Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

6 marca 2017 r.
12:26

Zamość, Chełm, Hrubieszów. Młode pomysły na Twoją okolicę

Fabryka mebli w Zamościu
Fabryka mebli w Zamościu

Wszyscy autorzy mają nadzieję na realizację, choć niektóre z ich projektów dyplomowych pozwalają sobie na rewolucyjne zmiany. startARCHITEKCI’16 to okazja by inaczej popatrzeć na miejsca świetnie znane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie można oglądać projekty obronione w zeszłym roku na kierunku architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. W Galerii Gala przy ul. Fabrycznej można zobaczyć 81 projektów (39 inżynierskich i 42 magisterskie).

Fabryka mebli w Zamościu

Marta Dubik w lipcu obroniła jeden z pokazywanych dyplomów. To „Fabryka mebli w Zamościu - współczesna kontynuacja rzemieślniczej tradycji miejsca”. Jej praca dostała nominację w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich.

– Zaprojektowany przeze mnie obiekt to nowe, unikatowe miejsce na mapie Zamościa stymulujące rozwój kulturowy i przemysłowy naszego regionu. Koncepcja aspiruje do bycia wzorem dla potencjalnych inwestorów podstrefy ekonomicznej, jako przykład architektury produkcyjnej uwzględniającej skalę i potrzeby człowieka – mówi Dubik, która tłumaczy, że jej rówieśnicy w ogóle nie wiedzą, że Zamość słynął kiedyś z produkcji mebli. – Dziś wielu mieszkańców miasta wyrzuca na przykład gięte krzesła nie wiedząc zupełnie nic o ich wartości i uznając je za bezwartościowe. Wystarczy jednak sprawdzić w internecie, jak dużo kosztują. To towar kultowy i ekskluzywny.

Rewitalizacja osiedli Nowe Miasto w Chełmie

– Urodziłem się w Chełmie i mam osobisty stosunek do miejsca, które jest dziedzictwem, moim zdaniem zapomnianym. I niedocenianym. Chciałem zwrócić na niego uwagę – mówi mgr inż. arch. Piotr Kendzierawski, autor kolejnego projektu. To „Rewitalizacja osiedli Nowe Miasto w Chełmie. Modułowa zabudowa wielorodzinna na tle koncepcji urbanistycznej”.

Historia tego fragmentu miasta sięga czasów międzywojnia, kiedy Adam Kuncewicz i Adam Paprocki stworzyli plan rozbudowy miasta i powstała koncepcja urbanistyczna osiedla kolejowego o niespotykanej dotąd wielkości. Dzielnica miała podwoić liczbę mieszkańców miasta. Wybuch II wojny przerwał realizację planów z 1926. Wybudowano część domów, które projektował Henryk Gay. Dziś one i okolica nie wyglądają najlepiej.

– Przedmiotem mojej pracy jest architektoniczno-urbanistyczna koncepcja rewitalizacji modernistycznego osiedla – dodaje architekt. I tłumaczy, że myśląc o projekcie raczej chciał wypełnić lukę w mieście a nie konfrontować dwa światy.

Rewitalizacja osiedli Nowe Miasto w Chełmie

Rewitalizacja śródmieścia Hrubieszowa

– Miasto dostało pieniądze na rewitalizację śródmieścia, rozmawiam z władzami nad wykorzystaniem rozwiązań z mojego projektu. Priorytetem jest usuniecie styropianu, którym obłożono unikatowy budynek dawnych sukiennic – mówi mgr inż. Paweł Wilgos, który jest autorem kolejnego pokazywanego w Gali projektu „Rewitalizacji śródmieścia Hrubieszowa z adaptacją tuneli podziemnych”. – Po obronie wrzuciłem projekt do internetu, wzbudził spore zainteresowanie mieszkańców, było dużo komentarzy – dodaje.

Autor ma sentyment do Hrubieszowa, bo tu chodził do szkoły i mieszkał kilka lat jako chłopak. – Moi znajomi chwalili się, że schodzili do podziemi. Było do nich sporo wejść. Jeszcze więcej krążyło o nich legend. Chciałem pokazać mieszkańcom jaki potencjał tkwi z ich mieście – tłumaczy Wilgos, który taflą wody w której odbijają się budynki chce przykryć wejście do fragmentu podziemnego miasta.

Jego projekt chce też przywołać przeszłość miasta, klimat wąskich handlowych uliczek bliskowschodniego miasta.

Rewitalizacja śródmieścia Hrubieszowa z adaptacją tuneli podziemnych

W środę 15 marca o godz. 18:00 - dyskusja o projektach prezentowanych na wystawie poprzedzona ogłoszeniem wyników konkursów projektów dyplomowych.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium