Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Alarm 24 Artykuły

4 sierpnia 2017 r.
12:41

"Oddycha się coraz trudniej, zaangażujmy się, bo ważą się losy Lublina". Apel czytelniczki

0 157 A A
Górki Czechowskie
Górki Czechowskie

Jestem lublinianką, matką, prawnikiem, a z zamiłowania także ekologiem. Od kilkunastu lat mieszkam we Francji. Do Lublina powracam by odwiedzić rodzinę, przyjaciół i pooddychać niepowtarzalną atmosferą tego magicznego miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lublin zapewnił mi gruntowne wykształcenie, pozwolił na artystyczną i zaangażowaną społecznie młodość, a nade wszystko, podarował mi beztroskie i zdrowe dzieciństwo spędzone na osiedlowych łąkach i w wąwozach, w stadninie koni, w parkach, w lesie czy nad Zalewem. 

Oddycha się coraz trudniej

Lublin wciąż pozostaje magiczny, ale oddycha się tu coraz trudniej. Rozmowy z bliskimi dominują obawy przed powrotem szarych zimowych miesięcy, kiedy powietrze było tak skażone, że wręcz niewskazane było przebywanie na zewnątrz. Czy Lublin płaci nieuniknioną cenę za swój rozwój gospodarczy? Czy również na Zachodzie żyje się w miastach o coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzu? Jak na podobne zjawiska reagują tamtejsze władze państwowe czy lokalne? Co na to mieszkańcy?

Źródłami pyłu zawieszonego w powietrzu jest głównie energetyczne oraz gospodarcze spalanie węgla niskiej jakości i innych paliw oraz transport samochodowy. W większości innych miast Unii Europejskiej, nawet w dużo większych aglomeracjach, wskaźniki skażenia powietrza PM2,5 są nieco niższe niż w Lublinie. Ale miejscami, na przykład w Turynie, Mediolanie, Wenecji, Ostrawie, Skopje czy Sofii, a także, w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, czy nawet w Kielcach, stężenie tym pyłem znacznie przekracza wskaźnik lubelski. Ogółem w 23 krajach UE, w ponad 130 miastach, jakość powietrza nie odpowiada normom wyznaczonym przez prawo.

Mamy prawo do czystego powietrza

Przepisy unijne gwarantują nam prawo do czystego powietrza. Wyznaczają one dopuszczalne limity PM2,5 i innych emisji; nakładają obowiązek na państwa członkowskie zmniejszenia narażenia mieszkańców na szkodliwe działanie substancji zanieczyszczających powietrze oraz gwarantują nam prawo do żądania od władz przyjęcia planów obniżenia takich limitów skażenia w przypadku gdy są one przekroczone; a także pociągnięcia władz do odpowiedzialności przed sądem.

Polska podlega także ogólnoeuropejskiej Konwencji z Aarhus, która w kwestii ochrony środowiska oferuje nam prawo do informacji, do udziału w podejmowaniu decyzji i dostępu do sądownictwa. Przeciwko Polsce i innym państwom toczą się już postępowania przed Komisją Europejską i Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku ze złą jakością powietrza, a dokładnie, w związku z przekroczeniem norm: dwutlenku azotu (NO2), który w dużym stopniu pochodzi ze spalin szczególnie pojazdów z silnikiem diesla oraz pyłu zawieszonego PM10, emitowanego szczególnie przez domowe systemy grzewcze.

Ludzie pozywają miasta

Impetu i skuteczności nabierają także inicjatywy obywatelskie. We Francji, działacze stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi” doprowadzili do tego, że w lipcu tego roku francuska Rada Stanu nakazała premierowi i ministrowi środowiska podjęcie pilnych środków koniecznych do obniżenia wskaźników dwutlenku azotu i pyłu PM10.

Mieszkańcy Niemiec wytaczają swoim miastom sprawy administracyjne, a nawet karne za niepodejmowanie wystarczających środków, zarówno legislacyjnych jak i realnych, w celu polepszenia jakości powietrza i, tym samym, nie narażania swoich mieszkańców na niebezpieczeństwo utraty zdrowia.
W efekcie, choćby w ubiegłym roku sądy administracyjne nakazały władzom Berlina wprowadzenie całodobowego ograniczenia prędkości na jednej z głównych ulic do 30 km/h w celu zmniejszenia wskaźników zanieczyszczenia powietrza i hałasu, a władzom Hamburga, pod groźbą kary pieniężnej, przyjęcie nowego lokalnego planu jakości powietrza.

Toczy się też sprawa karna przeciwko prezydentowi Stuttgartu za brak skuteczności w zwalczaniu utrzymującego się tam przez wiele dni alarmu smogowego.

Przestroga dla władz

W ostatnim czasie również Polska stała się terenem wielu cennych inicjatyw społecznych. W lutym tego roku aktywiści i ekolodzy skierowali do Komisji Europejskiej skargę wspartą prawie 25 tysiącami podpisów (zebranymi w ciągu zaledwie jednego tygodnia) w sprawie nadmiernego stężenia rakotwórczego benzopirenu w powietrzu prawie całego obszaru Polski.

Zupełnie niedawno, bo w lipcu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Zakopanem stwierdził, że miasto nie ma prawa do pobierania opłaty klimatycznej, bo oddycha się tam smogiem a nie czystym górskim powietrzem. Wyrok zapadł ze skargi zagranicznego turysty wspartego przez organizację pozarządową Client Earth. Wyrok ten potwierdza, że prawo do czystego powietrza ma swoją ochronę prawną także w naszym kraju i stanowi przestrogę dla władz innych polskich miast.

Zaangażuj się

W samym Lublinie ekologicznych inicjatyw społecznych nie brakuje. Mamy prężnie działające Forum Kultury Przestrzeni, Lubelski Alarm Smogowy, Stowarzyszenia Obrońców Górek Czechowskich, Felina i innych dzielnic. Odbywają się kampanie informacyjne i konsultacje, np. w ramach cyklicznych Rozmów o Lublinie. Te szczytne inicjatywy spełzną jednak na niczym bez zwiększonego zaangażowania mieszkańców.

Naturalne jest, że miasto się zmienia - rozwija się gospodarczo, ale staje się też coraz bardziej zanieczyszczone. Dlatego konieczna jest troska o Lublin, trzymanie ręki na pulsie miasta i zdecydowane reagowanie kiedy jego zdrowie, de facto nasze zdrowie i nasza jakość życia, są zagrożone.

Napisz i wyślij

Trwa właśnie konsultacja w sprawie dalekosiężnych planów przeobrażenia miasta i zmiany naszej wspólnej przestrzeni życiowej. Pod naszą rozwagę zostało poddane Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Lublina. Plan ten przewiduje wiele zmian, które zostały ocenione krytycznie przez wielu specjalistów.

Zauważono na przykład, że podczas gdy każdej zimy miasto zmaga się ze smogiem, studium przewiduje przekształcenie Górek Czechowskich, płuc naszego miasta, na wysokie blokowisko wielkości Felina czy Sławina; budowę na dotychczasowych terenach zielonych odległych osiedli pozbawionych sieci transportu publicznego; oraz otwarcie spalarni słomy na Felinie!

Namawiam Państwa serdecznie do pilnego skorzystania z prawa do przedstawienia władzom miasta swojej opinii na temat planowanych zmian. Dla ułatwienia, możecie Państwo skorzystać z tematycznych formularzy wniosków, które, po przeczytaniu, pozostaje tylko podpisać i zanieść albo wysłać do biura podawczego Urzędu Miasta Lublin przy placu Króla Władysława Łokietka 1 lub na adres: planowanie@lublin.eu.

Wnioski można pobrać m.in. ze strony fkp.ulublin.eu. Termin składania uwag do Studium mija już 4 sierpnia!

Sonda: Czy zgadzasz się z opinią czytelniczki?

Liczba głosów: 541
54.9%
Tak
45.1%
Nie
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 157

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 10:48
0
Nie ma WSA w Zakopanem. Jest w Krakowie....
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2017 r. o 00:32
0
W takim razie niech szanowna pani ucieka do Francji i już więcej do Lublina nie wraca, bo się udusi!...
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2017 r. o 08:48
0
To prawda że oddycha się inaczej niż na przykład w Szwecji Szwajcarii Norwegii to się czuje od razu gdy się wraca do Polski że jest gorsze powietrze. A ponadto kraje te wprowadzają zakaz sprzedaży samochodów z silnikiem diesla wnajblizszych latach Volvo nie będzie już produkować aut z silnikami diesla. W Norwegii nie będzie w ogóle samochodów z silnikami spalinowymi. A właśnie w Lublinie ma powstać projekt dla produkcji samochodów elektrycznych. Miejmy nadzieję że tak będzie.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2017 r. o 06:53
0
Ratujmy Górki Czechowice! To nie wszystko o czym Pani pisze, obecnie w okolicy dzielnicy Choiny jest planowany cmentarz ze spopielarnia zwłok oraz cmentarz dla zwierząt a takę spopielarnia dla zwierząt gospodarczych o powierzchni 49 ha. w rejonie ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września Obecnie na dzielnicy Choiny była informacja podpisywania protestu przeciwko temu ale wszyscy podpisali. bo to było tylko kilka dni! Wzywamy wszystkich mieszkańców Czechowa i Choin do protestu!
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 r. o 21:24
0
Uchwalić to studium i będzie święty spokój. A jakoś komuś nie pasuje budowa nowych mieszkań to niech się wyprowadzi na wioskę.
Avatar
Andrzej Filipowicz, Lublin / 5 sierpnia 2017 r. o 15:01
0
undefined napisał:
Filipowicz, płatny pisowski trollu, czemu pod każdym kolejnym komentarzem inaczej się podpisujesz a z nazwiska dopiero wtedy gdy ktoś cię wywoła do tablicy? Kończ waść, wstydu oszczędź.
 A kim jesteś ty - inwigilatorem na etacie, czy śledzisz bliźnich z przyzwyczajenia, zamiłowania i non profit? Kim jesteś człowieku pozbawiony krzty honoru, kultury, wiary i tradycji przodków, która nakazuje powstrzymywać się od kłamstw, słownej agresji i wchodzenia w buty innym? Kim jesteś krzyczący na wiecach slogany o prawach ludzkich, a sam gwałcisz je u podstaw swoimi wpisami w sieci Internet? Kim jesteś "gościu" od totalitarnych, ordynarnych i bezczelnych insynuacji opartych o socjotechnikę i publiczne dawanie fałszywego świadectwa o bliźnich? Z waszych panicznych prób bezprawnego i antyspołecznego dyskredytowania innych wynika, że strach przed prawdą odbiera logiczne myślenie i racjonalne zachowanie, co z jednej strony oznacza, że trafiam z prawdą bardzo celnie, a z drugiej, że koniec waszego pospolitego kłamstwa jest coraz bliższy. Nawet nie wiesz, co znaczy mieć satysfakcję z wpisów czynionych z pobudek, za które kiedyś bohaterzy narodowi oddawali swoje życie, bo teraz nadal może być przykro, że próbują nam czynić krzywdę bliźni, a nie inne gatunki - czymże jest jednak dziś kłamstwo i bluźnierstwo przeczytane o sobie na forum wobec gróźb sprzed 31 lat, że córka nie zobaczy ojca na jej własnych chrzcinach. Zabolało was kolejny raz i tak ma być, bo kłamstwo musi boleć i każdego dnia możecie mieć już tylko gorzej, co i tak wyjdzie wam bardziej na zdrowie niż obecny ducha stan.
 A kim jesteś ty - inwigilatorem na etacie, czy śledzisz bliźnich z przyzwyczajenia, zamiłowania i non profit? Kim jesteś człowieku pozbawiony krzty honoru, kultury, wiary i tradycji przodków, która nakazuje powstrzymywać się od kłamstw, słownej agresji i wchodzenia w buty innym? Kim jesteś krzyczący na wiecach slogany o prawach ludzkich, a sam gwałcisz je u podstaw swoimi wpisami w sieci Internet? Kim jesteś "gościu" od totalitarnych, ordynarnych i bezczelnych insynuacji opartych o socjotechnikę i publicz... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 r. o 12:21
0
Genialny artykuł dziennikarzyn. 4 sierpnia apelują o wysyłanie wniosków, które można składać do 4 sierpnia.
Avatar
Świdnicki AS / 5 sierpnia 2017 r. o 12:19
0
undefined napisał:
Filipowicz, płatny pisowski trollu, czemu pod każdym kolejnym komentarzem inaczej się podpisujesz a z nazwiska dopiero wtedy gdy ktoś cię wywoła do tablicy? Kończ waść, wstydu oszczędź.
 Żałosny jesteś ciągle atakując Andrzeja Filipowicza. To samo można zadedykować twojemu Prezydentowi :Wniosek CBA o wygaszenie mandatu, za chwilę MEGA PROBLEMY Z Komisją przy Ministerstwie Finansów a on co? Będzie się odwoływawć po sądach?? Niche lepiej już kończy....
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 r. o 12:18
0
Celowe niszczenie zieleni w Lublinie, za wiedzą i z polecenia Ratusza. Wycinają, zabijają a potem rewitalizują i sadzą na nowo. To są rocznie miliony złotych zmarnowanych na niepotrzebne działania. Ratusz nie dba o zieleń tylko o swoją kasę i lewiznę dla podejrzanych firm. Wystarczy wyjechać z miasta, założyć działalność w stolicy i już wygrywa się przetargi na miliony. Tu się liczą znajomości i układy a nie ochrona środowiska i dobro mieszkańców.
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 r. o 12:07
0
Oj malkontenci malkontenci, wam dogodzić to naprawdę ciężko. Nie budują bloków - narzekacie, budują bloki - też narzekacie. Nie ma inwestycji - źle, są inwestycje - też źle. No parodia...
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 10:48
0
Nie ma WSA w Zakopanem. Jest w Krakowie....
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2017 r. o 00:32
0
W takim razie niech szanowna pani ucieka do Francji i już więcej do Lublina nie wraca, bo się udusi!...
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2017 r. o 08:48
0
To prawda że oddycha się inaczej niż na przykład w Szwecji Szwajcarii Norwegii to się czuje od razu gdy się wraca do Polski że jest gorsze powietrze. A ponadto kraje te wprowadzają zakaz sprzedaży samochodów z silnikiem diesla wnajblizszych latach Volvo nie będzie już produkować aut z silnikami diesla. W Norwegii nie będzie w ogóle samochodów z silnikami spalinowymi. A właśnie w Lublinie ma powstać projekt dla produkcji samochodów elektrycznych. Miejmy nadzieję że tak będzie.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2017 r. o 06:53
0
Ratujmy Górki Czechowice! To nie wszystko o czym Pani pisze, obecnie w okolicy dzielnicy Choiny jest planowany cmentarz ze spopielarnia zwłok oraz cmentarz dla zwierząt a takę spopielarnia dla zwierząt gospodarczych o powierzchni 49 ha. w rejonie ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września Obecnie na dzielnicy Choiny była informacja podpisywania protestu przeciwko temu ale wszyscy podpisali. bo to było tylko kilka dni! Wzywamy wszystkich mieszkańców Czechowa i Choin do protestu!
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 r. o 21:24
0
Uchwalić to studium i będzie święty spokój. A jakoś komuś nie pasuje budowa nowych mieszkań to niech się wyprowadzi na wioskę.
Avatar
Andrzej Filipowicz, Lublin / 5 sierpnia 2017 r. o 15:01
0
undefined napisał:
Filipowicz, płatny pisowski trollu, czemu pod każdym kolejnym komentarzem inaczej się podpisujesz a z nazwiska dopiero wtedy gdy ktoś cię wywoła do tablicy? Kończ waść, wstydu oszczędź.
 A kim jesteś ty - inwigilatorem na etacie, czy śledzisz bliźnich z przyzwyczajenia, zamiłowania i non profit? Kim jesteś człowieku pozbawiony krzty honoru, kultury, wiary i tradycji przodków, która nakazuje powstrzymywać się od kłamstw, słownej agresji i wchodzenia w buty innym? Kim jesteś krzyczący na wiecach slogany o prawach ludzkich, a sam gwałcisz je u podstaw swoimi wpisami w sieci Internet? Kim jesteś "gościu" od totalitarnych, ordynarnych i bezczelnych insynuacji opartych o socjotechnikę i publiczne dawanie fałszywego świadectwa o bliźnich? Z waszych panicznych prób bezprawnego i antyspołecznego dyskredytowania innych wynika, że strach przed prawdą odbiera logiczne myślenie i racjonalne zachowanie, co z jednej strony oznacza, że trafiam z prawdą bardzo celnie, a z drugiej, że koniec waszego pospolitego kłamstwa jest coraz bliższy. Nawet nie wiesz, co znaczy mieć satysfakcję z wpisów czynionych z pobudek, za które kiedyś bohaterzy narodowi oddawali swoje życie, bo teraz nadal może być przykro, że próbują nam czynić krzywdę bliźni, a nie inne gatunki - czymże jest jednak dziś kłamstwo i bluźnierstwo przeczytane o sobie na forum wobec gróźb sprzed 31 lat, że córka nie zobaczy ojca na jej własnych chrzcinach. Zabolało was kolejny raz i tak ma być, bo kłamstwo musi boleć i każdego dnia możecie mieć już tylko gorzej, co i tak wyjdzie wam bardziej na zdrowie niż obecny ducha stan.
 A kim jesteś ty - inwigilatorem na etacie, czy śledzisz bliźnich z przyzwyczajenia, zamiłowania i non profit? Kim jesteś człowieku pozbawiony krzty honoru, kultury, wiary i tradycji przodków, która nakazuje powstrzymywać się od kłamstw, słownej agresji i wchodzenia w buty innym? Kim jesteś krzyczący na wiecach slogany o prawach ludzkich, a sam gwałcisz je u podstaw swoimi wpisami w sieci Internet? Kim jesteś "gościu" od totalitarnych, ordynarnych i bezczelnych insynuacji opartych o socjotechnikę i publicz... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 r. o 12:21
0
Genialny artykuł dziennikarzyn. 4 sierpnia apelują o wysyłanie wniosków, które można składać do 4 sierpnia.
Avatar
Świdnicki AS / 5 sierpnia 2017 r. o 12:19
0
undefined napisał:
Filipowicz, płatny pisowski trollu, czemu pod każdym kolejnym komentarzem inaczej się podpisujesz a z nazwiska dopiero wtedy gdy ktoś cię wywoła do tablicy? Kończ waść, wstydu oszczędź.
 Żałosny jesteś ciągle atakując Andrzeja Filipowicza. To samo można zadedykować twojemu Prezydentowi :Wniosek CBA o wygaszenie mandatu, za chwilę MEGA PROBLEMY Z Komisją przy Ministerstwie Finansów a on co? Będzie się odwoływawć po sądach?? Niche lepiej już kończy....
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 r. o 12:18
0
Celowe niszczenie zieleni w Lublinie, za wiedzą i z polecenia Ratusza. Wycinają, zabijają a potem rewitalizują i sadzą na nowo. To są rocznie miliony złotych zmarnowanych na niepotrzebne działania. Ratusz nie dba o zieleń tylko o swoją kasę i lewiznę dla podejrzanych firm. Wystarczy wyjechać z miasta, założyć działalność w stolicy i już wygrywa się przetargi na miliony. Tu się liczą znajomości i układy a nie ochrona środowiska i dobro mieszkańców.
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 r. o 12:07
0
Oj malkontenci malkontenci, wam dogodzić to naprawdę ciężko. Nie budują bloków - narzekacie, budują bloki - też narzekacie. Nie ma inwestycji - źle, są inwestycje - też źle. No parodia...
Zobacz wszystkie komentarze 157

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miasto Lublin rozdało stypendia młodym artystom

Miasto Lublin rozdało stypendia młodym artystom

Wczoraj poznaliśmy wyniki konkursu, w którym Urząd Miasta przyznawał młodym artystom stypendia za zeszłoroczne osiągnięcia o randze ogólnopolskiej lub międzynarodowej. O takie wsparcie wnioskowało 81 osób, komisja postanowiła docenić 54 artystów, którzy dostaną łącznie 31,3 tys. zł.

Fotograficzna wędrówka po Starym Gaju
24 kwietnia 2021, 16:30

Fotograficzna wędrówka po Starym Gaju

Fundacja "5Medium" zaprasza w sobotę o godz. 16.30 na wędrówkę po Starym Gaju w poszukiwaniu wiosennych prześwitów i dywanów z zawilców.

Wirusolog: Sytuacja epidemiczna w Polsce jest nadal bardzo trudna

Wirusolog: Sytuacja epidemiczna w Polsce jest nadal bardzo trudna

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest nadal bardzo trudna, a liczba zgonów adekwatna do zakażeń i może utrzymywać się jeszcze przez kolejne dni na takim poziomie - powiedział w czwartek PAP wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze prof. Krzysztof Pyrć.

"Masz za dużo jedzenia? Dzielisz się". W Kazimierzu Dolnym powstanie Jadłodzielnia

"Masz za dużo jedzenia? Dzielisz się". W Kazimierzu Dolnym powstanie Jadłodzielnia

Jeszcze w kwietniu w Kazimierzu Dolnym pojawi się dostępna dla wszystkich mieszkańców lodówka do dzielenia się posiłkami. Pomysłodawcy projektu szukają wolontariuszy i przedsiębiorców do współpracy.

Żyrzyn nie dostał pieniędzy. Jak teraz zbudować nowy ratusz?

Żyrzyn nie dostał pieniędzy. Jak teraz zbudować nowy ratusz?

Nie udało się pozyskać rządowej pomocy dla budowę nowej siedziby Urzędu Gminy w Żyrzynie. Wniosek o przyznanie na ten cel 3 milionów z Funduszu Inwestycji Lokalnych przepadł wraz z setkami innych odrzuconych pomysłów. O dalszych krokach w przyszłym miesiącu porozmawiają radni.

Lubelskie: Przewoźnicy narzekają na terminal kontenerowy. "Brakuje nawet Toi-Toi’a"

Lubelskie: Przewoźnicy narzekają na terminal kontenerowy. "Brakuje nawet Toi-Toi’a"

Na długie kolejki do terminalu kontenerowego PKP Cargo narzekają przewoźnicy. Grożą, że ich cierpliwość się skończy i zablokują Małaszewicze. A kolejowa spółka odpowiada, że robi wszystko, by to poprawić.

Radzyń Podlaski: Radny martwił się o skatepark. Urzędnicy sprawdzili

Radzyń Podlaski: Radny martwił się o skatepark. Urzędnicy sprawdzili

Od 2019 roku Radzyń Podlaski ma swój skatepark. Ale radny miejski apeluje do władz miasta o przegląd urządzeń. Urzędnicy już zdążyli to sprawdzić i żadnych usterek się nie dopatrzyli.

Kosmiczny "Poranek u Hieronima"

Kosmiczny "Poranek u Hieronima"

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na kolejny odcinek cyklu "Poranek u Hieronima". Tematem spotkania jest kosmos, o którym opowiada prof. dr hab. Piotr Wolański.

Lublin. Ogródki piwne chcą się już rozłożyć, ale jest problem

Lublin. Ogródki piwne chcą się już rozłożyć, ale jest problem

Osiem wniosków o zgodę na ustawienie ogródków gastronomicznych na Starym Mieście wpłynęło dotychczas do władz Lublina. Zgody na razie nie dostał nikt. Zarezerwowane zostały natomiast wszystkie miejsca na plenerowy handel na deptaku

Groził nożem staruszkowi i wykręcił ręce 88-latce. Grasował w gminie Dubienka

Groził nożem staruszkowi i wykręcił ręce 88-latce. Grasował w gminie Dubienka

30-latek, który napadł na starsze osoby, został tymczasowo aresztowany. Grozi mu nawet 15 lat wiezienia.

Piłkarki GKS Górnik Łęczna wciąż wierzą w wywalczenie miejsca na podium

Piłkarki GKS Górnik Łęczna wciąż wierzą w wywalczenie miejsca na podium

W sobotę zagra w Katowicach z miejscowym GKS

Lublin. Miasto zaczyna sezon fontannowy

Lublin. Miasto zaczyna sezon fontannowy

Miejskie fontanny zaczynają sezon. W przyszłym tygodniu mają działać już wszystkie.

Lublin. Spora gotówka czeka na komisariacie. Kto zgubił pieniądze?

Lublin. Spora gotówka czeka na komisariacie. Kto zgubił pieniądze?

„Znaczna suma pieniędzy”. Tak policja opisuje gotówkę, która czeka na właściciela.

Na ratunek świni. Akcja straży koło Lublina
galeria

Na ratunek świni. Akcja straży koło Lublina

Zwierzę wpadło do studzienki i nie mogło wyjść.

Szczepienia. Odblokowane terminy dla osób w wieku 40-49 lat

Szczepienia. Odblokowane terminy dla osób w wieku 40-49 lat

Osoby w wieku 40-49 lat, które wypełniły formularz zgłoszenia chęci na szczepienia przeciw COVID-19 i miały wystawione e-skierowanie 31 marca, mogą już się zapisać – poinformowano w czwartek rządowych stronach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.