Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

30 września 2021 r.
19:14

Kraśnik. Zatrudniają 700 osób i zapowiadają, że przyjmą blisko 80 kolejnych

7 0 A A
(fot. Jacek Szydłowski)

W Gościeradowie znajduje się największy zakład firmy Erkado, rodzinnego przedsiębiorstwa, które 70 lat temu zaczęło produkować drzwi. Firma zatrudniająca łącznie ponad 700 osób, produkuje blisko 780 tysięcy drzwi rocznie. I na tym ich plany się nie kończą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kolejny ważny etap w rozwoju polskiej, rodzinnej firmy Erkado właśnie się rozpoczął. Pod koniec wakacji w Gościeradowie (powiat kraśnicki) została uroczyście otwarta najnowsza hala, w której będą produkowane drzwi stalowe.

– Pozwoli nam to umocnić naszą pozycję na rynku polskim i międzynarodowym, ale przede wszystkim pozwoli zatrudnić nowych fachowców – mówił podczas uroczystości Mateusz Kozłowski, wiceprezes i dyrektor zarządzający Erkado. – Nasze plany na najbliższe lata to inwestycja warta 65 milionów złotych, polegająca na rozbudowie istniejących linii produkcyjnych w Gościeradowie. Pozwoli nam to zrealizować nasz plan produkcji: 900 tysięcy drzwi rocznie (obecnie to blisko 780 tys. drzwi rocznie - red.). Plan, na którym nam zależy, jest bardzo ambitny, ale chcemy go zrealizować.

Do sukcesu firmy dołożyli się też pracownicy.

– Erkado to nie tylko nasze hale, maszyny, wyniki finansowe i liczby. Erkado to przede wszystkim ludzie, którzy tworzą z nami tę firmę, do których kieruję szczególne podziękowania. My z tatą sami byśmy tego wszystkiego nie zrobili. Bez pomocy nie zbudowalibyśmy tego wszystkiego.

>>>Ranking Złota Setka 2020 do pobrania w tym miejscu<<<

Mateusz Kozłowski zwraca  też uwagę na coś innego.

– Erkado to także poczucie bezpieczeństwa poprzez nasz stabilny rozwój - podkreśla. – To też współpraca z samorządami oraz dostawcami i odbiorcami. Dla nas bardzo ważne są też takie wartości jak rodzinność, rzetelność i wierność zasadom. Jestem przekonany, że zostaną one z nami  w tej firmie także za 20, 50, a nawet 100 lat.

Początki

– Jakieś 30 lat temu marzyłem o takim zakładzie, ale jak poznałem ceny maszyn, to wydawało mi się, że rzemieślnik nie jest w stanie tego dokonać – przyznaje Zbigniew Kozłowski, prezes firmy Erkado i podkreśla, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia. – Dzisiaj to mamy. To maszyny na skalę światową.

– Rodzinę Kozłowskich poznałem jakieś 20 lat temu, za pośrednictwem Antoniego Kozłowskiego (brat prezesa firmy Erkado - red.), który opowiedział mi o zakładzie w Chwałowicach – wspomina Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, który pochodzi z Kraśnika, oddalonego o ok. 20 km od Gościeradowa. – Później dotarła do mnie informacja, że w Gościeradowie, na bazie dawnego Państwowego Ośrodka Maszynowego powstał zakład, że likwidator sprzedał halę Zbigniewowi Kozłowskiemu. To było 15 lat temu. Teraz, po tych kilkunastu latach, mamy w tym miejscu kilka nowoczesnych hal, kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej, których nie powstydziłby się żaden inwestor na świecie. To jest skok technologiczny, na miarę wielkiej rewolucji przemysłowej.

