Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

4 grudnia 2024 r.
9:21

Wyjeżdżasz za granicę? Na Mubi znajdziesz najlepsze ubezpieczenie na każdą podróż!

0 0 A A

Zagraniczna podróż to nie tylko piękne wspomnienia, relaks i oderwanie od codzienności, ale też cała masa przygotowań, wśród których nie może zabraknąć zakupu ubezpieczenia. Polisa może się przydać w razie różnego rodzaju kłopotów – od chorób i urazów począwszy, a skończywszy na problemach z autem. Gdzie szukać odpowiedniej ochrony i jak wybrać najlepszą?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podróżować za granicę można dzisiaj na mnóstwo sposobów. Jedni polują na tanie bilety lotnicze i urządzają sobie krótkie city breaki, inni wolą luksusowe wczasy z biurem podróży, a jeszcze inni lubią zorganizować wszystko samodzielnie i wybrać się na wycieczkę własnym samochodem. Porównywarka OC Mubi to narzędzie, dzięki któremu znajdziesz ubezpieczenie odpowiednie na każdą okoliczność.

Ubezpieczenie turystyczne – niezbędny towarzysz każdej podróży

Podstawową ochronę dla osób wyjeżdżających za granicę zapewnia ubezpieczenia podróżne. Tego rodzaju polisa może się przydać w szeregu różnych sytuacji, przykładowo:

  • gdy nagle zachorujesz, a w okolicy Twojego pobytu będą tylko prywatne placówki medyczne,
  • gdy podczas górskiej wycieczki skręcisz kostkę i nie będziesz w stanie wrócić ze szlaku o własnych siłach,
  • gdy Twoje dziecko wyrządzi przypadkiem szkody w hotelowym pokoju,
  • gdy Twój bagaż się zgubi lub zostanie uszkodzony,
  • gdy po wypadku za granicą będziesz potrzebował pomocy tłumacza.

To oczywiście tylko przykłady niefortunnych zdarzeń, jakie mogą przytrafić się podróżnym za granicą, ale dobrze obrazują one, jak szeroki może być zakres ubezpieczenia turystycznego (https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/). Od samego wyjeżdżającego zależy jednak, co dokładnie obejmie jego polisa – zarówno zdarzenia, w przypadku których zadziała ochrona, jak i limity odpowiedzialności ubezpieczyciela to kwestie, o których trzeba zdecydować przy zakupie.

Zakup najtańszej polisy na wyjazd nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Poszczególne oferty różnią się zakresem ochrony, a także sumami ubezpieczenia. Im one niższe, tym tańsza polisa, ale też większe ryzyko, że w razie poważnych wypadków ubezpieczenie nie pokryje wszystkich wydatków. Warto zastanowić się, jaki będzie charakter naszego wyjazdu i co ewentualnie może nam grozić za granicą, a następnie dobrać ochronę odpowiednią do naszych potrzeb – radzi Mateusz Piesowicz z porównywarki Mubi.

Jakie ubezpieczenie wybrać na zagraniczną podróż?

Ubezpieczyciele zazwyczaj oferują kilka wariantów ubezpieczenia turystycznego, które różnią się rodzajem oferowanych usług. W podstawowym pakiecie można liczyć najczęściej na:

  • pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa,
  • assistance podróżne,
  • ubezpieczenie NNW.

Czy to wystarczy? To zależy od rodzaju planowanych aktywności. Jeśli np. zamierzasz tylko wypoczywać na plaży lub przy hotelowym basenie, to raczej nie musisz obawiać się groźnych i kosztownych wypadków, więc podstawowa ochrona może Ci wystarczyć. Jeśli jednak masz w planach coś więcej, np. uprawianie niebezpiecznych sportów, niezbędne będzie rozszerzenie polisy.

Znaczenie ma też kierunek podróży. W końcu innego rodzaju ochrony będzie wymagać weekendowa wycieczka do Berlina, a innego dwutygodniowa wyprawa do Azji. W tym drugim przypadku sam koszt pomocy medycznej i transportu powrotnego do kraju może być liczony w setkach tysięcy złotych – najtańsza polisa na pewno nie pokryje takich wydatków.

Ubezpieczenie samochodu za granicę – jaką polisę wybrać?

Planujesz podróż za granicę własnym samochodem? W takim przypadku powinieneś pomyśleć również o tym, co może przydarzyć się po drodze. Wypadek, kolizja czy awaria w kraju to spory problem, ale poza Polską będzie on jeszcze większy, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę.

Samo OC to w takim przypadku zdecydowanie za mało, jeśli jednak nie chcesz kupować pełnego pakietu ubezpieczeń na cały rok, możesz zdecydować się na tańszą opcję, jaką jest assistance krótkoterminowe.Tego rodzaju polisę można kupić na 7, 15 lub 30 dni, a w zależności od jej zakresu będziesz mógł liczyć m.in. na:

  • naprawę samochodu na miejscu zdarzenia,
  • holowanie auta do warsztatu,
  • wynajęcie samochodu zastępczego,
  • zorganizowanie transportu lub noclegu dla podróżnych,
  • pomoc medyczną,
  • całodobową infolinię.

Gdzie kupić assistance krótkoterminowe? Nie musisz tego robić w towarzystwie, w którym masz wykupione OC. Assistance na podróż zagraniczną oferują różne firmy, wśród nich choćby AXA Partners, Generali czy UNIQA, gdzie masz do wyboru jest kilka różniących się ceną i zakresem pomocy wariantów. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada, zwracając uwagę na:

    • datę rozpoczęcia ochrony – często stosowany jest kilkudniowy okres karencji, dlatego polisę dobrze jest kupić z wyprzedzeniem,
    • limity usług – zwłaszcza limit kilometrów w usłudze holowania i limit dni, na które można otrzymać samochód zastępczy,

 

  • zakres terytorialny – ubezpieczyciele zwykle oferują ochronę w Europie, ale mogą stosować wyłączenia np. w stosunku do krajów nienależących do UE.

Pamiętaj, że assistance krótkoterminowe to opcja korzystna przede wszystkim dla tych kierowców, którzy wyjeżdżają za granicę sporadycznie, co najwyżej 1-2 razy do roku. W przypadku częstszych podróży własnym autem poza Polskę korzystniejszy finansowo będzie zakup assistance całorocznego o odpowiednim zakresie, które można nabyć w pakiecie z OC na mubi.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W zeszłym roku sezon kąpielowy nad zalewem miejskim w Zamościu również rozpoczął się w w ostatnim dniu roku szkolnego. Choć kąpiący się pojawiali się tutaj już dużo wcześniej, jak tylko zrobiło się ciepło
galeria

Zima trzyma, a w Zamościu już planują sezon kąpielowy

Do lata jeszcze kawał czasu, ale w Zamościu już się do tego czasu szykują. Właśnie ruszyły konsultacje w sprawie sezonu kąpielowego nad zalewem miejskim.

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Muzyczna influencerka Roksana Wolak, znana jako Saszan, w poniedziałek, 20 stycznia, wystąpi w Puławskim Ośrodku Kultury - Dom Chemika. Jej koncert zobaczą dzieci z puławskich szkół. Występ jest częścią ogólnopolskiej akcji promującej zbiórki elektrośmieci.

W ostatnim meczu w Radomiu atakujący ChKS Chełm Jędrzej Goss wywalczył statuetkę MVP, a następnie wybrany został do siódemki 18. kolejki. Jak będzie po czwartkowym spotkaniu z BBTS?

ChKS Chełm kontra BBTS Bielsko-Biała, czyli wymagający przeciwnik dla lidera

Na otwarcie 19. kolejki ChKS Chełm zmierzy się z BBTS Bielsko-Biała. Pierwszy gwizdek wyjazdowego spotkania w czwartek o godzinie 20.30, obejrzymy je w Polsacie Sport 3.

Łukasz Kłębek był wójtem w Ulhówku przez kilka kadencji. Ostatnie wybory przegrał, ale został radnym

Były wójt skazany za stalking. Wciąż bez prawomocnego wyroku

Po przeszło dziesięciomiesięcznej przerwie wznowione zostało w czwartek postępowanie apelacyjne w sprawie skazanego za stalking Łukasza Kłębka, wieloletniego wójta Ulhówka, obecnie radnego tej gminy.

Uroczyste podpisanie 1000. Umowy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego w dniu 23 grudnia 2024 r., fot. Łukasz Frączek, UMWL.

1000. umowa w ramach Funduszy Europejskich podpisana!

23 grudnia 2024 r. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Piotr Breś oraz Dyrektor Samodzielnego Publicznego Sanatorium Rehabilitacyjnego im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie Barbara Kowal podpisali 1000. umowę o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Umowa ta dotyczy projektu pn. Przebudowa, remont i zmiana sposobu użytkowania zespołu pałacowo - parkowego w Samodzielnym Publicznym Sanatorium Rehabilitacyjnym im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie i opiewa na 22,6 mln zł, z czego 19,2 mln zł to wsparcie z Funduszy Europejskich w ramach Innego Instrumentu Terytorialnego (IIT). W wydarzeniu wzięli udział również: Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak oraz Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Katarzyna Smyk.

Przydomowe hodowle kur – hodowcy stawiają na systemy pojenia i karmienia

Przydomowe hodowle kur – hodowcy stawiają na systemy pojenia i karmienia

Kura i jajko to słowa klucz codziennych kulinarni i zdrowego żywienia. Frazy takie jak „Wiejskie jajka” i „kury nioski” na przedwiośniu rozpalają wyobraźnię szerokiej rzeszę zainteresowanych: hodowców kur, amatorów swojskich jajek i przeciętnych konsumentów. Nic więc dziwnego, że przydomowe hodowle kur niosek na jajka stają się coraz bardziej popularne. Właściciele małych gospodarstw doceniają nie tylko możliwość pozyskiwania świeżych jaj czy zdrowego mięsa, ale również satysfakcję z prowadzenia ekologicznej i niezależnej hodowli. Rosnąca liczba hodowców sprawia, że rozwija się rynek wyposażenia dla kurników. Nowoczesne technologie, takie jak automatyczne poidła i karmidła, stają się nieodłącznym elementem tych małych przedsiębiorstw, pomagając hodowcom w zapewnieniu optymalnych warunków dla swoich ptaków. W tym artykule postaramy się przyjrzeć tematowi hodowli kur od strony technicznej. Zobaczymy też jak to robią specjaliści na profesjonalnych fermach drobiu.

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Wyjazd na ferie planuje w tym roku 53 proc. Polaków, podczas gdy rok temu 30 proc. - wynika z badania wykonanego przez SW Research. Wydatki na wypoczynek chce ograniczyć 72 proc. osób, wybierając niższy standard miejsca pobyt czy mniej popularne lokalizacje.

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Poszukiwany listem gończym 40-latek przez kilka miesięcy ukrywał się na polu w belach słomy. Wizyta policjantów mocno go zaskoczyła.

Niespodziewanie wizytę rodzinie zamiast proboszcza złożył biskup
film

Czekali na księdza po kolędzie. Ale tego się nie spodziewali

Rodzina pani Anny i pana Mariusza przygotowała się na wizytę duszpasterską. Spodziewali się, że odwiedzi ich proboszcz, a tymczasem w drzwiach domu stanął biskup.

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

61-latek odpowie za zabójstwo swojego znajomego z Łukowa. Policja ujawnia szczegóły tragedii, do której doszło w weekend.

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba
21 stycznia 2025, 11:00

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba

Artystyczne zajęcia i twórcze warsztaty, wspólne zabawy i projekcje filmowe, kalambury, a na osłodę specjalne zestawy w kawiarni. Zamojska Akademia Kultury przygotowała kilkudniowy program różnych atrakcji dla babć, dziadków i ich wnucząt.

Jerzy Ziarkiewicz

Raport Bodnara rozkłada na łopatki byłego szefa prokuratury w Lublinie

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań prowadzonych przez prokuraturę za czasów Zbigniewa Ziobry. W dokumencie znalazł się spory wątek dotyczący byłego prokuratora regionalnego w Lublinie, Jerzego Ziarkiewicza.

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

Łazienka przestała być tylko miejscem na szybki prysznic czy poranną toaletę. To teraz prawdziwe centrum relaksu i regeneracji, małe domowe spa, gdzie po długim dniu rozładowujesz stres, niczym balon, który pęka pod presją. Na rok 2025 projektanci przygotowali prawdziwą rewolucję, która łączy nowoczesność, ekologię i odrobinę luksusu. Zobacz, jakie trendy zdominują łazienki w nadchodzących miesiącach!

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w niej przygotowujemy bowiem posiłki nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Dzięki niemu codzienne gotowanie stanie się dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej efektywne. O jakich akcesoriach nie należy zapominać? Które naczynia będą najlepszym wyborem? W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania i podpowiemy, jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku. Zapraszamy.

Jedna ze skrytek w białoruskim autobusie

Sprytny Białorusin nie popali i nie pojeździ

Białorusin, kierowca autokaru, chciał przechytrzyć polskich celników. Podjechał na granicę w Terespolu autobusem specjalnie przygotowanym do kontrabandy. Przerobił m.in. ściankę w toalecie i przestrzeń konstrukcyjną za zbiornikiem paliwa oraz wykorzystał miejsce, gdzie standardowo powinna być lodówka. W ten sposób próbował przemycić do Polski 430 paczek papierosów z białoruską akcyzą. Nie udało się.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium