Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 kwietnia 2019 r.
9:50

Droga wodna E-40 to droga donikąd. Naukowcy: Bug jest zagrożony

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
67 16 A A
(fot. ratujmyrzeki.pl)

Budowa drogi wodnej, która ma połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym, spowoduje dużą ingerencję w środowisko, zwłaszcza w regionie rzeki Bug – alarmują naukowcy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O projekcie odtworzenia szlaku wodnego E-40 mówi się od wielu lat, a Lubelszczyzna jest nawet partnerem tego projektu. Czym jest E-40? To międzynarodowa droga wodna, która ma połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym.

W Polsce miałaby biec wzdłuż Bugu, a następnie Wisłą. Zwolennicy budowy szlaku podkreślają, że na znaczeniu zyskałaby wówczas żegluga śródlądowa. Ale z opublikowanego właśnie raportu polskich naukowców wynika, że budowa kanału spowodowałaby znaczne straty w przyrodzie i przyczyniłaby się do susz, zwłaszcza w regionie Bugu.

Bug to jedna z ostatnich nieuregulowanych dużych rzek w Europie, o unikatowych walorach przyrodniczych. Kluczową rolę odgrywają cyklicznie zalewane przez rzekę rozległe łąki i lasy łęgowe oraz mokradła. Te coraz rzadsze w Europie siedliska zamieszkuje ponad 100 gatunków motyli i 158 gatunków ptaków lęgowych, w tym liczne rzadkie gatunki chronione oraz zagrożone wyginięciem. 

– Plany budowy drogi wodnej E40 zakładają wybudowanie wzdłuż rzeki sztucznego kanału. W każdym z trzech proponowanych wariantów wywarłby skrajnie niekorzystny wpływ na stosunki wodne w regionie – nie ma wątpliwości Jarosław Krogulec z Koalicji Ratujmy Rzeki, pracownik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Lublinie.

Autorzy raportu wskazują, że eksploatacja kanału, a przede wszystkim napełnianie śluz na potrzeby ruchu barek, wymaga pobierania z pobliskich rzek olbrzymich ilości wody (od około 11 do 13,7 metrów sześciennych na sekundę). Tymczasem według wyliczeń naukowców w Wieprzu, Tyśmienicy, Bystrzycy i Wildzewody na takie przedsięwzięcie jest zbyt mało, nawet gdyby pobierać ją z kilku rzek jednocześnie.

Najpoważniejsze konsekwencje miałoby jednak zasilanie śluz wodą z Bugu. – Oznaczałoby to znaczny ubytek wody i drastyczną zmianę reżimu przepływów w rzece, zwłaszcza w okresach suszy – tłumaczy dr Mateusz Grygoruk z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, współautor analizy. I wylicza, że w takiej sytuacji okresy wylewu rzeki będą o 17,5 proc. krótsze. – A częstotliwość susz w regionie wzrośnie o 172 proc. – alarmuje.

– Obniżenie poziomu wód podziemnych oraz zmniejszenie częstotliwości wylewów Bugu na rozległe obszary zalewowe miałoby negatywny wpływ na przyrodę regionu, którego znakiem rozpoznawczym są torfowiska i podmokłe łąki – zwraca z kolei uwagę dr Ewa Jabłońska z Uniwersytetu Warszawskiego, kolejna z autorek badania.

Powstanie szlaku E-40 może pochłonąć 30 mld złotych. 45 proc. drogi jest planowane na Ukrainie, a pozostałe 55 proc. – po połowie – w Polsce i na Białorusi. Przeciwko drodze wodnej E40 protestują też organizacje ekologiczne naszych wschodnich sąsiadów.

Trzy opcje poprowadzenia kanału

wariant 1 Wzdłuż Bugu aż do jego ujścia do Narwi (nieopodal leżącego na północ od Warszawy Jeziora Zegrzyńskiego);
wariant 2 Wzdłuż Bugu, potem równolegle do Wilgi aż po Wisłę;
wariant 3 Wzdłuż Bugu, potem równolegle do Wieprza i dalej do Wisły.

e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 11:06
+20
Polska B to będzie jak się zniszczy to co mamy. Myślicie, że nasz rejon cokolwiek z tego będzie miał? Wejdą osoby z Warszawy albo z zagranicy. A lokalni ludzie będą tylko patrzeć i dalej klepać biedę. Zdecydowane nie tego projektu!!!
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 11:23
+18
To nie lepiej wybudować nowe tory z Lublina do Lwowa? Po co rozwalać tak piękną rzeką i narażać lubelskich rolników na suszę?
Avatar
Mówię nie / 17 kwietnia 2019 o 11:01
+17
Upewniłem się czy ten artykuł nie jest z 1 kwietnia. W imię czego niszczyć to czego nie będzie dało się już nigdy odbudować. Pływających barek..
Avatar
Gucio / 17 kwietnia 2019 o 11:00
+15
a coś się wozi na Odrze czy Wiśle ?
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 10:56
+13
Taaa... już to widzę! Kto i co będzie woził tymi barkami? Sprawdzał to ktoś?
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 10:28
+9
.uj z tobą
Avatar
Karol / 17 kwietnia 2019 o 20:42
+6
0,34 % , taki jest udział polskiej żeglugi śródlądowej w przewozach towarowych ( dane za 2016 rok. ) i ciągle się zmniejsza. Polska jest krajem na przedostatnim miejscu w Europie pod względem posiadanych zasobów wodnych, w grupie państw zagrożonych deficytem wody . jakieś pytania ?
Avatar
Leon z / 17 kwietnia 2019 o 20:30
+3
Pani Burdo te wypociny które miałem nieprzyjemnośc przeczytać, (niech już bedzie moja strata) śmierdzą ekoterroryzmem zielonym. Gdzie mozna więcej wyczytać o połączeniu Bałtyku z Morzem Czarnym? Jak już sie coś pisze to wypadałoby podać żródło albo kto bedzie inwestorem, pozatym kilku ekologów to jeszcze nie naukowcy!
 bez żadnego problemu można samodzielnie znaleźć takie informacje. wujek Google, kojarzysz coś takiego  ?
Avatar
BożeChrońPodlasie / 17 kwietnia 2019 o 19:47
+2
A cóż tam dla zarozumiałych, żądnych zysków konkwistadorów zniszczyć dla kasy naszą piękną podlaską krainę! Bardzo prosta inwestycja. Kopiemy rzekę Bug bis, równoległe do istniejącej. A potem choćby susza, choćby katastrofa ekologiczna. Przypomina to katastrofę Morza Azowskiego, obecnie znanego pod nazwą Jeziora Aralskiego, które prawie całkowicie zanikło na skutek działalności człowieka. Jeśli obecne koryto rzeki Bug nie nadaje się do żeglugi śródlądowej, to jakie ilości wody będą potrzebne do budowanego równegle kanału? Przecież każdy logicznie myślący człowiek zrozumie, że kanał pochłonie wody Bugu, który stanie się jakimś wysychającym ciągiem rozlewiskim, na podobieństwo zniszczonego Morza Azowskiego. Ale żądni zysków i niszczenie wszystkiego co piękne bedą mieli satysfakcję, że o to uczynili kolejny krok na chwałę bożą w czynieniu sobie Ziemię poddaną.
A cóż tam dla zarozumiałych, żądnych zysków konkwistadorów zniszczyć dla kasy naszą piękną podlaską krainę! Bardzo prosta inwestycja. Kopiemy rzekę Bug bis, równoległe do istniejącej. A potem choćby susza, choćby katastrofa ekologiczna. Przypomina to katastrofę Morza Azowskiego, obecnie znanego pod nazwą Jeziora Aralskiego, które prawie całkowicie zanikło na skutek działalności człowieka. Jeśli obecne koryto rzeki Bug nie nadaje się do żeglugi śródlądowej, to jakie ilości wody będą potrzebne do budowanego równegle kanału? Przecież każdy logi... rozwiń
Avatar
Kik / 17 kwietnia 2019 o 10:50
+1
To nie za naszych czasów
Avatar
Karol / 17 kwietnia 2019 o 20:42
+6
0,34 % , taki jest udział polskiej żeglugi śródlądowej w przewozach towarowych ( dane za 2016 rok. ) i ciągle się zmniejsza. Polska jest krajem na przedostatnim miejscu w Europie pod względem posiadanych zasobów wodnych, w grupie państw zagrożonych deficytem wody . jakieś pytania ?
Avatar
Leon z / 17 kwietnia 2019 o 20:30
+3
Pani Burdo te wypociny które miałem nieprzyjemnośc przeczytać, (niech już bedzie moja strata) śmierdzą ekoterroryzmem zielonym. Gdzie mozna więcej wyczytać o połączeniu Bałtyku z Morzem Czarnym? Jak już sie coś pisze to wypadałoby podać żródło albo kto bedzie inwestorem, pozatym kilku ekologów to jeszcze nie naukowcy!
 bez żadnego problemu można samodzielnie znaleźć takie informacje. wujek Google, kojarzysz coś takiego  ?
Avatar
BożeChrońPodlasie / 17 kwietnia 2019 o 19:47
+2
A cóż tam dla zarozumiałych, żądnych zysków konkwistadorów zniszczyć dla kasy naszą piękną podlaską krainę! Bardzo prosta inwestycja. Kopiemy rzekę Bug bis, równoległe do istniejącej. A potem choćby susza, choćby katastrofa ekologiczna. Przypomina to katastrofę Morza Azowskiego, obecnie znanego pod nazwą Jeziora Aralskiego, które prawie całkowicie zanikło na skutek działalności człowieka. Jeśli obecne koryto rzeki Bug nie nadaje się do żeglugi śródlądowej, to jakie ilości wody będą potrzebne do budowanego równegle kanału? Przecież każdy logicznie myślący człowiek zrozumie, że kanał pochłonie wody Bugu, który stanie się jakimś wysychającym ciągiem rozlewiskim, na podobieństwo zniszczonego Morza Azowskiego. Ale żądni zysków i niszczenie wszystkiego co piękne bedą mieli satysfakcję, że o to uczynili kolejny krok na chwałę bożą w czynieniu sobie Ziemię poddaną.
A cóż tam dla zarozumiałych, żądnych zysków konkwistadorów zniszczyć dla kasy naszą piękną podlaską krainę! Bardzo prosta inwestycja. Kopiemy rzekę Bug bis, równoległe do istniejącej. A potem choćby susza, choćby katastrofa ekologiczna. Przypomina to katastrofę Morza Azowskiego, obecnie znanego pod nazwą Jeziora Aralskiego, które prawie całkowicie zanikło na skutek działalności człowieka. Jeśli obecne koryto rzeki Bug nie nadaje się do żeglugi śródlądowej, to jakie ilości wody będą potrzebne do budowanego równegle kanału? Przecież każdy logi... rozwiń
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 17:05
-4
Pani Burdo te wypociny które miałem nieprzyjemnośc przeczytać, (niech już bedzie moja strata) śmierdzą ekoterroryzmem zielonym. Gdzie mozna więcej wyczytać o połączeniu Bałtyku z Morzem Czarnym? Jak już sie coś pisze to wypadałoby podać żródło albo kto bedzie inwestorem, pozatym kilku ekologów to jeszcze nie naukowcy!
Avatar
rty / 17 kwietnia 2019 o 13:29
0
To nie Bug wpada do Narwi tylko Narew do Bugu.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 12:18
0
Zainteresowanym proponuję lekturę ze strony ******programwisla.pl A koalicja "ratujmy rzeki" no cóż, naturalizacja Bystrzycy zmieniła by centrum Lublina w cudne mokradła, może w tym kierunku ruszyć? Bo raczej na zrozumienie jak działają śluzy nowsze niż z XIX wieku to chyba już za późno.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 11:23
+18
To nie lepiej wybudować nowe tory z Lublina do Lwowa? Po co rozwalać tak piękną rzeką i narażać lubelskich rolników na suszę?
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 11:06
+20
Polska B to będzie jak się zniszczy to co mamy. Myślicie, że nasz rejon cokolwiek z tego będzie miał? Wejdą osoby z Warszawy albo z zagranicy. A lokalni ludzie będą tylko patrzeć i dalej klepać biedę. Zdecydowane nie tego projektu!!!
Avatar
Mówię nie / 17 kwietnia 2019 o 11:01
+17
Upewniłem się czy ten artykuł nie jest z 1 kwietnia. W imię czego niszczyć to czego nie będzie dało się już nigdy odbudować. Pływających barek..
Avatar
Gucio / 17 kwietnia 2019 o 11:00
+15
a coś się wozi na Odrze czy Wiśle ?
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jan Kondrak, Izabela Szafrańska, Tadeusz Kwinta. Startuje WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym
27 kwietnia 2019, 19:00
galeria

Jan Kondrak, Izabela Szafrańska, Tadeusz Kwinta. Startuje WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym 0 0

Już w sobotę w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się WpółDrogi Festival, łączący różne sztuki sceniczne, gatunki i stylistyki. Na scenie Dawnej Synagogi przy ul. Lubelskiej nie zabraknie teatru i wyjątkowych muzycznych brzmień. 3. edycja imprezy potrwa do 4 maja.

Radni PiS przegrali potyczkę o górki czechowskie

Radni PiS przegrali potyczkę o górki czechowskie 0 12

Rada Miasta nie uchyliła dzisiaj uchwały o rozpoczęciu prac nad zmianą planu zagospodarowania górek czechowskich. Jej uchylenie zaproponowali radni opozycyjnego klubu PiS. Ich pomysł został zdjęty z porządku obrad głosami klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.

Szef lubelskiego PiS głosował za odwołaniem minister Zalewskiej. Opozycja dziękuje
film

Szef lubelskiego PiS głosował za odwołaniem minister Zalewskiej. Opozycja dziękuje 0 10

W nocnym głosowaniu Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności minister edukacji Annie Zalewskiej. Za jego przyjęciem głosował tylko jeden poseł Prawa i Sprawiedliwości, szef lubelskich struktur partii Krzysztof Michałkiewicz.

Koncert Harcerskiego Zespołu Muzycznego Arse w DK LSM
30 kwietnia 2019, 18:30

Koncert Harcerskiego Zespołu Muzycznego Arse w DK LSM 0 0

Z okazji jubileuszu 5-lecia istnienia Harcerski Zespół Muzyczny Arse zaprezentuje specjalny koncert. Wydarzenie odbędzie się 30 kwietnia o godz. 18.30 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a).

Premier Mateusz Morawiecki w Świdniku: "Część produkcji będzie się odbywać tutaj" [zdjęcia]
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Świdniku: "Część produkcji będzie się odbywać tutaj" [zdjęcia] 0 12

W Zakładach Lotniczych PZL-Świdnik została dzisiaj podpisana umowa na dostawę śmigłowców AW 101 dla Marynarki Wojennej RP.

Oklejanie samochodów - odmień swoje auto lub flotę swojej firmy!

Oklejanie samochodów - odmień swoje auto lub flotę swojej firmy! 0 0

firmy! Oklejanie samochodów jest znakomitym sposobem na zmianę wyglądu auta - na przykład umieszczenie na nim elementów dekoracyjnych lub reklamy twojej firmy. Jest to rozwiązanie proste, skuteczne i w pełni odwracalne, dlatego cieszy się coraz większą popularnością.

17-latek strzelał z wiatrówki do drzwi hali sportowej. Potem uciekał przed policją

17-latek strzelał z wiatrówki do drzwi hali sportowej. Potem uciekał przed policją 0 3

17-latek strzelał z wiatrówki w drzwi szkolnej hali sportowej w Białej Podlaskiej. Potem uciekał BMW przed policją.

Leki na osteoporozę – jak chronić się przed tą chorobą?

Leki na osteoporozę – jak chronić się przed tą chorobą? 0 0

Leki na osteoporozę to jedne z najczęściej nabywanych medykamentów w naszym społeczeństwie. Nic dziwnego – ta choroba, wbrew pozorom, dokucza nie tylko osobom w podeszłym wieku. Choć sama w sobie jest niegroźna, zdecydowanie obniża komfort życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie chorego. Szczególnie często atakuje również kobiety przed i w trakcie menopauzy. Jak chronić się przed osteoporozą i czy środki na nią są skuteczne?

Nadleśnictwo Gościeradów

Nadleśnictwo Gościeradów 0 1

Weekend majowy 2019 w woj. lubelskim. Poleski Park Narodowy i pojezierze kusi
2 maja 2019, 10:00

Weekend majowy 2019 w woj. lubelskim. Poleski Park Narodowy i pojezierze kusi 0 2

„Kameralna Majówka” na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Niemal w zasięgu ręki wiele imprez przyrodniczych i historycznych.

Zaginął 20-letni Szymon Kuśmirek. Policja prosi o pomoc

Zaginął 20-letni Szymon Kuśmirek. Policja prosi o pomoc 0 0

20-letni Szymon Kuśmirek we wtorek wyszedł z domu. Do tej pory nie dał znaku życia.

Azoty grają z Gwardią. Czy uratują sezon?

Azoty grają z Gwardią. Czy uratują sezon? 0 0

W spotkaniu rewanżowym ćwierćfinału mistrzostw Polski Azoty Puławy zmierzą się dzisiaj w Opolu z Gwardią. Jeżeli nie odrobią strat z pierwszego spotkania, odpadną z rywalizacji o medale mistrzostw Polski

"Avengers: Koniec Gry". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [26-28.04]
26 kwietnia 2019, 10:00

"Avengers: Koniec Gry". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [26-28.04] 0 0

Na ekrany lubelskich kin wkracza "Avengers: Koniec gry" - długo wyczekiwana druga odsłona starcia najpopularniejszych kinowych superbohaterów z Thanosem. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

forBet Włókniarz Częstochowa - Speed Car Motor Lublin. Sportowa pielgrzymka pod Jasną Górę
galeria
film

forBet Włókniarz Częstochowa - Speed Car Motor Lublin. Sportowa pielgrzymka pod Jasną Górę 0 1

Dwa tygodnie to dosyć długo dla spragnionych żużlowych emocji kibiców. Apetyty fanów Speed Car Motoru Lublin urosły już do takich rozmiarów, że liczą oni na niespodziankę w piątkowym meczu z forBET Włókniarzem Częstochowa (godz. 18), czyli na zwycięstwo „Koziołków” na wyjeździe.

Donatas Nakrosius (Górnik Łęczna): Każdy pracuje na swoją przyszłość

Donatas Nakrosius (Górnik Łęczna): Każdy pracuje na swoją przyszłość 0 1

Rozmowa z Donatasem Nakrosiusem, kapitanem Górnika Łęczna

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!