Zakłady

– W Gościeradowie jesteśmy obecni od 2006 roku. W tym czasie na tyle rozbudowaliśmy zakład, że pracuje w nim już 700 osób – mówi wiceprezes spółki Erkado. – Nasz macierzysty zakład w Chwałowicach (Podkarpacie), gdzie od 70 lat produkujemy drzwi, bo produkcję rozpoczął jeszcze mój dziadek, a później kontynuował mój ojciec, także rozbudowaliśmy do 4 tysięcy mkw. powierzchni hal. W Gościeradowie mamy 45 tys. mkw. hal produkcyjnych, a w Radomiu, to najnowsza nasza lokalizacja, powierzchnia hal wynosi 11 tys. mkw.

Gościeradów

W Gościeradowie są produkowane drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. – Płytowe, ramiakowe (czyli takie, które posiadają konstrukcję tworzącą wyraźną ramę - red.) oraz ościeżnice – wylicza wiceprezes spółki oprowadzając nas po fabryce. – W hali, w której się znajdujemy – o powierzchni 10 tys. mkw. - będziemy produkować drzwi stalowe: wewnętrzne, zewnętrzne, wejściowe do domów, przeciwpożarowe, antywłamaniowe itd.

Zwiększenie zatrudnienia

W związku z nową inwestycją w Gościeradowie firma chce zatrudnić dodatkowo 78 osób.

– Rekrutacja już ruszyła. Potrzebujemy głównie inżynierów, operatorów maszyn, ale zapraszamy też wszystkich chętnych do pracy. Zapewniamy ścieżkę kariery- mówi wiceprezes i dodaje, że mile widziana jest każda osoba, która chce zdobyć nowe umiejętności. – Zapewniamy szkolenia. Możemy przeszkolić też osoby z programowania robotów, bo na terenie zakładu mamy ich kilkanaście. Robimy szkolenia ze sterowników. Ktoś, kto do nas przyjdzie do pracy, po 2-3 latach może być fachowcem w danej dziedzinie.

Plan rozwoju

Drzwi produkowane przez Erkado są sprzedawane przede wszystkim na rynku krajowym. – Niemniej naszą jakość cenią sobie też Czesi, Słowacy, Bułgarzy, Rumunii, Węgrzy, Irlandczycy, Włosi, a także Amerykanie. Tak więc sprzedajemy nasze drzwi do różnych krajów – zaznacza wiceprezes. – W Stanach Zjednoczonych mamy naprawdę dobrych partnerów, z którymi zaczynamy współpracę.

Firma chce wejść na nowe rynki europejskie. – Pokazać, że stalowe drzwi z Polski to jest naprawdę dobry produkt – mówi Mateusz Kozłowski. – Że drzwi nie muszą być aluminiowe i nie muszą kosztować 3 tysiące euro. Że dobrej jakości produkt może kosztować też mniej, że będzie naprawdę solidny, porządny, antywłamaniowy z super wzornictwem.

Pomoc

 Właściciele firmy Erkado, w której pracują przede wszystkim mieszkańcy gminy Gościeradów, współpracują z samorządowcami.

– Kozłowscy wspierają też stowarzyszenia, strażaków i sportowców – zwraca uwagę Andrzej Rolla, starosta kraśnicki.

Od lat firma współpracuje i wspomaga lokalne placówki oświatowe, ośrodki kulturalne, grupy sportowe, ośrodki kultu religijnego, a także podmioty medyczne zakupując niezbędny sprzęt oraz udzielając wsparcia finansowego. Pomagają też bohaterom Dziennika Wschodniego. Kiedy napisaliśmy o walczącej z chorobą nowotworową emerytowanej nauczycielce, Grażynie Maciążek, która praktycznie z dnia na dzień została bez dachu nad głową, szefowie Erkado nie wahali się ani chwili.

- Jak możemy pomóc? – pytali. A gdy okazało się, że pani Grażyna dostanie mieszkanie do remontu, od razu zaoferowali wymianę wszystkich drzwi.

- Są piękne! – cieszy się pani Grażyna. – Nie spodziewałam się, że spotka mnie w życiu jeszcze tyle dobra, a na mojej drodze stanie tylu ludzi o wielkich sercach.

Zobacz także: Gala Złotej Setki 2020

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium