Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 kwietnia 2019 r.
9:50

Droga wodna E-40 to droga donikąd. Naukowcy: Bug jest zagrożony

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 17 A A
(fot. ratujmyrzeki.pl)

Budowa drogi wodnej, która ma połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym, spowoduje dużą ingerencję w środowisko, zwłaszcza w regionie rzeki Bug – alarmują naukowcy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O projekcie odtworzenia szlaku wodnego E-40 mówi się od wielu lat, a Lubelszczyzna jest nawet partnerem tego projektu. Czym jest E-40? To międzynarodowa droga wodna, która ma połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym.

W Polsce miałaby biec wzdłuż Bugu, a następnie Wisłą. Zwolennicy budowy szlaku podkreślają, że na znaczeniu zyskałaby wówczas żegluga śródlądowa. Ale z opublikowanego właśnie raportu polskich naukowców wynika, że budowa kanału spowodowałaby znaczne straty w przyrodzie i przyczyniłaby się do susz, zwłaszcza w regionie Bugu.

Bug to jedna z ostatnich nieuregulowanych dużych rzek w Europie, o unikatowych walorach przyrodniczych. Kluczową rolę odgrywają cyklicznie zalewane przez rzekę rozległe łąki i lasy łęgowe oraz mokradła. Te coraz rzadsze w Europie siedliska zamieszkuje ponad 100 gatunków motyli i 158 gatunków ptaków lęgowych, w tym liczne rzadkie gatunki chronione oraz zagrożone wyginięciem. 

– Plany budowy drogi wodnej E40 zakładają wybudowanie wzdłuż rzeki sztucznego kanału. W każdym z trzech proponowanych wariantów wywarłby skrajnie niekorzystny wpływ na stosunki wodne w regionie – nie ma wątpliwości Jarosław Krogulec z Koalicji Ratujmy Rzeki, pracownik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Lublinie.

Autorzy raportu wskazują, że eksploatacja kanału, a przede wszystkim napełnianie śluz na potrzeby ruchu barek, wymaga pobierania z pobliskich rzek olbrzymich ilości wody (od około 11 do 13,7 metrów sześciennych na sekundę). Tymczasem według wyliczeń naukowców w Wieprzu, Tyśmienicy, Bystrzycy i Wildzewody na takie przedsięwzięcie jest zbyt mało, nawet gdyby pobierać ją z kilku rzek jednocześnie.

Najpoważniejsze konsekwencje miałoby jednak zasilanie śluz wodą z Bugu. – Oznaczałoby to znaczny ubytek wody i drastyczną zmianę reżimu przepływów w rzece, zwłaszcza w okresach suszy – tłumaczy dr Mateusz Grygoruk z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, współautor analizy. I wylicza, że w takiej sytuacji okresy wylewu rzeki będą o 17,5 proc. krótsze. – A częstotliwość susz w regionie wzrośnie o 172 proc. – alarmuje.

– Obniżenie poziomu wód podziemnych oraz zmniejszenie częstotliwości wylewów Bugu na rozległe obszary zalewowe miałoby negatywny wpływ na przyrodę regionu, którego znakiem rozpoznawczym są torfowiska i podmokłe łąki – zwraca z kolei uwagę dr Ewa Jabłońska z Uniwersytetu Warszawskiego, kolejna z autorek badania.

Powstanie szlaku E-40 może pochłonąć 30 mld złotych. 45 proc. drogi jest planowane na Ukrainie, a pozostałe 55 proc. – po połowie – w Polsce i na Białorusi. Przeciwko drodze wodnej E40 protestują też organizacje ekologiczne naszych wschodnich sąsiadów.

Trzy opcje poprowadzenia kanału

wariant 1 Wzdłuż Bugu aż do jego ujścia do Narwi (nieopodal leżącego na północ od Warszawy Jeziora Zegrzyńskiego);
wariant 2 Wzdłuż Bugu, potem równolegle do Wilgi aż po Wisłę;
wariant 3 Wzdłuż Bugu, potem równolegle do Wieprza i dalej do Wisły.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 r. o 11:06
Polska B to będzie jak się zniszczy to co mamy. Myślicie, że nasz rejon cokolwiek z tego będzie miał? Wejdą osoby z Warszawy albo z zagranicy. A lokalni ludzie będą tylko patrzeć i dalej klepać biedę. Zdecydowane nie tego projektu!!!
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 r. o 11:23
To nie lepiej wybudować nowe tory z Lublina do Lwowa? Po co rozwalać tak piękną rzeką i narażać lubelskich rolników na suszę?
Avatar
Mówię nie / 17 kwietnia 2019 r. o 11:01
Upewniłem się czy ten artykuł nie jest z 1 kwietnia. W imię czego niszczyć to czego nie będzie dało się już nigdy odbudować. Pływających barek..
Avatar
Gucio / 17 kwietnia 2019 r. o 11:00
a coś się wozi na Odrze czy Wiśle ?
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 r. o 10:56
Taaa... już to widzę! Kto i co będzie woził tymi barkami? Sprawdzał to ktoś?
Avatar
Karol / 17 kwietnia 2019 r. o 20:42
0,34 % , taki jest udział polskiej żeglugi śródlądowej w przewozach towarowych ( dane za 2016 rok. ) i ciągle się zmniejsza. Polska jest krajem na przedostatnim miejscu w Europie pod względem posiadanych zasobów wodnych, w grupie państw zagrożonych deficytem wody . jakieś pytania ?
Avatar
Leon z / 17 kwietnia 2019 r. o 20:30
Pani Burdo te wypociny które miałem nieprzyjemnośc przeczytać, (niech już bedzie moja strata) śmierdzą ekoterroryzmem zielonym. Gdzie mozna więcej wyczytać o połączeniu Bałtyku z Morzem Czarnym? Jak już sie coś pisze to wypadałoby podać żródło albo kto bedzie inwestorem, pozatym kilku ekologów to jeszcze nie naukowcy!
 bez żadnego problemu można samodzielnie znaleźć takie informacje. wujek Google, kojarzysz coś takiego  ?
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 r. o 10:28
.uj z tobą
Avatar
BożeChrońPodlasie / 17 kwietnia 2019 r. o 19:47
A cóż tam dla zarozumiałych, żądnych zysków konkwistadorów zniszczyć dla kasy naszą piękną podlaską krainę! Bardzo prosta inwestycja. Kopiemy rzekę Bug bis, równoległe do istniejącej. A potem choćby susza, choćby katastrofa ekologiczna. Przypomina to katastrofę Morza Azowskiego, obecnie znanego pod nazwą Jeziora Aralskiego, które prawie całkowicie zanikło na skutek działalności człowieka. Jeśli obecne koryto rzeki Bug nie nadaje się do żeglugi śródlądowej, to jakie ilości wody będą potrzebne do budowanego równegle kanału? Przecież każdy logicznie myślący człowiek zrozumie, że kanał pochłonie wody Bugu, który stanie się jakimś wysychającym ciągiem rozlewiskim, na podobieństwo zniszczonego Morza Azowskiego. Ale żądni zysków i niszczenie wszystkiego co piękne bedą mieli satysfakcję, że o to uczynili kolejny krok na chwałę bożą w czynieniu sobie Ziemię poddaną.
A cóż tam dla zarozumiałych, żądnych zysków konkwistadorów zniszczyć dla kasy naszą piękną podlaską krainę! Bardzo prosta inwestycja. Kopiemy rzekę Bug bis, równoległe do istniejącej. A potem choćby susza, choćby katastrofa ekologiczna. Przypomina to katastrofę Morza Azowskiego, obecnie znanego pod nazwą Jeziora Aralskiego, które prawie całkowicie zanikło na skutek działalności człowieka. Jeśli obecne koryto rzeki Bug nie nadaje się do żeglugi śródlądowej, to jakie ilości wody będą potrzebne do budowanego równegle kanału? Przecież każdy logi... rozwiń
Avatar
kacap / 22 września 2019 r. o 20:38
Całe szczęście, że zdanie polskich naukowcow jest zbieżne ze stanowiskiem Moskwy w tej sprawie.
Avatar
kacap / 22 września 2019 r. o 20:38
Całe szczęście, że zdanie polskich naukowcow jest zbieżne ze stanowiskiem Moskwy w tej sprawie.
Avatar
Karol / 17 kwietnia 2019 r. o 20:42
0,34 % , taki jest udział polskiej żeglugi śródlądowej w przewozach towarowych ( dane za 2016 rok. ) i ciągle się zmniejsza. Polska jest krajem na przedostatnim miejscu w Europie pod względem posiadanych zasobów wodnych, w grupie państw zagrożonych deficytem wody . jakieś pytania ?
Avatar
Leon z / 17 kwietnia 2019 r. o 20:30
Pani Burdo te wypociny które miałem nieprzyjemnośc przeczytać, (niech już bedzie moja strata) śmierdzą ekoterroryzmem zielonym. Gdzie mozna więcej wyczytać o połączeniu Bałtyku z Morzem Czarnym? Jak już sie coś pisze to wypadałoby podać żródło albo kto bedzie inwestorem, pozatym kilku ekologów to jeszcze nie naukowcy!
 bez żadnego problemu można samodzielnie znaleźć takie informacje. wujek Google, kojarzysz coś takiego  ?
Avatar
BożeChrońPodlasie / 17 kwietnia 2019 r. o 19:47
A cóż tam dla zarozumiałych, żądnych zysków konkwistadorów zniszczyć dla kasy naszą piękną podlaską krainę! Bardzo prosta inwestycja. Kopiemy rzekę Bug bis, równoległe do istniejącej. A potem choćby susza, choćby katastrofa ekologiczna. Przypomina to katastrofę Morza Azowskiego, obecnie znanego pod nazwą Jeziora Aralskiego, które prawie całkowicie zanikło na skutek działalności człowieka. Jeśli obecne koryto rzeki Bug nie nadaje się do żeglugi śródlądowej, to jakie ilości wody będą potrzebne do budowanego równegle kanału? Przecież każdy logicznie myślący człowiek zrozumie, że kanał pochłonie wody Bugu, który stanie się jakimś wysychającym ciągiem rozlewiskim, na podobieństwo zniszczonego Morza Azowskiego. Ale żądni zysków i niszczenie wszystkiego co piękne bedą mieli satysfakcję, że o to uczynili kolejny krok na chwałę bożą w czynieniu sobie Ziemię poddaną.
A cóż tam dla zarozumiałych, żądnych zysków konkwistadorów zniszczyć dla kasy naszą piękną podlaską krainę! Bardzo prosta inwestycja. Kopiemy rzekę Bug bis, równoległe do istniejącej. A potem choćby susza, choćby katastrofa ekologiczna. Przypomina to katastrofę Morza Azowskiego, obecnie znanego pod nazwą Jeziora Aralskiego, które prawie całkowicie zanikło na skutek działalności człowieka. Jeśli obecne koryto rzeki Bug nie nadaje się do żeglugi śródlądowej, to jakie ilości wody będą potrzebne do budowanego równegle kanału? Przecież każdy logi... rozwiń
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 r. o 17:05
Pani Burdo te wypociny które miałem nieprzyjemnośc przeczytać, (niech już bedzie moja strata) śmierdzą ekoterroryzmem zielonym. Gdzie mozna więcej wyczytać o połączeniu Bałtyku z Morzem Czarnym? Jak już sie coś pisze to wypadałoby podać żródło albo kto bedzie inwestorem, pozatym kilku ekologów to jeszcze nie naukowcy!
Avatar
rty / 17 kwietnia 2019 r. o 13:29
To nie Bug wpada do Narwi tylko Narew do Bugu.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 r. o 12:18
Zainteresowanym proponuję lekturę ze strony ******programwisla.pl A koalicja "ratujmy rzeki" no cóż, naturalizacja Bystrzycy zmieniła by centrum Lublina w cudne mokradła, może w tym kierunku ruszyć? Bo raczej na zrozumienie jak działają śluzy nowsze niż z XIX wieku to chyba już za późno.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 r. o 11:23
To nie lepiej wybudować nowe tory z Lublina do Lwowa? Po co rozwalać tak piękną rzeką i narażać lubelskich rolników na suszę?
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 r. o 11:06
Polska B to będzie jak się zniszczy to co mamy. Myślicie, że nasz rejon cokolwiek z tego będzie miał? Wejdą osoby z Warszawy albo z zagranicy. A lokalni ludzie będą tylko patrzeć i dalej klepać biedę. Zdecydowane nie tego projektu!!!
Avatar
Mówię nie / 17 kwietnia 2019 r. o 11:01
Upewniłem się czy ten artykuł nie jest z 1 kwietnia. W imię czego niszczyć to czego nie będzie dało się już nigdy odbudować. Pływających barek..
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna w piątek poza sparingiem z Motorem Lublin zmierzył się jeszcze z Legionovią Legionowo. Skład desygnowany do gry przeciwko ekipie z trzeciej ligi zagrał na remis 2:2, a jedną z bramek dla zielono-czarnych strzelił 15-letni Michał Wachowicz

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia

Uczniowie kolejnej szkoły ponadpodstawowej w Lublinie zaczęli odliczanie do matury. To LO Paderewski.

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Lider Nowej Lewicy zaapelował do całej opozycji o przedyskutowanie zgłoszenia wotum nieufności wobec ministra Przemysława Czarnka. Chodzi o aferę dotyczącą milionowych dotacji dla organizacji pozarządowych związanych z PiS na zakup nieruchomości. Jednocześnie Włodzimierz Czarzasty poinformował o porozumieniu z prezydentem Lublina.

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Nie było niespodzianki w meczu na szczycie PGNiG Superligi kobiet. Zdecydowany lider tabeli nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem drugiej drużyny. Wyrównana walka toczyła się tak naprawdę przez 10 minut. Od stanu 5:5 Zagłębie Lubin zdobyło jednak sześć bramek z rzędu i już do przerwy prowadziło aż 19:9. Ostatecznie „Miedziowie” rozbiły MKS FunFloor 38:24.

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia

W V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie powstały dwie nowe pracownie informatyczne. Uczniowie mają do dyspozycji 36 stanowisk komputerowych.

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia
galeria

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie już po raz szósty wiązł udział w Światowym Dniu Mokradeł. Święto było okazją do przedstawienia globalnej akcji edukacyjnej, która ukazuje problemy ochrony tych ważnych, a zarazem wyjątkowych dla ludzi i przyrody, ekosystemów.

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

150 par z Lublina do końca 2025 roku będzie mogło skorzystać z dopłat do zabiegów leczenia niepłodności metodą in vitro. Ratusz ogłosił właśnie konkurs na realizację programu polityki zdrowotnej w tym zakresie.

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Rozmowa z Kacprem Wełniakiem, nowym napastnikiem Motoru Lublin

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy
galeria

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy

W sobotę, 4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety
4 lutego 2023, 0:00

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety

Startuje kolejna edycja cyklu spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin. Mieszkańcy i turyści będą mogli odkrywać uroki Lublina z przewodnikami.

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Po raz pierwszy w tym roku kibice w Zamościu będą mieli okazję zobaczyć swoich pupili w akcji. KPR Padwa podejmie w sobotę MKS Wieluń. Początek meczu zaplanowano na godz. 18.

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia
galeria

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia

Za dwa tygodnie premierę będzie miał „Dziewczyna i kosmonauta”. To serial Netflixa, do którego sceny powstawały w Lublinie. Trwają też prace nad nową wersją „Znachora”.

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym
galeria

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz VI zorganizowała konkurs fotograficzny #LublinTravel. Znamy jego zwycięzców.

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Nadal nie znamy mistrza w Olimp Lidze Oldbojów. Od kilku tygodni lider Progres Lublin prowadzi korespondencyjny pojedynek z obrońcami tytułu czyli Dywanami Łuszczów.

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

IMGW wydali alert pogodowy dla 14 powiatów województwa lubelskiego. Chodzi o sytuację w nocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!