Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

24 czerwca 2024 r.
10:15

Kuropatwy znów pojawią się na polach. Rozpoczyna się okres wsiedleń

Kuropatwa (łać. Perdix perdix) to ptak z rodziny bażantowatych, który od wieków jest nieodłącznym elementem krajobrazu polskich pól i łąk. Liczebność kuropatwy jeszcze w latach 90tych XX wieku była bardzo wysoka, obecnie jej populacja jednak drastycznie spadła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Ale niedługo może się to zmienić, gdyż kuropatwy znów pojawią się na polach. Rozpoczyna się okres wsiedleń, akcji która poprzez wypuszczanie kuropatw z hodowli ma pomóc w odbudowie populacji tych kuraków.

Jak wygląda kuropatwa i gdzie można ją spotkać

Kuropatwa charakteryzuje się krępą budową ciała, osiągającą długość około 32 cm i wagę około 400 do 500gramów.  Kuropatwa ma krótkie, zaokrąglone skrzydła, których rozpiętość nie przekracza 50cm. Posiada też krótki ogon którym charakterystycznie porusza w sytuacji większego niepokoju lub zagrożenia. Z racji tego, że  prowadzi osiadły tryb życia i bytuje tylko na ziemi (nie siada na gałęziach) jej upierzenie jest doskonale przystosowane do życia w polach i łąkach . Ubarwienie kuropatwy jest maskujące, przeważają w nim odcienie brązu, szarości, dzięki czemu jest ona trudna do zauważenia przez drapieżniki. Samiec i samica kuropatwy są podobne w wyglądzie, choć samce często mają nieco bardziej intensywne kolory. Kuropatwy w okresie godowym łączą się w pary i wspólnie wychowują potomstwo. Pokarm kuropatw w okresie letnim oprócz  nasion zbóż i roślin stanowią również owady oraz ich larwy. W okresie lęgowym, który przypada na wiosnę, samica składa od 10 do 20 jaj w dobrze ukrytym gnieździe na ziemi. Małe kuropatwy wykluwają się po 25 dniach wysiadywania, ważą zaledwie 8g i już w kilka godzin po wykluciu opuszczają gniazdo.

Jakie są zagrożenia dla kuropatw?

Na populację kuropatwy, mimo że są ptakami dobrze przystosowanymi do życia  w naszym klimacie, wpływ ma wiele czynników zewnętrznych  stanowiących poważne zagrożenia dla tego gatunku. O zapewnienie jego przetrwania decydują nie ilość ptaków dorosłych występujących w środowisku, ale przede wszystkim coroczny sukces lęgowy oraz przeżywalność młodych ptaków w terenie. Czynniki te decydują w znaczącym stopniu o przyroście naturalnym.

Kuropatwy są ważnym elementem łańcucha pokarmowego w naszym ekosystemie. Są również gatunkiem łownym od stuleci dostarczającym najwyższej jakości mięsa na polskie stoły.  Mimo tego populacja kuropatwy zawsze utrzymywała się na stałym, wysokim poziomie.
Pod koniec XX wieku wystąpiły jednak nienaturalne czynniki zewnętrzne kreowane przez człowieka i postęp cywilizacyjny, które spowodowały drastyczny spadek populacji tych ptaków. Spośród najważniejszych czynników można wymienić:

* intensyfikacja rolnictwa ogranicza bazę żerową dla kuropatw
Nowoczesne techniki uprawy, monokultury, a także mechanizacja prac rolnych, prowadzą do utraty siedlisk. Nadmierne stosowanie pestycydów i nawozów powoduje spadek liczby owadów czyli ograniczenia bazy żerowej dla małych kuropatw, które w okresie odchowu potrzebują zjadać duże ilości owadów.

* znaczny, nienaturalny wzrost populacji drapieżników, skutecznie minimalizuje sukces lęgowy u kuropatw

W ciągu ostatnich lat nastąpił w środowisku drastyczny wzrost liczebności drapieżników spowodowany działalnością człowieka, tj. wprowadzenie szczepień lisów przeciw wściekliźnie czy też przedostanie się do środowiska inwazyjnych gatunków obcych zwierząt drapieżnych. Gatunki obce zagrażające populacji kuropatw to przede wszystkim: szop pracz, jenot, norka amerykańska które uciekły z hodowli lub wręcz zostały celowo i nielegalnie wypuszczone w dużych ilościach przez aktywistów ekologicznych prowadzących bezmyślne akcje otwierania klatek w hodowlach. 

Wsiedlanie kuropatw, czyli przywracanie gatunku do środowiska

Wsiedlanie kuropatw inaczej reintrodukcja to działania których celem jest odbudowa populacji tych ptaków na terenach, gdzie ich liczebność drastycznie spadła.  Istnieje kilka powodów, dla których wsiedlanie kuropatw jest konieczne. Pierwszym i nadrzędnym powodem jest fakt, że kuropatwy odgrywają ważną rolę w ekosystemie rolniczym. Zjadają bardzo duże ilości owadów, zwłaszcza tych szkodliwych dla upraw rolniczych. Po drugie jest to gatunek rodzimy dla polskiej awifauny i naszym obowiązkiem jako pokolenia z początku XXI wieku jest zadbanie o to by kuropatwy przetrwały dla kolejnych pokoleń. Reintrodukcja kuropatw ma za zadanie również zachowanie wysokiej bioróżnorodności w ekosystemie występującym na terenie naszego kraju i przyczynić się do stabilizacji tego ekosystemu.

Akcje wsiedlania kuropatw prowadzą myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim. To oni aktywnie monitorują populację tego gatunku, znają jego miejsca bytowania w terenie. Kuropatwa jest ptakiem łownym, co wbrew pozorom jest dla niej szansą. Myśliwi bowiem na własny koszt dbają o to, aby zapewnić kuropatwom odpowiednie warunki bytowania. Robią to nieodpłatnie w ramach prowadzonej przez nich gospodarki łowieckiej za swoje pieniądze. Na kuropatwy praktycznie się już nie poluje, a obecnie zdecydowanie więcej kuropatw z hodowli jest wypuszczanych przez myśliwych do środowiska. Hodowla kuropatwa jest bardzo trudna dlatego, dlatego zajmują się nimi tylko nieliczne specjalistyczne gospodarstwa.


Okres wsiedleń kuropatw właśnie się rozpoczyna i potrwa do stycznia kolejnego roku. Dzięki temu w różnych rejonach polski będzie można dostrzec piękne stada kuropatw w na łąkach i polach. Według różnych szacunków mówi się, że myśliwi wypuszczą w tym roku około 150.000 kuropatw co pozwala z dużą nadzieją patrzeć w przyszłość tego gatunku. Na wsiedlane ptaki nie poluje się więc, jeszcze raz warto zauważyć fakt, że myśliwi robiąc to z własnych środków wyraźnie zaznaczają swój istotny, pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki nim możemy liczyć, że kolejne pokolenia będą mogły cieszyć się widokiem tych pięknych kuraków podczas spacerów wśród pachnących pól i kwiecistych łąk.
 



e-Wydanie

Pozostałe informacje

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium