

Czas rozpalic grilla i zrobić kaszankę albo golonkę. Do tego chłodnik z ziemniakami i ukisić małosolne, A na deser jabłka z grilla w glazurze miodowej. Albo boczniaki z rusztu.

Majówka to nie tylko ulubiony przez Polaków grill. To także pieczonki z żeliwnego garnka, ustawionego nad żarem. Zanim przejdziemy do przepisów kilka praktycznych porad w temacie grilla.
• Jaki grill? Przećwiczyłem ich kilka i najlepiej sprawdza się grill kulisty. Kiedy mięsa pieką się pod kulistą przykrywą, łatwiej zapanować nad ogniem, dymem i spalenizną na ulubionej kiełbasie.
• Jaka kiełbasa? Z wysoką zawartością mięsa, średnio lub grubo rozdrobnioną. To samo dotyczy kaszanki. Skład jest najważniejszy. Czytajcie etykiety. Jeśli na etykiecie widnieją: wzmacniacze smaku, konserwanty i mechanicznie oddzielone mięso (MOM), to rezygnujemy z zakupu. Jak już mamy kiełbasę pojawia się fundamentalne pytanie: nacinać kiełbasę czy nie? Jeśli tak, to z umiarem. Ja nakłuwam kiełbasę drewnianym szpikulcem.
• Jeśli lubicie karkówkę czy schab, warto poprosić w sklepie o pocięcie jej w plastry i zestekowanie, czyli kilkakrotne nakłucie na specjalnej prasie z igłami, co sprawi, że mięso będzie kruche i miękkie.
• Marynować czy nie? W tym temacie przy grillu jestem zwolennikiem teorii Roberta Makłowicza, który marynatom mówi zdecydowane nie! W smaku dań z grilla chodzi o smak mięsa i aromat węgla drzewnego. Nie ma sensu męczyć mięsa przez dwa dni w marynacie. Natomiast zawsze mam pod ręką glazurę złożoną z miodu, musztardy i odrobiny oliwy oraz pędzelek. Gdy kiełbaski, skrzydełka, żeberko czy golonka się ładnie na ruszcie upieką, smarujemy mięso glazurą, co wzbogaca smak i urodę dania.
• Na koniec kluczowa sprawa. Nie smarujemy olejem kratek na grillu. Użycie tacek aluminowych zmniejsza ryzyko przypalenia mięsa. Ryby zawijamy w folię, ale zostawiamy ją rozchyloną na ruszcie. I najważniejsze. Dania układamy na ruszcie, gdy grill jest optymalnie rozgrzany, węgiel drzewny pokrył się popiołem, nie ma ognia. Unikamy wielokrotnego przewracania mięsa, wystarczy raz. A teraz przepisy.

Chłodnik wileński
• SKŁADNIKI: 2 ugotowane buraki starte na tarce, 6 jaj na twardo, 2 ogórki starte na tarce, 6 łyżek śmietany, 1 l maślanki, pokrojony pęczek kopru i szczypiorku, sól, pieprz.
• WYKONANIE: żółtka jajek ugotowanych na twardo utrzeć razem z solą przy pomocy trzepaczki. Następnie dodać starte buraki, wymieszać, dodać ogórki i szczypior. Następnie maślankę, pokrojone w kostkę białka jajek i koperek. Odstawić w chłodne miejsce. Podawać z ziemniakami, boczkiem i cebulką, ma osobnych talerzykach.
Ogórki małosolne do grilla
• SKŁADNIKI: 1 kg ogórków, 3 główki czosnku, 1 mały korzeń chrzanu, wiązka kopru (może być suszony), 2 litry przegotowanej wody, 2 łyżki soli, talerzyk, kamień.
• WYKONANIE: ogórki umyć, obciąć oba czubki. Zagotować wodę, rozpuścić sól. Do jeszcze gorącej dodać część czosnku i kopru. Wyparzony słoik wyłożyć koprem. Wkładać ogórki i koper, utykając ząbkami czosnku i kawałkami chrzanu. Całość zalać przygotowaną wcześniej wodą. Nakryć ogórki talerzykiem, obciążyć tak, by ogórki były zakryte solanką. Próbować następnego dnia.
Boczek z grilla
• SKŁADNIKI: 75 dag surowego boczku. Na glazurę: 3 łyżki miodu, 3 łyżeczki musztardy parczewskiej, 1 łyżka oliwy, mała łyżeczka wędzonej papryki. Dodatki: musztarda, chrzan, ogórki kiszone.
• WYKONANIE: boczek obgotować, jak wystygnie podzielić na porcje. Piec na ruszcie po 3 minuty z każdej strony. Posmarować glazurą. Dopiec 3 minuty. Podawać z ogórkami kiszonymi (najlepsze małosolne), musztardą i chrzanem.

Golonka na majówkę
• SKŁADNIKI: 4 golonki po 60 dag, 1 szklanka ciemnego piwa, miód, 4 łyżki oliwy, 4 cebule, 4 listki laurowe, 4 goździki, 3 ziarna jałowca, sól, pieprz. Dodatki: musztarda, chrzan.
• WYKONANIE: golonki umyć i osuszyć. Gotować z cebulą i przyprawami 4 godziny. Pod koniec gotowania wlać piwo. Wystudzić. Ponacinać skórkę. Posmarować miodem i opiec na grillu do uzyskania chrupiącej skórki. Podawać z musztardą i chrzanem.
Kaszanka z grilla
• SKŁADNIKI: 1 kg grubej kaszanki, 3 cebule, pieprz. Dodatki: musztarda, chrzan.
• WYKONANIE: kaszankę pokroić na porcje. Każdy kawałek ułożyć w folii, obłożyć plastrami cebuli, doprawić pieprzem. Nie zawijać do końca. Ułożyć na ruszcie. Piec 15 minut, aż skórka będzie rumiana, a cebula miękka. Podawać z musztardą i chrzanem.
Kiełbasa z grilla
• SKŁADNIKI: 1 kg dobrej kiełbasy zwyczajnej, na glazurę: 3 łyżki miodu, 3 łyżeczki musztardy parczewskiej, 1 łyżka oliwy. Dodatki: musztarda, chrzan.
• WYKONANIE: kiełbasę pokroić na kawałki. Nakłuć w kilku miejscach. Ułożyć na ruszcie dobrze rozgrzanego grilla, obrócić w połowie pieczenia. Kiedy skórka będzie zarumieniona, posmarować glazurą. Po 3 minutach zdjąć z rusztu. Podawać z musztardą i chrzanem.
Oscypki z grilla
• SKŁADNIKI: 2 oscypki po 25 dag, oliwa, sól, pieprz
• WYKONANIE: oscypki pokroić w plastry o grubości 1, 5 cm. Skropić oliwą. Posypać solą z pieprzem. Grillować z każdej strony po 3 minuty. Podawać na ogrzanych talerzach.
Co do oscypka? Najlepsza będzie żurawina. Lub inna konfitura. Na przykład z borówek.
Poemat majowy
• SKŁADNIKI: 2 cukinie, 1 bakłażan, 1 czerwona i 1 żółta papryka, oliwa, sól, pieprz.
• WYKONANIE: bakłażana pokroić, posolić, niech puści goryczkę. Bakłażana pokroić w plastry. Papryki w paski. Warzywa zgrillować, ułożyć na talerzu. Podlać oliwą. Posypać świeżo zmielonym pieprzem. Dosolić do smaku.
Żeberka z grilla
• SKŁADNIKI: 1 kg chudych żeberek wieprzowych, sól i świeżo zmielony pieprz. Na glazurę:
2 ząbki czosnku, 1 łyżka cukru pudru, 4 łyżki sosu sojowego, 1 łyżka keczupu, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczka utartego imbiru, szczypta goździków, kieliszek żubrówki.
• WYKONANIE: żeberka umyć, ugotować do miękkości, pokroić na kawałki, posolić, natrzeć pieprzem, wymieszać z glazurą, odstawić na godzinę. Umieścić na tackach i piec na grillu. Podawać z małosolnymi ogórkami.
Jak nie grill to żeliwny garnek
Taki garnek najpierw należy natrzeć czosnkiem, potem nasmarować oliwą i wyłożyć liśćmi kapusty. Teraz należy na dnie ułożyć warstwę ziemniaków krojonych w plastry, na to warstwę kiszonej kapusty, na to warstwę boczku, na to znów ziemniaki, na to warstwę grzybów (pieczarki lub boczniaki), znów kiszona kapustę i tak, aż wypełni się garnek. Kolejne warstwy warto posypać ostrymi przyprawami. Na wierzch nałożyć dużo liści kapusty, przykryć, zawiesić na metalowym trójnogu, pod którym tłi się żar. Kto nie ma trójnogu, może użyć trzech cegieł. Ja układam żar także na metalowej pokrywie.

Co na deser?
Na słono boczniaki z grilla. Bardzo gorąco polecam te trochę zapomniane grzyby na ogrodowe uczty. Zawsze trzeba sprawdzić, czy boczniaki nie są robaczywe. Następnie umyć, wrzucić je na osolony wrzątek i obgotować przez kilka minut. Osuszyć, i bardzo krótko obsmażyć na sklarowanym maśle z dużą ilością czosnku. Zdjąć z ognia, odstawić. Kiedy przyjdą goście, krótko zgrillować z obu stron na ruszcie. Do boczniaków najlepiej podać ziarniste bułeczki razowe z czosnkowym masłem.
Jak na słodko, to jabłka z grilla. Z jabłek (najlepiej szare lub złote renety) ściąć czubki, wydrążyć gniazda nasienne. Do każdego jabłka wrzucić łyżeczkę namoczonych rodzynek, dodać miód, posypać cynamonem, nakryć i piec na grillu 15 minut. Smacznego.
