Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Alarm 24 Artykuły

4 sierpnia 2017 r.
12:41

"Oddycha się coraz trudniej, zaangażujmy się, bo ważą się losy Lublina". Apel czytelniczki

0 157 A A
Górki Czechowskie
Górki Czechowskie

Jestem lublinianką, matką, prawnikiem, a z zamiłowania także ekologiem. Od kilkunastu lat mieszkam we Francji. Do Lublina powracam by odwiedzić rodzinę, przyjaciół i pooddychać niepowtarzalną atmosferą tego magicznego miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lublin zapewnił mi gruntowne wykształcenie, pozwolił na artystyczną i zaangażowaną społecznie młodość, a nade wszystko, podarował mi beztroskie i zdrowe dzieciństwo spędzone na osiedlowych łąkach i w wąwozach, w stadninie koni, w parkach, w lesie czy nad Zalewem. 

Oddycha się coraz trudniej

Lublin wciąż pozostaje magiczny, ale oddycha się tu coraz trudniej. Rozmowy z bliskimi dominują obawy przed powrotem szarych zimowych miesięcy, kiedy powietrze było tak skażone, że wręcz niewskazane było przebywanie na zewnątrz. Czy Lublin płaci nieuniknioną cenę za swój rozwój gospodarczy? Czy również na Zachodzie żyje się w miastach o coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzu? Jak na podobne zjawiska reagują tamtejsze władze państwowe czy lokalne? Co na to mieszkańcy?

Źródłami pyłu zawieszonego w powietrzu jest głównie energetyczne oraz gospodarcze spalanie węgla niskiej jakości i innych paliw oraz transport samochodowy. W większości innych miast Unii Europejskiej, nawet w dużo większych aglomeracjach, wskaźniki skażenia powietrza PM2,5 są nieco niższe niż w Lublinie. Ale miejscami, na przykład w Turynie, Mediolanie, Wenecji, Ostrawie, Skopje czy Sofii, a także, w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, czy nawet w Kielcach, stężenie tym pyłem znacznie przekracza wskaźnik lubelski. Ogółem w 23 krajach UE, w ponad 130 miastach, jakość powietrza nie odpowiada normom wyznaczonym przez prawo.

Mamy prawo do czystego powietrza

Przepisy unijne gwarantują nam prawo do czystego powietrza. Wyznaczają one dopuszczalne limity PM2,5 i innych emisji; nakładają obowiązek na państwa członkowskie zmniejszenia narażenia mieszkańców na szkodliwe działanie substancji zanieczyszczających powietrze oraz gwarantują nam prawo do żądania od władz przyjęcia planów obniżenia takich limitów skażenia w przypadku gdy są one przekroczone; a także pociągnięcia władz do odpowiedzialności przed sądem.

Polska podlega także ogólnoeuropejskiej Konwencji z Aarhus, która w kwestii ochrony środowiska oferuje nam prawo do informacji, do udziału w podejmowaniu decyzji i dostępu do sądownictwa. Przeciwko Polsce i innym państwom toczą się już postępowania przed Komisją Europejską i Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku ze złą jakością powietrza, a dokładnie, w związku z przekroczeniem norm: dwutlenku azotu (NO2), który w dużym stopniu pochodzi ze spalin szczególnie pojazdów z silnikiem diesla oraz pyłu zawieszonego PM10, emitowanego szczególnie przez domowe systemy grzewcze.

Ludzie pozywają miasta

Impetu i skuteczności nabierają także inicjatywy obywatelskie. We Francji, działacze stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi” doprowadzili do tego, że w lipcu tego roku francuska Rada Stanu nakazała premierowi i ministrowi środowiska podjęcie pilnych środków koniecznych do obniżenia wskaźników dwutlenku azotu i pyłu PM10.

Mieszkańcy Niemiec wytaczają swoim miastom sprawy administracyjne, a nawet karne za niepodejmowanie wystarczających środków, zarówno legislacyjnych jak i realnych, w celu polepszenia jakości powietrza i, tym samym, nie narażania swoich mieszkańców na niebezpieczeństwo utraty zdrowia.
W efekcie, choćby w ubiegłym roku sądy administracyjne nakazały władzom Berlina wprowadzenie całodobowego ograniczenia prędkości na jednej z głównych ulic do 30 km/h w celu zmniejszenia wskaźników zanieczyszczenia powietrza i hałasu, a władzom Hamburga, pod groźbą kary pieniężnej, przyjęcie nowego lokalnego planu jakości powietrza.

Toczy się też sprawa karna przeciwko prezydentowi Stuttgartu za brak skuteczności w zwalczaniu utrzymującego się tam przez wiele dni alarmu smogowego.

Przestroga dla władz

W ostatnim czasie również Polska stała się terenem wielu cennych inicjatyw społecznych. W lutym tego roku aktywiści i ekolodzy skierowali do Komisji Europejskiej skargę wspartą prawie 25 tysiącami podpisów (zebranymi w ciągu zaledwie jednego tygodnia) w sprawie nadmiernego stężenia rakotwórczego benzopirenu w powietrzu prawie całego obszaru Polski.

Zupełnie niedawno, bo w lipcu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Zakopanem stwierdził, że miasto nie ma prawa do pobierania opłaty klimatycznej, bo oddycha się tam smogiem a nie czystym górskim powietrzem. Wyrok zapadł ze skargi zagranicznego turysty wspartego przez organizację pozarządową Client Earth. Wyrok ten potwierdza, że prawo do czystego powietrza ma swoją ochronę prawną także w naszym kraju i stanowi przestrogę dla władz innych polskich miast.

Zaangażuj się

W samym Lublinie ekologicznych inicjatyw społecznych nie brakuje. Mamy prężnie działające Forum Kultury Przestrzeni, Lubelski Alarm Smogowy, Stowarzyszenia Obrońców Górek Czechowskich, Felina i innych dzielnic. Odbywają się kampanie informacyjne i konsultacje, np. w ramach cyklicznych Rozmów o Lublinie. Te szczytne inicjatywy spełzną jednak na niczym bez zwiększonego zaangażowania mieszkańców.

Naturalne jest, że miasto się zmienia - rozwija się gospodarczo, ale staje się też coraz bardziej zanieczyszczone. Dlatego konieczna jest troska o Lublin, trzymanie ręki na pulsie miasta i zdecydowane reagowanie kiedy jego zdrowie, de facto nasze zdrowie i nasza jakość życia, są zagrożone.

Napisz i wyślij

Trwa właśnie konsultacja w sprawie dalekosiężnych planów przeobrażenia miasta i zmiany naszej wspólnej przestrzeni życiowej. Pod naszą rozwagę zostało poddane Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Lublina. Plan ten przewiduje wiele zmian, które zostały ocenione krytycznie przez wielu specjalistów.

Zauważono na przykład, że podczas gdy każdej zimy miasto zmaga się ze smogiem, studium przewiduje przekształcenie Górek Czechowskich, płuc naszego miasta, na wysokie blokowisko wielkości Felina czy Sławina; budowę na dotychczasowych terenach zielonych odległych osiedli pozbawionych sieci transportu publicznego; oraz otwarcie spalarni słomy na Felinie!

Namawiam Państwa serdecznie do pilnego skorzystania z prawa do przedstawienia władzom miasta swojej opinii na temat planowanych zmian. Dla ułatwienia, możecie Państwo skorzystać z tematycznych formularzy wniosków, które, po przeczytaniu, pozostaje tylko podpisać i zanieść albo wysłać do biura podawczego Urzędu Miasta Lublin przy placu Króla Władysława Łokietka 1 lub na adres: planowanie@lublin.eu.

Wnioski można pobrać m.in. ze strony fkp.ulublin.eu. Termin składania uwag do Studium mija już 4 sierpnia!

Sonda: Czy zgadzasz się z opinią czytelniczki?

Liczba głosów: 541
54.9%
Tak
45.1%
Nie
Czytaj więcej o:

Komentarze 157

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 10:48
0
Nie ma WSA w Zakopanem. Jest w Krakowie....
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2017 o 00:32
0
W takim razie niech szanowna pani ucieka do Francji i już więcej do Lublina nie wraca, bo się udusi!...
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2017 o 08:48
0
To prawda że oddycha się inaczej niż na przykład w Szwecji Szwajcarii Norwegii to się czuje od razu gdy się wraca do Polski że jest gorsze powietrze. A ponadto kraje te wprowadzają zakaz sprzedaży samochodów z silnikiem diesla wnajblizszych latach Volvo nie będzie już produkować aut z silnikami diesla. W Norwegii nie będzie w ogóle samochodów z silnikami spalinowymi. A właśnie w Lublinie ma powstać projekt dla produkcji samochodów elektrycznych. Miejmy nadzieję że tak będzie.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2017 o 06:53
0
Ratujmy Górki Czechowice! To nie wszystko o czym Pani pisze, obecnie w okolicy dzielnicy Choiny jest planowany cmentarz ze spopielarnia zwłok oraz cmentarz dla zwierząt a takę spopielarnia dla zwierząt gospodarczych o powierzchni 49 ha. w rejonie ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września Obecnie na dzielnicy Choiny była informacja podpisywania protestu przeciwko temu ale wszyscy podpisali. bo to było tylko kilka dni! Wzywamy wszystkich mieszkańców Czechowa i Choin do protestu!
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 21:24
0
Uchwalić to studium i będzie święty spokój. A jakoś komuś nie pasuje budowa nowych mieszkań to niech się wyprowadzi na wioskę.
Avatar
Andrzej Filipowicz, Lublin / 5 sierpnia 2017 o 15:01
0
undefined napisał:
Filipowicz, płatny pisowski trollu, czemu pod każdym kolejnym komentarzem inaczej się podpisujesz a z nazwiska dopiero wtedy gdy ktoś cię wywoła do tablicy? Kończ waść, wstydu oszczędź.
 A kim jesteś ty - inwigilatorem na etacie, czy śledzisz bliźnich z przyzwyczajenia, zamiłowania i non profit? Kim jesteś człowieku pozbawiony krzty honoru, kultury, wiary i tradycji przodków, która nakazuje powstrzymywać się od kłamstw, słownej agresji i wchodzenia w buty innym? Kim jesteś krzyczący na wiecach slogany o prawach ludzkich, a sam gwałcisz je u podstaw swoimi wpisami w sieci Internet? Kim jesteś "gościu" od totalitarnych, ordynarnych i bezczelnych insynuacji opartych o socjotechnikę i publiczne dawanie fałszywego świadectwa o bliźnich? Z waszych panicznych prób bezprawnego i antyspołecznego dyskredytowania innych wynika, że strach przed prawdą odbiera logiczne myślenie i racjonalne zachowanie, co z jednej strony oznacza, że trafiam z prawdą bardzo celnie, a z drugiej, że koniec waszego pospolitego kłamstwa jest coraz bliższy. Nawet nie wiesz, co znaczy mieć satysfakcję z wpisów czynionych z pobudek, za które kiedyś bohaterzy narodowi oddawali swoje życie, bo teraz nadal może być przykro, że próbują nam czynić krzywdę bliźni, a nie inne gatunki - czymże jest jednak dziś kłamstwo i bluźnierstwo przeczytane o sobie na forum wobec gróźb sprzed 31 lat, że córka nie zobaczy ojca na jej własnych chrzcinach. Zabolało was kolejny raz i tak ma być, bo kłamstwo musi boleć i każdego dnia możecie mieć już tylko gorzej, co i tak wyjdzie wam bardziej na zdrowie niż obecny ducha stan.
 A kim jesteś ty - inwigilatorem na etacie, czy śledzisz bliźnich z przyzwyczajenia, zamiłowania i non profit? Kim jesteś człowieku pozbawiony krzty honoru, kultury, wiary i tradycji przodków, która nakazuje powstrzymywać się od kłamstw, słownej agresji i wchodzenia w buty innym? Kim jesteś krzyczący na wiecach slogany o prawach ludzkich, a sam gwałcisz je u podstaw swoimi wpisami w sieci Internet? Kim jesteś "gościu" od totalitarnych, ordynarnych i bezczelnych insynuacji opartych o socjotechnikę i publicz... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 12:21
0
Genialny artykuł dziennikarzyn. 4 sierpnia apelują o wysyłanie wniosków, które można składać do 4 sierpnia.
Avatar
Świdnicki AS / 5 sierpnia 2017 o 12:19
0
undefined napisał:
Filipowicz, płatny pisowski trollu, czemu pod każdym kolejnym komentarzem inaczej się podpisujesz a z nazwiska dopiero wtedy gdy ktoś cię wywoła do tablicy? Kończ waść, wstydu oszczędź.
 Żałosny jesteś ciągle atakując Andrzeja Filipowicza. To samo można zadedykować twojemu Prezydentowi :Wniosek CBA o wygaszenie mandatu, za chwilę MEGA PROBLEMY Z Komisją przy Ministerstwie Finansów a on co? Będzie się odwoływawć po sądach?? Niche lepiej już kończy....
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 12:18
0
Celowe niszczenie zieleni w Lublinie, za wiedzą i z polecenia Ratusza. Wycinają, zabijają a potem rewitalizują i sadzą na nowo. To są rocznie miliony złotych zmarnowanych na niepotrzebne działania. Ratusz nie dba o zieleń tylko o swoją kasę i lewiznę dla podejrzanych firm. Wystarczy wyjechać z miasta, założyć działalność w stolicy i już wygrywa się przetargi na miliony. Tu się liczą znajomości i układy a nie ochrona środowiska i dobro mieszkańców.
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 12:07
0
Oj malkontenci malkontenci, wam dogodzić to naprawdę ciężko. Nie budują bloków - narzekacie, budują bloki - też narzekacie. Nie ma inwestycji - źle, są inwestycje - też źle. No parodia...
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 10:48
0
Nie ma WSA w Zakopanem. Jest w Krakowie....
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2017 o 00:32
0
W takim razie niech szanowna pani ucieka do Francji i już więcej do Lublina nie wraca, bo się udusi!...
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2017 o 08:48
0
To prawda że oddycha się inaczej niż na przykład w Szwecji Szwajcarii Norwegii to się czuje od razu gdy się wraca do Polski że jest gorsze powietrze. A ponadto kraje te wprowadzają zakaz sprzedaży samochodów z silnikiem diesla wnajblizszych latach Volvo nie będzie już produkować aut z silnikami diesla. W Norwegii nie będzie w ogóle samochodów z silnikami spalinowymi. A właśnie w Lublinie ma powstać projekt dla produkcji samochodów elektrycznych. Miejmy nadzieję że tak będzie.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2017 o 06:53
0
Ratujmy Górki Czechowice! To nie wszystko o czym Pani pisze, obecnie w okolicy dzielnicy Choiny jest planowany cmentarz ze spopielarnia zwłok oraz cmentarz dla zwierząt a takę spopielarnia dla zwierząt gospodarczych o powierzchni 49 ha. w rejonie ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września Obecnie na dzielnicy Choiny była informacja podpisywania protestu przeciwko temu ale wszyscy podpisali. bo to było tylko kilka dni! Wzywamy wszystkich mieszkańców Czechowa i Choin do protestu!
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 21:24
0
Uchwalić to studium i będzie święty spokój. A jakoś komuś nie pasuje budowa nowych mieszkań to niech się wyprowadzi na wioskę.
Avatar
Andrzej Filipowicz, Lublin / 5 sierpnia 2017 o 15:01
0
undefined napisał:
Filipowicz, płatny pisowski trollu, czemu pod każdym kolejnym komentarzem inaczej się podpisujesz a z nazwiska dopiero wtedy gdy ktoś cię wywoła do tablicy? Kończ waść, wstydu oszczędź.
 A kim jesteś ty - inwigilatorem na etacie, czy śledzisz bliźnich z przyzwyczajenia, zamiłowania i non profit? Kim jesteś człowieku pozbawiony krzty honoru, kultury, wiary i tradycji przodków, która nakazuje powstrzymywać się od kłamstw, słownej agresji i wchodzenia w buty innym? Kim jesteś krzyczący na wiecach slogany o prawach ludzkich, a sam gwałcisz je u podstaw swoimi wpisami w sieci Internet? Kim jesteś "gościu" od totalitarnych, ordynarnych i bezczelnych insynuacji opartych o socjotechnikę i publiczne dawanie fałszywego świadectwa o bliźnich? Z waszych panicznych prób bezprawnego i antyspołecznego dyskredytowania innych wynika, że strach przed prawdą odbiera logiczne myślenie i racjonalne zachowanie, co z jednej strony oznacza, że trafiam z prawdą bardzo celnie, a z drugiej, że koniec waszego pospolitego kłamstwa jest coraz bliższy. Nawet nie wiesz, co znaczy mieć satysfakcję z wpisów czynionych z pobudek, za które kiedyś bohaterzy narodowi oddawali swoje życie, bo teraz nadal może być przykro, że próbują nam czynić krzywdę bliźni, a nie inne gatunki - czymże jest jednak dziś kłamstwo i bluźnierstwo przeczytane o sobie na forum wobec gróźb sprzed 31 lat, że córka nie zobaczy ojca na jej własnych chrzcinach. Zabolało was kolejny raz i tak ma być, bo kłamstwo musi boleć i każdego dnia możecie mieć już tylko gorzej, co i tak wyjdzie wam bardziej na zdrowie niż obecny ducha stan.
 A kim jesteś ty - inwigilatorem na etacie, czy śledzisz bliźnich z przyzwyczajenia, zamiłowania i non profit? Kim jesteś człowieku pozbawiony krzty honoru, kultury, wiary i tradycji przodków, która nakazuje powstrzymywać się od kłamstw, słownej agresji i wchodzenia w buty innym? Kim jesteś krzyczący na wiecach slogany o prawach ludzkich, a sam gwałcisz je u podstaw swoimi wpisami w sieci Internet? Kim jesteś "gościu" od totalitarnych, ordynarnych i bezczelnych insynuacji opartych o socjotechnikę i publicz... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 12:21
0
Genialny artykuł dziennikarzyn. 4 sierpnia apelują o wysyłanie wniosków, które można składać do 4 sierpnia.
Avatar
Świdnicki AS / 5 sierpnia 2017 o 12:19
0
undefined napisał:
Filipowicz, płatny pisowski trollu, czemu pod każdym kolejnym komentarzem inaczej się podpisujesz a z nazwiska dopiero wtedy gdy ktoś cię wywoła do tablicy? Kończ waść, wstydu oszczędź.
 Żałosny jesteś ciągle atakując Andrzeja Filipowicza. To samo można zadedykować twojemu Prezydentowi :Wniosek CBA o wygaszenie mandatu, za chwilę MEGA PROBLEMY Z Komisją przy Ministerstwie Finansów a on co? Będzie się odwoływawć po sądach?? Niche lepiej już kończy....
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 12:18
0
Celowe niszczenie zieleni w Lublinie, za wiedzą i z polecenia Ratusza. Wycinają, zabijają a potem rewitalizują i sadzą na nowo. To są rocznie miliony złotych zmarnowanych na niepotrzebne działania. Ratusz nie dba o zieleń tylko o swoją kasę i lewiznę dla podejrzanych firm. Wystarczy wyjechać z miasta, założyć działalność w stolicy i już wygrywa się przetargi na miliony. Tu się liczą znajomości i układy a nie ochrona środowiska i dobro mieszkańców.
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 12:07
0
Oj malkontenci malkontenci, wam dogodzić to naprawdę ciężko. Nie budują bloków - narzekacie, budują bloki - też narzekacie. Nie ma inwestycji - źle, są inwestycje - też źle. No parodia...
Zobacz wszystkie komentarze 157

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 27 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 15 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 30 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.