Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

24 czerwca 2024 r.
10:15

Kuropatwy znów pojawią się na polach. Rozpoczyna się okres wsiedleń

Kuropatwa (łać. Perdix perdix) to ptak z rodziny bażantowatych, który od wieków jest nieodłącznym elementem krajobrazu polskich pól i łąk. Liczebność kuropatwy jeszcze w latach 90tych XX wieku była bardzo wysoka, obecnie jej populacja jednak drastycznie spadła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Ale niedługo może się to zmienić, gdyż kuropatwy znów pojawią się na polach. Rozpoczyna się okres wsiedleń, akcji która poprzez wypuszczanie kuropatw z hodowli ma pomóc w odbudowie populacji tych kuraków.

Jak wygląda kuropatwa i gdzie można ją spotkać

Kuropatwa charakteryzuje się krępą budową ciała, osiągającą długość około 32 cm i wagę około 400 do 500gramów.  Kuropatwa ma krótkie, zaokrąglone skrzydła, których rozpiętość nie przekracza 50cm. Posiada też krótki ogon którym charakterystycznie porusza w sytuacji większego niepokoju lub zagrożenia. Z racji tego, że  prowadzi osiadły tryb życia i bytuje tylko na ziemi (nie siada na gałęziach) jej upierzenie jest doskonale przystosowane do życia w polach i łąkach . Ubarwienie kuropatwy jest maskujące, przeważają w nim odcienie brązu, szarości, dzięki czemu jest ona trudna do zauważenia przez drapieżniki. Samiec i samica kuropatwy są podobne w wyglądzie, choć samce często mają nieco bardziej intensywne kolory. Kuropatwy w okresie godowym łączą się w pary i wspólnie wychowują potomstwo. Pokarm kuropatw w okresie letnim oprócz  nasion zbóż i roślin stanowią również owady oraz ich larwy. W okresie lęgowym, który przypada na wiosnę, samica składa od 10 do 20 jaj w dobrze ukrytym gnieździe na ziemi. Małe kuropatwy wykluwają się po 25 dniach wysiadywania, ważą zaledwie 8g i już w kilka godzin po wykluciu opuszczają gniazdo.

Jakie są zagrożenia dla kuropatw?

Na populację kuropatwy, mimo że są ptakami dobrze przystosowanymi do życia  w naszym klimacie, wpływ ma wiele czynników zewnętrznych  stanowiących poważne zagrożenia dla tego gatunku. O zapewnienie jego przetrwania decydują nie ilość ptaków dorosłych występujących w środowisku, ale przede wszystkim coroczny sukces lęgowy oraz przeżywalność młodych ptaków w terenie. Czynniki te decydują w znaczącym stopniu o przyroście naturalnym.

Kuropatwy są ważnym elementem łańcucha pokarmowego w naszym ekosystemie. Są również gatunkiem łownym od stuleci dostarczającym najwyższej jakości mięsa na polskie stoły.  Mimo tego populacja kuropatwy zawsze utrzymywała się na stałym, wysokim poziomie.
Pod koniec XX wieku wystąpiły jednak nienaturalne czynniki zewnętrzne kreowane przez człowieka i postęp cywilizacyjny, które spowodowały drastyczny spadek populacji tych ptaków. Spośród najważniejszych czynników można wymienić:

* intensyfikacja rolnictwa ogranicza bazę żerową dla kuropatw
Nowoczesne techniki uprawy, monokultury, a także mechanizacja prac rolnych, prowadzą do utraty siedlisk. Nadmierne stosowanie pestycydów i nawozów powoduje spadek liczby owadów czyli ograniczenia bazy żerowej dla małych kuropatw, które w okresie odchowu potrzebują zjadać duże ilości owadów.

* znaczny, nienaturalny wzrost populacji drapieżników, skutecznie minimalizuje sukces lęgowy u kuropatw

W ciągu ostatnich lat nastąpił w środowisku drastyczny wzrost liczebności drapieżników spowodowany działalnością człowieka, tj. wprowadzenie szczepień lisów przeciw wściekliźnie czy też przedostanie się do środowiska inwazyjnych gatunków obcych zwierząt drapieżnych. Gatunki obce zagrażające populacji kuropatw to przede wszystkim: szop pracz, jenot, norka amerykańska które uciekły z hodowli lub wręcz zostały celowo i nielegalnie wypuszczone w dużych ilościach przez aktywistów ekologicznych prowadzących bezmyślne akcje otwierania klatek w hodowlach. 

Wsiedlanie kuropatw, czyli przywracanie gatunku do środowiska

Wsiedlanie kuropatw inaczej reintrodukcja to działania których celem jest odbudowa populacji tych ptaków na terenach, gdzie ich liczebność drastycznie spadła.  Istnieje kilka powodów, dla których wsiedlanie kuropatw jest konieczne. Pierwszym i nadrzędnym powodem jest fakt, że kuropatwy odgrywają ważną rolę w ekosystemie rolniczym. Zjadają bardzo duże ilości owadów, zwłaszcza tych szkodliwych dla upraw rolniczych. Po drugie jest to gatunek rodzimy dla polskiej awifauny i naszym obowiązkiem jako pokolenia z początku XXI wieku jest zadbanie o to by kuropatwy przetrwały dla kolejnych pokoleń. Reintrodukcja kuropatw ma za zadanie również zachowanie wysokiej bioróżnorodności w ekosystemie występującym na terenie naszego kraju i przyczynić się do stabilizacji tego ekosystemu.

Akcje wsiedlania kuropatw prowadzą myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim. To oni aktywnie monitorują populację tego gatunku, znają jego miejsca bytowania w terenie. Kuropatwa jest ptakiem łownym, co wbrew pozorom jest dla niej szansą. Myśliwi bowiem na własny koszt dbają o to, aby zapewnić kuropatwom odpowiednie warunki bytowania. Robią to nieodpłatnie w ramach prowadzonej przez nich gospodarki łowieckiej za swoje pieniądze. Na kuropatwy praktycznie się już nie poluje, a obecnie zdecydowanie więcej kuropatw z hodowli jest wypuszczanych przez myśliwych do środowiska. Hodowla kuropatwa jest bardzo trudna dlatego, dlatego zajmują się nimi tylko nieliczne specjalistyczne gospodarstwa.


Okres wsiedleń kuropatw właśnie się rozpoczyna i potrwa do stycznia kolejnego roku. Dzięki temu w różnych rejonach polski będzie można dostrzec piękne stada kuropatw w na łąkach i polach. Według różnych szacunków mówi się, że myśliwi wypuszczą w tym roku około 150.000 kuropatw co pozwala z dużą nadzieją patrzeć w przyszłość tego gatunku. Na wsiedlane ptaki nie poluje się więc, jeszcze raz warto zauważyć fakt, że myśliwi robiąc to z własnych środków wyraźnie zaznaczają swój istotny, pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki nim możemy liczyć, że kolejne pokolenia będą mogły cieszyć się widokiem tych pięknych kuraków podczas spacerów wśród pachnących pól i kwiecistych łąk.
 



e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium