Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 listopada 2021 r.
12:18

Szyldziki do kontroli. Właściciele mieli rok na dostosowanie się do zmian

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 6 A A
Zamość
Zamość (fot. UM Zamość)

Mija czas jaki mieli zarządcy nieruchomości i podmioty działające w mieście by dostosować wygląd posesji do przepisów. Obowiązująca w całym Zamościu uchwała, określa zasady reklamowania się w miejskiej przestrzeni - od wyglądu ogródka gastronomicznego po blask neonu. Teraz urzędnicy mówią „sprawdzam”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o zasady sytuowania szyldów, reklam, ogrodzeń i obiektów małej architektury. Uchwałę, która je określa radni przyjęli 26 października zeszłego roku. To spory dokument z załącznikami, bo Zamość został podzielony na pięć stref, w których obowiązują odmienne wytyczne. Miasto przypomina o tych przepisach, bo już można sprawdzać efekty.

– Uchwała, którą w skrócie nazywamy reklamową obowiązuje w mieście od 20 listopada zeszłego roku. Teraz mija termin w którym należało się dostosować do jej wymogów. Właściciele nieruchomości mieli na to 12 miesięcy. Dlatego będziemy prowadzić kontrole, sprawdzając czy to zrobili. Niezależnie od nich, już prowadzimy rozmowy z dużymi sieciami handlowymi w sprawie billboardów reklamowych. Uchwała ich też dotyczy. Ale nie ma większych problemów, to spokojne ustalenia – mówi Joanna Rączka, dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków UM w Zamościu.

Dodaje, że jeszcze nie ma ustalonego harmonogramu kontroli ani decyzji czy będą je przeprowadzać sami urzędnicy czy w towarzystwie miejskich strażników.

Przedsiębiorcy, którzy działają na lokalnym rynku reklamowym i robią szyldy, neony, banery i inne elementy nie są zachwyceni przepisami. Uważają, że jeśli już, to by wystarczyły dla zabytkowego centrum i pasa drogowego.

Wytykają też, że ustalanie sztywnych zasad ułatwia pracę urzędnikom ale wcale nie przynosi korzyści wyglądowi miasta. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. Uważają, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

– Nie można ustalić arbitralnie: szyld może mieć tyle centymetrów na tyle. I koniec. Albo: nie może być neonów. Dlaczego? Co, jeśli szyld zgodny z wytycznymi w ogóle nie pasuje do architektury, burzy proporcje i powinien być większy? A neon z ażurowych białych liter dobrze wygląda na fasadzie? Trzeba rozmawiać o każdym projekcie indywidualnie, biorąc pod uwagę lokalizację. To sprawa konserwatora zabytków, żeby dopilnował wielkości szyldu. Dlaczego przekreśla się neony, kiedy wystarczy przypilnować, żeby nie migały, pasowały kolorystycznie, a ich konstrukcja nie niszczyła elewacji. Nie żyjemy w Renesansie – uważa właściciel jednej z zamojskich agencji reklamowych, który stwierdza, że rozumie staromiejskich przedsiębiorców, którzy starają się jak mogą zwrócić na siebie uwagę turystów.

Zamojskie agencje nadal robią tak zwane potykacze i nie słyszały o zleceniodawcy, który by chciał zmieniać reklamę z uwagi na uchwałę. Ale oczywiście ich pracownicy przyznają, że są w Zamościu miejsca, które są oszpecone.

Na razie do urzędników nie dotarły informacje od mieszkańców o takich fragmentach Zamościa. Zwłaszcza, że jest po sezonie i ewentualne sporne ogródki gastronomiczne, banery na ogrodzeniach czy potykacze zachęcające turystów do odwiedzin i zakupów, już z zamojskich ulic zniknęły.

W której strefie jesteś

Strefa „A” obejmuje teren Starego Miasta i tereny poforteczne;

Strefa „B” obejmuje obszary bezpośredniego otoczenia Starego Miasta i terenów pofortecznych, zespół zabudowy „dawnych koszar”, Zespół Szkół Rolniczych, Rynek Nowego Miasta z otoczeniem, ul. Partyzantów, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Peowiaków, ul. Odrodzenia, ul. Orląt Lwowskich, ul. Sadowa, ul. Partyzantów, część ul. Wojska Polskiego, część ul. Szczebrzeskiej z uwzględnieniem obustronnych ciągów zabudowy ww. ulic oraz Ogród zoologiczny;

Strefa „C” to obszary systemu przyrodniczego: obszar miejskiego zalewu, publiczne tereny zielone, bulwary nadrzeczne, las komunalny, obszary Natura 2000, południowe przedpole widokowe Starego Miasta;

Strefa „D obejmuje obszary zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz jednorodzinnej: osiedlowa przestrzeń publiczna, przestrzeń prywatna, tereny nieuciążliwych usług;

Strefa „E” są to tereny przemysłowe: tereny zabudowy usługowo-handlowej, tereny usług wielkopowierzchniowych, tereny techniczno-produkcyjne, obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tereny przylegające do ulicy Legionów.

Czego tu nie wolno

Dla przykładu, w myśl obowiązującej uchwały rady miasta, w strefie „A” nie wolno stosować markiz i sztucznych wykładzin na istniejącej nawierzchni. Zastawiać obiektami małej architektury tras rowerowych i przejścia dla pieszych. Nie może tu być żadnych szyldów świetlnych, szyldów umieszczanych na filarach, balkonach, attykach czy na detalach architektonicznych. Nie wolno ich montować na ogrodzeniach, balustradach czy wysięgnikach pod latarnie i znaki drogowe. Nie wolno robić murali reklamowych ani stosować światła pulsacyjnego. Nie może tu też być neonów i kolorowego oświetlenia.

Urzędnicy uprzedzają, że podmioty, które nie dostosują się do przyjętych zasad wynikających z uchwały reklamowej będą podlegały karom finansowym.

Pełny tytuł dokumentu, o który chodzi to UCHWAŁA NR XXV/401/2020 RADY MIASTA ZAMOŚĆ z dnia 26 października 2020 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane w granicach administracyjnych Miasta Zamość. Jego treść jest tu

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tadek68 / 12 listopada 2021 r. o 18:35
+4
I obowiązkowo nakazać jak ubranym można być, dość tanich pomięciuchów i bazarowych szmat z nie wiadomo skąd i nie wiadomo z czego. Zakaz łażenia w lumpeks tandecie, podług stref rzecz jasna. Ja bym jeszcze i oknom sie przyjrzał czy czyste, o pościeli nie wspomne, to też mus sprawdzać, po obcym musi być zmieniona, na te dla swoich, albo swojego. I żadne eltepegie, za tenczowe choćby poduszkie grzywna i fotografia w gazecie. Niech ludzie widzo, kto ma czysto i uprasowane kanty. Nie odpuszczać nic.
Avatar
Monisia / 12 listopada 2021 r. o 12:54
+4
Tymczasem w Łysogrodzie bilbordy reklamujące pseudo-apartamenty (i portrety paliwacucha - smętnego człenia, który spędza całe dnie na śledzeniu DW i decydowaniu, który wątek zabloK0wać, a który nie - wymalowane na przystankach) składają się na nowe dziedzictwo kulturowe tego miasta-wydmuszki.
Avatar
Monisia / 12 listopada 2021 r. o 13:48
+1
PS. Paliwacuch, P0 raz K0lejny udowadniasz, że jesteś schizofrenikiem. Jeśli sprawa przestrzeni dotyczy klocków stawianych przez buraczków z Loży gdzie P0padnie, seplenisz o 'własności prywatnej', natomiast kiedy drobny geszefciarz nie chce się P0dP0rządK0wać ustaleniom planów i chce mieć szyld zgodny z jego prywatnymi gustami, budzi się w tobie instynkt "estety". Dlaczego robisz z siebie P0śmiewisK0?
Avatar
Robert011 / 13 listopada 2021 r. o 08:14
-2
Nic dodać nic ująć.....Zamość to nadal bardzo prowincjonalne miasto i daleka prowincja, brak w nim chocby miejskich rowerów czy tez hulajnog. Strach wyjść w tęczowej koszulce czy z tęczowa torebką na ulicę....schemat myslenia większości ludzi w mieście jest taki sam jak w powiecie ziemskim "stop LGBT" widać to tez na ulicach i budynkach z muralami antyszczepionkowymi. Dzięki inwestycjom miasto rzeczywiście się zmienia chyba na lepsze, choć komunikacyjne to mu nadal bardzo daleko choćby do Białystoku....żałuję tez w tym katolickim mieście nie dodano zapisów np o zakazie molestowania i wykorzystywania seksualnego kobiet w miejscach pracy....
Nic dodać nic ująć.....Zamość to nadal bardzo prowincjonalne miasto i daleka prowincja, brak w nim chocby miejskich rowerów czy tez hulajnog. Strach wyjść w tęczowej koszulce czy z tęczowa torebką na ulicę....schemat myslenia większości ludzi w mieście jest taki sam jak w powiecie ziemskim "stop LGBT" widać to tez na ulicach i budynkach z muralami antyszczepionkowymi. Dzięki inwestycjom miasto rzeczywiście się zmienia chyba na lepsze, choć komunikacyjne to mu nadal bardzo daleko choćby do Białystoku....żałuję tez w tym katolickim m... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 listopada 2021 r. o 14:58
-2
PS. Paliwacuch, P0 raz K0lejny udowadniasz, że jesteś schizofrenikiem. Jeśli sprawa przestrzeni dotyczy klocków stawianych przez buraczków z Loży gdzie P0padnie, seplenisz o 'własności prywatnej', natomiast kiedy drobny geszefciarz nie chce się P0dP0rządK0wać ustaleniom planów i chce mieć szyld zgodny z jego prywatnymi gustami, budzi się w tobie instynkt "estety". Dlaczego robisz z siebie P0śmiewisK0?
 Zimno dziś na dworze, nieprawdaż ?
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 listopada 2021 r. o 12:32
-3
Brawo. Czas skończyć z tym syfem w przestrzeni publicznej.
Avatar
Robert011 / 13 listopada 2021 r. o 08:14
-2
Nic dodać nic ująć.....Zamość to nadal bardzo prowincjonalne miasto i daleka prowincja, brak w nim chocby miejskich rowerów czy tez hulajnog. Strach wyjść w tęczowej koszulce czy z tęczowa torebką na ulicę....schemat myslenia większości ludzi w mieście jest taki sam jak w powiecie ziemskim "stop LGBT" widać to tez na ulicach i budynkach z muralami antyszczepionkowymi. Dzięki inwestycjom miasto rzeczywiście się zmienia chyba na lepsze, choć komunikacyjne to mu nadal bardzo daleko choćby do Białystoku....żałuję tez w tym katolickim mieście nie dodano zapisów np o zakazie molestowania i wykorzystywania seksualnego kobiet w miejscach pracy....
Nic dodać nic ująć.....Zamość to nadal bardzo prowincjonalne miasto i daleka prowincja, brak w nim chocby miejskich rowerów czy tez hulajnog. Strach wyjść w tęczowej koszulce czy z tęczowa torebką na ulicę....schemat myslenia większości ludzi w mieście jest taki sam jak w powiecie ziemskim "stop LGBT" widać to tez na ulicach i budynkach z muralami antyszczepionkowymi. Dzięki inwestycjom miasto rzeczywiście się zmienia chyba na lepsze, choć komunikacyjne to mu nadal bardzo daleko choćby do Białystoku....żałuję tez w tym katolickim m... rozwiń
Avatar
tadek68 / 12 listopada 2021 r. o 18:35
+4
I obowiązkowo nakazać jak ubranym można być, dość tanich pomięciuchów i bazarowych szmat z nie wiadomo skąd i nie wiadomo z czego. Zakaz łażenia w lumpeks tandecie, podług stref rzecz jasna. Ja bym jeszcze i oknom sie przyjrzał czy czyste, o pościeli nie wspomne, to też mus sprawdzać, po obcym musi być zmieniona, na te dla swoich, albo swojego. I żadne eltepegie, za tenczowe choćby poduszkie grzywna i fotografia w gazecie. Niech ludzie widzo, kto ma czysto i uprasowane kanty. Nie odpuszczać nic.
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 listopada 2021 r. o 14:58
-2
PS. Paliwacuch, P0 raz K0lejny udowadniasz, że jesteś schizofrenikiem. Jeśli sprawa przestrzeni dotyczy klocków stawianych przez buraczków z Loży gdzie P0padnie, seplenisz o 'własności prywatnej', natomiast kiedy drobny geszefciarz nie chce się P0dP0rządK0wać ustaleniom planów i chce mieć szyld zgodny z jego prywatnymi gustami, budzi się w tobie instynkt "estety". Dlaczego robisz z siebie P0śmiewisK0?
 Zimno dziś na dworze, nieprawdaż ?
Avatar
Monisia / 12 listopada 2021 r. o 13:48
+1
PS. Paliwacuch, P0 raz K0lejny udowadniasz, że jesteś schizofrenikiem. Jeśli sprawa przestrzeni dotyczy klocków stawianych przez buraczków z Loży gdzie P0padnie, seplenisz o 'własności prywatnej', natomiast kiedy drobny geszefciarz nie chce się P0dP0rządK0wać ustaleniom planów i chce mieć szyld zgodny z jego prywatnymi gustami, budzi się w tobie instynkt "estety". Dlaczego robisz z siebie P0śmiewisK0?
Avatar
Monisia / 12 listopada 2021 r. o 12:54
+4
Tymczasem w Łysogrodzie bilbordy reklamujące pseudo-apartamenty (i portrety paliwacucha - smętnego człenia, który spędza całe dnie na śledzeniu DW i decydowaniu, który wątek zabloK0wać, a który nie - wymalowane na przystankach) składają się na nowe dziedzictwo kulturowe tego miasta-wydmuszki.
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 listopada 2021 r. o 12:32
-3
Brawo. Czas skończyć z tym syfem w przestrzeni publicznej.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Władze Lublina ogłosiły konkurs na dyrektora Galerii Labirynt, miejskiej instytucji kultury, mieszczącej się na rogu ul. Poniatowskiego i Popiełuszki. Nowy szef ma kierować jednostką od 1 marca przez trzy lata.

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa
galeria

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa

Lubelscy policjanci wspierani przez mundurowych z innych garnizonów zabezpieczali wczoraj mecz Pucharu Polski w piłce nożnej pomiędzy drużynami Motoru Lublin i Legii Warszawa.

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Każdy, kto ceni sobie ciekawe koncepcje i niebanalne, odważne rozwiązania, powinien zwrócić uwagę na możliwości estetyczne betonu architektonicznego. Ten materiał cechuje się nie tylko niezwykłą wytrzymałością, lecz także niezwyczajnym środkiem wyrazu pozwalającym na plastyczność, a więc tym samym na pewnego rodzaju swobodę.

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Tradycyjnie pojmowany rozwój cywilizacji ludzkiej jest powszechnie akceptowanym i pożądanym procesem. Niesie on jednak za sobą pewne konsekwencje, z którymi musimy się mierzyć. Konsekwencje te, to przede wszystkim stale rosnące zapotrzebowanie na zasoby naturalne oraz narastający negatywny wpływ na środowisko, prowadzący między innymi do pogorszenia jakości życia. Nic więc dziwnego, że ochrona środowiska jest jednym z priorytetów dobiegającego już końca Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Stosunek pracy nawiązywany między pracodawcą i pracownikiem zwykle kojarzy nam się z takimi terminami jak etat czy umowa o pracę. Słusznie, choć w ciągu ostatnich kilkunastu lat na rynku pracy pojawiły się nowe modele zatrudnienia, przez co sytuacja mocno się skomplikowała. Mowa tu oczywiście o umowach cywilnoprawnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie różnią się one od umowy o pracę, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin zwycięstwem rozpoczął 12 kolejkę Suzuki I liga koszykarzy

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Puławianie, którzy chcieliby przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 muszą uzbroić się w cierpliwość. Na jedyną infolinię dla publicznych przychodni trudno się dodzwonić, a te prywatne większość terminów grudniowych mają już zarezerwowane. Punkty szczepień ledwo nadążają z zastrzykami.

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Zagrożenie związane z pandemią i kolejnymi mutacjami wirusa SARS-CoV-2 jeszcze długo nie minie. To sytuacja, która wymusza na nas dopasowanie się do tych trudnych okoliczności i zastosowanie odpowiednich środków ochrony.

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pneumatyczne pompy membranowe są niezwykle uniwersalne dzięki czemu znajdują zastosowanie w różnorodnych obszarach przemysłu. Odpowiednia budowa pompy z wykorzystaniem solidnych i trwałych materiałów są wytrzymałe i wykorzystywane w szerokim zakresie głównie w przemyśle spożywczym oraz chemicznym. Ich szczególna konstrukcja daje możliwość przesyłania materiałów lepkich i agresywnych chemikaliów, jak również materiałów o silnych właściwościach ściernych.

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Czy warto kupować glebogryzarkę do swojego przydomowego ogrodu? Jak najbardziej! Może ona znacząco poprawić jakość gleby, a co za tym idzie ułatwić Ci uprawę warzyw, a także polepszyć warunki dla kwiatów czy trawnika. Sprawdź jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepsze dla małych i średnich powierzchni.

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

W całej Polsce jest 27 356 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 2 grudnia 2021 r. Zmarły 502 osoby zakażone koronawirusem.

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny będzie świętować w przyszłym roku Teatr Stary, chociaż działa zaledwie 10 lat. Dziś zaczyna się sprzedaż biletów na wydarzenia ujęte w repertuarze na pierwsze jubileuszowe półrocze.

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Straty ponoszą koła łowieckie i rolnicy. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz polowań. Starosta bialski, Mariusz Filipiuk (PSL) apeluje do rządu o zmianę przepisów, choćby w zakresie rekompensat.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Albo koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin będą kowalami swojego losu, albo będą musiały liczyć na łut szczęścia. W czwartek podopieczne Krzysztofa Szewczyka zmierzą się w ostatnim grupowym spotkaniu z BC Horizont Mińsk. Stawka tego starcia jest bardzo duża, a zespół z Lublina osłabiony

Kolejne miasto w regionie ze strefą płatnego parkowania

Kolejne miasto w regionie ze strefą płatnego parkowania

Bez dyskusji przyjęli radni pomysł by miasto brało pieniądze za zostawienie auta na niektórych ulicach. To pierwsza strefa parkowania w historii Biłgoraja, który bardzo narzeka na brak miejsc w centrum.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium