Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

15 stycznia 2025 r.
9:43

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Od kiedy rozliczenie pit 2024

Każda osoba, która uzyskała dochody podlegające opodatkowaniu, ma obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej w Urzędzie Skarbowym do końca okresu rozliczeniowego. Choć termin jest dość długi, to ostatecznie jednak nieprzekraczalny. Co istotne, niektóre dokumenty, takie jak PIT-11, muszą zostać dostarczone przez płatnika do podatnika, aby rozliczenie mogło przebiec sprawnie.

Co to jest PIT-11 i kiedy należy go złożyć?

Formularz PIT-11 to najważniejszy dokument, który umożliwia prawidłowe rozliczenie PIT-37 przez podatników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Zawiera on informacje o dochodach uzyskanych przez pracownika w danym roku podatkowym, wysokości zaliczek na podatek dochodowy oraz składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. PIT-11 stanowi podstawę do wypełnienia rocznej deklaracji PIT-37, która jest składana przez osoby uzyskujące dochody tylko z umowy o pracę lub innych źródeł przychodów, dla których płatnik obliczał zaliczki na podatek dochodowy.

W przypadku PIT-11 za 2024 rok termin na jego dostarczenie przez pracodawcę mija 31 stycznia 2025 roku, a dla podatnika ostatni dzień na otrzymanie formularza to 28 lutego 2025 roku. Jeśli PIT-11 nie dotrze na czas, pracownik nadal ma obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym na podstawie udostępnianych przez Ministerstwo Finansów danych.

Kiedy zaczynamy rozliczenie PIT za 2024 rok?

Rozliczenie PIT za 2024 rok zaczyna się formalnie 15 lutego 2025 roku. Tego dnia podatnicy mogą rozpocząć składanie swoich rocznych zeznań podatkowych za na przykład za pomocą różnych dostępnych narzędzi do rozliczeń online. Ważnym terminem jest również koniec kwietnia – do 30 kwietnia 2025 roku należy złożyć zeznanie PIT, aby zostało uznane za złożone w terminie.

Jak wskazuje portal podatkowy, rozliczenia można rozpocząć od 15 lutego, ale warto pamiętać, że im wcześniej zaczniemy proces, tym większa szansa na sprawne rozliczenie. Czekanie do ostatniej chwili, czyli do końca kwietnia, wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów lub utrudnieniami związanymi z brakiem dostępu do wszystkich niezbędnych dokumentów.

Formularze, jakie składa się do  urzędu skarbowego

Oprócz PIT-11, pracodawcy i inne instytucje wystawiają także inne dokumenty, które mogą być niezbędne do rozliczenia PIT. Przykładem jest PIT-8C, który dotyczy przychodów z innych źródeł, takich jak dochody z giełdy czy stypendia. Jeśli podatnik uzyskał dochody z innych niż wynagrodzenie źródeł, formularz PIT-8C powinien być uwzględniony w rocznym rozliczeniu.

Ponadto przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, muszą składać PIT-36 lub PIT-36L (dla osób opodatkowanych liniowo), a osoby na ryczałcie PIT-28. Warto zatem pamiętać, że różne źródła dochodów mogą wymagać różnych formularzy, które należy odpowiednio złożyć w urzędzie skarbowym.

Czy można rozliczyć PIT bez PIT-11?

PIT-11 to podstawowy dokument niezbędny do rozliczenia PIT-37, ale co jeśli nie dotrze on na czas? Mimo braku PIT-11 od pracodawcy, podatnik wciąż jest zobowiązany do rozliczenia się z urzędem skarbowym. W takim przypadku powinien oszacować swoje dochody na podstawie innych dostępnych dokumentów, takich jak historia przelewów bankowych, potwierdzenia wynagrodzeń czy umowy o pracę.

Jeśli PIT-11 nie został dostarczony na czas, warto skontaktować się z pracodawcą i poprosić o dostarczenie dokumentu. Dzięki rozbudowanym usługom cyfrowym można też sprawdzić, czy rozliczenie nie jest już wstępnie zarejestrowane przez urząd skarbowy w przypadku deklaracji złożonych elektronicznie.

Konsekwencje opóźnienia w dostarczeniu PIT-11

Zgodnie z przepisami, pracodawca ma obowiązek dostarczyć PIT-11 zarówno do urzędów skarbowych, jak i do pracownika. Jeśli płatnik nie spełni tego obowiązku, może zostać ukarany karą skarbową, która może wynieść do 180 stawek dziennych. Oznacza to, że firma może zostać ukarana grzywną, co jest konsekwencją nieprzestrzegania terminów.

Z kolei pracownik, mimo opóźnienia, wciąż ma czas do końca kwietnia na złożenie swojego PIT-u, o ile nie otrzymał PIT-11 na czas. Brak dokumentu nie zwalnia z obowiązku rozliczenia dochodów. Pracownik w takim przypadku może oszacować wysokość swoich przychodów, a po uzyskaniu PIT-11 wprowadzić ewentualne korekty.

Błędy w PIT-11 i jak ich unikać

Czasami zdarza się, że w deklaracji PIT-11 są błędy – na przykład nieaktualne dane osobowe lub błędne kwoty przychodów. W takim przypadku pracownik ma prawo do zgłoszenia błędu pracodawcy, który ma obowiązek poprawienia dokumentu. Błędy te powinny zostać skorygowane do końca lutego, aby pracownik mógł złożyć poprawne zeznanie do końca kwietnia.

Jakie są zasady rozliczenia PIT za 2024 rok?

Zasady rozliczenia PIT określają przepisy zawarte w ustawach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych oraz w Ordynacji podatkowej. W zależności od tego, jakie źródła dochodów posiada podatnik, wybiera odpowiedni formularz PIT. Osoby uzyskujące wynagrodzenie z umowy o pracę lub zlecenie wypełniają PIT-37, przedsiębiorcy PIT-36 lub PIT-36L, a osoby opodatkowane ryczałtem – PIT-28.

Podatnicy rozliczający się z dochodów powinni też pamiętać, że obowiązują ulgi podatkowe. Najczęściej korzystają w deklaracji rocznej z ulgi prorodzinnej czy ulgi termomodernizacyjnej. Nieskorzystanie z ulgi, mimo że poniesiono odpowiednie wydatki, powoduje, że podatnik nie otrzyma zwrotu podatku lub zapłaci wyższe zobowiązanie podatkowe od przychodów ewidencjonowanych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium