Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

22 listopada 2022 r.
10:34

Zabija nas dym, nie tylko z papierosów. Bezpłatne badania i konsultacje w Lublinie: kto powinien się zapisać?

0 0 A A
Rozpoczął się Tydzień Świadomości Raka Płuca w Lublinie. Akcja stanowi część ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Pogoń Raka! Skojarz Fakty!", a Lublin jest jednym z sześciu miast, które biorą w nim udział. Inicjatorem Tygodnia Świadomości Raka Płuca jest Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, a realizuję go w Lublinie SPSK 4 oraz COZL
Rozpoczął się Tydzień Świadomości Raka Płuca w Lublinie. Akcja stanowi część ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Pogoń Raka! Skojarz Fakty!", a Lublin jest jednym z sześciu miast, które biorą w nim udział. Inicjatorem Tygodnia Świadomości Raka Płuca jest Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, a realizuję go w Lublinie SPSK 4 oraz COZL (fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Pięć lat od wykrycia raka płuc przeżywa zaledwie 12-13 procent pacjentów. Palacze tytoniu średnio żyją krócej o 10 lat od osób niepalących – mówi prof. Janusz Milanowski, kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy tylko czynni palacze chorują na raka płuc?

– Niestety tak nie jest. Obserwujemy, że część chorych nigdy nie paliła papierosów. Kiedyś nie było takich twardych restrykcji, że nie można było palić w miejscach publicznych. 20 lat temu dym był wszechobecny. Pacjenci, którzy trafiają do nas teraz w wieku 60 lat, byli kiedyś na niego narażeni. Czasami zdarza się też tak, że u młodych ludzi, którzy w ogóle nie mieli styczności z dymem tytoniowym, rozwija się nowotwór. To są już mutacje, czynniki genetyczne, które nie wiadomo dlaczego u kogoś się pojawiają w pewnym momencie. Tak jak wszystkie inne nowotwory nie muszą mieć przyczyny jasno sprecyzowanej, po prostu tak się dzieje, można powiedzieć że w niezawiniony sposób. Ale zdecydowanie można powiedzieć, że za 90 kilka procent zachorowań na raka odpowiada właśnie palenie.

• Czyli pierwszą rzeczą którą robimy, żeby uniknąć tej choroby, jest rzucenie palenia albo staranie się unikać miejsc gdzie się pali.

– Jest jeszcze kwestia smogu, którego nie unikniemy, a będzie go coraz więcej w związku z kryzysem energetycznym. Nawet nasze władze już przyzwalają na używanie różnych mało ekologicznych i bardziej szkodliwych substancji, tak jak niskiej jakości opał. Do tej pory była nadzieja, że nasze środowisko trochę się poprawi, że powietrze będzie coraz czystsze, ale jak słyszymy, co się dzieje w gospodarce i wszystkich dziedzinach związanych z energetyką, to niestety o ten optymizm tutaj trudno.

• Czyli jeżeli ktoś mieszka w okolicy, gdzie jest dużo smogu, to rzeczywiście ryzyko zapadnięcia na raka płuc jest wyższe?

– Zdecydowanie smog działa kancerogennie, powodując różne szkody w organizmie, włącznie z miażdżycą, z zawałami serca, udarami, ale raka płuca również. Smog jest bardzo szkodliwy, zwłaszcza te drobne cząstki poniżej 2,5 mikrona. To jest frakcja, która wchłania się przez płuca do krwiobiegu i mamy ją obecną wszędzie: w naczyniach i tkankach. W domu możemy stosować filtry, oczyszczacie powietrza. Warto też w zdrowo rozsądkowy sposób unikać narażenia, ale nie zawsze się da.

• Jakie mogą być pierwsze symptomy, które powinny nam powiedzieć, że coś jest nie tak z naszymi płucami, że powinniśmy koniecznie się przebadać?

– Palacze mają zwykle chrypkę, kaszel, zadyszkę, bardziej się męczą. I tu ważna jest zmiana charakteru kaszlu. A jak się krwioplucie pojawi, to ono paradoksalnie czasami ratuje życie człowiekowi, ponieważ jest to objaw, który budzi duży niepokój. Dzięki temu pacjent szybko zgłasza się do lekarza i jest przebadany. Inny objaw to także utrata wagi ciała, niezamierzone chudnięcie. Ale wszystkie te objawy są późne. Choroba się rozwija, podstępnie i bezobjawowo, a w fazie późnej pojawiają się objawy, gdzie już jest często za późno. Dlatego są stosowane badania profilaktyczne u osób, które nie mają jeszcze objawów, a są w populacji zagrożonej: są palaczami czy byłymi palaczami i wchodzą w wiek, w którym nowotwory występują częściej: czyli powyżej 55. roku życia.

• Rozumiem, że wczesne wykrycie choroby ma duże znaczenie dla rokowań dla pacjenta.

– Ma zdecydowane znaczenie, czas to krytyczny parametr. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na jego usunięcie chirurgiczne. A poza tym na ewentualną wczesną radioterapię, czy inne leczenie celowane, które możemy zastosować.

• A jak bardzo śmiertelny jest rak płuc?

– Niestety jest tak, że około 22 tysiące osób rocznie zapada i mniej więcej tyle samo umiera. Ale umiera dlatego, że część chorych jest nierozpoznana wcześniej, dopiero dzieje się to pod koniec historii choroby. Przyjmuje się, że pięć lat od wykrycia przeżywa jakieś 12-13 procent ludzi.

• Tydzień Świadomości Raka Płuca w Lublinie jest właśnie po to, żeby zachęcić ludzi do badania się.

– Moim celem jest doprowadzić do tego, żeby mniej ludzi podejmowało palenie i coraz więcej ludzi rzucało palenie. Sam kiedyś paliłem, wiem, jak to smakuje. Później jest to podtrzymywanie nałogu i walka z głodem nikotynowym. Ale trzeba podkreślić, że rzucenie palenia jest możliwe, jest konieczne i służy zdrowiu. Bo palacze żyją średnio 10 lat krócej w porównaniu do osób niepalących.

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Lublinie rozpoczął się w poniedziałek konferencją prasową (fot. Joanna Senger)

Zbadaj płuca

W ramach Tygodnia Świadomości Raka Płuc SPSK 4 w Lublinie oraz COZL zapraszają na bezpłatne badania tomograficzne. Zapisy są prowadzone:

* w SPSK Nr 4 w Lublinie w godz. 9-12 pod nr tel.: 81 72-44-434

* w COZL w godz. 7.30-15 pod nr tel.: 502-206-778.

Zadzwoń do lekarza

Bezpłatne konsultacje telefoniczne z lekarzami w czwartek 24 listopada.

* W godz. 12-14 pod nr tel. 781-881-118 porad dotyczących rozpoznawania i leczenia raka płuca udzielać będą lekarze Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

* Tego samego dnia (w godz. 17-19) pod nr tel. 727-452-483 porad udzielać będzie specjalistka onkolog z Oddziału Onkologii Klinicznej COZL lek. med. Katarzyna Schab.

Z programu mogą skorzystać:

* osoby w wieku 55-74 lata, które mają za sobą co najmniej 20 paczkolat (paczka papierosów wypalanych dziennie przez 20 lat, lub np. dwie paczki wypalane przez 10 lat);

* osoby w wieku 50-74 lata, które mają za sobą co najmniej 20 paczkolat i u których występuje jeden z czynników ryzyka: ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadzę; ekspozycja na radon; indywidualna historia zachorowania na raka; rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia; historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc lub włóknienie płuc. U byłych palaczy okres abstynencji powinien wynosić nie więcej niż 15 lat.

Webinar dla pacjentów

W środę 23 listopada o godz. 18 odbędzie się webinar dla mieszkańców województwa lubelskiego z sesją pytań i odpowiedzi. Specjaliści Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK Nr 4 w Lublinie - dr n. med. Izabela Chmielewska i dr n. med. Michał Szczyrek opowiedzą o diagnostyce i metodach leczenia raka płuca. Poruszone zostaną tematy badań przesiewowych, leczenia chirurgicznego, radioterapii, chemioterapii, immunoterapii, metod skojarzonych i najbardziej nowoczesnych terapii, w tym leków ukierunkowanych molekularnie. W dalszej części spotkania eksperci opowiedzą na pytania słuchaczy webinaru. Webinar będzie transmitowany na stronie Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin.

e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Blokada komentarzy
Adres IP 3.235.60.197 jest zablokowany, nie mozesz dodawać nowych komentarzy.

Pozostałe informacje

Medal Karskiego dla „lubelskiego” Niemca

Medal Karskiego dla „lubelskiego” Niemca

Przyjaciel Polski i Ukrainy, blisko związany z Lublinem, niemiecki dyplomata kierujący w Komisji Europejskiej grupą zadaniową na rzecz ukraińskiej akcesji do Unii Europejskiej, a wcześniej orędownik polskiego członkostwa w UE, Georg Ziegler został uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego. Wręczenie odznaczenia odbędzie się podczas specjalnej uroczystości w Lublinie 9 grudnia br.

Bogdanka LUK Lublin podejmuje u siebie lidera tabeli

Bogdanka LUK Lublin podejmuje u siebie lidera tabeli

Przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin będzie w sobotni wieczór niepokonany w tym sezonie Jastrzębski Węgiel. Spotkanie z liderem tabeli i mistrzem Polski rozpocznie się o godzinie 20.30

Nadciągają intensywne opady śniegu. Miejscami nawet do 40 cm

Nadciągają intensywne opady śniegu. Miejscami nawet do 40 cm

Spadnie dużo śniegu i będzie ślisko. Alerty pierwszego i drugiego stopnia dla województwa lubelskiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Nowe drogi i promenada. Ryki nie zwalniają tempa

Nowe drogi i promenada. Ryki nie zwalniają tempa

Ponad jedna trzecia nowego budżetu gminy, ok. 52 mln zł, może trafić na inwestycje. W Rykach stawiają przede wszystkim na dotowane przez państwo remonty dróg, zarówno w samym mieście, jak i otaczających je sołectwach.

Dzieci z domu dziecka czekają na Mikołaja. Pomóżmy spełnić ich marzenia

Dzieci z domu dziecka czekają na Mikołaja. Pomóżmy spełnić ich marzenia

Dzieci odliczają już dni do mikołajków, ale nie wszystkie mają pewność, że Święty Mikołaj ich odwiedzi. O radość podopiecznych domu dziecka w Kijanach chce zadbać lubelska fundacja "Skakanka". Potrzebne są bony do sportowych i odzieżowych sklepów.

Aleksandra Tomczyk (MKS FunFloor): "Poziom będzie się zwiększał"
MŚ Piłkarek ręcznych
galeria

Aleksandra Tomczyk (MKS FunFloor): "Poziom będzie się zwiększał"

Od wygranej 35:15 rozpoczęły udział w rozgrywanych w Danii, Szwecji i Norwegii mistrzostwach świata polskie piłkarki ręczne. W czwartkowy wieczór w hali Boxen w duńskim Herning swój debiut w dużej imprezie zaliczyła zawodniczka MKS FunFloor Lublin Aleksandra Tomczyk.

Jedyne takie centrum w Polsce. Postawią szkołę dla dzieci z autyzmem

Jedyne takie centrum w Polsce. Postawią szkołę dla dzieci z autyzmem

To bialska firma wybuduje szkołę podstawową dla dzieci z autyzmem. Wspólny Świat wciąż zbiera pieniądze na wkład własny do tej inwestycji.

Zginęli na miejscu. Tragedia na drodze do Biłgoraja

Zginęli na miejscu. Tragedia na drodze do Biłgoraja

Kierujący oplem 80-latek na zakręcie wpadł w poślizg i zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka dostawczym renault. Auto zostało zmiażdżone. Kierowca oraz jego 77-letnia pasażerka zginęli na miejscu.

Górnik Łęczna zagra po raz ostatni w tym roku na swoim stadionie. Rywalem GKS Tychy

Górnik Łęczna zagra po raz ostatni w tym roku na swoim stadionie. Rywalem GKS Tychy

Górnik Łęczna w sobotę zagra ostatni w 2023 roku mecz na swoim stadionie. Rywalem zielono-czarnych będzie GKS Tychy z Bartoszem Śpiączką w składzie. W ekipie z Łęcznej nastroje przed tym meczem są bojowe, ale drużyna ma jeden ogromny problem

Poszukiwany nie żyje. Ciało znaleziono w pustostanie

Poszukiwany nie żyje. Ciało znaleziono w pustostanie

W czwartek przed południem na terenie dawnego składu owoców i warzyw w gminie Kraśniczyn znaleziono ciało 58-letniego mieszkańca tej gminy. Przyczynę jego śmierci bada prokuratura.

Zimowe, modne i kobiece stylizacje

Zimowe, modne i kobiece stylizacje

Zima to czas, w którym każda kobieta może pokazać swój styl, łącząc ciepłe elementy garderoby z modnymi dodatkami. Przygotowaliśmy dla Ciebie inspirujące porady, jak stworzyć nie tylko stylowe, ale i komfortowe zimowe stroje.

Zimowa ekspedycja stylu: jakie buty na śnieg wybrać, by zimą błyszczeć, ale nie marznąć?

Zimowa ekspedycja stylu: jakie buty na śnieg wybrać, by zimą błyszczeć, ale nie marznąć?

Ciekawe jakie buty na śnieg wybiera zima? Zbliża się, co prawda, wielkimi krokami, ale Pani lodu i chłodu raczej nie ma obuwniczego problemu... w przeciwieństwie do nas wszystkich. Już od połowy października, kiedy liście nieco opadną, a na termometrze z rana panuje mało uprzejme + 10, zastanawiamy się: jakie buty na śnieg będą najlepsze? Propozycje z wybiegów mody nie zawsze idą w parze z użytecznością. Moda uliczna też pokazuje, że nie wszystko, co uważamy za modę radzi sobie ze śniegiem i lodem. Co wybrać, żeby zima była luksusowo ciepła i nieprzemakalna, a nie pełna mało przyjemnych chłodnych i mokrych niespodzianek w butach? I co świadczy o tym, że buty na śnieg są stylowe? Przypnijcie narty i jedziemy z tematem!

Kurów znów miastem? Mieszkańcy podzieleni, ale większość na "tak"

Kurów znów miastem? Mieszkańcy podzieleni, ale większość na "tak"

To już niemal pewne. Jeśli radni posłuchają głosu uczestników konsultacji społecznych i podejmą odpowiednią uchwałę, Kurów po 156 latach przerwy, może wrócić na mapę miast województwa lubelskiego.

12 kluczowych korzyści z automatyzacji HR

12 kluczowych korzyści z automatyzacji HR

Wprowadzenie automatyzacji do działu HR to szybki sposób na rewolucję w sercu firmy. Czytaj dalej, aby poznać 12 kluczowych korzyści, jakie firma może osiągnąć, decydując się na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań.

Lokaty bez konta – sposób na pewny zysk!

Lokaty bez konta – sposób na pewny zysk!

O tym, że warto i należy oszczędzać każdy z nas wie już od dziecka. Jednak nie każdy sposób oszczędzania jest tak samo korzystny. Na przechowywanie oszczędności w tzw. „skarpecie” już chyba prawie nikt się nie decyduje, chociaż od tej zasady również są wyjątki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium