wolontariuszki z Ekonomika, z którymi rozmawialiśmy, będą w sobotę uczestniczyć w akcji i liczą, że na miejscu jeszcze czegoś więcej same się dowiedzą.

- Bardzo bym chciała, żeby potem móc podnosić świadomość wśród swoich znajomych, bliskich, również w harcerstwie, gdzie działam – mówi Nikola. – To będzie okazja na zdobycie wiedzy ciekawej, nie takiej książkowej tylko, ale również praktycznej – podkreśla Weronika Jonas.

– Ja wiedzę na nowotworów miałam, ale teraz już wiem, że nie była ona wystarczająca. Więc w sobotę sama chętnie skorzystam jeszcze z konsultacji, może zapiszę się na badania. Po to przecież jest to wydarzenie organizowane – dodaje Magdalena Bajaka.

Praca po godzinach

Co ważne, wszystkie dotychczasowe działania członków klubu wolontariatu były podejmowane w czasie wolnym zarówno nauczycielek, jak i młodzieży.

– Nikt z tego powodu nie zarywał lekcji. Wszystkim zajmowaliśmy się poza zajęciami. I co ważne, zaangażowali się uczniowie od klas pierwszych po maturalne. Będą też z nami w sobotę absolwenci, którzy również postanowili nas w ten weekend wesprzeć – podkreśla Katarzyna Czarnowska, która razem z Magdaleną Bajaką sprawuje opiekę nad wolontariuszami.

– Poświęcanie swojego czasu w takiej sytuacji, kiedy mamy świadomość, że rak może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek czy płeć, wcale nie jest wyrzeczeniem. Przecież jeżeli kogokolwiek w ten sposób zachecimy do badań, to już zrobimy coś dobrego – uważa Monika. Podobnego zdania są też inne wolontariuszki. Najprawdopdoobniej szkołę na weekendowej imprezie będzie reprezentowała ponad dwudziestoosobowa grupa.

#azbadajto w sobotę

Poza młodzieżą z ZSP nr 1 o tym jak ważna jest profilaktyka będą w sobotę na Rynku Wielkim w Zamościu (w godz. 12-15) mówić również członkinie Stowarzyszenia Kobiet po Po Leczeniu Raka Piersi „Zamojskie Amazonki”, lekarze i pielęgniarki z Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, personel NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.

Nie zabraknie też przedstawicieli władz miasta, które także jest współorganizatorem wydarzenia. W programie będą też porady dietetyków. Przygotowane zostaną stoiska pracowni perukarskiej, również ze zdrową żywnością. Na degustacje zaprosi mistrz kuchni Marcin Sikora. Na koniec zaplanowano koncert zespołu uczniów z I LO.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium