Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

13 lutego 2023 r.
15:33

Przewoźnicy drżą przed załamaniem się branży. Tiry wracają z Białorusi puste

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Marcin Potapczuk prowadzi w Białej Podlaskiej dużą firmę transportową PDP Logistics
Marcin Potapczuk prowadzi w Białej Podlaskiej dużą firmę transportową PDP Logistics (fot. mat, firmy )

Nie tylko opóźnienia w transporcie towarów, ale również ryzyko załamania branży. Tego obawiają się przewoźnicy po zamknięciu polsko–białoruskiego przejścia w Bobrownikach (województwo podlaskie). Nawet sobie nie wyobrażają całkowitego zablokowania przejść z Białorusią, czego nie wyklucza premier Mateusz Morawiecki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Marcin Potapczuk to właściciel dużej firmy transportowej w Białej Podlaskiej. – I tak przecież ponosimy teraz zwiększone koszty utrzymania naszych biznesów w związku z drożyzną. Manewr zamknięcia przejścia w Bobrownikach jest niebezpieczny – uważa Potapczuk. Jego firma oprócz transportu, zajmuje się też spedycją i prowadzi agencję celną. – Oczywiście rozumiemy, że sytuacja podyktowana jest politycznymi względami, ale już wcześniej zamknięto nam Kuźnicę. A przecież to nasz zawód, mamy rodziny na utrzymaniu i koszty leasingów do pokrycia– wylicza. Od piątku, decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji zamknięto przejście polsko–białoruskie w Bobrownikach. To reakcja na skazanie przez białoruski sąd polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta na 8 lat łagru. Polak był oskarżony o „podżeganie do nienawiści” oraz „nawoływanie do działań godzących w bezpieczeństwo narodowe Białorusi”.

Ciężarówki mają teraz do dyspozycji tylko przejście towarowe w Koroszczynie w Lubelskiem. – To oznacza, że wszystkie TIR–y muszą wracać teraz z Białorusi przez Brześć i Koroszczyn. Po stronie białoruskiej są ogromne kolejki, jeszcze większe niż u nas– przyznaje Potapczuk. Podczas weekendu, kierowcy ciężarówek po polskiej stronie musieli oczekiwać nawet kilkanaście godzin na odprawę, a w poniedziałek kolejki już nie było.

–  I tak mamy przecież sankcje ograniczające listę towarów, które możemy wozić na wschód. Ale z kolei z Brześcia wywozimy sporo ładunków na zachód Europy, bo do tamtejszych magazynów trafiają na przykład towary z Kazachstanu, choćby zboże. A teraz mamy w tym wszystkim opóźnienia – denerwuje się przewoźnik z Białej Podlaskiej. Problemów jest więcej. – Dużym utrudnieniem jest także 3–dniowy limit czasu, jaki mamy na Białorusi na operację celną. To oznacza, że musimy w tym czasie wjechać, rozładować się i załadować nowy towar. W przeciwnym razie grożą kary za przekroczenie tego czasu.  A przy obecnych kolejkach, zdarza się, że naczepy będą wracać z Białorusi na pusto– tłumaczy Potapczuk. O zamknięciu wszystkich przejść z Białorusią woli nawet nie myśleć. – Nikt z nas nie sądzi, że do tego dojdzie.

Okazuje się, że branża transportowa odczuwa też spadek klientów z innego kierunku. – Wcześniej w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, duży wolumen towarów z Chin, Korei czy Tajwanu szedł przez Małaszewicze. Ale nasi klienci, od których odbieraliśmy towar wybierają teraz konkurencyjne porty na przykład w Hamburgu. Uciekają od nas, bo narzekają na trwające bardzo długo rewizje dokonywane przez służby celne – zaznacza właściciel firmy. – W Hamburgu czekają na odprawę kilka dni, a u nas blisko miesiąc. A przecież mamy nowoczesny rentgen, który wszystko prześwietla–  dziwi się Potapczuk i apeluje o racjonalne podejście polskich służb. –Przecież powinno nam zależeć na tym, by cło zostawało w Polsce– podkreśla.

Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wystosował list do premiera Mateusza Morawickiego z apelem o uwzględnienie specyfiki branży międzynarodowego transportu drogowego.   – Uważnie śledzimy sytuację naszych przewoźników. Systematycznie wracają do Polski pojazdy, które były na Białorusi w momencie zamknięcia granicy. Ci przewoźnicy, którzy muszą wjechać na Białoruś, narzekają jednak na konieczność pokonywania dodatkowych kilometrów do Koroszczyna, co wiąże się z wyższymi kosztami przewozu, bo zużycie paliwa jest większe, jak i wynagrodzenie dla kierowców– zauważa Anna Brzezińska–Rybicka, rzeczniczka ZMPD.  Branża będzie się domagać rekompensat od rządu. Przez przejście w Bobrownikach w skali miesiąca przejeżdżało ok. 10 tys. ciężarówek. 70 proc. z nich to samochody należące do polskich firm.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej prognozy pogody przygotowanej przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prognozę opracowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek. Prezentuje Adam Skiba.

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

- Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — przesądza premier Donald Tusk po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe stanowią niezależną platformę, która umożliwia udostępnienie poszerzenia Twojej wiedzy, posiadanie i udostępnienie, a także udostępnienie narzędzia umożliwiającego osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Zapraszamy do lektury, która umożliwia zrozumienie, szkolenia biznesowe są dostarczane w ramach działania praktycznego. Otrzymujemy korzyści z emisji w szkoleniach, wyjście z formy zasilania, a także najlepsze praktyki, które działają w maksymalizacji wartości użytkowych.

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją zawodów biegowych na dystansie 10 km w najbliższą niedzielę w Lublinie kierowców czekają utrudnienia w ruchu. Które ulice lepiej omijać?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Po serii udanych meczów z czołówką Motor zmierzy się z rywalem, który znajduje się poza strefą barażową. W niedzielę o godz. 15 piłkarze Mateusza Stolarskiego zagrają na wyjeździe z Miedzią Legnica.

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?
Wybory 2024

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?

W wielu miastach i gminach dawnego województwa zamojskiego wybory na burmistrzów i wójtów rozstrzygnęła już pierwsza tura. Ale nie wszędzie. Gdzie wyborcy pójdą do urn 21 kwietnia? I na kogo będą mogli oddać swój głos?

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem
Dzień Wschodzi
film

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem

Gorący pojedynek o fotel wójta Jastkowa. Marek Wieczerzak, kiedyś jeden z najbliższych współpracowników Przemysława Czarnka, gdy ten był wojewodą lubelskim, teraz chce rządzić podlubelską gminą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium