Wszyscy autorzy mają nadzieję na realizację, choć niektóre z ich projektów dyplomowych pozwalają sobie na rewolucyjne zmiany. startARCHITEKCI’16 to okazja by inaczej popatrzeć na miejsca świetnie znane.
W Lublinie można oglądać projekty obronione w zeszłym roku na kierunku architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. W Galerii Gala przy ul. Fabrycznej można zobaczyć 81 projektów (39 inżynierskich i 42 magisterskie).
Fabryka mebli w Zamościu
Marta Dubik w lipcu obroniła jeden z pokazywanych dyplomów. To „Fabryka mebli w Zamościu - współczesna kontynuacja rzemieślniczej tradycji miejsca”. Jej praca dostała nominację w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich.
– Zaprojektowany przeze mnie obiekt to nowe, unikatowe miejsce na mapie Zamościa stymulujące rozwój kulturowy i przemysłowy naszego regionu. Koncepcja aspiruje do bycia wzorem dla potencjalnych inwestorów podstrefy ekonomicznej, jako przykład architektury produkcyjnej uwzględniającej skalę i potrzeby człowieka – mówi Dubik, która tłumaczy, że jej rówieśnicy w ogóle nie wiedzą, że Zamość słynął kiedyś z produkcji mebli. – Dziś wielu mieszkańców miasta wyrzuca na przykład gięte krzesła nie wiedząc zupełnie nic o ich wartości i uznając je za bezwartościowe. Wystarczy jednak sprawdzić w internecie, jak dużo kosztują. To towar kultowy i ekskluzywny.
Fabryka mebli w Zamościu
Rewitalizacja osiedli Nowe Miasto w Chełmie
– Urodziłem się w Chełmie i mam osobisty stosunek do miejsca, które jest dziedzictwem, moim zdaniem zapomnianym. I niedocenianym. Chciałem zwrócić na niego uwagę – mówi mgr inż. arch. Piotr Kendzierawski, autor kolejnego projektu. To „Rewitalizacja osiedli Nowe Miasto w Chełmie. Modułowa zabudowa wielorodzinna na tle koncepcji urbanistycznej”.
Historia tego fragmentu miasta sięga czasów międzywojnia, kiedy Adam Kuncewicz i Adam Paprocki stworzyli plan rozbudowy miasta i powstała koncepcja urbanistyczna osiedla kolejowego o niespotykanej dotąd wielkości. Dzielnica miała podwoić liczbę mieszkańców miasta. Wybuch II wojny przerwał realizację planów z 1926. Wybudowano część domów, które projektował Henryk Gay. Dziś one i okolica nie wyglądają najlepiej.
– Przedmiotem mojej pracy jest architektoniczno-urbanistyczna koncepcja rewitalizacji modernistycznego osiedla – dodaje architekt. I tłumaczy, że myśląc o projekcie raczej chciał wypełnić lukę w mieście a nie konfrontować dwa światy.
Rewitalizacja osiedli Nowe Miasto w Chełmie
Rewitalizacja śródmieścia Hrubieszowa
– Miasto dostało pieniądze na rewitalizację śródmieścia, rozmawiam z władzami nad wykorzystaniem rozwiązań z mojego projektu. Priorytetem jest usuniecie styropianu, którym obłożono unikatowy budynek dawnych sukiennic – mówi mgr inż. Paweł Wilgos, który jest autorem kolejnego pokazywanego w Gali projektu „Rewitalizacji śródmieścia Hrubieszowa z adaptacją tuneli podziemnych”. – Po obronie wrzuciłem projekt do internetu, wzbudził spore zainteresowanie mieszkańców, było dużo komentarzy – dodaje.
Autor ma sentyment do Hrubieszowa, bo tu chodził do szkoły i mieszkał kilka lat jako chłopak. – Moi znajomi chwalili się, że schodzili do podziemi. Było do nich sporo wejść. Jeszcze więcej krążyło o nich legend. Chciałem pokazać mieszkańcom jaki potencjał tkwi z ich mieście – tłumaczy Wilgos, który taflą wody w której odbijają się budynki chce przykryć wejście do fragmentu podziemnego miasta.
Jego projekt chce też przywołać przeszłość miasta, klimat wąskich handlowych uliczek bliskowschodniego miasta.
Rewitalizacja śródmieścia Hrubieszowa z adaptacją tuneli podziemnych
W środę 15 marca o godz. 18:00 - dyskusja o projektach prezentowanych na wystawie poprzedzona ogłoszeniem wyników konkursów projektów dyplomowych.